Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

B XX ADI 26-07-11 21:10

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
gelos?! wtf:lol:

Castoire 26-07-11 21:13

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
shhht! are dreptate! nu vezi ca am tacut? sunt GELOS..ce mai :lol:

B XX ADI 26-07-11 21:17

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
am inteles sa traiti!!..ma al naibii cirsti, dar ce repede porneste mtorul asta...doar ii arati cheia si pac o ia...acum pot spune un adevarat FELICITARI!

Castoire 26-07-11 21:25

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
acum ti-as sugera sa-l feliciti cel mult pt achizitie..cat despre cum merge masina mai asteapta o saptamana cu felicitarile de rigoare ca momentan nu si le merita

andreigame 27-07-11 08:49

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
ma nene sa il rulezi sanatos :D bv

b08ygs 27-07-11 21:29

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
9 Attachment(s)
Da pnm teoretic nu era treaba ta sa postezi clipurile.... in fine.. greseala mea ca nu le-am pus pe Youtube ca clipuri private...

In legatura cu ultima pagina de discutii nu ma bag:lol: descurcati-va cu Castoire, daca va mancat in fund sa va certati cu el..

Cum se vede si din clipuri motoru porneste la cald bine:-P relantiul sta la 900-960 de tras trage dar am impresia ca are prea multa benzina... cand o accelerez puternic da fum negru, nu ca dizelaru dar da... la capitolul asta mai am putin de reglat/umblat

Marea mea problema este la filtru de aer... cand ii pun filtru de aer (filtru de hota sau hartie de filtru de aer) sta la relanti dar daca vreau sa plec de pe loc ineaca carburatoru si merge balbaita cu foarte multa benzina, scoate mult fum negru in sarcina si se accelereaza greu, din pacate nu pot sai pun un gat de lebada ca nu se inchide capota:( maine o sa incerc sa tai din gatu de lebada sa vedem daca are vreo sansa sa intre fara sa macelaresc capota... parerea mea este ca e filtru prea aproape de carburator si daia nu trage cum trebuie aer... alta varianta nu am

Duminica am avut prima tentativa de a monta carburatorul cu galeria originala, dar aceasta a refuzat sa coopereze rezultand fisurarea ei:D si mia curs toata apa din motor:D (sub gaurile de admisie se afla canale de apa care comunica cu chiuloasa cu pata calda si pompa de apa) asa ca luni dimineata era la un atelier si am resudato:) am facut 4 garnituri de kilgherit(multumesc Stefan BV58BAR) cu putin mastic si acum tine apa nu trage aer fals pe nicaieri, parghia de acceleratie merge bine, totul este ok:) mai trebuie sai fac un reglaj la avans cu un "echipament profesionist":lol: si cam asta e...

Cateva poze:) se poate vedea si traseul electric matisat:)

Snoopz 27-07-11 21:35

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Cand ma fac mare vreau sa fiu ca tine :lol:
Congrats. :D

Castoire 27-07-11 21:40

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Snoopz (Post 4491882)
Cand ma fac mare vreau sa fiu ca tine :lol:
Congrats. :D

wow! te rog nu.. :-P

Quote:

Originally Posted by b08ygs
In legatura cu ultima pagina de discutii nu ma bag:lol: descurcati-va cu Castoire, daca va mancat in fund sa va certati cu el..

hai ca ai zis-o... nu ne certam, discutam doar.. ti-am zis ca tre sa mai dau cate un show gratis din cand in cand sa nu ma uite lumea

anndi 28-07-11 03:39

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4491866)
Da pnm teoretic nu era treaba ta sa postezi clipurile.... in fine.. greseala mea ca nu le-am pus pe Youtube ca clipuri private...

In legatura cu ultima pagina de discutii nu ma bag:lol: descurcati-va cu Castoire, daca va mancat in fund sa va certati cu el..

Cum se vede si din clipuri motoru porneste la cald bine:-P relantiul sta la 900-960 de tras trage dar am impresia ca are prea multa benzina... cand o accelerez puternic da fum negru, nu ca dizelaru dar da... la capitolul asta mai am putin de reglat/umblat

Marea mea problema este la filtru de aer... cand ii pun filtru de aer (filtru de hota sau hartie de filtru de aer) sta la relanti dar daca vreau sa plec de pe loc ineaca carburatoru si merge balbaita cu foarte multa benzina, scoate mult fum negru in sarcina si se accelereaza greu, din pacate nu pot sai pun un gat de lebada ca nu se inchide capota:( maine o sa incerc sa tai din gatu de lebada sa vedem daca are vreo sansa sa intre fara sa macelaresc capota... parerea mea este ca e filtru prea aproape de carburator si daia nu trage cum trebuie aer... alta varianta nu am

Am intalnit si eu o problema similara. De la filtrul de aer ti se trage.E prea mic pentru cantitatea de aer de care are nevoie motorul in sarcina. Tre sa modifici cumva gatul de lebada sau sa faci unul, pentru a putea adapta filtrul de aer.
Motorul nu ar trebui sa isi schimbe deloc mersul/comportamentul cu filtru pus.

1300 28-07-11 06:33

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Oare plange dupa niste orizontale ?

Old_boy 28-07-11 07:46

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
io nu cred :D

filtru e pus fix peste gurile de absorptie si le sufoca trebuie pus mai departe

b08ygs 28-07-11 09:48

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by 1300 (Post 4492373)
Oare plange dupa niste orizontale ?

Nu cred ca e inca cazu de asa ceva:-P momentan sunt multumit de ce am:) si vreau sa scot cat mai mult din dublu corpul asta:)

Quote:

Originally Posted by anndi (Post 4492341)
Am intalnit si eu o problema similara. De la filtrul de aer ti se trage.E prea mic pentru cantitatea de aer de care are nevoie motorul in sarcina. Tre sa modifici cumva gatul de lebada sau sa faci unul, pentru a putea adapta filtrul de aer.
Motorul nu ar trebui sa isi schimbe deloc mersul/comportamentul cu filtru pus.

Sa sti ca la acelasi lucru mam gandit si eu:) momentan se modifica un gat de lebada de Dacie:-P l-am taiat in 2 si il largesc cu fibra de sticla sa intre pe gura carburatorului, conform masuratorilor este cam la fix.. sper sa mearga

Quote:

Originally Posted by Old_boy (Post 4492406)
io nu cred :D

filtru e pus fix peste gurile de absorptie si le sufoca trebuie pus mai departe

Vezi ca sti;) daca nu mergea treaba cu gatu de lebada modificat o sa fac un distantier si peste el sa pun filtru...

bv58bar 28-07-11 10:00

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
pana la urma a fost prea mica bucata aia de clingherit gros?
luni seara plec la mare cu suBAR-ul
POATE facem o intalnire si o sedinta foto cu pustoaicele astea de varsta a2a :D

b08ygs 28-07-11 10:59

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by bv58bar (Post 4492651)
pana la urma a fost prea mica bucata aia de clingherit gros?
luni seara plec la mare cu suBAR-ul
POATE facem o intalnire si o sedinta foto cu pustoaicele astea de varsta a2a :D

Nu am avut timp sa fac protectia pt ELV:-P in weekend o sa ma ocupde aspectul asta:-P ca am mai capatat o bucata de azbest fix cat lungimea galerie si o sa fac 2 protectii:-P

Vorbim, imi dai un telefon:)

faustino 28-07-11 11:01

Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
 
Foarte mare atentie cu azbestul, ca este cancerigen....


All times are GMT +2. The time now is 22:54.

- Copyright 2026 4Tuning