![]() |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
3 Attachment(s)
Quote:
Pozele si filmuletu nu am facut galeria pe auzite, am facuto pe cercetare:) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Ai mai facut ceva?
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
eeeeee ne dezvaluie el....:D:D:Dcat de curand....:D:D
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
face munca tiganeasca
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
A venit si momentu motorului:-P saptamana trecuta impreuna cu Bolidu(pe calea asta ii multumesc mult de tot) am tras tare sa scoatem motoru vechi si cutia si sa montam noul motor si cutie de viteze pe masina:)
Compartimentul a fost spalat si degresat si reterosonat cu Body:) de data asta a fost dat la pistol sa facut si capota si daca tot eram la capitolul asta am curatat bine de tot pragurile si le-am facut si pe ele, ca tot sau ivit discutii pe tema asta:) apoi vopsit tot cu vopsea negru mat, culoarea mea preferata de la motor Toata instalatia electrica din compartiment a fost refacuta si rematisata cu banda textila neagra si aranjata sa nu se vada:-P Am urcat prima data cutia si am pus planetarele fuzetele totul la locul lor:) si dupaia cu ajutorul unui scripete am urcat motoru care cu greu a vrut sa intre... dar a fost dovedit pana la urma:) sau pus galeriiele alternatoru electromotoru toate piesele pe el, sau conextat firele carburatoarele pompa de benzina si sa dat cheie, a pronit la adoua cheie:) Sau refacut traseele de apa, sa optat pentru un sistem de racire sub presiune cu vas de expansiune de Opel Kadet:-P prin acesta se face mai nou umplerea sistemuli de racire, O sa pun acum 2 filmari si diseara continui cu cateva poze si ce am mai facut la masina:) https://www.youtube.com/watch?v=VbHHgyhOaTQ https://www.youtube.com/watch?v=9ZVwrnwR68o |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Suna si arata bine, felicitari.
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
da merge prost :)) hai cu evacuarea sa vedem si cat fum scoate :lol:
|
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
numai lu bolidu sa-i multumesti fi-ti-ar basculanta a dracu [-( m-am ars pe spate ca tractoristi si am facut bataturi facandu-ti tie munca murdara..
@bolidu: felicitari domn inginer ;) |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
35 Attachment(s)
Quote:
Revenind, sa realizat si timoneria, schimbatorul acum are o cursa foarte scurta iar cutia este foarte precisa:) mai trebuie sa contruiesc o cutie sa nu mai am gaura din podea:) ca mocheta am reusit sa o lipesc acolo unde in poze este taiata si rupta:) Sa montat bateria in portbagaj si sa tras cablu gros prin interiorul masini:) Iar ultimul lucru care sa facut la masina a fost evacuare, de mult imi doream o evacuare la prag pe partea stanga:) asa ca pentru asta am optat, traseu de 50, ca asa pleca din galerie, o mediana noua de Megan si o finala de la un prieten:) si repozitionate tampoanele, din pacate la evacuare mai trebuie sa intervin ca face prea multa galagie si ma deranjeaza:( Mai trebuie sa rezolv cu racirea alternatorului ca se invarte invers si nu are racire:( sa dau jos carburatoarele moto si sa pun galeria originala cu un Weber DIR32 sau un DAR32, care motorul asta il avea din fabrica sau orice alt dublucorp progresiv:) si cateva mici chichite care nu-mi functioneaza cum vreau eu, mutarea sondelor de apa ca nu imi indica temperatura, sa caut o sonda de presiune, pentru ceas sa vad presiunea uleiului:-P chestii mici Oricum masina merge dar nu trage precum credeam eu, mai are nevoie de un reglaj de tacheti:-P ca tzacane si sa pun carburatoru dublu si vedem dupaia Poze:-P foarte multe poze:lol: |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
frumos frumos;)
se apropie de final cu pasi repezi ps:in ultima poza roata din dreapta e virata mai mult ca cea din stanga sau mi se pare mie:D? bafta in continuare cu masina;) |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
32DAR am eu daca vrei in stare buna!
felicitari pentru munca depusa tuturor, dar ai grija cu carburatoarele alea ce presiune la benzina le bagi ca initial alea primeau benzina prin cadere. iti sugerez sa folosesti mai intai pompa originala mecanica, daca are, sau avea... |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Da' el ce pompa i-a pus?
Nu mai stau sa caut in poze. |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Este o pompa electrica de benzina care trmite intr-un regulator de golf 2 legat inversat returul cu turul spre carburatoare deoarece inneca carburile cu legaturile puse pe normal. Astfel am zis ca pe retur dand mai putin din regulator am legat carburatoarele la stutul de retur si conducta de retur la stutul ce venea la carburatoare. Probabil si din aceasta cauza sa nu traga masina ca nu se alimenteaza de ajuns...nu am mai avut timp de alte experiente deoarece a trebuit saplec din Bucuresti. L-am lasat p'asta mic si gras sa se descurce cu finisajele.:D
Castoire tu te vaiti de o zii de plaja...dar eu ce sa mai zic ca pe langa plaja am facut si sauna si de toate...SPA de Clucereasa..:))) |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Quote:
Pompa mecanica originala este stricata, in schimb am una care merge bine, e ca noua DAR nu ajunge tija la axa:( trebuie sai fac o prelungire ce 1,3 cm... O sa incerc saptamana asta sa o rezolv Pompa care se afla pe masina este un Bosch de 3 bari cu un regulator de presiune de pe un Golf 2:) in configuratia actuala merge si nu ineaca carburatoarele:-P nu stiu ce a fost in capu meu cand am vrut carburatoare motor pe motor, puteam foarte frumos sa merg pe clasic, un progresiv frumos, dar o sa pun galeria originala si un progresiv si asa va ramane, old school:) |
Re: Dacia 1300 `76 - B 44 DVL
Quote:
@ygs: vezi ca-mi dai de gol identitatea ascunsa si te pleznesc |
| All times are GMT +2. The time now is 22:30. |
- Copyright 2026 4Tuning