Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

mafteicon 14-04-10 17:15

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3277863)
posibil sa fie de pe golf dar este exact aceeasi treaba doar aspectul difera foarte putin

GEO am gasit usa aici la Galati. mersii mult!!

geomar 14-04-10 17:16

Re: VW Vento - Proprietari
 
pentru putin, oricand.

paul_ral 14-04-10 18:35

Re: VW Vento - Proprietari
 
Masina mea are bord model rotujit. Acest tip s-a pus doar pe Vento si numai pe cele an de fabricatie 1992 si 1993. Dupa 1994 s-a pus acelasi model ca si la Golf. Blocul de lumini nu se potriveste de la un tip la altul. Partea electronica este identica, difera doar carcasa. La mine carcasa s-a jupuit un pic. Mie imi trebuie unul care sa aiba reglaj pentru faruri si indicatoare pentru lampi de ceata fata si spate

geomar 14-04-10 18:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
am priceput dar asa ceva nu am, cunosc modelul dar stiu ca este mai scump

mafteicon 16-04-10 21:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Fratilor,am incercat astazi sa asez o usa pe pozitie in spate dreapta si am constatat ca nu este pozitionata ca a cea care a fost. La mijloc foarte apropiata de cea din fata, iar sus si jos distante de 4mm. eu cred ca exista o singura explicatie:usa a fost modelata dupa reparatia care o are in zona cremalierei unde se vede urme de chit si reparatii. Intrebarea mea catre ventoristi:Usa de golf3 si vento nu-i asa ca sunt identice??? Am masurat-o din toate pozitiile si au aceleasi cote. Mor de ciuda ca am si vopsit usa, in loc sa o probez si dupa aia sa o vopsesc. Prostia se plateste. Va intreb daca se potrivesc usile ptr. ca de luni o bag in service si nu vreau sa ma fac de caterinca fata de tinichigii.:oops: Astept un raspuns de la voi, mai ales de la GEOMAR care este tatic in dezmembrari!!! usa am achizitionat-o de la un golf 3 in 4 usi.

mafteicon 16-04-10 22:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
PAUL cand am fost la dezmembrari dupa usa am cautat un bloc de lumini, dar nu am gasit nimic din ce te interesa. golesc baietii golfurile ca pe painea calda. cu respect!

ulie.cozmi 17-04-10 13:59

Re: VW Vento - Proprietari
 
@ geomar un electromotor de benzinar ai cumva in stare buna? adica sa functioneze..
daca ai spune-mi te rog si un pret.
Salut.

fiderzen 18-04-10 15:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
3 Attachment(s)
vento pe 17" :D :)) totusi sunt cam mari, raman tot la 15" :P

geomar 18-04-10 17:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
300 lei negociabil, electromotor sau alternator de benzinar in stare buna de functionare

ulie.cozmi 18-04-10 19:54

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by geomar (Post 3289029)
300 lei negociabil, electromotor sau alternator de benzinar in stare buna de functionare

scump scump,dincolo era mai ieftin..
vezi ca nimeni pe forumul asta nu cere 300 lei pe un electromotor,dapoi pe un alternator.
bafta oricum.
anyway am gasit la jumate pretul tau..

VentoVRY 22-04-10 21:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
6 Attachment(s)
am reusit sa achizitionez niste jante nu tocami frumoase dar cu putin munca sper sa iasa ceva frumos

atasez niste poze cu janetele si exfolierea lacului de pe cupola

jantele credeam ca sunt bbs dar ele sunt o replica cred

http://www.volksdivision.co.uk/blog_..._vw_wheels.jpg

asa sunt originalele si in mare parte in stadiul asta ma gandeam sa le aduc

alte alternative....negre cu bordura rosie .....sau totul argintiu, sau negru spitele si bordura argintie?? astept niste pareri sau opini

ulie.cozmi 22-04-10 22:28

Re: VW Vento - Proprietari
 
pt cupola iti zic eu ce sa sa faci..te duci frumos la magazin de piese auto, iti iei o coala de smirghel cu granulatie de 600 sau 800, te inarmezi cu o sticla de apa(gaurita in varf) si te apuci si freci toata cupola bine bine + apa din abundenta(ca sa nu prinzi mizerie sub smirghel),si smirgheluiesti doar pana acolo la stalpi sus,ca sa se faca pierdere la lac(atunci cand o sa mergi la un service ca sa-ti dea cu lac cupola aia). apoi dupa ce ai slefuit bine acolo,dar nu foarte mult ai grija sa nu treci de vopsea,doar cat sa se ia ce e rau de acolo. dupa aia mergi la un service si le spui ca ai de lacuit plafonul (sau cupola cum zici tu) si nu te poate costa mai mult de 50-80 lei + foaia de smirghel inca 2 lei.
Bafta :)
cu jantele nu stiu ce sa zic,e mult de lucru intradevar la ele..vopsestele negre..si apoi le slefuiesti cu ceva drept pe deasupra spitelor..si o sa le faci negru cu arginitiu(culoarea lor,a metalului,ca si cele din poza)

VentoVRY 22-04-10 23:12

Re: VW Vento - Proprietari
 
multumesc de sfat ulie.cozmi, momentan astept sa se linisteasca vremea, sa prind o zi frumoasa sa pot face si operatiunea aceasta, cam pe toate forumurile citite cam aceiasi solutie mi sa dat, dar majoritatea specificau ca trb neaparat vopsita, dar e greu cu $. mam gandit sa o foliez deasupra cu negru, dar inca nu am testat piata sa vad cat m-ar ajunge.
este o alternativa buna si foliatul??

cu jantele cred ca raman sa le vopsesc argintiu, merge mai bine parca pe masina rosie, roti negre cu argintiu dau mai bine pt masinile mai deschise la culoare, pt un mai mare contrast, oricum mai astept si alte sugesti poate ma razgandesc
PS> janetele au fost prost vopsite cu argintiu mai inchis la culoare, si e adevarat acum arata oribil dar am frecat ceva la ele si se cunoaste, oricum cred ca a meritat pretu de 290 ron toate 4 cu 2 anvelope pirelli ca noi si 2 putin uzate, dar o alta problema o am la prezoane, prinde doar 4 sau 5 rotati de cheie, deci sunt in cautarea si de prezoane cu capul conic si putin mai lungi... sugestii si indrumari unde as gasi mai ieftin eventual noi?

ulie.cozmi 22-04-10 23:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
cauta pe la vulcanizari prezone mai lungi..trebuie sa aiba baietii prin stock :D

ar fi o varianta si cu colantatul negru' dar ai grija sa nu se ia cu tot cu lac autocolantul ala daca a inceput sa se exfolieze lacul..

nu necesita revopsire daca stratul de vopsea nu e patruns. daca daca e trecut de vopsea(sa ajungi la alta culoare sau la tabla atunci necesita revopsire).
Numai bine. si spor la treaba :)

VentoVRY 23-04-10 00:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
mai am o intrebare pe care trebuia sa o iau in calcul inainte sa achizitionez jantele.
in cartea de identitate ventorica are 185/60R14 - 82T si 195 / 50 R14 - 82H

iar jantele cu anvelope au 195 / 60 R14 - 85 parca nu mai retin.

ma afecteaza cu ceva jantele avand balonul (mai mare 60 reprezentand inaltimea din cate stiam eu)
ma fura la kilometraj sau imi solicita mai mult amortizoarele sau celelalte angrenaje??


All times are GMT +2. The time now is 07:47.

- Copyright 2026 4Tuning