Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

big bastard 29-03-10 11:23

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3216511)
Big bastard mai documenteaza-te, Paul ral are dreptare. Chiar ma gandeam de ce nu mai postezi Paul.;)

Astazi am bagat si eu freon, ca era goala, si surpriza..... am o gaurica in teava de la radiatorul ac. Maine il dau jos, il duc la sudat, si cu ocazia asta scap si de julitura de pe bara. O duc la vopsit si pe dansa.

Voi revenii cu imagini.

Domnilor aveti dreptate ....e taman invers de cum credeam eu........de nu erati voi ramaneam......... :) multumesc ..si va asigur ca o sa revin cu alte intrebari "inteligente"

paul_ral 29-03-10 18:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3228889)
Exact de ce mi-a fost frica nu am scapat. Nu am vrut masina cu climatronic exact din cauza asta...

Si cat de mult doresc eu sa pun climatronicul. Te ajut cu 2 scheme, una e pt benzina, cealalta e de Octavia, poate te ajuta cu ceva. Ai si o prezentare a instalatiei, a rolului fiecarei componente

geomar 07-04-10 19:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
am si eu o intrebare si totodata o rugaminte la voi, poate cineva sa imi spuna daca un vento din '93 respectiv al meu in cazul in care nu a avut montata din fabrica trapa si vreau sa o montaz se poate si in ce conditii, adica daca are deja montate furtunele de evacuare a apei de la trapa, daca le pot monta eu.Daca are montat suportul sau cum i se spune pentru trapa electrica

mafteicon 07-04-10 20:27

Re: VW Vento - Proprietari
 
se poate monta trapa electrica dar ai de parcurs multe. in primul rand cumperi o cupola de vento sau golf3 cu trapa, suport, inst. el.,c-da,ornamentul cupola din interior care are decupatura ptr. trapa, furtunele de evacuare a apei cu capetele din cauciuc din stalpii din fata si din spate, intrun singur cuvant tot ce tine de trapa de la masina donatoare. in al doilea rand cauti un meserias tinichigiu sa decupeze la tine cupola si sa sudeze bucata care sustine trapa ptr. ca suportul este prins de cupola si nu se poate detasa. in final un vopsitor care sa chituiasca zona si sa o vopseasca. se face reglajul geamului, se monteaza ornamentul interior cupola si cam atat. sa subliniez o chestiune: se decupeaza zona cu suportul plus ceva centimetri pe lung. si latime. asta o sa vezi numai dupa ce analizezi cum arata pe interior cupola. ptr. furtune sunt prevazute gaurile si spre fata si spre spate. ptr. a fi sigur de gaurile de evacuare vezi pe stalpii din fata niste plastice rotunde false. cel mai bine uitate la una care are trapa si este mai simplu. spor la treaba!!!

geomar 08-04-10 18:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
multumesc pentru cele spuse si pentru incurajare

mafteicon 09-04-10 08:53

Re: VW Vento - Proprietari
 
geomar te rog spune-mi cat m-ar ajunge o usa dreapta spate fara geam, macara si fara rugina??

big bastard 11-04-10 14:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
probleme la alarma!
am o alarma pe Vento-ul meu probabil ce-a din fabrica (legata pe claxon fara telecomanda) si care de cateva zile prneste din senin; imiputeti spune va rog unde se afla modulul pt ca vreau sa o decuplez pana cand o sa imipot pune una mai de Doamne ajuta sau pana merg la vreun mester care sa o repare pe asta ca deja incep sa am scandal cu vecinii :) multumesc!

mafteicon 11-04-10 17:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salut BIG! DACA ESTE VORBA DE UN CLAXON CARE SE AUDE SUB ARIPA DIN FATA STANGA, TREABA ESTE SIMPLA. SUSPENZI STANGA FATA, SCOTI APARATOAREA DE NOROI SI SUB ARIPA GASESTI UN CLAXON. TRAGE DE MUFA DE LEGATURA CU CLAXONUL SI L-AI LASAT FARA GLAS!! AM PATIT SI EU ACEEASI CHESTIE SI L-AM REZOLVAT. DUREAZA CATEVA MINUTE. BAFTA!!

big bastard 11-04-10 17:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3267915)
Salut BIG! DACA ESTE VORBA DE UN CLAXON CARE SE AUDE SUB ARIPA DIN FATA STANGA, TREABA ESTE SIMPLA. SUSPENZI STANGA FATA, SCOTI APARATOAREA DE NOROI SI SUB ARIPA GASESTI UN CLAXON. TRAGE DE MUFA DE LEGATURA CU CLAXONUL SI L-AI LASAT FARA GLAS!! AM PATIT SI EU ACEEASI CHESTIE SI L-AM REZOLVAT. DUREAZA CATEVA MINUTE. BAFTA!!

Nice one Maft! sper sa ma descurc. Si inca una...cum l-ai rezolvat???

mafteicon 11-04-10 19:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by big bastard (Post 3267943)
Nice one Maft! sper sa ma descurc. Si inca una...cum l-ai rezolvat???

cum adica ? tragi mufa, o lasi in aer si gata. nu se intampla nimic. claxonul nu va mai suna NEVER. asta in cazul ca este vorba de claxonul de sub aripa montat de fabrica. daca ai alta alarma montata separat nu mai stiu motivul ptr. care porneste singura.

mafteicon 11-04-10 19:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
[QUOTE=mafteicon;3268300]cum adica ? tragi mufa, o lasi in aer si gata. nu se intampla nimic. claxonul nu va mai suna NEVER. asta in cazul ca este vorba de claxonul de sub aripa montat de fabrica. daca ai alta alarma montata separat nu mai stiu motivul ptr. care porneste singura.[/QUOTE ai un claxon care suna intermitent?????

mafteicon 11-04-10 19:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
te-ai lamurit????

geomar 12-04-10 19:38

Re: VW Vento - Proprietari
 
50 lei portiera

big bastard 12-04-10 21:30

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by mafteicon (Post 3268364)
te-ai lamurit????

Beton
am rezolvat dar nu am dat jos aparatoare de noroi ..am gasit firul care duce la claxonul de sub aripa si am desfacut mufa ..multumesc!!!

mafteicon 13-04-10 11:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
sa-ti fie de bine!!


All times are GMT +2. The time now is 09:15.

- Copyright 2026 4Tuning