Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Virtual Tuning 3D (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d.html)
-   -   Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii (https://forum.4tuning.ro/162-virtual-tuning-3d/9522-tips-and-tricks-intrebari-and-raspunsuri-discutii.html)

ruver 06-03-07 22:58

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Merre, merre :D acu 2 zile m-am apucat si eu de lucru da ce pot sa zic am facut ff mult :D pt 2 zile :P
P.S.: Bafta all

cris_max 10-03-07 16:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu stau nasol cu lucrarea :(

am facut o usa si o aripa... asta ca nu am timp :(

MeHiGH 10-03-07 16:43

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Sie eu , Cris , tot la fel , nasol% din 100% :D ... e cam naspa faza , ca ... m-am aconrat , dar nu stiam cat de adanca e apa ... cred ca o sa ma retrag !
DE CE ? pentru ca prefer sa fac un lucru foarte bun , in timp indelungat decat un bg sht in scurt timp !

ruver 10-03-07 18:22

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu stiu ce sa zic asta e a 2-ua zi in care am facut pauza... nu am mai lucrat deloc si masina a ajuns intr-un stadiu destul de bun tinand cont cat mai este pana ep 26... doar_eustiu nu e nici o rusine,dar ari fi pacat... stiu cum e... 2 concursur inainte m-am anuntat ca particip si s-a ivit cate ceva si nu am reusit sa termin masina... pt mine asta ar fi primu... :D la care particip... da cine stie mai e mult pana atunci se poate intampla orice si sa nu pot termina...

Sleepy_85 10-03-07 20:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu ce sa zic , ma chinui sa termin caroseria, am inceput sa fac lucrurile marunte detalii and sht si asta o sa tina mult si nici prea mult timp nu am, lucrez simultan la vreo 3 proiecte,eh oricum mai e pana pe 26. Spor la treaba si inspiratie la toti

frost_dani 10-03-07 20:15

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sleepy_85...te rog yo mult de tot ..poti pune imaginile care le-ai folosit ca background la conceptul acela peugeot???....as avea mare nevoie...
cat despre cum decurg lucrurile..cred ca aceasta va fi cea mai buna mashina a mea in 3d ..shi ca modelat shi ca randat...:rolleyes2

Sleepy_85 10-03-07 20:26

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
chestia cu imaginea aia e ca nu e un .jpg, e un hrdi si e cam mare, eu ti-l dau daca stii sa lucrezi cu hdri-uri,;)

frost_dani 10-03-07 22:18

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
multumesc mult man;)

frost_dani 11-03-07 20:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
as avea shi eu nevoie de ajutor:rolleyes2....va rog frumos...imi puteti spune shi mie (cei care lucreaza cu hdri ..sau cine stie)....CUM POT SA MODEREZ NIVELUL REFLEXIILOR PRODUSE DE HDRI ??? ..ma tot zbat sa aflu pe la setari dar nu mere nimic....:sad:

TopArt 12-03-07 12:23

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by frost_dani (Post 792688)
CUM POT SA MODEREZ NIVELUL REFLEXIILOR PRODUSE DE HDRI ???

fii mai explicit.fii mult mai explicit. descrie exact, in cuvintele tale, ce doresti. nu trebuie sa ai un vocabular tehnic de modelare, esti la inceput. deci spune cum iti vine, DAR FII MULT MAI EXPLICIT. ;)

frost_dani 12-03-07 14:50

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
:)...deci vreau ca reflexiile sa nu mai fie asa de puternice...sa fie mai transparente..eu de cate ori pun hdri..iese rezultatu de pe pagina anterioara (la nissan 350z)...ceea ce nu imi convine sa le vad asa de puternice..:cry:

GRIGO 12-03-07 15:36

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai eu cred ca depinde de materialul masinii sau ce ai tu pe acolo de randat ....zic eu ca asta ar fi problema cred nu sunt sigur vezi si tu pe acolo

frost_dani 14-03-07 15:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by GRIGO-X2 (Post 793996)
pai eu cred ca depinde de materialul masinii sau ce ai tu pe acolo de randat ....zic eu ca asta ar fi problema cred nu sunt sigur vezi si tu pe acolo

...nu cred ca e materialu...vreau sa micsorez doar puterea cu care bat reflexiile...pe toate materialele care le aplic..sunt la fel de puternice:rolleyes2

frost_dani 18-03-07 19:32

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
un mare *** ....foarte mare...
am terminat totul de facut ....a iesit super marfa..materialele shi altele..scena e draguta....e cea mai buna lucrare in 3d a mea..dar a intevenit o mare problema...compu meu e prea slab ca sa randeze..mi-au aparut 2 eroara foarte urate ca nu am memorie....nush cum draq o sa reusesc sa randez dar sper sa gasesc o metoda...
apropo stie cineva vreun program care sa dubleze ram-ul ???...stiam eu dar am uitat cum se cheama

ruver 18-03-07 20:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
man ce sa zic... prea multe poligoane >>>!<<< puteai si u sa lasi mai ne detaliat prin unele locuri neaccesibile (asta o presupun eu ca ai lucrat cu ff mule poligoane ) si eroarea aia o cunosc :P mi-a fost asa de "draga" :(( da acum am mai pus ceva ram si rezista cat de cat... nu stiu ce sa iti zic trebuia sa te gandesti si u la chesti asta de la inceput... eu am observat ca pt 3d max 1Gb RAM e o nimicat toata... in primu rand mai conteaza si CPU-ul.. chair ff mult +video...
Sugesti ce sa iti dau... eu randam destul de bine si cu 256 ram... da nu cu V-ray... dar depinde cu ce randezi... daca foloseam v-ray nu cred ca reusam sa randez... deci cauta ceva cu care sa iti mearga sa ranezi si fai si u niste teste de randare sa vezi daca duce :P altceva... ahm.... mai iati ram :P... de exemplu eu nu am intalit inca pc pe care sa nu reusesc sa blochez max-u si m-am jucat putin pe o configuratie avion rau de tot... deci depinde ce faci si cum faci.... parerea mea... bafta

GRIGO 18-03-07 20:38

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu tot 256 de rami am ....si aceeasi chestie probleme foarte mari ...erori peste erori ...
mai ales masina pt tuning day imi face foarte mari probleme ....
poate intrun viitor apropiat mi schimb si eu calc ....
oricum succes tuturor ...si poate ne vedem la salon ....

ruver 18-03-07 20:42

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mda stiu ce inseamna 256 cum am mai spus... acum sincer la 1Gb merge mult mai bine dar parca nu e deajuns (ori am devenit eu "Adicted to RAM" :D mai sti) dar sper sa nu imi faca problece chist ca voi sta o gramda la randa da... asta este macar va merita :P

frost_dani 18-03-07 20:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nasola treaba asta....folosesc v-ray probabil din cauza asta...am gasit un prog memturbo dar e pt recuperare de ram...mi-a mers pana intrun punct..cand a trebuit sa se fac constructia la raycast accelerator..acolo a murit totul...:((...oare daca mut totul pe alt comp( procesor de 3200+ amd,1 gb ram,placa vide geforce fx5 de 256)....o sa mearga mai bine...dar daca mut cum fac cu materialele...ca ala nu o sa ma lasa sa stau pe compu lui toata ziua....ce situatie urata...

ruver 18-03-07 20:52

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
pai ce sa zic si mutatu e o varianta dar ai gije ca trebuie sa iei si toate maps urile pe care pe-ai... si apoi sa le dai open pt ca nu ti le ea singur in cas za i se schiba locatia fisierelor... sper ca intelegi ce vreau sa spun :P.... pe ala o sa iti mearga destul de bine... da totusi te lasa sa ii ti compu ocupat cateva zile pana faci u n randari la rezolutia aia :D mda ar fi bine :D

frost_dani 18-03-07 20:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
asa cred ca o sa fac....o sa am foarte mare grija la tot ce am pus pe mashina..:)..o sa ma lasa ala..ca e cam prost abia si-a luat comp..shi in prostesc eu...ii zic ca ii bag nijte programe shi altele..shi ma lasa el..plus ca ii platesc cat curent o sai consum:)

ruver 18-03-07 21:06

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
vezi daca are placa video pe PSI expres are sursa mare si aia consuma mult :P

asa pai baga mare :P eu pe almeu in dojentsc lagreu ascult muzica, fac upload pe torent, stau pe mes si lucrez in max in acelasi timp :P si in limite merge daca am grije... de ca pot sa spun e invatat la greu si nu e decat un amd atlon 2000xp+ 1G RAM si radeon 9550/256... ultimele 2 de curanda :D da isi face treaba pt moment oricum am planuri sa il schimb pe vara :D cu ceva mai supersonic :P da pt moment ramane un vis :((
ce pot sa spun bafta si deabea astept sa vad lucrile tuturor :D

ad1 18-03-07 23:39

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
ruver daca nu sti prea multe,te rog abtine'te de la comentarii

daca vrei sa salvezi scena cu tot cu materiale/lumini/setari/hdri/texturi ai la file/archive/archive

ps.sper ca un amarat de 1gb ram nu e un motiv de mandrie pt tine...

ruver 19-03-07 00:00

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
nu, nu am spus chestia asta, am spus ca simt cum nu e de ajuns si vreau mai mult... si fata de ce aveam inainte se simte dif... presupun ca sti prea bine ce poate sa iti ceara max-u.....

Sleepy_85 19-03-07 00:48

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Eu incep sa fac pozele acuma de abia:(si la mine va merge cam greut ca si eu am o rashnitza de pc de care mi-e rusine,abia se taraie daca fac un model highpoly si incep sa fac spume cand il vad, dar vara asta poate il mai upgradez putin, singuru lucru mai bune la el u o plak video ATI9600 de 256mb, proc e de 2,7ghz park :), si am 512MB ram,poate il ridic la 1,5 gb la vara, pot sa zic ca am avut si mult mai rau dar de acum pretentiile incep sa creasca, odata cu modelele pe care le fac

TopArt 19-03-07 12:59

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
hehe ! stati bine ;) eu ma rog sa am timp cel tarziu maine-poimaine sa termin de construit monstrul si dup-aia vin randarile...

restul ? ceilalti participanti ? merge treaba ? frumoase masinutele ? le-ati ales bine ? bafta multa si spor la treburi in continuare ! ;)

ruver 19-03-07 14:04

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
metge, merge, tot la fel sper si eu zilele astea sa termin ce mai am de modelat... (mici detali) si sa ma apuc da randat (cu Groaza) si de ales nu stiu ce sa spun dered ca am ales-o destul de bine :D (Sper)
asa ca spor la toti si sunt curios sa va vad lucrarile :D maiales a ta TopArt, bafta

GRIGO 19-03-07 14:13

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
eu azi am inceput cu randarile serioase pana acum am avut doar niste probe ....
azi dimineata inainte sa plec la munca am pus calc pe randat ...sa vedem ce o iesi ...
din probele care le-am facut pana acum nu prea sunt multumit de lucrare ...

frost_dani 19-03-07 16:57

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
fa retusuturi daca nu esti multumit;)...mia detaliaza shi tu ceva ca sa iasa mai frumoasa:).....eu cred ca o sa intru in spital...shi daca se intampla lucru asta nu cred ca o sa mai apuc randarile:(

ruver 19-03-07 20:56

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
1 Attachment(s)
Am si eu o mare rugaminte cine imi pioate spune cum pot sa imi aduc sagtile la dimensiunea initiala... am pus ceva pe tastatura din greseala si m-am trezit ca mi se vad ff mici nu stiu ce sa le fac is forte stresante asa si char nu pot lucra deloc :(( uitati un screen cum se vad acuma mici... pls need help :(

ruver 19-03-07 21:28

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
gata nu mai este nevoie am gasit :D erea la preferences/gizmos/size :D

MeHiGH 20-03-07 08:31

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by TopArt (Post 805977)
restul ? ceilalti participanti ? merge treaba ? frumoase masinutele ? le-ati ales bine ? bafta multa si spor la treburi in continuare ! ;)

Cei de la CTC ziceau asa :
"Sunt yoghinul care face battle cu sine
Si uneori pierde !"
Cam asa s-a intamplat si la mine , la concurs , am aruncat ancora prea departe , s-a rupt si plutesc in deriva ! Nu aveam atat de multa experienta si nici atat de multe cunostinte ca sa sper la o simpla mentiune !

Bafta si multa inspiratie tuturor !


PS Cat despre masinuta...o termin eu ! sper sa iasa ceva frumos !

TopArt 20-03-07 09:27

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Quote:

Originally Posted by doar_eu (Post 807484)
Cei de la CTC ziceau asa :
"Sunt yoghinul care face battle cu sine
Si uneori pierde !"

cheloo: "incearca in continuu, incearca in continuu, daca nu esti cel dintai incearca sa fii primul" :twisted:

inca o data spor tuturor. ;)

AdiNX 25-03-07 19:11

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
2 Attachment(s)
ok.. am o dilema.. ce trebuie sa fac sa imi apara masina cu egde-urile vizibile, ca in poza cu obiectul pentagonal? (folosesc versiunea 8 de 3dsmax)

MeHiGH 25-03-07 19:25

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Click dreapta pe locul unde apare numele viewport-ului , de exemplu "Perspective" si apare o lista , din care selectezi " Edged Faces" ( daca lucrezi in "Smooth+Highlights"), sau "Wireframe" care iti arata numai muchiile , respectiv vertex-ii .

AdiNX 25-03-07 19:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
mersi mult mihai ;)

frost_dani 25-03-07 20:17

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
sau dadeai mai simplu un f4 shi iti aparea wire-ul;)

GRIGO 25-03-07 22:09

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
in sfarsit am trimis si eu lucrarea ....
sau din cate am vazut la 3d nu a mai trimis nimeni ...
....
cred ca o sa fim foarte putini la 3d ......

peter 03-04-07 11:34

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
MA APUC DE 3D ! :)

m-am saturat de 2d...am si eu o rugaminte la voi....de ce patchuri/programe mai am nevoie pe langa max ?

MeHiGH 03-04-07 15:54

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
Salut ! Poate nu sunt in masura sa dau sfaturi , dar iti zic ce sfaturi am primit si eu : intai sa inveti foarte bine modelare , te "plimbi" prin meniurile 3DMax-ului cat de multi poti , sa vezi ce face fiecare buton ; pe urma vei putea trece la partea de texturare/randare !
Ca programe "ajutatoare" mai sunt V-Ray si Brasil (pot randa imaginea la un alt nivel de claritate, poti ajusta parametrii de lumina mai usor ).
Asteptam de la TopArt pagina pe care o incepuse cu ceva timp in urma !:mrgreen:
Toate cele bune si spor la treaba !
ps daca am gresit sau mai trebuie adaugat ceva, va rog sa ma corectati !

GRIGO 03-04-07 16:29

Re: Tips &Tricks/intrebari&raspunsuri/discutii
 
din pacate topart a fost banat .....


All times are GMT +2. The time now is 07:23.

- Copyright 2026 4Tuning