![]() |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
bine ai venit |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
La multi ani !!!pt toata lumea
|
Re: Proprietari de vw vento
La multi ani tuturor!
|
Re: Proprietari de vw vento
La multzi ani, un an nou plin de bucurii si bani pentru toate poftele si in special pentru mashinile astea pe care le iubim atat de mult! :peace:
Sarbatori fericite! |
Re: Proprietari de vw vento
@ Grim_riper - F.tare masina.Jentile dau f.bine.Iar cat despre culoare.E absolut frumoasa.Culoarea ii sta bine. Rosu :X :X :X ... Dar cu franele de ce de golf2 gti?
@ Green_devil - Linia frumoasa.Jentile dau bine pe masina.Mie personal nu`mi place scrisul pe lateral.Dar gusturile nu se discuta.Arata ingrijita.Bafta cu ea in continuare. |
Re: Proprietari de vw vento
LA MULTI ANI ! si la cat mai multi km. fara probleme !
|
Re: Proprietari de vw vento
stie careva cat este impozitul in 2008 la un vento vr6?
La multi ani! si un an nou fara incidente. |
Re: Proprietari de vw vento
nu stiu cat e dar auzisem ceva de genu ca daca il platesti nu stiu pana la ce data ar fi cu 50 la suta mai ieftin....tre sa te interesezi.LA MULTI ANI!!!!!
|
Re: Proprietari de vw vento
1 Attachment(s)
bzsa,semnalizatoarele clare de pe aripi la masina ta sunt cu bec sau cu leduri ?
la astea cu leduri trebuie modificari sau ceva rezistente pe instalatie ? |
Re: Proprietari de vw vento
1 Attachment(s)
si poza cu semnalizatoare cu leduri
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
eu m-am uita la faza mai simpla e mult mai usor sa schimb un bec decat sa schimb 1 led sau 3 sau 5 |
Re: Proprietari de vw vento
salut baieti. este cineva dintre voi care are vento diesel 1,9. As vrea sa stiu cum porneste la frig , ca al meu de a pornit foarte bine ,iar de cateva zile face figuri ,porneste foarte greu.
|
Re: Proprietari de vw vento
salut
stie cineva care are montat pe masina praguri daca cele de golf 3 sunt la fel cu cele de vento am vazut intr-un catalog ceva praguri si scria ca pt 'golf 3 / vento' si era aceeasi cod pt ambele multumesc |
Re: Proprietari de vw vento
Salut
1.Am tot cautat pe forum si nu am gasit sa cumpar un spoiler din ala de cauciuc, negru, de Vento Vr6, mai exact buza de sub bara. Daca ma puteti ajuta, stiti pe undeva/cineva care vinde asa ceva...evident second, dar model original. Am inteles ca cele aftermarket sunt cam de kko, se sparg rapid. 2. Daca pun semnalizari fumurii in bara fata si pun si bec galben, e ok cu lumina si politia?? am gasit de cumparat model gata fumuriu la vreo 40 ron bucata, imi place cum arata. Merci mult. |
Re: Proprietari de vw vento
3 Attachment(s)
pragurile sunt identice daca te referi la cele originale. Am asa ceva insa ma mai gandesc daca sa le pun sau nu.
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
iar cu semnalizarile nu cred ca o sa ai ceva probleme |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
2 Attachment(s)
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
2 Attachment(s)
apropo ...nu am poze cu asta noua......culoarea este aceeasi cu cea din poza
este 96 1.4 .....piese ce vor urca pe ea....grila sport proiectoare si semnale clare,jentzile cu guma noua,folie,conversie de leduri in bord(ceasuri si butoane)eleron de corrado(electric)si muzik cat incape(cu antifonarea adiacenta:P) si multe alte jucarii ...prima oara vreau sa fak mecanica(toata!! )impecabila.......mai datzimi ideei :lol: :-P ..... |
Re: Proprietari de vw vento
cine stie daca chiuloasa de la un gti potriveste sau trebuie facuta ceva modificari ?
|
Re: Proprietari de vw vento
Fii mai explicit
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
|
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
Cu avut grija e mai greu, nu stiu ce sa zic, cat poti avea la drumurile noastre, cu totii mai mergem la un gratar prin zone de munte, drumuri cu bolovani, etc. Plus ca nu imi plac cele de fibra pe care le vopsesti, cu decupaje in ele... eu vreau sa fac un face lift mai discret, nu tuning cu spoilere si din alea. De asta caut buza de VR6, o sa fac fata masinii mai agresiva, nu modernista, ca nu mi se pare ca da bine la o masina din '93, daca era bora..poate. Vento este inca o caroserie reusita, daca are ceva imbunatatiri, are un farmec aparte, multe din caroseriile astea noi (dupa 2000), mai rotunjite mi se par seci, fara personalitate. De ce e dedesupt nu mai vorbim, piese care tin, nu rahaturile de acum ;) |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
si eu am fost la munte si cu putina grija ,am venit cu ea intreaga acasa sa nu crezi ca ce de vr6 de care cauti tu difera de cele din fibra chiar azi am fost la cineva care dezmembra un golf 3 si avea buza vr6 cum cauti original pe masina deci nu aftermarket si nu era de nu stiu ce cu cauciuc si chesti, era simplu care o poti agata orinde si se sparge ca si cel din fibra si daca nu ma insel era din plastic din plastic poti sa iti cumperi de unde vrei am gasit la 140 de Euro nemtesc |
Re: Proprietari de vw vento
buza de vr6 originala este din plastic si se rupe foarte greu..are o elasticitate buna si poati sa o atingi ca doar se zgarie...bine evident ca daca iei un gropan in plin crapa si una originala dar este mult mult mai rezistenta si flexibila decat una facuta din fibra
|
Re: Proprietari de vw vento
2 Attachment(s)
Sunt pe aici vreo cativa colegi care au vr6 si deci buza originala. Corectati-ma va rog daca gresesc.
Postez mai jos 2 poze: - una cu aceasta buza originala de vento vr6 care fata de cea de la vento meu, e mai lata putin si are o nisa in zona de mijloc. Dar ca si material pare identic cu al al meu, un plastic negru cauciucat, asa cum sunt si bandourile laterale sau cele de pe bari, din partea de sus, sau buza din spate care cred e la fel la toate vento. Eu am dat de cate o bordura mica din gresala si no problem, doar zgarieturi si evident uzura de la pietricele sarite pe soselele patriei - o alta ca in poza cu vento albastru, care banuiesc ca exista de mai multe modele, dar pana acum (in sute de poze luate de pe net) nu am vazut un model aftermarket identic ca forma cu buza originala ca in poza cu vento gri. Plus ca mi se pare ca e chiar din fibra care clar se sparge destul de usor la lovituri. Plus ca nu imi place, pare un facelift "autovit" sau golanesc Si inca o chestie, desi e mai lata decat buza de pe vento-ul meu, nu am suspensie sport, masina e destul de inalta, se pune problema destul de greu de spart, nu vorbim aici de buza care aproape freaca pe jos. Iar bolovanii si bordurile le-as ocoli intotdeauna oricum, chiar si daca as conduce Hummer sau Saviem :D Ideea e ca inca mai caut o buza din asta originala, mai stilata si care e in ton cu anii masinii, merci de ajutor, daca tot v-am inebunit atat cu buza asta poate mi-o vindeti careva de la vr6-le din dotare si va puneti din asta "cool" din fibra, aftermarket. :lol: In rest urmeaza niste proiectoare in bara, originale, semnalizari fumurii si capace fumurii, pleoape la faruri si trebe sa imi vopsesc grila din fata la culoarea masinii, ca e un gri sters (modelul vechi pe care era sa fac o prostie si sa-l schimb cu una "modernista"). Numai bine ! |
Re: Proprietari de vw vento
2 Attachment(s)
Salut din nou
Cum ziceam incerc sa mai intineresc putin masina, incep cu partea din fata. Si va cer un sfat, nu stiu daca sa vopsesc grila fata ?? (cum se vede mai jos modelul vechi) cu bleumarin, cu negru, sau cu gri-ul original, ca asa cum e acum e cam sters. Mai vreau sa pun pleoape kamei, care si alea trebuie vopsite, alea ar trebui bleumarin cred eu...sau ??? Rog ceva pareri...multumesc !! :D eventual dca stie cineva care e codul la vopseau aia gri a grilei si daca exista vreun negru care sa nu fie f inchis, sa bata mai spre gri si sa fie mat, nu lucios ca zici ca e dacia nova :lol: Pe langa asta o sa pun alte semanlizari fumurii (fata si cele laterale), vreau sa arate putin mai agresiv, dar si apropiat de originalul masinii (adica nu xenoane si alte) si sa nu coste mult. Apoi niste capace albe noi pe care le fac eu cu sprei fumuriu. Si niste proiectoare originale luate de la dezmembrari ca e jumate pretu, in stare ff buna, pe care le las asa. Si buza sub bara de VR6 neagra, sa mearga cu aia din spate. Oglinzile am vrut sa le fac bleumarin dar m-am razgandit, le fac tot negre ca imi pare mai agresiva asa. Si bineinteles niste folie neagra Llumar pe toate geamurile, si aici merg niste sugestii pentru transparenta foliei, eu am zis ca 75 spate si 30 fata.... Merci |
Re: Proprietari de vw vento
Eu subt adeptul clean look. Am avut stopurile, proiectoarele si capacele false fumurii dar farurile albe. Nu prea dadea bine. Am revenit si am totul alb la semnalizari. Daca vrei sa le faci negre ar trebui ca si farurile sa fie fumurii.Cat despre grila merge atat gri cat si vopsita. Eu am vopsit-o in culoarea masinii ca si capacele la oglinzi. Am pleoape Kamei in culoarea masinii. Regret ca nu am vopsit si manerele usilor.
|
Re: Proprietari de vw vento
Salut Paul
Sunt de acord cu tine, eu nu vreau atat de inchise cum le aveai tu, semnalizarile fumurii din magazin nu sunt asa inchise, e un lac fumuriu, nu negru, capacele le iau eu albe si le fac cu lac fumuriu transparent, dar la fel nu inchise, iar proiectoarele vreau sa le las asa, ele vor semana cu farurile, ba mai mult in pozitia in care sunt si iesind in evidenta accentuat nefiind fumurii, vor forma cu farurile o forma de V, cand te uiti din la masina. Deci oarecum bate spre agresiv. In postul de mai sus e o poza in format bmp. |
Re: Proprietari de vw vento
recomandati ceva model de telescoape anume pe fata
am ajuns sa imi schimb si eu dar nu stiu inca de care sa cumpar pe gaz pe ulei etc orice parere este bine venita |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
am luat pe ulei..toata lumea zicea ca nu merita pe gaz, ca-s prea rigide pt drumurile noastre si se duc bucsile Am auzit ca sunt monroe care-s o combinatie intre ulei si gaz..poate ar fi mia bune. m-au costat cam 4.5-5 mil. Aveti idee cat costa 2 arcuri pe spate? daca sunt 4 pers in masina, la balans, dau cu rezervoru jos. |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
telescoapele nu au ceva cod? |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
eu am 1.8 ,90cp. din 96, motor ADZ |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
mi-am recomandat monroe pe ulei si cu 2 ani garantie paul nu ai o schema cu demontarea de telescop? |
Re: Proprietari de vw vento
Quote:
nu costa mult montarea lor. Oricum, dupa montare, tre sa iti faci unghiu de fuga. asta a fost cam 700 mii |
Re: Proprietari de vw vento
2 Attachment(s)
Suspensia fata si spate
|
Re: Proprietari de vw vento
1 Attachment(s)
bzsa
este necesar ca la schimbarea amortizoarelor din fata,sa schimbi si lagarele(sau cum drak le mai zice) din imaginea de mai jos. |
Re: Proprietari de vw vento
da schimba-le ca e indicat, flanse se numesc, dupa aceea sti o treaba...
Un unghi la roti costa mai putin, 40-50 ron, depinde si unde mergi, cauta sa fie o instalatie din asta moderna, care la unghiu fata sa tina cont si de pozitita rotiilor spate... Recomand amortizoare Sachs pe gaz, am auzit ca si Monroe sunt bune, cine are ne poate spune, eu am pe fata sachs gaz si sunt ok, nu au stricat nimic. Pe spate insa am luat o mareeee teapa, am pus sachs pe ulei si sunt niste porcarii, spatele la vento e mai maricel si mai greu, in curbe simti ca sunt slabe si asta nu imi place deloc. Vreau sa le schimb cu sachs pe gaz, sa am un pic de sportivitate totusi, mai ales ca sunt un impatimit al vitezei... In general, suspensiile sport duc repede bucsiile si directia in general, cu gazu zic eu ca e ok. |
Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
cine stie sa imi spuna si mie va rog, vento-ul meu nu da caldura decat la treapta 4, din acest motiv se arde siguranta des, deci nu merge nici una, decat 4,care este problema?
si cine este din cta sa imi recomande un service pentru a remedia aceasta problema, plus inchiderea, este centralizata, dar se incuie numai din dreapta, cineva mia fortat-o si mi-a stricat usa de la volan, plus ca am telecomanda , se aprinde un bec mic asa, dar nu se deschid usile..... stie cineva ce are? |
| All times are GMT +2. The time now is 01:12. |
- Copyright 2026 4Tuning