Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

MaxX_82 30-12-07 18:15

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Ventolino (Post 1267133)
Salut
Sunt nou pe acest forum desi am Vento de ceva verme, cativa dintre dumneavoastra imi sunt cunoscuti din alte locuri. Pana acum am gasit discutii interesante. Bravo !
Vento-ul meu este un model mai simplu, nu prea am automatizari si electronice pe el, dar e ok, asa pe rand sper sa il imbunatatesc atat ca functionalitate cat si ca aspect, pana acum m-am ocupat in special de partea mecanica (motor, frane, evacuare, directie - in stare excelenta), asa ca o sa va rog sa imi permiteti sa apelez din cand in cand la cunostintele si ideile dumneavoastre.
Merci
Toate cele bune!

asa asa, se ingroasa randurile :) cu cat mai multi cu atat mai bine
bine ai venit

bzsa 31-12-07 07:32

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1268299)
ii vreo 40 ron la reprezentanta atata era in vara, poate o gasesti la dezmembrari...

o sa caut la dezmembrari

bzsa 31-12-07 07:32

Re: Proprietari de vw vento
 
La multi ani !!!pt toata lumea

paul_ral 31-12-07 12:47

Re: Proprietari de vw vento
 
La multi ani tuturor!

DONU' 31-12-07 15:39

Re: Proprietari de vw vento
 
La multzi ani, un an nou plin de bucurii si bani pentru toate poftele si in special pentru mashinile astea pe care le iubim atat de mult! :peace:
Sarbatori fericite!

dubmaniacks 01-01-08 16:11

Re: Proprietari de vw vento
 
@ Grim_riper - F.tare masina.Jentile dau f.bine.Iar cat despre culoare.E absolut frumoasa.Culoarea ii sta bine. Rosu :X :X :X ... Dar cu franele de ce de golf2 gti?

@ Green_devil - Linia frumoasa.Jentile dau bine pe masina.Mie personal nu`mi place scrisul pe lateral.Dar gusturile nu se discuta.Arata ingrijita.Bafta cu ea in continuare.

FANEX 01-01-08 18:01

Re: Proprietari de vw vento
 
LA MULTI ANI ! si la cat mai multi km. fara probleme !

sadix 02-01-08 23:41

Re: Proprietari de vw vento
 
stie careva cat este impozitul in 2008 la un vento vr6?
La multi ani! si un an nou fara incidente.

bogmotorsport 03-01-08 09:45

Re: Proprietari de vw vento
 
nu stiu cat e dar auzisem ceva de genu ca daca il platesti nu stiu pana la ce data ar fi cu 50 la suta mai ieftin....tre sa te interesezi.LA MULTI ANI!!!!!

FANEX 03-01-08 11:46

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
bzsa,semnalizatoarele clare de pe aripi la masina ta sunt cu bec sau cu leduri ?
la astea cu leduri trebuie modificari sau ceva rezistente pe instalatie ?

FANEX 03-01-08 11:52

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
si poza cu semnalizatoare cu leduri

bzsa 03-01-08 12:39

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by FANEX (Post 1272489)
bzsa,semnalizatoarele clare de pe aripi la masina ta sunt cu bec sau cu leduri ?
la astea cu leduri trebuie modificari sau ceva rezistente pe instalatie ?

eu am cu bec , nu am vrut cu leduri pt ca un prieten o avut si dupa 2 sapt s-o dus un led si arata f naspa cu un led lipsa la fel e si la stopuri
eu m-am uita la faza mai simpla e mult mai usor sa schimb un bec decat sa schimb 1 led sau 3 sau 5

dumitrean 03-01-08 17:47

Re: Proprietari de vw vento
 
salut baieti. este cineva dintre voi care are vento diesel 1,9. As vrea sa stiu cum porneste la frig , ca al meu de a pornit foarte bine ,iar de cateva zile face figuri ,porneste foarte greu.

bzsa 05-01-08 10:08

Re: Proprietari de vw vento
 
salut
stie cineva care are montat pe masina praguri daca cele de golf 3 sunt la fel cu cele de vento
am vazut intr-un catalog ceva praguri si scria ca pt 'golf 3 / vento' si era aceeasi cod pt ambele
multumesc

Ventolino 05-01-08 11:13

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut
1.Am tot cautat pe forum si nu am gasit sa cumpar un spoiler din ala de cauciuc, negru, de Vento Vr6, mai exact buza de sub bara.
Daca ma puteti ajuta, stiti pe undeva/cineva care vinde asa ceva...evident second, dar model original. Am inteles ca cele aftermarket sunt cam de kko, se sparg rapid.
2. Daca pun semnalizari fumurii in bara fata si pun si bec galben, e ok cu lumina si politia?? am gasit de cumparat model gata fumuriu la vreo 40 ron bucata, imi place cum arata.
Merci mult.

paul_ral 05-01-08 11:54

Re: Proprietari de vw vento
 
3 Attachment(s)
pragurile sunt identice daca te referi la cele originale. Am asa ceva insa ma mai gandesc daca sa le pun sau nu.

bzsa 06-01-08 00:44

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Ventolino (Post 1275823)
Salut
1.Am tot cautat pe forum si nu am gasit sa cumpar un spoiler din ala de cauciuc, negru, de Vento Vr6, mai exact buza de sub bara.
Daca ma puteti ajuta, stiti pe undeva/cineva care vinde asa ceva...evident second, dar model original. Am inteles ca cele aftermarket sunt cam de kko, se sparg rapid.
2. Daca pun semnalizari fumurii in bara fata si pun si bec galben, e ok cu lumina si politia?? am gasit de cumparat model gata fumuriu la vreo 40 ron bucata, imi place cum arata.
Merci mult.

buza nu cred ca o sa gasesti numai aftermarket si sunt modele fff faine daca ai grija nu se sparg nici alea
iar cu semnalizarile nu cred ca o sa ai ceva probleme

bzsa 06-01-08 00:45

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1275885)
pragurile sunt identice daca te referi la cele originale. Am asa ceva insa ma mai gandesc daca sa le pun sau nu.

da mersi ,ma gandesc ca si pragurile false sunt la fel

GRIM_RIPER 06-01-08 12:18

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by zib3r (Post 1270338)
@ Grim_riper - F.tare masina.Jentile dau f.bine.Iar cat despre culoare.E absolut frumoasa.Culoarea ii sta bine. Rosu :X :X :X ... Dar cu franele de ce de golf2 gti?

.

frane de golf 2 gti pt ca sunt tot pe 4 prezoane(cel mai bun/eftin upgrade la franele noastre)discurile sunt de 280mm parca(accept sa fiu corectat)....masina...din pacate a suferit aku o luna un ''mic'' accident :rolleyes2 pe autostrada la 120 la ora mia cedat rulmentul stanga-spate(era dus dar am tras de el-tampit)roata sa desprins.....pierdut controlul volanului etc:shock: :cry: aam dat in parapet cu aceeasi parte si.....pozele spun totul... sap trecuta am luat o inlocuitoare(reparatzia mar fi saracit cu 3000! !! ! de euro:rolleyes2 ......pe asta noua am dat 360 euro fara verificarea tehnica;) tot ce am pe asta rosie va fii mutat pe cea noua )bafta si la multzi anii la toti......

GRIM_RIPER 06-01-08 12:37

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
apropo ...nu am poze cu asta noua......culoarea este aceeasi cu cea din poza

este 96 1.4 .....piese ce vor urca pe ea....grila sport proiectoare si semnale clare,jentzile cu guma noua,folie,conversie de leduri in bord(ceasuri si butoane)eleron de corrado(electric)si muzik cat incape(cu antifonarea adiacenta:P) si multe alte jucarii ...prima oara vreau sa fak mecanica(toata!! )impecabila.......mai datzimi ideei :lol: :-P .....

bzsa 07-01-08 22:03

Re: Proprietari de vw vento
 
cine stie daca chiuloasa de la un gti potriveste sau trebuie facuta ceva modificari ?

paul_ral 07-01-08 23:59

Re: Proprietari de vw vento
 
Fii mai explicit

bzsa 08-01-08 07:36

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1281162)
Fii mai explicit

deci faza e in felul urmator am gasit un motor de gti de pe un golf 3 si m-ar interesa daca i-as schimba chiuloasa cu cel de pe al pe 1.8 75 cp s-ar potrivi sa trebuie modificari si nu merita complcatii m-ar interesa mai exact daca as castiga si ceva cai in plus

Ventolino 12-01-08 10:49

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1277447)
buza nu cred ca o sa gasesti numai aftermarket si sunt modele fff faine daca ai grija nu se sparg nici alea
iar cu semnalizarile nu cred ca o sa ai ceva probleme

Ok, dar as dori sa vad niste poze cu buza asta after market care zici ca e faina si tine cat de cat, daca poate posta cineva.... :?:
Cu avut grija e mai greu, nu stiu ce sa zic, cat poti avea la drumurile noastre, cu totii mai mergem la un gratar prin zone de munte, drumuri cu bolovani, etc.
Plus ca nu imi plac cele de fibra pe care le vopsesti, cu decupaje in ele... eu vreau sa fac un face lift mai discret, nu tuning cu spoilere si din alea. De asta caut buza de VR6, o sa fac fata masinii mai agresiva, nu modernista, ca nu mi se pare ca da bine la o masina din '93, daca era bora..poate.
Vento este inca o caroserie reusita, daca are ceva imbunatatiri, are un farmec aparte, multe din caroseriile astea noi (dupa 2000), mai rotunjite mi se par seci, fara personalitate. De ce e dedesupt nu mai vorbim, piese care tin, nu rahaturile de acum ;)

bzsa 12-01-08 21:22

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Ventolino (Post 1288784)
Cu avut grija e mai greu, nu stiu ce sa zic, cat poti avea la drumurile noastre, cu totii mai mergem la un gratar prin zone de munte, drumuri cu bolovani, etc.
;)

pai in cazul asta nu iti recomand sa iti pui buza

si eu am fost la munte si cu putina grija ,am venit cu ea intreaga acasa

sa nu crezi ca ce de vr6 de care cauti tu difera de cele din fibra
chiar azi am fost la cineva care dezmembra un golf 3 si avea buza vr6 cum cauti
original pe masina deci nu aftermarket si nu era de nu stiu ce cu cauciuc si chesti,
era simplu care o poti agata orinde si se sparge ca si cel din fibra
si daca nu ma insel era din plastic
din plastic poti sa iti cumperi de unde vrei am gasit la 140 de Euro nemtesc

BULLETTT 13-01-08 20:05

Re: Proprietari de vw vento
 
buza de vr6 originala este din plastic si se rupe foarte greu..are o elasticitate buna si poati sa o atingi ca doar se zgarie...bine evident ca daca iei un gropan in plin crapa si una originala dar este mult mult mai rezistenta si flexibila decat una facuta din fibra

Ventolino 14-01-08 09:21

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Sunt pe aici vreo cativa colegi care au vr6 si deci buza originala. Corectati-ma va rog daca gresesc.
Postez mai jos 2 poze:
- una cu aceasta buza originala de vento vr6 care fata de cea de la vento meu, e mai lata putin si are o nisa in zona de mijloc. Dar ca si material pare identic cu al al meu, un plastic negru cauciucat, asa cum sunt si bandourile laterale sau cele de pe bari, din partea de sus, sau buza din spate care cred e la fel la toate vento. Eu am dat de cate o bordura mica din gresala si no problem, doar zgarieturi si evident uzura de la pietricele sarite pe soselele patriei
- o alta ca in poza cu vento albastru, care banuiesc ca exista de mai multe modele, dar pana acum (in sute de poze luate de pe net) nu am vazut un model aftermarket identic ca forma cu buza originala ca in poza cu vento gri. Plus ca mi se pare ca e chiar din fibra care clar se sparge destul de usor la lovituri. Plus ca nu imi place, pare un facelift "autovit" sau golanesc
Si inca o chestie, desi e mai lata decat buza de pe vento-ul meu, nu am suspensie sport, masina e destul de inalta, se pune problema destul de greu de spart, nu vorbim aici de buza care aproape freaca pe jos. Iar bolovanii si bordurile le-as ocoli intotdeauna oricum, chiar si daca as conduce Hummer sau Saviem :D
Ideea e ca inca mai caut o buza din asta originala, mai stilata si care e in ton cu anii masinii, merci de ajutor, daca tot v-am inebunit atat cu buza asta poate mi-o vindeti careva de la vr6-le din dotare si va puneti din asta "cool" din fibra, aftermarket. :lol:
In rest urmeaza niste proiectoare in bara, originale, semnalizari fumurii si capace fumurii, pleoape la faruri si trebe sa imi vopsesc grila din fata la culoarea masinii, ca e un gri sters (modelul vechi pe care era sa fac o prostie si sa-l schimb cu una "modernista").
Numai bine !

Ventolino 15-01-08 17:17

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Salut din nou
Cum ziceam incerc sa mai intineresc putin masina, incep cu partea din fata.
Si va cer un sfat, nu stiu daca sa vopsesc grila fata ?? (cum se vede mai jos modelul vechi) cu bleumarin, cu negru, sau cu gri-ul original, ca asa cum e acum e cam sters. Mai vreau sa pun pleoape kamei, care si alea trebuie vopsite, alea ar trebui bleumarin cred eu...sau ???
Rog ceva pareri...multumesc !! :D eventual dca stie cineva care e codul la vopseau aia gri a grilei si daca exista vreun negru care sa nu fie f inchis, sa bata mai spre gri si sa fie mat, nu lucios ca zici ca e dacia nova :lol:

Pe langa asta o sa pun alte semanlizari fumurii (fata si cele laterale), vreau sa arate putin mai agresiv, dar si apropiat de originalul masinii (adica nu xenoane si alte) si sa nu coste mult. Apoi niste capace albe noi pe care le fac eu cu sprei fumuriu. Si niste proiectoare originale luate de la dezmembrari ca e jumate pretu, in stare ff buna, pe care le las asa. Si buza sub bara de VR6 neagra, sa mearga cu aia din spate. Oglinzile am vrut sa le fac bleumarin dar m-am razgandit, le fac tot negre ca imi pare mai agresiva asa. Si bineinteles niste folie neagra Llumar pe toate geamurile, si aici merg niste sugestii pentru transparenta foliei, eu am zis ca 75 spate si 30 fata....
Merci

paul_ral 15-01-08 18:30

Re: Proprietari de vw vento
 
Eu subt adeptul clean look. Am avut stopurile, proiectoarele si capacele false fumurii dar farurile albe. Nu prea dadea bine. Am revenit si am totul alb la semnalizari. Daca vrei sa le faci negre ar trebui ca si farurile sa fie fumurii.Cat despre grila merge atat gri cat si vopsita. Eu am vopsit-o in culoarea masinii ca si capacele la oglinzi. Am pleoape Kamei in culoarea masinii. Regret ca nu am vopsit si manerele usilor.

Ventolino 16-01-08 08:32

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut Paul
Sunt de acord cu tine, eu nu vreau atat de inchise cum le aveai tu, semnalizarile fumurii din magazin nu sunt asa inchise, e un lac fumuriu, nu negru, capacele le iau eu albe si le fac cu lac fumuriu transparent, dar la fel nu inchise, iar proiectoarele vreau sa le las asa, ele vor semana cu farurile, ba mai mult in pozitia in care sunt si iesind in evidenta accentuat nefiind fumurii, vor forma cu farurile o forma de V, cand te uiti din la masina. Deci oarecum bate spre agresiv.

In postul de mai sus e o poza in format bmp.

bzsa 16-01-08 20:54

Re: Proprietari de vw vento
 
recomandati ceva model de telescoape anume pe fata
am ajuns sa imi schimb si eu dar nu stiu inca de care sa cumpar pe gaz pe ulei etc
orice parere este bine venita

turbatu' 17-01-08 07:09

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1296460)
recomandati ceva model de telescoape anume pe fata
am ajuns sa imi schimb si eu dar nu stiu inca de care sa cumpar pe gaz pe ulei etc
orice parere este bine venita

le-am schimbat si eu in toamna..nu mai stiu ce am pus..(qm parca..dar nu sunt sigur).
am luat pe ulei..toata lumea zicea ca nu merita pe gaz, ca-s prea rigide pt drumurile noastre si se duc bucsile
Am auzit ca sunt monroe care-s o combinatie intre ulei si gaz..poate ar fi mia bune.
m-au costat cam 4.5-5 mil.
Aveti idee cat costa 2 arcuri pe spate? daca sunt 4 pers in masina, la balans, dau cu rezervoru jos.

bzsa 17-01-08 07:23

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1297028)
le-am schimbat si eu in toamna..nu mai stiu ce am pus..(qm parca..dar nu sunt sigur).
am luat pe ulei..toata lumea zicea ca nu merita pe gaz, ca-s prea rigide pt drumurile noastre si se duc bucsile
Am auzit ca sunt monroe care-s o combinatie intre ulei si gaz..poate ar fi mia bune.
m-au costat cam 4.5-5 mil.
Aveti idee cat costa 2 arcuri pe spate? daca sunt 4 pers in masina, la balans, dau cu rezervoru jos.

iti trebuie ceva coid cand iti cumperi sau8 zici numa modelu de masina?
telescoapele nu au ceva cod?

turbatu' 17-01-08 08:03

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1297032)
iti trebuie ceva coid cand iti cumperi sau8 zici numa modelu de masina?
telescoapele nu au ceva cod?

te duci cu talonu..ii tre tipu de motor, poate si sasiu..nu mai stiu
eu am 1.8 ,90cp. din 96, motor ADZ

bzsa 17-01-08 14:04

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by turbatu' (Post 1297052)
te duci cu talonu..ii tre tipu de motor, poate si sasiu..nu mai stiu
eu am 1.8 ,90cp. din 96, motor ADZ

am gasit monroe pe ulei 157 ron pe gaz la 274ron si sachs la 220ron
mi-am recomandat monroe pe ulei si cu 2 ani garantie


paul nu ai o schema cu demontarea de telescop?

turbatu' 17-01-08 14:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1297534)
am gasit monroe pe ulei 157 ron pe gaz la 274ron si sachs la 220ron
mi-am recomandat monroe pe ulei si cu 2 ani garantie


paul nu ai o schema cu demontarea de telescop?

pe gaz am auzit ca sachs sunt bune

nu costa mult montarea lor. Oricum, dupa montare, tre sa iti faci unghiu de fuga. asta a fost cam 700 mii

paul_ral 17-01-08 16:23

Re: Proprietari de vw vento
 
2 Attachment(s)
Suspensia fata si spate

FANEX 17-01-08 20:15

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
bzsa
este necesar ca la schimbarea amortizoarelor din fata,sa schimbi si lagarele(sau cum drak le mai zice) din imaginea de mai jos.

Ventolino 17-01-08 20:58

Re: Proprietari de vw vento
 
da schimba-le ca e indicat, flanse se numesc, dupa aceea sti o treaba...
Un unghi la roti costa mai putin, 40-50 ron, depinde si unde mergi, cauta sa fie o instalatie din asta moderna, care la unghiu fata sa tina cont si de pozitita rotiilor spate...
Recomand amortizoare Sachs pe gaz, am auzit ca si Monroe sunt bune, cine are ne poate spune, eu am pe fata sachs gaz si sunt ok, nu au stricat nimic.
Pe spate insa am luat o mareeee teapa, am pus sachs pe ulei si sunt niste porcarii, spatele la vento e mai maricel si mai greu, in curbe simti ca sunt slabe si asta nu imi place deloc. Vreau sa le schimb cu sachs pe gaz, sa am un pic de sportivitate totusi, mai ales ca sunt un impatimit al vitezei...
In general, suspensiile sport duc repede bucsiile si directia in general, cu gazu zic eu ca e ok.

giorgiana 25-01-08 16:36

Re: VW Vento - Proprietari, aratati-va masinile
 
cine stie sa imi spuna si mie va rog, vento-ul meu nu da caldura decat la treapta 4, din acest motiv se arde siguranta des, deci nu merge nici una, decat 4,care este problema?

si cine este din cta sa imi recomande un service pentru a remedia aceasta problema, plus inchiderea, este centralizata, dar se incuie numai din dreapta, cineva mia fortat-o si mi-a stricat usa de la volan, plus ca am telecomanda , se aprinde un bec mic asa, dar nu se deschid usile..... stie cineva ce are?


All times are GMT +2. The time now is 01:12.

- Copyright 2026 4Tuning