Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Curse legale 402 m Bucuresti - 19 mai 2013 (https://forum.4tuning.ro/709-curse-legale-402-bucuresti-19-2013.html)
-   -   China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti (https://forum.4tuning.ro/709-curse-legale-402-bucuresti-19-2013/374267-china-town-racing-19-2013-bucuresti.html)

floringsm 20-05-13 00:03

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Eu cred ca ar fi mai bine sa inceteze toti cu parerile bune sau rele . Pana la urma s-a organizat un eveniment, s-au prezentat in jur de 80 de concurenti daca nu ma insel si au fost o multime de spectatori . De ani buni nu a mai fost organizat asa ceva in Buc . Oricine ar organiza asa ceva nu o sa poata sa multumeasca pe toata lumea. Sunt si pareri bune , dar in mare parte cam proaste. Trebuie sa ne bucuram sa am avut parte de un asa eveniment si probabil organizatorii data viitoare or sa invete din greselile de acum. Nu este deloc usor sa organizezi curse legale ....si s-a vazut asta destul de bine azi.

razvanxx 20-05-13 00:38

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 5475652)
Domnule pe langa ca esti agramat... cred ca nici din Tulcea nu ai iesit prea des. Dupa ce ca e sigura... la DRE a sarit si CTL afara facand masina zob si scapand ca prin urechile acului, sa nu vorbim de alta care a iesit prin gardurile laterale maturand totul in cale, noroc ca nu era public. Adevarul ca e cel mai sigur sa nu faci nimic si pe principiul asta si prezenta publicului acolo.

Probabil ca prin Bucuresti cand ai drum si vei o line de tramvai te descalti sa nu ...., dar nu-ti face griji, e multi ca tine.

Tie nu ti este rusine deloc??
Chiar nu vrei sa intelegi ca ai organizat un eveniment ca nivel comparabil cu 2005?
Lucrurile au evoluat mai mult decat esti tu capabil sa intelegi.
Vai de capul tau!!!

cstavaru 20-05-13 00:46

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by ionutz_ubh (Post 5475432)
Fara suparare..dar in filmuletul cu accidentul la start spuneau ca are 400 cp...tu spui ca avea 700...ceva nu se leaga...undeva e o minciuna,unde?

Eu stiu ca acel Corvette are motorul de 400cp, daca este cel care a participat si la DRE anul trecut (mai mult ca sigur). Dar motorul este de 6000cmc si are cuplu mare.

Aceleasi probleme de aderenta le-a avut si anul trecut la Tulcea.

Corvette-urile C6 standard (nu Z06 sau ZR1) in general au probleme cu suspensia care pe spate e cu arcuri lamelare si din cauza asta pe o suprafata de rulare cu denivelari nu se descurca deloc bine. Sunt si destul de usoare (gen 1400kg) ceea ce nu le ajuta deloc la aderenta.

bWa 20-05-13 01:09

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by cstavaru (Post 5475725)
Eu stiu ca acel Corvette are motorul de 400cp, daca este cel care a participat si la DRE anul trecut (mai mult ca sigur). Dar motorul este de 6000cmc si are cuplu mare.

Aceleasi probleme de aderenta le-a avut si anul trecut la Tulcea.

Corvette-urile C6 standard (nu Z06 sau ZR1) in general au probleme cu suspensia care pe spate e cu arcuri lamelare si din cauza asta pe o suprafata de rulare cu denivelari nu se descurca deloc bine. Sunt si destul de usoare (gen 1400kg) ceea ce nu le ajuta deloc la aderenta.

El putea sa evite incidentul... dar orgolios fiind nu a ridicat picioru din gaz ( nu stiu cati ar fii ridicat ) Bine ca nu are nimic el , masina o face.

SEBASTIAN 20-05-13 06:18

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by rover_cabrio (Post 5475327)
ai dreptate ! esti BOSS sa fii mandru de tine !!! daca erai la ilegale si stateai la 1 metru de masina de fel asa cum stau toti ???? cam in cati dadea ca la POPICE ???
salvarea a durat 30 de secunde sa ajunga la fata locului poti sa te uiti pe filmare
s-au anunatat foarte multi ca de OBICEI si nici jumatate nu cred ca au fost prezenti :)
la urmatoarea organizare te INVITAM sa faci parte din STAFF si sa te duci tu la POMPIERII BUCURESTI sa aduci o AUTOSPECIALA de ultima Generatie !

Dupa cum s-a vazut ieri am fost nevoiti sa trecem o proba de "foc" .
Incidentul in care Corvette a sarit afara.
Ne bucuram pentru norocul pe care l-a avut pilotul si noi in acelasi timp.
Legat de intrventie Ambulanta a fost asezata foarte bine astfel incat a ajuns foarte repede la locul accidentului.
Pompierii au fost si sunt foarte bine dotati si instruiti chiar daca aparent s-au prezentat si cu o masina veche, ma mir totusi ca nu s-a facut observata masina Nissan Navara de interventie rapida a pompierilor care era mereu in jurul pistei, care deschidea cursele, care a mers in fata participantilor in paralel cu masna de paza.

Incidente au fost mai multe, au fost cateva si prin public dar Irbis Guard Grup si-a facut datoria foarte bine, iar la accident publicul a fost imediat dus in zona de siguranta dupa ce au venit sa vada ce s-a intamplat.

elspa 20-05-13 06:21

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Eu sunt proprietarul corvette-ului, vina este in totalitate a mea pentru ca am ignorat problemele de aderenta ridicate de asfalt care le-am observat clar la primul run. Faptul ca intr-un final am pus frana si am tras de volan este pentru ca in prima instanta masina o luase spre public dupa ce am am incercat sa o controlez din gaz. Am constatat apoi cu groaza ca urma de derapaj era la 5 cm de bordura de pe partea cu publicul :(.

Nu vreau sa bat campii, dar probabil ca a fost cea mai puternica (sa zicem cu cel mai mare cuplu) masina prezenta acolo si nu exista comparatie cu o alta masina care sa fii avut probleme similare la fel de grave, dar tind sa cred ca daca mai incercau unii din cei consacrati in drag cu tractiune spate cu puteri mult mai mari decat mine, se putea intampla mult mai rau.

Clar nu e o suprafata de concurs pentru masini si puteri de genul asta. Nici cu vht nu ar fi fost, decat s-ar fi dat toata pista.

Eu nu am avut nimic, masina a scapat surprinzator de bine (o aripa si far sparte, de revopsit usa si bara spate, un prag desprins si cam atat). Eu cand vad filmarile imi vine greu sa cred ca a fost "norocul" asta.

TIN SA LE MULTUMESC DIN SUFLET fratilor mei de club de la PPR fata de care nu am cum sa nu ma revansez vreodata, baietilor mei de la service, baietilor de la UNKNOWN care au aratat ca prietenia transcede "rivalitatea" dintre cluburi, organizatorilor si membrilor din staff-ul de la china town si tuturor celor care m-au ajutat sa scot masina de acolo si m-au sustinut moral :).

CristiMJP 20-05-13 06:26

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Am si eu o intrebare.... cine este acest individ? https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

SEBASTIAN 20-05-13 06:31

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by bWa (Post 5475733)
El putea sa evite incidentul... dar orgolios fiind nu a ridicat picioru din gaz ( nu stiu cati ar fii ridicat ) Bine ca nu are nimic el , masina o face.

Este intradevar bine cand se termina cu bine. Mihai este in regula, iar masina sifonata la suprafata, multe parti de fibra si plastic avariate, in rest e ok.

Quote:

Originally Posted by cstavaru (Post 5475725)
Eu stiu ca acel Corvette are motorul de 400cp, daca este cel care a participat si la DRE anul trecut (mai mult ca sigur). Dar motorul este de 6000cmc si are cuplu mare.

Aceleasi probleme de aderenta le-a avut si anul trecut la Tulcea.

Corvette-urile C6 standard (nu Z06 sau ZR1) in general au probleme cu suspensia care pe spate e cu arcuri lamelare si din cauza asta pe o suprafata de rulare cu denivelari nu se descurca deloc bine. Sunt si destul de usoare (gen 1400kg) ceea ce nu le ajuta deloc la aderenta.

Acum sa nu ne acuzati si Racing Code ca a setat masina cu un cuplu prea mare.:lol:

Quote:

Originally Posted by floringsm (Post 5475705)
Eu cred ca ar fi mai bine sa inceteze toti cu parerile bune sau rele . Pana la urma s-a organizat un eveniment, s-au prezentat in jur de 80 de concurenti daca nu ma insel si au fost o multime de spectatori . De ani buni nu a mai fost organizat asa ceva in Buc . Oricine ar organiza asa ceva nu o sa poata sa multumeasca pe toata lumea. Sunt si pareri bune , dar in mare parte cam proaste. Trebuie sa ne bucuram sa am avut parte de un asa eveniment si probabil organizatorii data viitoare or sa invete din greselile de acum. Nu este deloc usor sa organizezi curse legale ....si s-a vazut asta destul de bine azi.

Iti multumim pentru participare ai o masina superba si sunt convins ca perfoamntele ei vor creste destul de repede.

SEBASTIAN 20-05-13 06:33

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by CristiMJP (Post 5475764)
Am si eu o intrebare.... cine este acest individ? https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater


SEI - unul din vechii organizatori si foarte cunoscut in lumea curselor, un om de baza la fiecare legala.

buldogu 20-05-13 08:09

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
cate discutii inutile bai frate...nu va e rusine sa strigati atat despre organizare? de ce nu v-ati bagat si voi? ca s-a putut. poate faceati ceva mai bun. in loc sa sustineti, sa incurajati, voi strigati si comentati ca nu a stiut ala de la poarta sa va dea nu stiu ce informatie...cat despre locatie asta a fost asta s-a putut...a fost ceva micut...ceva de inceput pe anul asta...data viitoare va fi mai bine cu siguranta

rover_cabrio 20-05-13 08:31

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 5475761)
Dupa cum s-a vazut ieri am fost nevoiti sa trecem o proba de "foc" .
Incidentul in care Corvette a sarit afara.
Ne bucuram pentru norocul pe care l-a avut pilotul si noi in acelasi timp.
Legat de intrventie Ambulanta a fost asezata foarte bine astfel incat a ajuns foarte repede la locul accidentului.
Pompierii au fost si sunt foarte bine dotati si instruiti chiar daca aparent s-au prezentat si cu o masina veche, ma mir totusi ca nu s-a facut observata masina Nissan Navara de interventie rapida a pompierilor care era mereu in jurul pistei, care deschidea cursele, care a mers in fata participantilor in paralel cu masna de paza.

Incidente au fost mai multe, au fost cateva si prin public dar Irbis Guard Grup si-a facut datoria foarte bine, iar la accident publicul a fost imediat dus in zona de siguranta dupa ce au venit sa vada ce s-a intamplat.

nu stii cum e romanul vede NUmai partea proasta , masina de pompierii transformata din acell Jeep Nou nu a vazut-o nimeni , decat autospeciala din dotarea complexului fie ea veche dar dotata cu tot ce este nevoie si omologata !
dar la noi toti comenteaza de ce ? a fost cu bani , a fost acum 2 seri noaptea Muzeelor ...toata lumea MOCA era full paralizat Bucurestiu unu se lauda ca nu a fost de 10 ani la antipa si acum a avut TIMP ...pai da ca era MOCA
acum 1 luna cam asa a fost un eveniment cu ziua Lecturii in Bucuresti in centrul vechi pe Lipscani unde s-a facut un covor de carti de vreo 3000 de bucati .......care urmau la sfarsit sa se imparta cate o carte fiecarui spectator ...a fost Bucluc ca la Pomul de 30 de metri de la Unirii de acum cativa ani ...

deci daca pe viitor se organizeaza asa ceva ar trebui sa vorbim cu Vanghelie de la sectorul 5 sa organizam la el asa ceva si sa vina si el cu echipa cu mici si bere din partea primariei....... ar fi NEMAIPOMENIT !!!

kimi 20-05-13 08:33

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Incep prin a-mi exprima parerea de rau ptr incidentul lui Elspa..Ma bucur ca masina a scapat "ieftin" si ca el nu a patit nimic.

Continui prin a le multumi tuturor celor care s-au implicat in organizarea acestei curse...Aceasta cursa a adus veteranii (Florica,SEI,VEC,Tase si multi altii) curselor de masini inapoi la start..

O sa fie din ce in ce mai bine, va garantez..

Imi parea rau ca nu am mai stat pana la sfarsit, dar lipsa sepcii si-a spus cuvantul :D

PS : Puteti face o lista cei care s-au simtit pacaliti cu acei 5 ron, si ii veti primi inapoi in schimbul stergerii contului vostru de pe 4tuning..

PS2: Fanii DRE la Tulcea/Arad si fanii LR la Bucuresti..E simplu..Nu trebuie sa existe razboi,replici taioase, injurii etc...Respect pentru cei care participa si intr-o parte si in cealalta netinand cont de ura dintre cele doua "organizatii"..

Numai bine;)

CristiMJP 20-05-13 08:43

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by SEBASTIAN (Post 5475768)
SEI - unul din vechii organizatori si foarte cunoscut in lumea curselor, un om de baza la fiecare legala.

Tragic...asemenea comportament de meltean.....

kimi 20-05-13 08:59

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Quote:

Originally Posted by CristiMJP (Post 5475857)
Tragic...asemenea comportament de meltean.....

Descrie te rog ce te-a deranjat la el..Banuiesc ca ai participat, ca altfel nu interactionai cu el..

Raul_WST 20-05-13 09:08

Re: China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti
 
Un eveniment exemplu.. negativ.. ASA NU !!!:rolleyes2


All times are GMT +2. The time now is 06:56.

- Copyright 2026 4Tuning