Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 88 DUB 318is-ul meu. (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/309067-e36-88-dub-318is-meu.html)

Sparkle_81 08-09-12 23:53

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Chriss-T (Post 5166794)
nu prea am aparat bun,am un galaxy s+ ...si nu prea face poze stralucite.in realitate se vede super si oricum daca s-ar vedea ciudat,la cat am muncit la ele :X satisfactia aia si mai bat si bine aia imi place.nu ma impac cu semnalele,nu stiu ce sa fac,sa le foliez pe astea sa le fac mai inchise sau sa pun portocalii?

Presupun ca farurile nu erau fixate pe pozitie , ci doar puse asa pentru o proba.
In cazul tau, categoric semnale fumurii !!! Tot farul il ai inchis la culoare iar semnalul cade ca o plesca alba in tot decorul ala ; deci fumuriu. Cu ce ? Ramane la alegerea ta !

Lulaa 16-09-12 21:27

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
si eu as fi optat ptr lupe albe..cred ca se vad mult mai bine dar fiecare cu gusturile lui..in rest masina este pe drumul cel bun..vecinul meu de cabana:)

Chriss-T 16-09-12 23:25

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Lulaa (Post 5176092)
si eu as fi optat ptr lupe albe..cred ca se vad mult mai bine dar fiecare cu gusturile lui..in rest masina este pe drumul cel bun..vecinul meu de cabana:)

da vecine,se vede bine si asa,da ceva mai retro :D imi place rau.

Lulaa 17-09-12 02:04

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Chriss-T (Post 5176263)
da vecine,se vede bine si asa,da ceva mai retro :D imi place rau.

daca tie iti place atunci totul este ok...multa bafta cu masina in continuare

Chriss-T 21-10-12 19:28

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
8 Attachment(s)
nu am mai postat de ceva timp,s-a pus praful aici:D
intre timp am achizitionat niste rondell 0058 10j et 13 spate cu 8j et 35 fata,dar nu au stat mult pe masina,2luni maxim...
acu au venit niste bbs rc 8j et 20 fata spate,dar o sa am 8j fata cu 9j spate.
Poze cu rc-urile nu am inca,dar o sa pun.ce parere aveti?care erau mai frumoase?

Sparkle_81 21-10-12 19:38

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Chriss-T (Post 5217574)
.......ce parere aveti?care erau mai frumoase?

Cred ca 10j-ul, vine cu et 15 .
Personal, eu recomand rod-ul. am avut si rc-uri . Rod-ul vin muuult mai agresive. Acum depinde ce cauti tu sa scoti din masina .

Chriss-T 21-10-12 19:46

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Sparkle_81 (Post 5217588)
Cred ca 10j-ul, vine cu et 15 .
Personal, eu recomand rod-ul. am avut si rc-uri . Rod-ul vin muuult mai agresive. Acum depinde ce cauti tu sa scoti din masina .

da ai dreptate,stiu cum vine cu rod-urile...da,scz,au et 15.
doar ca sunt cam grele si imi trebuiau si inele de centrare,trebuiau si reconditionate,etc...asa le-am luat pe astea polisate,le vopsesc miezul ca sunt rosii si aia e.sunt si mai usoare si sunt frumoase,mie 1 imi plac si astea dar si rod-urile mele nu erau rele.

Sparkle_81 21-10-12 20:27

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Comparatia nu este corecta intre 8j si 10j ; clar 8j-ul castiga , fiind mai usor. Greseala frecventa mai este si la alegerea tipului de guma pentru ele . Daca vei cantarii o janta de 10j , goala, vei vedea ca nu este cu mult mai grea decat rc-u; gumele sunt grele.
Oricum, sper ca te-ai prins ca sunt pentru rod; ce faci mai departe, estre alegerea ta !

Succese ! Amandoua seturi sunt frumoase !

ziemenz 22-10-12 09:50

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
conteaza f mult gumele care le pui pe jante pt a ajunge la o greutate mica.

Un 8j cu 215/45 e cu muuult mai grea decat un 9j cu 215/40. Renunta la 235,225/45, 215/45. Merci pe 205/40 fata si 215/40 spate.

Un 9j cu 215/40 Goodyear F1 erau cu 1Kg mai grele decat janta de tabla pe 15 cu guma 195. Cantarite pe acelasi cantar.

Chriss-T 22-10-12 10:09

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by ziemenz (Post 5218074)
conteaza f mult gumele care le pui pe jante pt a ajunge la o greutate mica.

Un 8j cu 215/45 e cu muuult mai grea decat un 9j cu 215/40. Renunta la 235,225/45, 215/45. Merci pe 205/40 fata si 215/40 spate.

Un 9j cu 215/40 Goodyear F1 erau cu 1Kg mai grele decat janta de tabla pe 15 cu guma 195. Cantarite pe acelasi cantar.

da de voi e bine,dar aici te opreste zilnic politia si na,e mai aiurea.dar vedem,cred ca asa pun.
8j 205 40 cu 9j 215 40...

Chriss-T 22-10-12 17:27

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
baieti,am mare nevoie de ajutorul vostru...vreau sa-mi pun motor acu pe 25(ca tot da uzina salariu) si nu prea stiu ce,am 2 optiuni:
1 - 2.0l fara vanos
2 - 2.8 vanos
Ambele motoare le am langa mine in oras,oricand vreau,pot pune unu pe masina,problema e ca nu stiu care e mai ok,mai puternic stiu ca e 2.8,dar am auzit ca daca ai probleme cu vanosul e najpa,va rog niste sfaturi,daca se poate.

florineluspr 22-10-12 19:00

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
2.0 non vanos am avut eu.Daca e totul ok motorul merge foarte frumos si nu are moarte.Chiar e un motor fff fiabil!

Ms-02-TPI 22-10-12 19:03

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Si cu vanos nu e mare smecherie.... Daca e bulit il auzi, si daca nu faci frane de motor violente si ii dai limitari des, n-are nimic. Plus ca sunt destui pe forum cu motoare cu vanos si trag de ele, oricum se poate repara.
Vrei sa faci mutarea legala sau .... daca oricum nu-l omologhezi baga 2.8 :D

Lulaa 22-10-12 19:06

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
Quote:

Originally Posted by Ms-02-TPI (Post 5218692)
Si cu vanos nu e mare smecherie.... Daca e bulit il auzi, si daca nu faci frane de motor violente si ii dai limitari des, n-are nimic. Plus ca sunt destui pe forum cu motoare cu vanos si trag de ele, oricum se poate repara.
Vrei sa faci mutarea legala sau .... daca oricum nu-l omologhezi baga 2.8 :D

corect...ori suntem golani ori nu mai suntem:D

Wilgax 22-10-12 19:27

Re: 88 DUB 318is-ul meu.
 
2.0 non-vanos.Compromisul ideal.Sau daca vrei ceva mai mare un 2.5 non-vanos.


All times are GMT +2. The time now is 12:52.

- Copyright 2026 4Tuning