![]() |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
ZI zi..da mi pm daca nu :D
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
sa zica cine a fost, ne-am dat intre prieteni, nu vreau sa zic io rezultatul pt ca nu e topicul meu daca vrea YDT, sau tache e ok din partea mea
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Hooya. Este cel alb prezentat in forumul celalalt.
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
ne luminati si pe noi ?
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
care forum ? care alb ? :)
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Am inteles
Nu stiam ca exista si unul alb...greseala mea |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Este un topic al SKN si sa incercam sa respectam faptele. Prea putini au fost cand s-au desfasurat cursele si prea multi comenteaza insa doar unul este proprietarul uneia dintre masini, al doilea lipseste insa are multi care vorbesc pentru el din cate vad. Nu comentez ceea ce s-a intamplat la ultimele curse dar iau de bun ceea ce spuneti voi si anume ca Tache cu Ford Focus RS il bate pe WRC-u la un bot de masina, ok suntem de acord cu asta, imi este indiferent. Insa revenind la softul SKN despre care trebuia sa se discute aici, aceeasi masina cu soft SKN fie ca masina a fost condusa de Alex Mirea sau de Tache in persoana, de fiecare data a fost egal egal cu Cupra WAX, la fiecare cursa care s-a desfasurat, de fiecare data. Felicitari pentru performanta asta SKN, etalonul ales a fost unul potrivit si chiar a putut releva ponderea modificarilor inainte si dupa. Acelasi Focus RS a sustinut curse si cu un anume S3 TFSI cu soft de la acelasi brand ca si Cupra WAX, si evacuare cu catalizator, rezultatele au fost similare, deci sunt deja doua surse care confirma performantele Fordului de la acea data. Masina a renuntat la soft SKN si a pus Superchips si jante pe 18'' in loc de 19'' ultrausoare si acum se discuta ca masina are un bot in fata Cuprei. SKN a reusit aproximativ acelasi lucru, fara jante usoare si totusi sunt minimalizati si se spune despre ei ca s-au chinuit...hmm, nu inteleg cum vine asta. Daca are cineva vreun film sa ma contrazica si sa-mi arate ca de fapt Fordul cu SKN lua bataie de la Cupra WAX sa posteze aici, pana atunci insa, RS-ul cu Superchips si cu roti mai mici foarte usoare a reusit sa castige un bot de masina. Oare ce facea masina cu soft SKN si roti ultrausoare? Pana una alta cred ca este luata prea personal o Cupra cu modificari minime care porneste din 240 de cai, a fost luata drept etalon pentru Focus RS pentru a vedea diferenta modificarilor, si s-au vazut, si...cam atat. Dupa soft Superchips si jante usoare Ford Focus RS a castigat un bot de masina. Felicitari:)
Tin cu tot dinadinsul sa felicit SKN pentru ce a reusit cu acest Ford si mai ales pentru felul elegant in care a purtat aceasta comparatie de fiecare data la vremea cand masina era echipata cu SKN. Cam asa se fac de fapt lucrurile bine facute, fair-play. Si...toti ceilalti, ar fi extrem de corect sa va rezolvati problemele personale in alta parte. Vad ca pe la noi cursele au inceput sa se decida la o lungime de bot, banuiesc ca este un lucru bun pentru spectacol si de aceea sunteti atat de inversunati nu?Ca sa faceti spectacol:)Sunteti niste adevarati ''showmeni'' dragilor:))) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
aseara cu un anume 1.8t ibiza distanta nu s-a masurat in "boturi" ci "masini". Specificat, masina cu 400 kile in - dar si cu 100 de cai tot in MINUS...fata de RS, cu jantele usoare pe ea
|
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Jantele sunt wolfracepe 18" si nu sunt ultrausoare si sunt de iarna...Posibil o janta aftermarket uneori sa fie chiar mai grea decat cea de fabrica ele fiind diferite prin et sau j.
Iar inainte masina a luat bataie cu soft Skn ... Iar cupra WAX este mai usoara decat Fordul Rs cu 100 kg si nu dispune de un eleron asa de mare... Cursele astea cu un bot in fata sau mai in spate a aparut o data cu stilul asta nou de a se da din mers.... e chiar foarte funny :) ... cel care va da claxonul tot timpul va avea un avantaj Cand proprietarul cuprei wax avea passat tdi cu WRC la numar se dadea din mers cu masinile pe care le batea ? Nu cred.... Masina era facuta tot de RBN si fugea si nu conta cu cine se da...(4x4,tractiune spate sau fata) |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
sunt multi cunoscatori aici . incercati si voi sa cantariti o anvelopa de iarna si una de vara si MAI mult daca Wolfrace sunt jante "superusoare" atunci oz-urile ce sunt ????
Eu am avut Wolfrace si nu sunt usoare deloc , dar ca de obicei multi vorbesc putini stiu . Focus RS are jantele stock mai usoare decat jantele Wolfrace care sunt acum pe masina. Daca vreti ceva concludent modificati voi/cunoscatorii care tot vb pe acest topic un Focus RS si aduceti-l pe strada . Nu are rost comparatia intre mere si pere. Note: Focusul ST cat si RS nu sunt motoare de turatie , sunt motoare care vor avea explozie in low-mid rpm iar TFSI -ul este un motor caruia ii place sus in high rpm. Deci nu vad comparatia intre cele 2 masini fiind foarte concludenta. Nu inteleg de ce va agitati atata timp cat posesorul este multumit cum trage masina acum???? si el nici macar nu cred ca are user pe forum . aaaa am uitat , traim in romania si capra vecinului tot timpul e mai interesanta. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
In continuare se deviaza deliberat atentia de la subiect, masina cu soft SKN intotdeauna a stat bara la bara cu aceeasi Cupra. Aceste doua variante le sustin ambii proprietari ale ambelor masini in urma multiplelor confruntari head-to-head. Nu cred ca are cineva vreun dubiu cum ca eu sau WRCu am avea vreo simpatie pentru SKN, ba din contra, insa aceasta este realitatea, masina cu soft SKN a fost mai buna. Si ca sa impacam pe toata lumea, sa zicem ca jantele Pro-Lite (macar denumirea trebuia sa-ti dea de gandit) ar fi mai grele, mult mai grele, cu tot cu pneuri care sunt mai mici, sensibil mai mici, tot un bot de masina sustineti ca i-a dat Cuprei, raportat la bara la bara cu soft SKN intr-adevar este ceva...WOW...felicitari, nu ma gandeam niciodata ca SKN, un producator care mizeaza pe fiabilitate si castiguri mai moderate de putere va fi batut atat de rau de catre un producator care sustine ca scoate variante extrem de agresive si puternice din orice motor. P.S. Bygule, ce sens are postul tau?Vezi tu pe undeva ca se discuta RBN vs Superchips? Eu vad doar Focus RS cu SKN sau cu Superchips vs o Cupra oarecare, citeste mai atent. Chiar nu cred ca are vreo relevanta de cine este modificata Cupra, nu vad dc se insista. |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
P.S. Spui ca Passatul fugea ca si cum Cupra nu fuge...wtf? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
Offtopic: imi cer scuze dar nu m-am putut abtine:) Daca ti s-au terminat partenerii,nu mai ai concurenti si le dai prea multe masini distanta vin eu sa ma dau cu tine ce zici? |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
http://www.************/fotografii/2...ay18141915.jpg
aici ai link cu ar4 jantele sunt wolfrace AR4 nu prolite e diferenta de model te rog observa diferentele si documenteaza-te mai bine http://www.wheelworx.net/acatalog/wh...te-redline.jpg aici ai link cu prolite Daca erai atent Rabanne am spus ca fuge si Cupra dar cred ca ai sarit repede peste posturi Am spus doar ca nu are nici un rost sa umflam lucrurile cu jante ultrausoare din moment ce nu are... si sa nu umflam o firma si sa o patam pe alta Vrei neaparat sa scoti firma superchips cat se poate de prost si nu inteleg de ce? Te rog da-mi copy/paste la vreun post in care ma leg de firma RBN??? Pe golf gti avea alte jante,doar culoare e aceeasi mai exact negre cu buza rosie Masina cu soft skn a pierdut cu superchips nu Nu stiu unde vezi tu frustarile... Dar in fine... Vorbeam de soft skn si superchips si s-a ajuns la jantele de pe GTI care nu au nici o legatura cu jantele de pe ford rs wolfrace ar 4... |
Re: Resoftare Ford Focus RS 2.5 T - SKN
Quote:
I-a zi-ne tu atunci, cu cat a luat bataie Fordul cu SKN de la Cupra? |
| All times are GMT +2. The time now is 20:46. |
- Copyright 2026 4Tuning