![]() |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
LO_tec tu esti ala cu "turbo de nivel 2",nu ? :D CCX e peste Veyron din orice punct de vedere exceptand puterea.Dar e mai rapid chiar si cu putere mai mica. Quote:
Top Gear e o emisiune de divertisment.Daca Jeremy Clarkson zice ca SL350 are viteza maxima 4,desi atinge 250 km/h la fel ca si celelalte masini din comparatia respectiva,tu o sa crezi ca abia se misca,nu ? Asta e problema cea mai mare cand parintii le spun copiilor lor ca sunt destepti:chiar ajung sa creada asta,fara nici un motiv real ! Iar forumul asta e un exemplu elocvent de pusti idioti cuprinsi de maretia propriei lor persoane. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
crede-ma...eleronul conteaza extrem de mult. datorita fortei de apasare pe puntea spate,se sporeste aderenta, astfel masina e mai stabila si ia virajele mai bine...aqm fiecare cu parerea lui...eu ti-am spus merg pe OPEL, totusi..nu poti sa ni-i apreciezi pe cei de la bugatti si vw pt ceea ce au facut cu veyronul.(off-topic:turbo pe nivele reprezinta presiunea ce o exercita tubina:1bar,1.5bari etc.);)
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
multumesc ca ne-ai explicat ce face un eleron dar cam majoritatea de aici stiu. Top Gear cum a zis Race, e o emisiune de divertisment. De exemplu Porsche Carrera GT e mai rapid ca si Pagani Zonda F cu vreo 5 secunde pe nurburgring si totusi la top gear e invers. Sa nu vorbesc de nesimtirea cu care a pus timpul acela de BMW M3 la egalitate cu BMW 535d.
Acuma hai sa o luam altcumva: In cazul in care as avea suma de 700.000$ si as vrea o masina ultra rapida. As mai sta inca nush cati ani sa mai fac inca 500.000 ca sa iau Veyronul sau as lua Koenigseggul? Pana la urma totul se reduce la pret. Si sincer nu vad pe cine ar deranja sa piarda 15km din top speed economisind vreo 500.000 dolari. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Daca ai 700 k de dat pe o masina care va merge o data pe luna, si-ti place una de 1,2 mil, faci un credit si iei aia care iti place. La sume din astea, se cumpara cu altceva decat cu creierul (poate o iei pe cea care atrage mai multe fete).
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
:) daca ar fi de fete mi-as lua un seria 3 cabrio si as rezolva problema mult mai ieftin. oricum nu mi s-ar parea ca merita sa platesti asa mult in plus pentru cativa km in plus la top speed si un interior mai dragut.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Vezi tu, in anumite cercuri, badge-ul de pe capota face totul. Degeaba explici tu fetei ca Skoda Superb e mai mare ca Passatul, ea tot in VW vrea sa plece acasa. Sper ca intelegi analogia.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
evident si trebuie sa recunosc ca la capitolul acesta Bugattiul ar castiga fiind mai renumit. Daca ar fi sa aleaga intre Bugatti o marca despre care a auzit ca fiind una dintre cele mai puternice si o marca suedeza despre care nimeni nu a auzit si al carei nume nu poate sa il pronunte evident ca va alege Bugatti...plus ca ii va placea mai mult interiorul.
Dar cei care cumpara supercaruri doar pentru esteticul lor de obicei merg pentru Ferrari sau Lamborghini. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
am citit tot aici , sa cumperi veyron sa impresionezi fete ??? :shock: |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
4 Attachment(s)
Bai , respect Skylinu' e tare si el , dar am gasit ceva despre veyron : La salonul auto de la Los Angeles a fost prezentata cea mai scumpa si cea mai puternica masina din lume. Este vorba despre noul Bugatti Veyron, care costa nici mai mult nici mai putin de 1 milion si 200 de mii de dolari.
Masina are peste o mie de cai putere, dezvoltati de un motor W16 cilindri, avand patru axe cu came si patru turbo chargere si poate atinge o suta de kilometri pe ora in trei secunde, iar viteza maxima este de 400 de kilometri pe ora. Cuplul motorului atinge o valoare de 1250 Nm la 4000 rpm. Cele patru turbine inaltura aparitia fenomenului "turbo hole", existand astfel un cuplu foarte mare pe toata perioada accelerarii, iar axele cu came pot modifica perioadele de deschidere ale supapelor in functie de solicitarile motorului. Transmisia la toate cele patru roti a unei astfel de puteri este asigurata de o cutie de viteze secventiala cu dublu ambreiaj (double cluch) si cu sapte trepte de viteza comandate de la volan. Sistemul DC permite schimbarea unei trepte de viteza in numai 0.2 secunde. Interiorul este sportiv, de inalta calitate, fiind pe masura pretului acestei masini. Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare.Noul model poate fi considerat si unul de colectie, pentru ca la uzina din Franta nu s-au mai facut masini din 1956. In 1998, compania Bugatti a fost cumparata de grupul Volkswagen. Bugatti, fondata in 1909, a anuntat ca poate produce anual in jur de 60 de bucati. Potrivit unui studiu de piata, cererea nu depaseste insa 300 de exemplare. Daca ar mai fi si tunat ... ar fi f misto , pacat ca la strazile din Romania nu-l poti conduce din cauza gropilor si a hotilor ... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
Ar fi o idiotenie sa ti-o modifici. Oricum nu esti primu ca mai era unu pe forum care vroia Continental GT cu neoane si eleron :lol: |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
e o diferenta de la cer la pamant intre ce fac West Coast Customs o firma americana care se ocupa de styling cu o anume atentie la detalii si Ferrari care se ocupa de toate aspectele cu o atentie mult mai mare la fiecare detaliu.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Intrati la http://www.koenig-specials.com/ sa vedeti tuning la Supercaruri, inclusiv Enzo.
|
| All times are GMT +2. The time now is 14:26. |
- Copyright 2026 4Tuning