![]() |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
kitul de caroserie acuma vine omologat odata cu terminarea motorului , inca nu l-am terminat .
cat timp am actele de la masina cele de germania tot ce este in brif se trece si in talon si carte. ezitare nu am avut dar aseara nu am mai avut chef sa caut cartea sa-i fac poze . si eu personal nu vreau sa merg cu motorul la extrem , 300-400 de cai si sunt multumit . nu fac o masina de care sa trag la curse de ea , o fac de placere . si pe langa ea mai sunt si altele in lucru , se lucreaza doar seara cand am timp ,deci incet si sigur . |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
vrei sa faci 300 400 de cai cu internele stock ?
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
nu sunt scoase de la mine aceste date alti le-au facut si testat si merg super bine . |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
e bine daca rezista internele alea oricum spor la treaba
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
Mmm, interesant ca masa proprie nu s-a modificat... ...cam ciudat ! |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
oricum nu aveau cu ce sa masoare masina si au trecut masa ce este trecuta pe placutza de aluminiu de langa balamaua capotei .oricum din cat am cantarit eu masina s-au adaugat 40 kg in total fatza de ce era inainte , dar recuperez cu noua caroserie care este mult mai usoara . |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
a cata recarosare e asta care o sa vina ?
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
lascarica, am citit nitel inainte sa scriu. daca ai mai multe informatii, sunt binevenite.
Viscous Coupling: Important note: This 4WD system was used only on Volkswagen branded vehicles, and was never used on any Audi cars. The aforementioned viscous coupling 4WD system was found in the Mk2 generation of transverse-engined A2-platform vehicles, including the Volkswagen Golf Mk2 and Jetta. It was also found on the Volkswagen Type 2 (T3) (Vanagon in the US), Mk3 generation of Golf and Jetta, 3rd generation of Volkswagen Passat B3 (which was based on a heavily revised A-platform), and the Volkswagen Eurovan. http://en.wikipedia.org/wiki/Viscous_coupling Haldex: Starting from 1998, the Swedish Haldex Traction LSC unit replaced the viscous coupling. Haldex is used by Audi on the quattro versions of the Audi A3 and Audi S3, and the Audi TT. It is also used by Volkswagen in the 4motion versions of the Mk4 and Mk5 generations of Volkswagen Golf, Volkswagen Jetta, and the Golf R32, Volkswagen Sharan, 6th generation VW Passat (also based on the A-platform) and Transporter T5. On the Audi's, the trademark holds, and are still referred to as quattro, whereas the Volkswagens receive the 4motion name How: Normally front-wheel drive vehicle. A Haldex Traction LSC unit may divert up to a maximum 100% of the torque to the rear axle as conditions warrant. Many people are confused with the torque distribution on Haldex Traction systems. Under normal operating conditions, the Haldex LSC clutch operates at 5% (divide 5% between front and rear, and 97.5% torque goes to the front, and 2.5% goes to the rear). Under adverse conditions where both front wheels lose traction, the Haldex clutch can lock at 100% clamping force. This means, that since there is no torque tranferred to the front axle, all torque (minus losses) must be transferred to the rear axle. The torque split between left and right wheels is achieved with a conventional open differential. http://en.wikipedia.org/wiki/Open_differential cred ca diferentele se vad destul de clar si imi sustin punctul de vedere. |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
danmoise acelasi lucru l-am scris si eu (ma rog era doar pt syncro si la modul cum functioneaza) si incercam sa le explic ca nu conteaza latimea rotilor din spate dar na :)
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Il sustii...insa nu cu argumente foarte valide;)....sa-ti reamintesc :
Quote:
Quote:
Iar citatul cu "viscous coupling used ONLY at vw branded.etc"...acolo trebuia sa specifici pt cei care nu au cunostinte in comeniu,ca realizatorul materialului se referea DOAR la masinile din grupul VAG si EXCLUSIV la cele de FAMILIE si nu la cele sportive,cum ar fi (asa cum am mai spus) lambo sau porsche. Seara buna tuturor :) ! |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Cred ca ar trebui sa-mi explic post-ul, desi credeam ca am fost clar.
Bineinteles ca nu conteaza diferenta de latime a rotilor de pe punti, ci diferenta de diametru de rulare. Intrucat intr-un post anterior s-a afirmat ca masina are roti 225/50 fata si 285/tot50 pe spate, socotesc ca exista totusi o "oarecare" diferenta de inaltime a balonului care, desigur, s-ar traduce si printr-o "oarecare" diferenta de dimensiune a diametrului rotilor de pe cele doua punti. Cand m-am referit la ET, era vorba despre inlocuirea rotilor de pe spate (care-s 11J) cu 8 J (cum ai pe fata). Atunci ar fi aparut o diferenta foarte mare intre roata si aripa spate, nerezolvabila cu o roata cu un ET cu atat de mult mai mic la J-ul de 8 toli (nu cred ca se fabrica 8J ET -93), ci cu un distantier pe care l-am socotit in jur de 70 mm. Intr-adevar, Ugod, daca poti intinde 225 pe jante 11J, totul e OK, si nu mai crapa nimic si atunci parerea mea nu-ti mai este de folos. Scuze ca m-am bagat pe threadul tau. Spor la treaba si sa ne vedem cit se poate de curand! |
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
a trecut acum un an jumate. sunt poze pe prima pagina.
|
Re: Golf 2 VR6 turbo syncro
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 07:26. |
- Copyright 2026 4Tuning