Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

b08ygs 13-04-11 22:04

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by dog99 (Post 4253357)
TE-AI APUCAT SERIOS DE TREABA,MA BUCUR.SUCCES IN CONTINUARE;)

Mersi Dog:) era si cazu sa terminam ce am inceput mai de mult:-P

Quote:

Originally Posted by bolidu' (Post 4253422)
Deaia sunt eu plin de bani....:lol:

Daia iti iei numai piese de performanta:lol: cum ar fi piesa aia care vine vineri la mine in curte pt tine:D vezi ca-ti iau chirie mare:lol:

asereload 13-04-11 22:09

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Un proiect foarte frumos.
Succes in continuare !!

cioc 13-04-11 22:19

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
mere treaba ca pe banda................ai renuntat la unii martori ca sa pui ceasurile alea.???!!!....

b08ygs 14-04-11 11:03

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by cioc (Post 4253487)
mere treaba ca pe banda................ai renuntat la unii martori ca sa pui ceasurile alea.???!!!....

Ma bate gandu ca martori din dreptul turometrului sa-i las activi, ca acolo am taiat putin dar am taiat degeaba.... o sa reconstruiesc cu fibra:-P si sa vad cum fac cu cadranele luminoase:) urmeaza sa mai studiez problema

Merge momentan ca pe banda ca am luat multe piese din timp si acum se leaga unele de altele:)

iuliano_smile 14-04-11 12:16

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4254536)
Ma bate gandu ca martori din dreptul turometrului sa-i las activi, ca acolo am taiat putin dar am taiat degeaba.... o sa reconstruiesc cu fibra:-P si sa vad cum fac cu cadranele luminoase:) urmeaza sa mai studiez problema

Merge momentan ca pe banda ca am luat multe piese din timp si acum se leaga unele de altele:)

Da de ce nu iti faci tuh ceasurile cum lea facut old_boy.....si poti sa ti le faci pe astea in photoshop cum vrei tuh....adaugi si martorii si ii faci si ce iluminare vrei. Acele poti sa le faci rosii din portocaliu si ai impuscat 2 iepuri de odata.

Snoopz 14-04-11 14:22

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by iuliano_smile (Post 4254755)
Da de ce nu iti faci tuh ceasurile cum lea facut old_boy.....si poti sa ti le faci pe astea in photoshop cum vrei tuh....adaugi si martorii si ii faci si ce iluminare vrei. Acele poti sa le faci rosii din portocaliu si ai impuscat 2 iepuri de odata.

Nu le face cum vrei üh pentru ca nu vede utilitatea...el nu a schimbat numai aspectul...in interior sunt ceasurile de renault

Succes Cristi!

b08ygs 15-04-11 22:37

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
24 Attachment(s)
Astazi programul a inceput la 8:00AM, toata lumea a fost la posturi(eu si Bolidu)
Prima operatiune, spalarea pistoanelor, arborelui, axa si alte diverse componente ale motorului

Sa mai curatat odata blocul pentru montaj, s-au curatat suflat toare gaurile, sa racait vechea garnitura, s-au pus garnituri noi pe unele orificii:)

Sa trecut la montarea segmentilor pe piston si introducerea acestora in camasi, s-au pus origuri noi pe camasi, intre timp sa montat arborele pe bloc si dupacea s-au pus camasile cu pistoanele aferente, sa strans tot cu cheie dinamometrica

Sa pus axa pe bloc si sa pus distributia la punct, sa fixat pinionul de la delcou si dupa ceea sa montat capacul de la distributie

A urmat montarea chiuloase si rampei de culbutori, s-au strans toate prezoanele cu cheia dinamometrica

A urmat pompa de ulei, baia de ulei si volanta, i-am reglat culbutorii si am pus capacu de la culbutori

Am montata ambele galerii, electromotoru delcoul si pompa de benzina(care e decedata) am bagat bujiile, i-am facut un mic cablaj si i-am dat "cheie"

Rezultatul este aici :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ZcXHriHUjIs

Dupa mai bine de 12 ore, la sfarsitul zile eram rupt de oboseala dar stiu ca a pornit motoru, asta a fost si scopul zilei, sa-l inchidem si sa-l pornim:)

Poze:arrow:

Speed4U 15-04-11 22:41

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Am vazut ca vrei sa umbli si la frane ,daca te ajuta cu ceva am niste discuri de logan 1.6 16v mai uzate si placute la jumate gratis !spor la munca

broanca 15-04-11 22:45

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
are unu' de la mine din lista un status care ti se potriveste la fix:

Esti DĂ vis!

BRAVO! :twisted:

RRedman 16-04-11 10:47

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4259397)
Astazi programul a inceput la 8:00AM, toata lumea a fost la posturi(eu si Bolidu)
Prima operatiune, spalarea pistoanelor, arborelui, axa si alte diverse componente ale motorului

Sa mai curatat odata blocul pentru montaj, s-au curatat suflat toare gaurile, sa racait vechea garnitura, s-au pus garnituri noi pe unele orificii:)

Sa trecut la montarea segmentilor pe piston si introducerea acestora in camasi, s-au pus origuri noi pe camasi, intre timp sa montat arborele pe bloc si dupacea s-au pus camasile cu pistoanele aferente, sa strans tot cu cheie dinamometrica

Sa pus axa pe bloc si sa pus distributia la punct, sa fixat pinionul de la delcou si dupa ceea sa montat capacul de la distributie

A urmat montarea chiuloase si rampei de culbutori, s-au strans toate prezoanele cu cheia dinamometrica

A urmat pompa de ulei, baia de ulei si volanta, i-am reglat culbutorii si am pus capacu de la culbutori

Am montata ambele galerii, electromotoru delcoul si pompa de benzina(care e decedata) am bagat bujiile, i-am facut un mic cablaj si i-am dat "cheie"

Rezultatul este aici :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ZcXHriHUjIs

Dupa mai bine de 12 ore, la sfarsitul zile eram rupt de oboseala dar stiu ca a pornit motoru, asta a fost si scopul zilei, sa-l inchidem si sa-l pornim:)

Poze:arrow:


Bravo ma.Suna foarte bine. Astept sa-l montezi pe masina. Felicitari pentru munca depusa.
P.S. Iti cam tremurau mainile de nerabdare pe sticla, numai sa-l auzi cum canta. :))

B XX ADI 16-04-11 11:10

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Felicitari ! Eu astept sa il vad pe masina, si stiu ca nu mai este mult pana aclo :).

b08ygs 16-04-11 19:51

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
5 Attachment(s)
Aseara nu am mai avut chef sa fac poze, asa ca i-am facut azi, cam asa se prezinta motorul:) mai am sa vopsesc cateva piese, printe care si capacu de la culbutori:)

Pana la montarea motorului pe masina mai am de facut rost de un rulemnt de presiune nou, pus ferodouri la discul de ambreaj, o pompa de apa si posibil una de benzina mecanica sau electrica, sa modific radiatorul de apa si sa fac rost de furtune si inca cateva nimucuri, dar astea vor si pe moment:) si dupa montare sa fac toata evacuarea

Inainte de montaj vreau sa mai curat odata comparitmentul motor si sa-i dau inca o mana de antifon, de preferat la pistol sa iasa rugos:D dar pana acolo mai am:)

cioc 16-04-11 20:12

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
mistoooooooooooo cand m a gandesc ce m a asteapta si pe mine:)))da mai bine nu ma mai gandesc.....zimi si mie te rog cat te a costat per total reconditionarea motorului....????

b08ygs 16-04-11 20:37

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Refuz sa fac un calcul:lol: lasa asa ca e mai bine:-P

cioc 16-04-11 20:38

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
poi vroiam sa stiu si eu :((ca si eu as vrea sa l fac....AS VREA


All times are GMT +2. The time now is 19:39.

- Copyright 2026 4Tuning