![]() |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Un proiect foarte frumos.
Succes in continuare !! |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
mere treaba ca pe banda................ai renuntat la unii martori ca sa pui ceasurile alea.???!!!....
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Merge momentan ca pe banda ca am luat multe piese din timp si acum se leaga unele de altele:) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Succes Cristi! |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
24 Attachment(s)
Astazi programul a inceput la 8:00AM, toata lumea a fost la posturi(eu si Bolidu)
Prima operatiune, spalarea pistoanelor, arborelui, axa si alte diverse componente ale motorului Sa mai curatat odata blocul pentru montaj, s-au curatat suflat toare gaurile, sa racait vechea garnitura, s-au pus garnituri noi pe unele orificii:) Sa trecut la montarea segmentilor pe piston si introducerea acestora in camasi, s-au pus origuri noi pe camasi, intre timp sa montat arborele pe bloc si dupacea s-au pus camasile cu pistoanele aferente, sa strans tot cu cheie dinamometrica Sa pus axa pe bloc si sa pus distributia la punct, sa fixat pinionul de la delcou si dupa ceea sa montat capacul de la distributie A urmat montarea chiuloase si rampei de culbutori, s-au strans toate prezoanele cu cheia dinamometrica A urmat pompa de ulei, baia de ulei si volanta, i-am reglat culbutorii si am pus capacu de la culbutori Am montata ambele galerii, electromotoru delcoul si pompa de benzina(care e decedata) am bagat bujiile, i-am facut un mic cablaj si i-am dat "cheie" Rezultatul este aici :arrow: https://www.youtube.com/watch?v=ZcXHriHUjIs Dupa mai bine de 12 ore, la sfarsitul zile eram rupt de oboseala dar stiu ca a pornit motoru, asta a fost si scopul zilei, sa-l inchidem si sa-l pornim:) Poze:arrow: |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Am vazut ca vrei sa umbli si la frane ,daca te ajuta cu ceva am niste discuri de logan 1.6 16v mai uzate si placute la jumate gratis !spor la munca
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
are unu' de la mine din lista un status care ti se potriveste la fix:
Esti DĂ vis! BRAVO! :twisted: |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Bravo ma.Suna foarte bine. Astept sa-l montezi pe masina. Felicitari pentru munca depusa. P.S. Iti cam tremurau mainile de nerabdare pe sticla, numai sa-l auzi cum canta. :)) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Felicitari ! Eu astept sa il vad pe masina, si stiu ca nu mai este mult pana aclo :).
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
5 Attachment(s)
Aseara nu am mai avut chef sa fac poze, asa ca i-am facut azi, cam asa se prezinta motorul:) mai am sa vopsesc cateva piese, printe care si capacu de la culbutori:)
Pana la montarea motorului pe masina mai am de facut rost de un rulemnt de presiune nou, pus ferodouri la discul de ambreaj, o pompa de apa si posibil una de benzina mecanica sau electrica, sa modific radiatorul de apa si sa fac rost de furtune si inca cateva nimucuri, dar astea vor si pe moment:) si dupa montare sa fac toata evacuarea Inainte de montaj vreau sa mai curat odata comparitmentul motor si sa-i dau inca o mana de antifon, de preferat la pistol sa iasa rugos:D dar pana acolo mai am:) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
mistoooooooooooo cand m a gandesc ce m a asteapta si pe mine:)))da mai bine nu ma mai gandesc.....zimi si mie te rog cat te a costat per total reconditionarea motorului....????
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Refuz sa fac un calcul:lol: lasa asa ca e mai bine:-P
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
poi vroiam sa stiu si eu :((ca si eu as vrea sa l fac....AS VREA
|
| All times are GMT +2. The time now is 19:39. |
- Copyright 2026 4Tuning