![]() |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Hmm .. interesanta "schimbare de situatie"! Sa le folosesti cu placere!
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
13 Attachment(s)
Astazi am adus chiuloasa de la rectificat, lucrarea sa facut la STEN BACK COMEXIM sa spalat sa planat s-au rectificat scaunele si supapele de la evacuare, iar supapele de la admisie s-au schimbat cu unele noi, cele vechi nu se mai puteau rectifica, simerigurile le-am luat degeaba deoarece nu era cazu sa le puna.... au zis ca ghidurile sunt intacte si ele vor face si treaba simeringurlilor
Din chiuloasa sa luat 0,5mm astfel chiuloasa ajugand la dimensiunea de 93mm care este minimul admis de planare, conform cu manualul de reparatii:) deci suntem in parametrii:D Se poate vedea diferenta dintre cum era chiuloasa si cum este acum:lol: Tot la atelieru aceasta am scos pinionul de la vibrochen ca sa-mi fie usor sa pun distributia:) A venit si setu de garnituri si garnitura de chiuloasa, toate luate de la Ajusa Vinerea viitoare o sa ma apuc cu Bolidu sa-l ansamblam:) si o sa incercam sa-l pornim sa vedem ce zice daca macane sau pacane:lol: Si acum pe seara mi-am gasit o ora si jumate sa incep galeria de admisie pentru viitoarele carburatoare:) sa realizat din tabla de 6mm, mai am sa dau gaurile centrale, pentru asta o sa vizitez un atelier de stungarie:) si sa caut niste teava de 40 pentru trasee:) Poze:arrow: |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Ce diametru au gaurile de admisie din chiulasa?
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Am cautat pe manualul de reparatii, supapele de admisie au 40mm iar supapele de evacuare au 35,35mm nu cred ca te ajuta |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Daca ai norocul CHIOR sa ai acelasi diametru la intrarile din chiulasa ca la carburatoare, scapi cu teava.
Daca sunt mai mici de 38, asa banuiesc, ai 2 variante: - daca-s doar putin mai mici, gen 36-35 mm, freza fina si prestezi pana obtii o mica palnie. Folosesti tot teava; - daca-s mult mai mici, gen <35... se cheama ghinion. Dar exista solutii. Masoara! |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Ia zi Danut, mi-am facut temele bine?:oops: In cel mai rau caz, o sa maresc gaurile de admisie la 37 mm:) ca sa compenseze, dar nu cred ca este cazu aici |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
N-am stiut de prinderea carburatoarelor, ca se face flexibil si fara suruburi.
Furtunele siliconice ce se gasesc de obicei de cumparat sunt pentru aer (intercoolere) si mai ales apa. Astea nu rezista la benzina. Da, exista si pentru benzina, da' te asigur, NU vrei sa stii cat costa. Mai bine cauta sa cumperi pe la magazine moto furtune speciale pentru carburatoarele astea. Trebuie sa ai variatii de diametru cat mai mici, ori daca sunt inevitabile sa fie de tipul mare-mijlociu-mic, in sensul carburator-galerie-chiulasa. Ori cu 32 carburator si 35 chiulasa e cam pe dos :( Cand am spus de palnia aia in postul anterior, credeam ca ai 38 diam interior la carburator. Oricum, sa nu largesti gaurile de la chiulasa, vad ca nu e cazul, chiar contraindicat la tine. Lasa-le asa. |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
6 Attachment(s)
Astazi s-au mai facut progrese la capitolul frane, in ciuda faptului ca eu nu am participat(chipurile am fost la munca):lol: A lucrat Bolidu la placuta dintre fuzeta si etrier:) dupa Paste o sa ne adunam sa o realizam la atelieru unde am facut si chiuloasa:)
Am verificat si pe janta mea de pe fata si mai ramane cam 1cm intre etrier si peretele interior al jantei, deci intra franele de Logan Van pe jante de 14:D!!!! Set-up final vor fi discurile de Van si etrieri de Golf 3 Lucas 54, mai am sa fac rost de 2 etrieri si niste placute noi si evident placuta de imbinare:) :arrow: |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Flansa din ce material va fi facuta ?
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Probabil Ol37...sau OLC45 sa vedem ce gasim si la ce bani.
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
faci treaba nu gluma
sper sa iti reuseasca tot ce a ce faci :) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
si la ca aparat o sa faci flansa la etrier sau o faci la cv scula cu laser cv ca vad cv desen in solid acolo ar mai trebui doar un program si un laser si ar fi destul de usor de realizat
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
| All times are GMT +2. The time now is 00:48. |
- Copyright 2026 4Tuning