Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

coman razvan 08-04-11 08:48

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Hmm .. interesanta "schimbare de situatie"! Sa le folosesti cu placere!

b08ygs 08-04-11 20:03

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
13 Attachment(s)
Astazi am adus chiuloasa de la rectificat, lucrarea sa facut la STEN BACK COMEXIM sa spalat sa planat s-au rectificat scaunele si supapele de la evacuare, iar supapele de la admisie s-au schimbat cu unele noi, cele vechi nu se mai puteau rectifica, simerigurile le-am luat degeaba deoarece nu era cazu sa le puna.... au zis ca ghidurile sunt intacte si ele vor face si treaba simeringurlilor
Din chiuloasa sa luat 0,5mm astfel chiuloasa ajugand la dimensiunea de 93mm care este minimul admis de planare, conform cu manualul de reparatii:) deci suntem in parametrii:D
Se poate vedea diferenta dintre cum era chiuloasa si cum este acum:lol:
Tot la atelieru aceasta am scos pinionul de la vibrochen ca sa-mi fie usor sa pun distributia:)

A venit si setu de garnituri si garnitura de chiuloasa, toate luate de la Ajusa

Vinerea viitoare o sa ma apuc cu Bolidu sa-l ansamblam:) si o sa incercam sa-l pornim sa vedem ce zice daca macane sau pacane:lol:

Si acum pe seara mi-am gasit o ora si jumate sa incep galeria de admisie pentru viitoarele carburatoare:) sa realizat din tabla de 6mm, mai am sa dau gaurile centrale, pentru asta o sa vizitez un atelier de stungarie:) si sa caut niste teava de 40 pentru trasee:)

Poze:arrow:

Muttley 08-04-11 20:27

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Ce diametru au gaurile de admisie din chiulasa?

b08ygs 08-04-11 21:39

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 4238719)
Ce diametru au gaurile de admisie din chiulasa?

Sincer nu am masurat... da o sa zici ca de ce folosesc tevi de 38-40, ala e diametru la carburatoare, ala a fost un reper:)

Am cautat pe manualul de reparatii, supapele de admisie au 40mm iar supapele de evacuare au 35,35mm nu cred ca te ajuta

Muttley 08-04-11 21:46

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Daca ai norocul CHIOR sa ai acelasi diametru la intrarile din chiulasa ca la carburatoare, scapi cu teava.
Daca sunt mai mici de 38, asa banuiesc, ai 2 variante:
- daca-s doar putin mai mici, gen 36-35 mm, freza fina si prestezi pana obtii o mica palnie. Folosesti tot teava;
- daca-s mult mai mici, gen <35... se cheama ghinion. Dar exista solutii.

Masoara!

b08ygs 08-04-11 22:07

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 4238905)
Daca ai norocul CHIOR sa ai acelasi diametru la intrarile din chiulasa ca la carburatoare, scapi cu teava.
Daca sunt mai mici de 38, asa banuiesc, ai 2 variante:
- daca-s doar putin mai mici, gen 36-35 mm, freza fina si prestezi pana obtii o mica palnie. Folosesti tot teava;
- daca-s mult mai mici, gen <35... se cheama ghinion. Dar exista solutii.

Masoara!

Chiuloasa are ~35mm la intrare, corpurile au la exterior 37~38mm:) avand in vedere ca prinderea carburatoarele de galerie se va face cu furtun siliconic(cel albastru) nu vor fi probleme de imperechere:-P diferenta de ~3mm va fi suporata de furtunul siliconic, deci nici aici nu e panica:)

Ia zi Danut, mi-am facut temele bine?:oops:

In cel mai rau caz, o sa maresc gaurile de admisie la 37 mm:) ca sa compenseze, dar nu cred ca este cazu aici

Muttley 08-04-11 22:34

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
N-am stiut de prinderea carburatoarelor, ca se face flexibil si fara suruburi.
Furtunele siliconice ce se gasesc de obicei de cumparat sunt pentru aer (intercoolere) si mai ales apa. Astea nu rezista la benzina. Da, exista si pentru benzina, da' te asigur, NU vrei sa stii cat costa.
Mai bine cauta sa cumperi pe la magazine moto furtune speciale pentru carburatoarele astea.

Trebuie sa ai variatii de diametru cat mai mici, ori daca sunt inevitabile sa fie de tipul mare-mijlociu-mic, in sensul carburator-galerie-chiulasa.
Ori cu 32 carburator si 35 chiulasa e cam pe dos :(
Cand am spus de palnia aia in postul anterior, credeam ca ai 38 diam interior la carburator.
Oricum, sa nu largesti gaurile de la chiulasa, vad ca nu e cazul, chiar contraindicat la tine. Lasa-le asa.

b08ygs 09-04-11 21:32

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
6 Attachment(s)
Astazi s-au mai facut progrese la capitolul frane, in ciuda faptului ca eu nu am participat(chipurile am fost la munca):lol: A lucrat Bolidu la placuta dintre fuzeta si etrier:) dupa Paste o sa ne adunam sa o realizam la atelieru unde am facut si chiuloasa:)

Am verificat si pe janta mea de pe fata si mai ramane cam 1cm intre etrier si peretele interior al jantei, deci intra franele de Logan Van pe jante de 14:D!!!!

Set-up final vor fi discurile de Van si etrieri de Golf 3 Lucas 54, mai am sa fac rost de 2 etrieri si niste placute noi si evident placuta de imbinare:)

:arrow:

1300 09-04-11 22:03

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Flansa din ce material va fi facuta ?

b08ygs 09-04-11 22:46

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by 1300 (Post 4241372)
Flansa din ce material va fi facuta ?

Otel dar nu mai stiu de cat.... Bolidu stie:lol:

bolidu' 09-04-11 23:29

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Probabil Ol37...sau OLC45 sa vedem ce gasim si la ce bani.

tmkrf 10-04-11 00:29

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
faci treaba nu gluma
sper sa iti reuseasca tot ce a ce faci :)

b08ygs 10-04-11 12:48

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by tmkrf (Post 4241659)
faci treaba nu gluma
sper sa iti reuseasca tot ce a ce faci :)

Avand in vedere ca lucreaza 3 capate stalucite la motor si la frane, nu vad de ce nu ar iesi bine:lol: nu iese bine din prima, mai bagam o fisa si o sa mearga din a doua incercare:D

BN-02_TZY 10-04-11 21:21

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
si la ca aparat o sa faci flansa la etrier sau o faci la cv scula cu laser cv ca vad cv desen in solid acolo ar mai trebui doar un program si un laser si ar fi destul de usor de realizat

alex.jdm 10-04-11 21:23

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4238664)
Astazi am adus chiuloasa de la rectificat, lucrarea sa facut la STEN BACK COMEXIM sa spalat sa planat s-au rectificat scaunele si supapele de la evacuare, iar supapele de la admisie s-au schimbat cu unele noi, cele vechi nu se mai puteau rectifica, simerigurile le-am luat degeaba deoarece nu era cazu sa le puna.... au zis ca ghidurile sunt intacte si ele vor face si treaba simeringurlilor
Din chiuloasa sa luat 0,5mm astfel chiuloasa ajugand la dimensiunea de 93mm care este minimul admis de planare, conform cu manualul de reparatii:) deci suntem in parametrii:D
Se poate vedea diferenta dintre cum era chiuloasa si cum este acum:lol:
Tot la atelieru aceasta am scos pinionul de la vibrochen ca sa-mi fie usor sa pun distributia:)

A venit si setu de garnituri si garnitura de chiuloasa, toate luate de la Ajusa

Vinerea viitoare o sa ma apuc cu Bolidu sa-l ansamblam:) si o sa incercam sa-l pornim sa vedem ce zice daca macane sau pacane:lol:

Si acum pe seara mi-am gasit o ora si jumate sa incep galeria de admisie pentru viitoarele carburatoare:) sa realizat din tabla de 6mm, mai am sa dau gaurile centrale, pentru asta o sa vizitez un atelier de stungarie:) si sa caut niste teava de 40 pentru trasee:)

Poze:arrow:

Nebunie totala si pasiune ce face domnu' aici :shock:.Va fi "forta" masina la final ;), felicitari pentru proiect.


All times are GMT +2. The time now is 00:48.

- Copyright 2026 4Tuning