Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

B XX ADI 31-03-11 10:09

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Dar am si eu o intrebare chiar daca o sa par ciudat, ce faci tu cu frane mai mari? Cred ca si franele de acum fac fata foarte bine.

bogdan_evo 31-03-11 10:14

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
e bine sa ai "franele mai puternice decat motorul" si cand astea de acum or trece de o temperatura cand o alearga zdravan nu vor mai face fata

b08ygs 31-03-11 10:31

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by B XX ADI (Post 4215063)
Dar am si eu o intrebare chiar daca o sa par ciudat, ce faci tu cu frane mai mari? Cred ca si franele de acum fac fata foarte bine.

Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4213231)
Cu discurile pe spate franele fac fata:) problema este ca pe spate am discurile mai mari ca pe fata, daia vreau si schimbarea asta:)

Adi Adi Adi:rolleyes2 deloc nu citesti topicurile:drdodgy:

B XX ADI 31-03-11 11:39

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Imi cer scuze, dar m-am aiurit, in ultimele pagini se vorbeste prea intens despre dimensiuni si etrieri, si la cum sunt eu evident ca am pierdut firul.
da' cu pompa de apa ce ai mai rezolvat?

b08ygs 31-03-11 19:34

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by B XX ADI (Post 4215351)
Imi cer scuze, dar m-am aiurit, in ultimele pagini se vorbeste prea intens despre dimensiuni si etrieri, si la cum sunt eu evident ca am pierdut firul.
da' cu pompa de apa ce ai mai rezolvat?

Nimic, cand o sa inchid motorul o sa o pun si pe dansa, o sa o conectez la un radiator plin cu apa si o sa vad daca curge sau nu:) e bine ca am gasit de unde sa iau noua:)

Momentan ma interesez de preturi pentru rectificatul chiuloasei:) Am gasit cateva ateliere cu preturi destul de ok , dar cred ca o sa ma duc la STEN BACK COMEXIM, uitandu-ma pe profilul lor am ramas impresionat:) plus ca am dat un telefon si nu mi-sa parut asa de scump:)
Azi mi-au venit si simeringurile de la supape, simeringuri de la Victor Reinz:) mai am sa comandt garnitura de chiuloasa care sar putea sa fie tot Victor Reinz:)

1300rs 31-03-11 19:57

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Vezi ca preturile la Stanila Strungila sunt altele fata de ce e la telefon. Este adevarat ca sunt meseriasi dar si preturile sunt pe masura. Eu cand am fost cu chiulasa de GTT m`a intrebat de ce este si cand i`am zis de renault mi`a luat 3 mil :) dar a meritat.

b08ygs 31-03-11 20:12

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by 1300rs (Post 4216459)
Vezi ca preturile la Stanila Strungila sunt altele fata de ce e la telefon. Este adevarat ca sunt meseriasi dar si preturile sunt pe masura. Eu cand am fost cu chiulasa de GTT m`a intrebat de ce este si cand i`am zis de renault mi`a luat 3 mil :) dar a meritat.

Mie pe spalat planat rectificat scaune si supape si montat simeringuri mia cerut 250 lei:) mi-se pare un pret bun pt calitatea lucrarii, la atelieru Domnului Caprita am primit un scor de 400 de lei pt aceeasi lucrare... ma potolit pretul dansului:-P

Eu la telefon am vorbit direct cu sefu de atelier, daca nici el nu stie preturile cine?:lol:

BlueAngel 31-03-11 23:10

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4216496)
Mie pe spalat planat rectificat scaune si supape si montat simeringuri mia cerut 250 lei:) mi-se pare un pret bun pt calitatea lucrarii, la atelieru Domnului Caprita am primit un scor de 400 de lei pt aceeasi lucrare... ma potolit pretul dansului:-P

Eu la telefon am vorbit direct cu sefu de atelier, daca nici el nu stie preturile cine?:lol:

Fac pariu ca nu te ajunge 250 ron si pentru ceea ce ai insirat tu 400 ron nu e deloc scump.

b08ygs 01-04-11 21:14

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by BlueAngel (Post 4217088)
Fac pariu ca nu te ajunge 250 ron si pentru ceea ce ai insirat tu 400 ron nu e deloc scump.

Inseamna ca la tine in Constanta a inflorit pomul cu bani;) la noi in Bucuresti inca sunt uscati

BlueAngel 02-04-11 02:38

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4219371)
Inseamna ca la tine in Constanta a inflorit pomul cu bani;) la noi in Bucuresti inca sunt uscati

Ar fi bine daca am avea pomi cu bani dar nu cred ca pentru ceea ce tu vrei sa faci trebuie sa te carpesti,nu o zic cu rautate,dar cel putin din punctul meu de vedere daca vrei ceva facut calumea...costa.(asta daca nu ai cunostinte care lucreaza in domeniu si poti scoate mai ieftin ;) )

b08ygs 02-04-11 21:13

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by BlueAngel (Post 4219950)
Ar fi bine daca am avea pomi cu bani dar nu cred ca pentru ceea ce tu vrei sa faci trebuie sa te carpesti,nu o zic cu rautate,dar cel putin din punctul meu de vedere daca vrei ceva facut calumea...costa.(asta daca nu ai cunostinte care lucreaza in domeniu si poti scoate mai ieftin ;) )

Din punct de vedere calitativ, cei mentionati in posturile de mai sus, nu exista in Bucuresti... asta e pretul oamenilor, 250 pt un planat rectificat scaune si supape si montat niste ghiduri ti-se pare tie asa ieftin??? Daca este ieftin nu inseamna ca e si prost calitativ;)

Zeta 07-04-11 09:26

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
2 Attachment(s)
asta este piesa de care ai nevoie?:D

b08ygs 07-04-11 09:27

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Zeta (Post 4234479)
asta este piesa de care ai nevoie?:D

Da da da da da:D sarumana:oops:

b08ygs 07-04-11 21:40

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
11 Attachment(s)
Astazi a aparut si aprinderea electronica si la inceputu saptamanii au aparut si suportii de la sudat:D maine o sa-i curat putin si vor fi grunduiti si vopsiti in negru:)

Si sper maine sa mai apara 2 piese cruciale ale motorului:D si tot maine sper sa pun pinionul de la distributie pe axa si sa scot pinionul dupa vibrochen:)

Weekendul viitor cred ca voi inchide motoru si il voi porni pe cauciuc:lol: o sa fie interesant

p.s. asa am luat aprinderea si dupa o ora de lucrat la ea cam asa arata:D

p.s.s. aprinderea va fi completat de o volanta de 200 de la un Renault 18 cu dintri pt cititor:) evident si ea curatata si aranjata:-P

cioc 07-04-11 23:57

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
poi da domnu dvl u ca nu puteai sa ti faci pomana si cu altu si sa nu arunci sabloanele alea...te pomeneam mult timp da esti cam "chitros"o zic mai in gluma asa sa nu te superi.....:P:P:D...
ps...arata bn alea dar trebuia sa mai insisti cu periuta aia de dinti....vad eu acolo ca ai omis un locusor......:):):)...si hai mai repede cu motoru ala.....pe masina ....


All times are GMT +2. The time now is 11:04.

- Copyright 2026 4Tuning