![]() |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
As merge pe frane de logan VAN..sunt mai noi....si prezinta mai multa incredere decat niste vechituri de golf 3 din ce an or fi.
Eu pe nova am etrierii de logan din 2005 :rolleyes2 si musc din volan |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Daca ii si incap aia de VAN...el vorbeste din basme acum, nu a probat nimeni etrierii aia. De golf 3 au fost probati si cu un mic artificiu merg. SI stai calm ca daca au 10 ani nu au nici pe dreaq daca ii reconditionezi.
Eu voi merge pe Lucas/Girling 54 deoarece placuta de frana ofera o suprafata de frecare mai mare decat cei de logan si sunt si mai eftini!:D |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
@crazyfornova: daca va primi set de garnituri noi si o mica curatenie si reconditionare nu o sa aibe nici o problema:) tu ai auzit pe cineva cu Golf 3 sa ise rupa etrieru de franari prea puternice:lol: sa fim seriosi;) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
etrierii de logan van sunt cam mari cam iau forma discului sar putea sa nu intre jante pe 14" dar la cei de van musti din volan :lol:
bafta |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
E adevarat franele le aveam foarte bune daca ai si pompa de frana potenta!(eu am avut pompa si servo frana de solenza).... Iar daca vroiai frane mai mari...puteai cauta discuri si etrieri de golf 2 gti de 280mm....si aveai ceva mai special(am zis discuri de vw deoarece is mai ieftine ca discurile de renault megane sport!si daca nu ma insel si ala e tot de 280mm nu 288mm) |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
pai cu discuri de 280 si cu etrierii de van ... cam iati gandu de la 14"
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Etrierii de VAN vin cam fixi pe Logan cu jante de tabla pe 15" deci nu prea vad eu cum le bagi pe 14" cei de gofl sunt destul de ok . Dar sa nu uitam si de cel mai important aspect poma , daca nu baga cum trebuie nu ai facut mare branza:???:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Repet!Am avut asa ceva pe masina si mi-au incaput jantele pe 14:shock:Oricum eu te sfatuiesc sa faci rost de etrieri de la un renault 19,sunt identici cu cei de logan!cred ca mai mult de 120lei nu sunt amandoi!Placutele de frana merg de logan!
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Oricum mai trebuie sa pun o servo frana de Papuc Diesel si o sa mearga super bine, pompa baga bine:-P Quote:
Oricum m-am hotarat, voi pune etrieri de Golf 3 cei Lucas, pentru ca au placutele mai mari ca la Logan si doi la mana si Bolidu va face aceeasi operatiune si o sa ne combinam la piese, ca eu am discurile si el etrieri:) si o sa fac aceeasi piesa de 4 ori:-P |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
|
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
deci: etrierii de 1.4 sunt aproape la fel ca si cei de la 16v,diesel,mcv si mcv de marfa la astea diferenta dintre ele este ca cei de 1.4 sunt pt disc plin iar cei de 16v,diesel,mcv si mcv de marfa sunt pt disc ventilat ,discurile au aceleasi dimensiuni la van(camiometa) se schiba treaba etrierii sunt aproape dubli si automat si placuta mai mare deci eficienta mai buna sper ca am fost de ajutor si ca v-am lamurit |
Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
Quote:
Quote:
Distantierul ala de etrier il poti face prima data din carton,si iei dimensiunile,apoi masori ce grosime iti trebe.... |
| All times are GMT +2. The time now is 04:33. |
- Copyright 2026 4Tuning