Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 22-02-10 19:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by vapix11 (Post 3111792)
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate.

A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare?
Multumesc anticipat pentru rapunsuri.

m-am interesat eu de chestia asta ,dar costa enorm de ,mult si trebuie ffff mult modificari tehnice ,incepuand de le farane pana la directie , partea electrica etc

mafteicon 22-02-10 19:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Ma plangeam ca nu am stabilitate in mers drept si in curbe.:sad: Acum cateva zile nu am mai avut curajul sa mai plec nici prin oras. Am plecat la doctor cu ea si au dat baietii diagnosticul:bucse brate varza,capete de bara varza + flansa amortizor dreapta cu uzura. Nu am dat importanta si nu m-am gandit la bucse,capete bara,telescoape ptr. ca abia le schimbasem, ca sa vedeti ce piese auto avem in Rom. ATENTIE la piesele cumparate! In final sa rezolvat.

ulie.cozmi 22-02-10 19:32

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by FranktheTank (Post 3111484)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.

nu cred ca e culoarea originala,adica vopsit dupa culoarea originala,eu cel putin nu am vazut vento-uri asa..
si daca te uiti mai bine in poza pusa de tine se vede ca aripa de pe fata e alta nuanta..
vezi ca sunt pe la vopsitorii auto profesionale tot felu de aparaturi sau paleta de culori si iti spune codul de culoare sau macar reteta pt vopsea :)
Bafta !

clau lcf 22-02-10 23:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
Salutare. Cotiera m-a costat 70 RON. Este aftermarket, dar nu pare. O sa intre intr-o serie de modificari impreuna cu elementul de la frana de mana, sa iasa frumos.

Vapix11, eu personal te sfatuiesc sa stai linistit. Mai bine il vinzi pe al tau si iei direct vr6 cu banii care ii bagi.

vapix11 22-02-10 23:34

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 3113354)
m-am interesat eu de chestia asta ,dar costa enorm de ,mult si trebuie ffff mult modificari tehnice ,incepuand de le farane pana la directie , partea electrica etc

partea buna la mine ii ca nu am doar motorul vr6, am toata mashina. Vento-ul vr6 a fost lovit in spate de un tir si ii praf spatele in rest de la usa soferului in fata poate fii folosit.

Vazusem cateva persoane care si-au pus vr6 ulterior da nu mai stiu pe unde pe forum. Din cate imi amintesc era un polo albastru, un corrado rosu cu evacuare laterala, si cred k mai un golf mk2 negru.

Sebastian.C 22-02-10 23:39

Re: VW Vento - Proprietari
 
Si se mai adauga un mk2 albastru cu vr6 pe el.. :D E si aici pe forum.... Din Timisoara...

Ps. Vapix11, farurile nu le vinzi de la vento? Si grila ce model e?

vapix11 22-02-10 23:46

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3114546)
Vapix11, eu personal te sfatuiesc sa stai linistit. Mai bine il vinzi pe al tau si iei direct vr6 cu banii care ii bagi.

Asa m-au sfatuit mai multe persoane. Dar taxa pentru vr6 de inmatriculare ii undeva la 4000eur dupa calculatorul lor. Akm ma gandesc mai bine sa-mi prepar un 1,8 turbo.
Apropo cat platesti impozit la 2,9vr6'ele tau?

vapix11 22-02-10 23:50

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by Sebastian.C (Post 3114633)
Ps. Vapix11, farurile nu le vinzi de la vento? Si grila ce model e?

Ma intrebi de vr6-ele lovit? ..inca nu l-am adus in tara, in 1-2 sapt merg dupa el, dar ma mai gandesc dak are rost sa-l aduk. :cry:

Sebastian.C 22-02-10 23:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
Aaa...credeam ca il ai deja... Eram curios de faruri la cat le dai. Si grila daca e model 91-93

big bastard 23-02-10 16:01

Re: VW Vento - Proprietari
 
Verdict ...easy....releu incarcare...am scapat ieftin :))

clau lcf 23-02-10 18:06

Re: VW Vento - Proprietari
 
Bun bun. ai scapat rapid cu alternatorul.

@ VAPIX11 .Impozitul pe an era 900 ron acum 4 luni. Asigurarea e in jur de 800-1100 ron. Asta mai depinde si de firma de asigurari.

Din fericire, ca sa spun asa, sunt scutit de impozit si am asigurarea la jumatate, pt ca masina e adaptata pt persoane cu dizabilitati. (a fost, ca am dat comanda jos ) :))

vapix11 23-02-10 18:18

Re: VW Vento - Proprietari
 
Nu-l vinzi :D?

clau lcf 23-02-10 20:07

Re: VW Vento - Proprietari
 
Nop. Nu e de vanzare.

costelus 85 24-02-10 19:09

Re: VW Vento - Proprietari
 
8 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by clau lcf (Post 3117002)
Nop. Nu e de vanzare.

vento 1.8 benzina....

ulie.cozmi 24-02-10 21:47

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by costelus 85 (Post 3120120)
vento 1.8 benzina....

lucru mult,bani investiti..pe care nu o sa tii scoti NEVER!! NEVER!!
+ de asta ca vapix11 cauta ceva cu motor mare pt curse,nu estetic :)
oricum bafta la vanzare :)
arata bine masinuta :D
vapix11..hai ca iti dau ventolino meu,de 2.0 si ii mai pui un melc si il ridici imediat la vreo 200 caluti :) ti-l dau ieftin 2700 euro ! :D


All times are GMT +2. The time now is 07:47.

- Copyright 2026 4Tuning