Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Dacia (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia.html)
-   -   Dacia 1300 `76 - B 44 DVL (https://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/107813-dacia-1300-76-44-dvl.html)

cioc 27-03-11 11:54

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
o sa iasa ceva frumos.....spor in continuare

b08ygs 27-03-11 13:10

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
12 Attachment(s)
Ieri am dat jos pompa de apa, am curatato cu spuma activa putin diluata cu apa si rezultatul a fost unu bun:) pompa de apa arata bine, nu are rugina masiva si nici calcar si mai ales nu prezinta lipsuri de material pe interior dar huruie putin, nu rau, nu stiu ce sa fac... sa caut alta noua sau sa o pun pe asta si sa vad ce zice:)

Si 2 poze cu volanta dupa ce a fost curatata si ea acum vreo saptamana doua:)

Qz3! 27-03-11 20:52

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Ceva poze cu masina in stadiul de acum?:>

Ja_Rule 27-03-11 20:57

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Qz3! (Post 4204786)
Ceva poze cu masina in stadiul de acum?:>

Doar de dragu` de a pune poze? ... ce rost are...


YGS`ule, parerea mea privind pompa de apa, e ca piesa noua face diferenta ;)

b08ygs 27-03-11 21:14

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Qz3! (Post 4204786)
Ceva poze cu masina in stadiul de acum?:>

Sunt poze postate cu 2-3 pagini mai in spate:) de cand am vopsit rotile si pasajele:) de atunci nu am mai facut nimic la ea:)

Qz3! 27-03-11 21:20

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Ok...
Bafta in continuare cu masina:D

andi_cimpean 27-03-11 21:20

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Ja_Rule (Post 4204810)
[...]YGS`ule, parerea mea privind pompa de apa, e ca piesa noua face diferenta ;)

Deloc de neglijat acest aspect, dar poate scoate ceva bun şi din asta......

Poţi să cureţi şi mai bine pompa, folosind nişte Cilit Bang...

Costă vreo 18 lei un fâs-fâs d-ăla, dar face minuni!

b08ygs 27-03-11 21:43

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by andi_cimpean (Post 4204896)
Deloc de neglijat acest aspect, dar poate scoate ceva bun şi din asta......

Poţi să cureţi şi mai bine pompa, folosind nişte Cilit Bang...

Costă vreo 18 lei un fâs-fâs d-ăla, dar face minuni!

Repet, am folosit spuma activa ne diluata, chestia aia cu care se spala masina la spalatorie, ehhh ce da pe masina este cam 1 parte solutie la 10 parti apa, eu am dat nediluata:lol: aia practic iti arde mana daca nu ai grija cu ea;) mai puternic ca solutia asta nu exista nimica, mai exista soda caustica dar topeste aluminiu, practic curata de tot pompa:lol: o sa mai insist inainte de montaj cu o periuta de dinti si aia e:) oricum pompa e curata acum:) nu ca era tare murdara de la inceput:)

bolidu' 27-03-11 22:05

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Cu orice ai curata-o, nimic nu reface rulmentii din ea,care urla...asa ca alta!

mikkai 27-03-11 22:48

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
iei si tu una noua si asta poti sa o pui in vitrina. :))

b08ygs 27-03-11 22:52

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Nu sunt sigur ca o sa gasesc, o sa ma duc maine la un magazin cu piese de import de unde am mai luat eu piese pentru motor, sa vedem ce gasim:) daca nu am gasit pe net un atelier care repara asa ceva:) merita incercat:-P

Muttley 28-03-11 10:02

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Pompa de apa de vanzare pe alt forum.
Si multe altele, set motor, cuzineti, supape, garnituri, TOATE NOI, TOATE DE ORIGINE!!!

Esti cel mai mare gugumete flausat daca nu le-ai cumparat tu.

Muttley 28-03-11 10:09

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Judecand dupa postarea asta nu le-ai luat tu.
Quote:

Originally Posted by b08ygs (Post 4205216)
......o sa ma duc maine la un magazin cu piese de import de unde am mai luat eu piese pentru motor, sa vedem ce gasim

Ala avea anuntul postat de FIX 2 saptamani, timp cacalau sa le iei.
Nici nu-ti inchipui ce rau imi pare.


Hai, spor la a da explicatii la toti ratacitii-n timp si-n spatiu. Pune-i poze astuia.
Quote:

Originally Posted by Qz3! (Post 4204786)
Ceva poze cu masina in stadiul de acum?:>


b08ygs 28-03-11 11:34

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
Quote:

Originally Posted by Muttley (Post 4205963)
Pompa de apa de vanzare pe alt forum.
Si multe altele, set motor, cuzineti, supape, garnituri, TOATE NOI, TOATE DE ORIGINE!!!

Esti cel mai mare gugumete flausat daca nu le-ai cumparat tu.

Sa dat tot, am sunat eu aseara:) stiu ca anuntul este de 2 saptamani dar eu vineri am vazut problema:) deci degeaba era de 2 saptamani anuntul:)

Am sunat la magazinu de care ziceam si noua este 175 de lei:) mai incerc la un magazin sa vad poate gasesc mai ieftin sau eventual sa intreb atelierul de reparatii, daca trebuie schimbati doar rulmentii prefer sa o repar ca ies mai ieftin:)

b08ygs 28-03-11 20:35

Re: Dacia 1300 `79 - B 44 DVL
 
4 Attachment(s)
A sosi si up-gradul pentru franele fata:D discuri de Logan Van de 260mm:D cu striatii pe ele:D primite cadou din partea unui prieten, trebuie sa le dau o fata si or sa fie ca noi;) mai trebuie etrierii de Golf 3 sau Logan Van(nu m-am decis inca) si placa care prinde etrieri de fuzeta si gata si cu franele:)


All times are GMT +2. The time now is 05:21.

- Copyright 2026 4Tuning