Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

bzsa 18-02-10 09:41

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 3098017)
este din metal sau dintrun plastic dur??....eu au am scut la ea, doar ca nu este din fier, si acopera totul fara baia de ulei

asteptam poze

este la fel ca si al tau
plastic decupat la baia de ulei

VentoVRY 18-02-10 11:04

Re: VW Vento - Proprietari
 
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)

posibil sa fie trecut gresit in carte?

mafteicon 18-02-10 13:33

Re: VW Vento - Proprietari
 
dupa ce scoti busonul de la rezervor in gatul rezervorului in partea stanga este un "buton" care trebuie apasat cu pistolul de la pompa in timpul alimentarii ptr a scoate aerul din rezervor. ai sa auzi borborosind. si lasa sa se linistesca spuma.ptr. ca da impresia de plin si declanseaza pistolul. ca sa-ti dai seama scoate busonul si apasa pe buton. nu are o cursa prea mare dar e deajuns sa deschida o supapa.

bzsa 18-02-10 15:24

Re: VW Vento - Proprietari
 
Quote:

Originally Posted by VentoVRY (Post 3098575)
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)

posibil sa fie trecut gresit in carte?

la mine scrie 55 de litri

mafteicon 18-02-10 17:03

Re: VW Vento - Proprietari
 
la mine 60l

VentoVRY 19-02-10 10:56

Re: VW Vento - Proprietari
 
da mafteicon, am cautat si am gasit acel "buton" sa sa vad la urmatorul plin daca intra mai mult de 50l

ErdVento 20-02-10 17:08

Re: VW Vento - Proprietari
 
sal,
iar probleme...de ceva timp imi arata gresit nivelul benzinei,dar de o saptamana nu-mi indica deloc,dar cand pun contact se misca putin acu!Azi am scos plutitorul cu sonda cu tot,cineva mi-a zis ca poate e gaurita plutitorul,dar nu cu ala era problema!Oare ce alceva poate sa fie de vina?help pls...

big bastard 21-02-10 14:37

Re: VW Vento - Proprietari
 
salut...am o problema ..si cred ca e legata de alternator
azi noapte in timp ce mergeam am observat ca mi s-a aprins in bord becul de la baterie;am mai observat totodata ca nici farurile , stergatoarele si nici "caldura" nu imi mai functionau normal ....in sensul ca intensitarea luminii scazuse etc. dupa ce am obs aprins martorul de la baterie am mai continuat sa merg circa 35 de km pana am ajuns acasa ocazie cu care dupa ce am oprit masina...dezastru (la care ma asteptam delatfel) bateria moarta ..nu imi mai invarte deloc. seara cand am plecat la drum am auzit dde cateva ori cum imi "scartzaia" cureaua de la alternator. oare este posibil sa scap ieftin pt ca sincer sunt intr-o criza majora in sensul ca sa fie doar cureaua destransa? si o alta intrebare .. oare la cat s-ar ridica un alternator nou/sh? merci pentru tot, sa auzim de bine

clau lcf 21-02-10 16:25

Re: VW Vento - Proprietari
 
6 Attachment(s)
Pai daca mataluta ai vazut ca s-a aprins becul la baterie, de ce nu ai micsorat consumatorii? treceai pe pozitii si proiectoare, opreai "lautarul", caldura...Se vede daca e rupta cureaua. Uite-te poate e ambreiajul fuliei de la alternator, daca rotorul din alternator se invarte, atunci e cv din el. Unul second ajunge 300-400 ron.


Niste imagini noi cu masinuca mea, si cotiera de am cumparat-o

Victor_Is 21-02-10 16:44

Re: VW Vento - Proprietari
 
faina masinuta...
dar imi place si corado-ul ala de acolo :D

clau lcf 21-02-10 18:00

Re: VW Vento - Proprietari
 
ms, asteapta si el numere de 1 an de zile:D

VentoVRY 22-02-10 08:11

Re: VW Vento - Proprietari
 
foarte misto ventorica, de corado fara cuvinte, cat tea ajuns cotiera?si de pe unde ai facut rost de ea? nu pare aftermarket

FranktheTank 22-02-10 09:02

Re: VW Vento - Proprietari
 
1 Attachment(s)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.

vapix11 22-02-10 10:31

Re: VW Vento - Proprietari
 
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate.

A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare?
Multumesc anticipat pentru rapunsuri.

big bastard 22-02-10 11:45

Re: VW Vento - Proprietari
 
Da cum dara sa nu opresc toti consumatorii mai putin faruri si stergatoare ...ca mai aveampana acasa si riscam sa raman in bezna :)
azimerg la elecrician sa vad ce verdict imi da ... cureaua e la locul ei dar restul Doamne ajuta


All times are GMT +2. The time now is 06:16.

- Copyright 2026 4Tuning