![]() |
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
plastic decupat la baia de ulei |
Re: VW Vento - Proprietari
scuzati intrebarea, poate cam ciudata, dar cati Litri de Moto va intra in rezervor....in cartea de identitate scrie 60l ...dar de cand am masina (3 luni) am facut 2 plinuri...si au intrat cam 49 l de fiecare data, pana in buza de sus am pus ... iar in rezervor era aproape gol....pe ultima linie rosie....(nu ar trb sa existe un bec care semnalizeaza limita minima de motorina?)
posibil sa fie trecut gresit in carte? |
Re: VW Vento - Proprietari
dupa ce scoti busonul de la rezervor in gatul rezervorului in partea stanga este un "buton" care trebuie apasat cu pistolul de la pompa in timpul alimentarii ptr a scoate aerul din rezervor. ai sa auzi borborosind. si lasa sa se linistesca spuma.ptr. ca da impresia de plin si declanseaza pistolul. ca sa-ti dai seama scoate busonul si apasa pe buton. nu are o cursa prea mare dar e deajuns sa deschida o supapa.
|
Re: VW Vento - Proprietari
Quote:
|
Re: VW Vento - Proprietari
la mine 60l
|
Re: VW Vento - Proprietari
da mafteicon, am cautat si am gasit acel "buton" sa sa vad la urmatorul plin daca intra mai mult de 50l
|
Re: VW Vento - Proprietari
sal,
iar probleme...de ceva timp imi arata gresit nivelul benzinei,dar de o saptamana nu-mi indica deloc,dar cand pun contact se misca putin acu!Azi am scos plutitorul cu sonda cu tot,cineva mi-a zis ca poate e gaurita plutitorul,dar nu cu ala era problema!Oare ce alceva poate sa fie de vina?help pls... |
Re: VW Vento - Proprietari
salut...am o problema ..si cred ca e legata de alternator
azi noapte in timp ce mergeam am observat ca mi s-a aprins in bord becul de la baterie;am mai observat totodata ca nici farurile , stergatoarele si nici "caldura" nu imi mai functionau normal ....in sensul ca intensitarea luminii scazuse etc. dupa ce am obs aprins martorul de la baterie am mai continuat sa merg circa 35 de km pana am ajuns acasa ocazie cu care dupa ce am oprit masina...dezastru (la care ma asteptam delatfel) bateria moarta ..nu imi mai invarte deloc. seara cand am plecat la drum am auzit dde cateva ori cum imi "scartzaia" cureaua de la alternator. oare este posibil sa scap ieftin pt ca sincer sunt intr-o criza majora in sensul ca sa fie doar cureaua destransa? si o alta intrebare .. oare la cat s-ar ridica un alternator nou/sh? merci pentru tot, sa auzim de bine |
Re: VW Vento - Proprietari
6 Attachment(s)
Pai daca mataluta ai vazut ca s-a aprins becul la baterie, de ce nu ai micsorat consumatorii? treceai pe pozitii si proiectoare, opreai "lautarul", caldura...Se vede daca e rupta cureaua. Uite-te poate e ambreiajul fuliei de la alternator, daca rotorul din alternator se invarte, atunci e cv din el. Unul second ajunge 300-400 ron.
Niste imagini noi cu masinuca mea, si cotiera de am cumparat-o |
Re: VW Vento - Proprietari
faina masinuta...
dar imi place si corado-ul ala de acolo :D |
Re: VW Vento - Proprietari
ms, asteapta si el numere de 1 an de zile:D
|
Re: VW Vento - Proprietari
foarte misto ventorica, de corado fara cuvinte, cat tea ajuns cotiera?si de pe unde ai facut rost de ea? nu pare aftermarket
|
Re: VW Vento - Proprietari
1 Attachment(s)
Imi poate spune cineva codul de culoare la Vento-ul asta, i sa sters din porbagaj unde era inscriptionat si nul aflu nicaieri.
|
Re: VW Vento - Proprietari
AJUTOR... am un vento 1.8 75cp vreau sa fac swap de motor cu un vento vr6. D p vr6 vreau sa iau punti, planetare, motor, ... cam tot.
Ce-i de la rar mi-au spus ca trebuie sa merg la Bucuresti cu mashina pentru teste de co2, dinamicitate si stabilitate. A mai facut cineva schimb de motor la asa diferenta? Cam cat as iesi cu costurile de omologare? Multumesc anticipat pentru rapunsuri. |
Re: VW Vento - Proprietari
Da cum dara sa nu opresc toti consumatorii mai putin faruri si stergatoare ...ca mai aveampana acasa si riscam sa raman in bezna :)
azimerg la elecrician sa vad ce verdict imi da ... cureaua e la locul ei dar restul Doamne ajuta |
| All times are GMT +2. The time now is 06:16. |
- Copyright 2026 4Tuning