Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii VW (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw.html)
-   -   VW Vento - Proprietari (https://forum.4tuning.ro/323-discutii-vw/43290-vw-vento-proprietari.html)

paul_ral 30-11-07 14:08

Re: Proprietari de vw vento
 
Trebuie sa depistezi cum ajunge sa se formeze condensul, pe undeva este ceva neetans ce are legatura cu exteriorul, sau poate patrunde apa in habitaclu.

antik 03-12-07 14:50

Re: Proprietari de vw vento
 
5 Attachment(s)
salut ...antiku din piatra-neamt si ma mandresc si eu cu un vw vento din 92 1.8 benzinar cu mici modificari auduse la aspect exterior ... astept pareri daca va place sau nu :P

paul_ral 03-12-07 15:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut! Bine ai venit printre noi.Dupa masca fata pare a fi dupa 1994. As fi interesat de un schimb al planselor de sub bord si a consolelor. Eu le am negre si as vrea albe.

dumitrean 03-12-07 18:20

Re: Proprietari de vw vento
 
Pentru Paul Ral . nu am depistat pe unde se scurge sps pe releu , dar mi-a venit idea sa pun niste silicon pe marginea releului si asa nu mai intra picuri de apa in el ,mersi

dumitrean 03-12-07 18:25

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut antik. Arata bine vento ,eu nu am postat inca foto cu masina mea ,sper in curind , As pune si eu proiectoare dar langa semnalizare ,si nu stiu de unde sa iau ,daca poate sa ma ajute cineva cu informatii si un pret

bzsa 03-12-07 18:29

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by dumitrean (Post 1228118)
Salut antik. Arata bine vento ,eu nu am postat inca foto cu masina mea ,sper in curind , As pune si eu proiectoare dar langa semnalizare ,si nu stiu de unde sa iau ,daca poate sa ma ajute cineva cu informatii si un pret

salut
vezi ca s-a mai povestit despre asa ceva cu cateva pagini mai in fata
acolo gasesti in mare raspunsul la intrebarile tale
bafta

ErdVento 03-12-07 21:20

Re: Proprietari de vw vento
 
antik....
arata bine masinuta!!!
imi place culoarea........arata bine cu folii!!!
bine ai venit!!!

FANEX 04-12-07 20:28

Re: Proprietari de vw vento
 
salut antik
faina masina !
ce model de proiectoare ai ? pune o poza mai in detaliu cu proiectoarele si pragurile
:peace:

CJ-01-WOB 04-12-07 22:00

Re: Proprietari de vw vento
 
antik imi place interiorul
e la fel de ingrijit si in realitate?

antik 04-12-07 23:09

Re: Proprietari de vw vento
 
dap...dar a suferit si cateva modificari d cand au fost facute pozele...am mai pus pedale sport pilot,am spalat tapiteria si am imbracat`o cu huse ..
vreau sa ii pun o instalatie de gpl ...daca stiti ceva bun va rog da`ti detalii .
si daca odata pusa statia pun si o toba sport va avea acelasi efect(adica zgomotul produs de toba)?

bzsa 05-12-07 14:09

Re: Proprietari de vw vento
 
salut
stie cineva ce diametru am difurile din usile spate, fata si bord?

FANEX 05-12-07 18:29

Re: Proprietari de vw vento
 
difurile din usi fata+spate au 16,5 cm
cele din bord nu stiu.

paul_ral 12-12-07 19:59

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Niste colegi de forum din state.Dezmembrari on road.

GRIM_RIPER 18-12-07 19:11

Re: Proprietari de vw vento
 
6 Attachment(s)
salutare tuturormam gandit sa postez si io masina pe acest forum(nu intentzionam deoare ce sunt multzi ''figurantzi'' pe 4tuning,lasand la o parte personajele consacrate)acesta este ventorik al meu(1.4 8v an1996 83000mile(aprx 120000de km)modifikari actuale:jentzi 17', suspensie sport(nu mai stiu inaltzimea)schimbator scurtat q aproape 10 cm,ceasuri de bord pe fond argintiu si iluminarea albastramuzik:jvc(mp3+usb reader)planuri?MUUULTEin viitorul apropiat:grila fara sigla ''vw''pleoapa peste faruri(lunga)garda la sol pe fatza redusa mai mult(asemanatoare q spatele)frane de golf 2 gti etc;)astept pareri si opini

green_devil 25-12-07 07:38

Re: Proprietari de vw vento
 
3 Attachment(s)
indraznesc sa ma strecor si eu printre voi, ca doar avem toti un lucru in comun.....VW VENTO! Al meu este un benzinar, 1,8 din 96. Imi iubesc mult masina si cu cat am putut eu, dupa finante am reusit sa o fac cat de cat mai deosebita, niste suspensii kw, genti bbs, folie, scaune tapiterie piele crem deschis-spre alb, audio- cd sony, 6 boxe hertz, amplif-phaser, sub pioneer. Mai am o gramada in plan pe viitor dar deocamdata ma limitez sa aduc motorul la punct, are vreo 300.000 de km reali:sad: si intentionez sa il schimb. Tot caut de cveva vreme pe aici prin Sebes un om capabil sa faca transplant de la un golf 3 gti......se poate?.......si as mai avea o intrebare pt toti cei care au suspensii sport pe vento, cum va descurcati cu bucsile fata, alea mari pozitionate vertical? pe mine unul ma mananca si ma gata! La denivalarile din asfaltul romanesc, nu va smulge volanul din mana? Am facut muschi de cand am pus suspensiile astea ca stau tot incordat la volan:x am sa pun niste poze cu diavolul meu...ala verde. sorry de calitate.

CJ-01-WOB 25-12-07 11:17

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by green_devil (Post 1261140)
indraznesc sa ma strecor si eu printre voi, ca doar avem toti un lucru in comun.....VW VENTO!

nu te supara dar caracterele acelea japoneze pe o masina germana ( de culoare verde) nu dau deloc bine

green_devil 25-12-07 14:42

Re: Proprietari de vw vento
 
Poate intradevar nu da bine, dar mie unul imi plac
si nu o sa le dau jos.....no offense!

ErdVento 25-12-07 17:32

Re: Proprietari de vw vento
 
green devil
mie chiar imi place masina......in afara de cele "caractere",dar sa fie!!
ceva poze de interior......sunt curios:):):)

green_devil 26-12-07 15:04

Re: Proprietari de vw vento
 
4 Attachment(s)
La interior nu am prea facut mari modificari din lipsa de fonduri, dar am reusit sa schimb tapiteria care era deteriorata la scaunul soferului. Am multe planuri dar cum am mai spus vreau in primul rand sa refac motorul sau sa il schimb. poze.....

bzsa 26-12-07 16:47

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by green_devil (Post 1261140)
indraznesc sa ma strecor si eu printre voi, ca doar avem toti un lucru in comun.....VW VENTO! Al meu este un benzinar, 1,8 din 96. Imi iubesc mult masina si cu cat am putut eu, dupa finante am reusit sa o fac cat de cat mai deosebita, niste suspensii kw, genti bbs, folie, scaune tapiterie piele crem deschis-spre alb, audio- cd sony, 6 boxe hertz, amplif-phaser, sub pioneer. Mai am o gramada in plan pe viitor dar deocamdata ma limitez sa aduc motorul la punct, are vreo 300.000 de km reali:sad: si intentionez sa il schimb. Tot caut de cveva vreme pe aici prin Sebes un om capabil sa faca transplant de la un golf 3 gti......se poate?.......si as mai avea o intrebare pt toti cei care au suspensii sport pe vento, cum va descurcati cu bucsile fata, alea mari pozitionate vertical? pe mine unul ma mananca si ma gata! La denivalarile din asfaltul romanesc, nu va smulge volanul din mana? Am facut muschi de cand am pus suspensiile astea ca stau tot incordat la volan:x am sa pun niste poze cu diavolul meu...ala verde. sorry de calitate.

suspensia sport nu e pt drumurile noastre ,eu am vrut sa imi pun dar m-am razgandit ,dar senzatia in viraje cu suspensia sport e de nedescris:-P

DONU' 26-12-07 16:56

Re: Proprietari de vw vento
 
Dap!
Suspensia sport e super marfa, dar ai grija la gropi ca-ti rupe rinichii si o sa mutilezi baia de ulei.
Eu in ianuarie-februarie imi comand neaparat o baie ca e pe duca asta a mea...

green_devil 26-12-07 17:39

Re: Proprietari de vw vento
 
Sa stiti ca suspensiile mele nu sunt chiar asa de dure precum credeti voi. Sunt de la KW ceva Street Comfort, cele galbebe, reglabile. Acum cateva zile am venit din Spania cu un Vento 1,6 55 kw care avea suspensia originala si nu mi-a placut de nici o culoare. II foarte inalt si nu are nici un farmec. In curbe aveam senzatia ca se rastoarna desi nu aveam viteza mare. Ma-m obisnuit cu suspensia mea si cu mersul incet. Ce ma enerveaza e ca imi ca imi termina bucsile pe fata, si imi smuceste volanul la denivelari. In rest.....:mrhappy: Cineva mi-a spus odata ca ar axista ceva varianta la bucsa fata, ceva de teflon. Ati auzit de asa ceva?:?:

FANEX 26-12-07 18:26

Re: Proprietari de vw vento
 
salut green devil ! super faina masinuta ta .

rog colegii sa-mi spuna daca la un far de vento se poate inlocui doar sticla,pentru ca m-am ales cu o mica gaurica in farul stanga,si daca da cum se procedeaza si cam la ce pret gasesc.
multumesc !

SARBATORI FERICITE si LA MULTI ANI !
:peace:

bzsa 26-12-07 19:15

Re: Proprietari de vw vento
 
si pe mine daca ma poate ajuta cineva cu o iala si fara cheie pt usa fata stanga

paul_ral 26-12-07 20:40

Re: Proprietari de vw vento
 
1 Attachment(s)
Bucse. Am gasit asa ceva prin state.

green_devil 27-12-07 03:08

Re: Proprietari de vw vento
 
La ce pret sunt bucsile din state?

paul_ral 27-12-07 16:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Kit bucse
http://www.germanautoparts.com/Volks...uspension/29/2

green_devil 27-12-07 19:39

Re: Proprietari de vw vento
 
le cumpar.

bubutzu 27-12-07 22:06

Re: Proprietari de vw vento
 
Cand vrei sa dai comanda sa ma anunti si pe mine,ca vreau si eu un set.Am suspensie sport noua si vreau sa o pun pe masina la inceputul anului.

paul_ral 27-12-07 22:27

Re: Proprietari de vw vento
 
Cu tot cu transport kitul sare de 60$.

paul_ral 28-12-07 19:23

Re: Proprietari de vw vento
 
Totusi cred ca pentru drumurile noastre nu sunt indicate. Uite-te in prezentarea lor.
"Stiffer than rubber bushings, sharpens steering response but transmits more road surface vibrations"

balann_jointt 28-12-07 22:14

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1265676)
Totusi cred ca pentru drumurile noastre nu sunt indicate. Uite-te in prezentarea lor.
"Stiffer than rubber bushings, sharpens steering response but transmits more road surface vibrations"

paul pe al tau unde il vedem ca nu l-am gasit prezentat pe nicaieri !:D



Online iPhone Screensaver - be the first to win!

myscreensavers.info/media/iphone*****

green_devil 29-12-07 02:37

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1265676)
Totusi cred ca pentru drumurile noastre nu sunt indicate. Uite-te in prezentarea lor.
"Stiffer than rubber bushings, sharpens steering response but transmits more road surface vibrations"

Stiu ca nu sunt indicate pt drumurile noastre la fel cum nu sunt nici suspensiile sport, dar din moment ce am suspensiile pe masina prefer sa imi cumpar bucsile astea decat sa tot schimb la cele normale.

MaxX_82 29-12-07 16:26

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1262817)
si pe mine daca ma poate ajuta cineva cu o iala si fara cheie pt usa fata stanga

nu stiu daca ai chiar nevoie de toata iala, adica si eu am aceeasi problema cu iala si e o tija care trebuie inlocuita in cazul meu. o gasesti la reprezentanta. am fost pe acolo si mi-au zis ca e o problema clasica la vento si ca solutia ar fi o iala intreaga (ei incearca sa scoata bani cat mai multi de la tine ca asta e politica la noi) dar merge schimbata si numai tija. cel mai bine mergi la cineva care se stie la vw-uri si vezi ce iti zice, reprezentanta las-o la urma.

Ventolino 29-12-07 19:00

Re: Proprietari de vw vento
 
Salut
Sunt nou pe acest forum desi am Vento de ceva verme, cativa dintre dumneavoastra imi sunt cunoscuti din alte locuri. Pana acum am gasit discutii interesante. Bravo !
Vento-ul meu este un model mai simplu, nu prea am automatizari si electronice pe el, dar e ok, asa pe rand sper sa il imbunatatesc atat ca functionalitate cat si ca aspect, pana acum m-am ocupat in special de partea mecanica (motor, frane, evacuare, directie - in stare excelenta), asa ca o sa va rog sa imi permiteti sa apelez din cand in cand la cunostintele si ideile dumneavoastre.
Merci
Toate cele bune!

bzsa 29-12-07 21:45

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by MaxX_82 (Post 1266948)
nu stiu daca ai chiar nevoie de toata iala, adica si eu am aceeasi problema cu iala si e o tija care trebuie inlocuita in cazul meu. o gasesti la reprezentanta. am fost pe acolo si mi-au zis ca e o problema clasica la vento si ca solutia ar fi o iala intreaga (ei incearca sa scoata bani cat mai multi de la tine ca asta e politica la noi) dar merge schimbata si numai tija. cel mai bine mergi la cineva care se stie la vw-uri si vezi ce iti zice, reprezentanta las-o la urma.

exact tija aia e baiu si nu pot deschide masina numa cu telecomanda
e tija aia ce merge in inchidere

bzsa 29-12-07 21:47

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by Ventolino (Post 1267133)
Salut
Sunt nou pe acest forum desi am Vento de ceva verme, cativa dintre dumneavoastra imi sunt cunoscuti din alte locuri. Pana acum am gasit discutii interesante. Bravo !
Vento-ul meu este un model mai simplu, nu prea am automatizari si electronice pe el, dar e ok, asa pe rand sper sa il imbunatatesc atat ca functionalitate cat si ca aspect, pana acum m-am ocupat in special de partea mecanica (motor, frane, evacuare, directie - in stare excelenta), asa ca o sa va rog sa imi permiteti sa apelez din cand in cand la cunostintele si ideile dumneavoastre.
Merci
Toate cele bune!

bun venit printre noi

paul_ral 30-12-07 09:03

Re: Proprietari de vw vento
 
balann_jointt
Daca te referi la masina e prezentata pe la inceputul topicului.

balann_jointt 30-12-07 10:43

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by paul_ral (Post 1267638)
balann_jointt
Daca te referi la masina e prezentata pe la inceputul topicului.

ok ms! am gasit-o :D




Online iPhone Screensaver - be the first to win!

myscreensavers.info/media/iphone*****

MaxX_82 30-12-07 18:13

Re: Proprietari de vw vento
 
Quote:

Originally Posted by bzsa (Post 1267327)
exact tija aia e baiu si nu pot deschide masina numa cu telecomanda
e tija aia ce merge in inchidere

ii vreo 40 ron la reprezentanta atata era in vara, poate o gasesti la dezmembrari...


All times are GMT +2. The time now is 08:13.

- Copyright 2026 4Tuning