Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea Oltcit (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit.html)
-   -   Oltcit Club 11 - VL 02 ABU (https://forum.4tuning.ro/119-masina-mea-oltcit/151800-oltcit-club-11-vl-02-abu.html)

Dr.Dre 22-06-11 09:07

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ma nu cred ca e asa un secret,culoarea va fi alb artika de pe logan + mult lac ca sa dea bine in poze:D.o fac alba simpla ca poate pe parcurs mai vin ceva modificari si sa nu se vada daca mai vopsesc pe ici colo ;)...cu geamuri fumuri,cu buza de la jante polishata,zic eu ca o sa dea bine,acum sa vad ce treaba face si vopsitorul,e unul dintre cei mai buni de prin valcea,are vreo 46 de ani de "vopsitoreala" cica...apropo cine se pricepe la virtual tuning,poate sa imi modifice si mie una din pozele de mai sus,cu masina vopsita alb si geamuri fumurii

bobocu91 22-06-11 09:26

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Frumos, imi place ideea cu alb care nu se cunoaste la retusuri, respectiv vopsit alte componente mai tarziu...azi am si eu in plan mic retusuri la a mea, dar nu cred ca va fii asa simplu, culoare metalizata pretentioasa...asta e. :rolleyes2

Astept sa o vad terminata, grabeste`te ca trece vara! :-P

P.S. In legatura cu tuningul virtual, incearca pe topicul de AICI!

Alex_19Mig 22-06-11 09:45

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4414093)
Frumos, imi place ideea cu alb care nu se cunoaste la retusuri, respectiv vopsit alte componente mai tarziu...azi am si eu in plan mic retusuri la a mea, dar nu cred ca va fii asa simplu, culoare metalizata pretentioasa...asta e. :rolleyes2

Astept sa o vad terminata, grabeste`te ca trece vara! :-P

P.S. In legatura cu tuningul virtual, incearca pe topicul de AICI!

Tin sa te contrazic sigura vopsea pe care nu se cunoaste retusul e vopseaua neagra.Ca deh negru e tot negru,dar la alb si vreo 15mi de tipuri de alb si in plus de asta daca reteta de data trecuta nu este respectata poate iesi mai lucios sau mata in timp.
Sunt multe chichite la vopsitorie trebe sa tii cont de prima reteta lak si de reteta de la vopsea si mai ales grija cu Lak-ul mai mult de 4straturi nu ai unde sa pui asta daca vopseaua nu e mata si pui lak lucios.

Dr.Dre 22-06-11 11:41

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by bobocu91 (Post 4414093)
Frumos, imi place ideea cu alb care nu se cunoaste la retusuri, respectiv vopsit alte componente mai tarziu...azi am si eu in plan mic retusuri la a mea, dar nu cred ca va fii asa simplu, culoare metalizata pretentioasa...asta e. :rolleyes2

Astept sa o vad terminata, grabeste`te ca trece vara! :-P

P.S. In legatura cu tuningul virtual, incearca pe topicul de AICI!

spor la lucru,si ms.incerc sa o termin cat mai repede ca sa ma pot bucura vara asta de ea.

Quote:

Originally Posted by Alex_19Mig (Post 4414128)
Tin sa te contrazic sigura vopsea pe care nu se cunoaste retusul e vopseaua neagra.Ca deh negru e tot negru,dar la alb si vreo 15mi de tipuri de alb si in plus de asta daca reteta de data trecuta nu este respectata poate iesi mai lucios sau mata in timp.
Sunt multe chichite la vopsitorie trebe sa tii cont de prima reteta lak si de reteta de la vopsea si mai ales grija cu Lak-ul mai mult de 4straturi nu ai unde sa pui asta daca vopseaua nu e mata si pui lak lucios.

e posibil si ce zici tu,dar cand ma duc cu vopsitorul sa iau vopseaua de la magazin,si anume kober alb artika 011A,o sa iau si in plus o cutie doua sa am de retursuri.cu lacul,stie el vopsitorul ce si cum,eu habar nu am

Alex_19Mig 22-06-11 12:16

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Cum vopsea Kober ma:bong::censored::boxing:.
Eu unul inca nu am auzit vopsea Kober pentru masini eventual email sau pendtru zidarie...uz gospodaresc ,dar vopsea auto nu.
De ce nu cauti ceva vopsea mai de calitate Klar,Body,Mipa,Standox,Basic ?
Aceste vopsele sunt metalizate si gasesti la ele Lak compatibil.
Daca nu ia ceva vopsea nemetalizata si iti faci tu Lak metalizat...:D

trafy-vr6 22-06-11 12:19

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
exista si KOBER

http://www***********

Alex_19Mig 22-06-11 12:23

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by trafy-vr6 (Post 4414512)

Hmm mersi de link,chiar ca.:D

trafy-vr6 22-06-11 12:25

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
nu ai pentru ce

julaikos 22-06-11 12:36

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
mai da-l in satan de LAK ca este LAC simplu fara KAPA :evil:

imi place ca pe pagina de la koeber scrie
"Cu exceptia vopselelor auto, care sunt produse in fabrica de la Turturesti - Neamt, toate celelalte produse auto sunt fabricate in Germania, dispunand de o calitate similara cu a marilor competitori mondiali din domeniu."

adica poti sa iei orice altceva dar mai putin vopsea,fiindca se poate sa nu fie asa buna
de ce nu mergi pe policolor?eu am fost foarte foarte multumit de policolor la cea albastra,vopseaua a rezistat bine in timp

bobocu91 22-06-11 12:58

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
PRO policolor...si eu am folosit si sunt multumit...acum tu decizi. ;)

b01uxd 22-06-11 13:00

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
deci aripile spate cu jantele alea ii dau un aspect de tanc :shock:
p.s. vopsea emaur policolor alb polar 1L cu 59 de lei negociabil nu te intereseaza?:) vezi ca e anuntu cu poze postate la sectiunea cu vanzari,

Alex_19Mig 22-06-11 13:03

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4414548)
mai da-l in satan de LAK ca este LAC simplu fara KAPA :evil:

imi place ca pe pagina de la koeber scrie
"Cu exceptia vopselelor auto, care sunt produse in fabrica de la Turturesti - Neamt, toate celelalte produse auto sunt fabricate in Germania, dispunand de o calitate similara cu a marilor competitori mondiali din domeniu."

adica poti sa iei orice altceva dar mai putin vopsea,fiindca se poate sa nu fie asa buna
de ce nu mergi pe policolor?eu am fost foarte foarte multumit de policolor la cea albastra,vopseaua a rezistat bine in timp

Lac.
Sau tot de la Policolor Klar.
Vopsea aprox 100Lei litru (negru si rosu sunt mai scumpe)
Lac 77lei Litru
intaritor 43lei o cutie
diluant universal u650 10lei Litru
Cam atat am dat eu cand mi-am vopsit masina.
Mai ales ca la vopseaua metalizata se aseaza mai usor lacul si in timp se matuieste mai greu (numa daca o speli cu Pur de vase atunci o sa ai surprize):lol:

yg.alex 22-06-11 13:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
trebuie sa discutam serios in privinta albului ala :x. cum ma, alb de logan? :(:(:(

Alex_19Mig 22-06-11 14:06

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
sau vopsea Emaur....doar nu e dacie ce dracu.....
Dr.Dre vezi ca Emaur-ul si vopseaua Duralchit au in compozitie Lac.

Dr.Dre 23-06-11 01:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
mama ei de vopea...ma bagati in boala,nu stiu ce sa aleg.vreau sa pun ceva bun pe ea,sti si eu ca cele de la policolor sunt bune calitativ,ca am avut dacia vopista cu vopsea de la policiolor si a tinut,si inca mai tine de aproape 10 ani,daca nu mai mult.cand o spalam arata ca noua.bine era vopsea metalizata.o sa ma sfatuiesc cu vopsitorul si o sa ii zic sa bage ce e mai bun.azi am pus puntea reconditonata pe masina si am lasat masina la loc pe roti,acum astept ziua de vineri sa o duc o data la vopsit,oricum multumesc de sfaturi :D

alxxdarkot20all 23-06-11 01:40

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
decizii ,decizii , decizii!!!!

Dr.Dre 23-06-11 01:49

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by b01uxd (Post 4414596)
deci aripile spate cu jantele alea ii dau un aspect de tanc :shock:
p.s. vopsea emaur policolor alb polar 1L cu 59 de lei negociabil nu te intereseaza?:) vezi ca e anuntu cu poze postate la sectiunea cu vanzari,

ce zici de poza asta,fara bara spate,aici chiar seamana cu un tanculet :D dar mie imi place :twisted:
cu vopseaua te anunt,sa vb intai cu vopsitorul

Quote:

Originally Posted by yg.alex (Post 4414658)
trebuie sa discutam serios in privinta albului ala :x. cum ma, alb de logan? :(:(:(

pai daca tu stai numai la sibiu si eu nu am cu cine ma consulta...dee
Quote:

Originally Posted by alxxdarkot20all (Post 4416036)
decizii ,decizii , decizii!!!!

exact...te iei cu mainile de cap :rolleyes2

Я7B. 23-06-11 22:26

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4205314)
stiu ce vrei sa zici,dar e complicat,si vorba lui dark,decat sa stric ceva mai bine o las asa.sa o fac toata laterala dreapta nu ar da frumos.mie unu imi place cum e acuma ;)

O poti rezolva cu spuma si fibra .... si nu mai strici curbura .... scuze ca ma bag asa tarziu in discutie dar merita incercat ... arata mult mai bn ... in rest e super gandita

Dr.Dre 24-06-11 02:17

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
da pot sa fac si cum zici tu,dar in realitate arata destul de bine si asa.oricum o sa o mai aranjeze vopistorul din kit de fibra

Danniel 24-06-11 15:00

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
te rog eu ai grija cu aripile din spate, nu vopsi masina pana nu ies cum trebuie, crede-ma decat sa fie gata maine si in valuri mai bine peste o sapt si cu o linie, mai ales la vopsea lucioasa

Dr.Dre 24-06-11 17:26

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Danniel (Post 4419365)
te rog eu ai grija cu aripile din spate, nu vopsi masina pana nu ies cum trebuie, crede-ma decat sa fie gata maine si in valuri mai bine peste o sapt si cu o linie, mai ales la vopsea lucioasa

aa clar,o sa tot stau pe capul vopsitorului sa iasa perfect,daca nu imi place ceva,il rog sa refaca,vorba ta mai ales aripile spate.masina va sta cam o saptamana jumate la vopsitor,din care mai mult de o saptamana va fi ptr pregatire/kituire/slefuire.vopsitul propriuzis va fi cea mai usoara parte

julaikos 24-06-11 22:48

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Daca isi da silinta o sa iasa bine :) multa bafta ;)

Dr.Dre 25-06-11 02:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4420243)
Daca isi da silinta o sa iasa bine :) multa bafta ;)

ms,ms.ma eu asa sper,e cam cel mai bun vopsitor din ramnic valcea,lucreaza la reprezentanta dacia...am auzit multa lume care a zis ca vopseste bine.oricum o sa stau eu pe langa el cam in fiecare zi,mai ales la pregatire,ca aia e cea mai sfanta

andreimorocos 25-06-11 02:12

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Faci treaba buna bravo ..... Pe la capitala cand mai vi ?

Dr.Dre 25-06-11 14:26

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ms,ms. ma cred ca o sa vin cand e oltcitul gata,sa facem acolo o intalnire de oltence :D

Dr.Dre 12-07-11 02:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
3 Attachment(s)
azi masina a plecat la vopsitor,intr-o saptamana e gata.pana atunci o sa curat si o sa asamblez motorul sa fie gata doar de urcat sus pe masina :D

julaikos 12-07-11 05:33

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
poate facem o intanlire de oltence pe la ploiesti caci in monumentul de fata in bucuresti numarul lor a scazut drastic....


Bre,masina merge doar la vopsit sau si la tinichigerit?nu de alta dar vad ceva rugina la traversa spate,pe la badboy,la aripi :shock: daca vopsitorul nu curata bine acea rugina,dau maxim 1 an pana se umfla vopseaua in acele locuri....hai 2-3 daca o tii doar in garaj si iesi rar cu ea :evil: de ce nu te-ai ocupat personal de ea si sa lasi vopsitorului doar finisatul si vopsitul propriuzis?

frankie_let 12-07-11 10:26

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
bafta cu oltcitu dree!!

Dr.Dre 12-07-11 11:24

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4459272)
poate facem o intanlire de oltence pe la ploiesti caci in monumentul de fata in bucuresti numarul lor a scazut drastic....


Bre,masina merge doar la vopsit sau si la tinichigerit?nu de alta dar vad ceva rugina la traversa spate,pe la badboy,la aripi :shock: daca vopsitorul nu curata bine acea rugina,dau maxim 1 an pana se umfla vopseaua in acele locuri....hai 2-3 daca o tii doar in garaj si iesi rar cu ea :evil: de ce nu te-ai ocupat personal de ea si sa lasi vopsitorului doar finisatul si vopsitul propriuzis?

nu e problema ,rugina este doar de suprafata.am vb cu vopsitorul si a zis ca o polizeaza pana la luciu metalic.sper sa faca treaba buna

alxxdarkot20all 14-07-11 01:05

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ia zi-mi si mie unde mai exact stai in valcea

julaikos 14-07-11 09:10

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4459824)
nu e problema ,rugina este doar de suprafata.am vb cu vopsitorul si a zis ca o polizeaza pana la luciu metalic.sper sa faca treaba buna

Atunci sa speram ca isi face treaba...caci altfel e vai si amar de munca la masina asta...

lancer 14-07-11 11:18

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
ca sfat referitor la rugina ... stai pe capul lui si nu il lasa sa dea peste decat dupa ce vezi tu luciul metalic ...pt ca eu unul stiu o vb ...dai cu negru peste verde ca, stapanul nu te vede ...+ ca mie datorita faptului ca am vopsit-o si in decembrie (greseala mea ..chiar daca tipul avea o hala incalzita..dar asa a fost conjunctura si nici nu am putut sta prea mult pe capul lui) intr-un an jumate deja mi-au aparut niste umflaturi in vopsea la aripa spate jos partea buna e ca nu pare a fi rugina ...dar suspectez ca nu apucase sa se usuce chitul suficient dupa finisarea cu apa si a dat vopsea peste si din cauza asta s-a umflat ulterior

in rest bafta sa o vedem vopsita ..din cate ai facut la ea o sa iese o masina super...chiar daca mai ai de munca o sa merite efortul depus

Dr.Dre 14-07-11 16:04

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
5 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by julaikos (Post 4464166)
Atunci sa speram ca isi face treaba...caci altfel e vai si amar de munca la masina asta...

pare sa isi face treaba calumea.pe sub capota motor si tot compartimentul motor o sa imi dea cu insonorizant,iar la badboy a polizat pana la luciu metalic si a dat kit de fibra

Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4464459)
ca sfat referitor la rugina ... stai pe capul lui si nu il lasa sa dea peste decat dupa ce vezi tu luciul metalic ...pt ca eu unul stiu o vb ...dai cu negru peste verde ca, stapanul nu te vede ...+ ca mie datorita faptului ca am vopsit-o si in decembrie (greseala mea ..chiar daca tipul avea o hala incalzita..dar asa a fost conjunctura si nici nu am putut sta prea mult pe capul lui) intr-un an jumate deja mi-au aparut niste umflaturi in vopsea la aripa spate jos partea buna e ca nu pare a fi rugina ...dar suspectez ca nu apucase sa se usuce chitul suficient dupa finisarea cu apa si a dat vopsea peste si din cauza asta s-a umflat ulterior

in rest bafta sa o vedem vopsita ..din cate ai facut la ea o sa iese o masina super...chiar daca mai ai de munca o sa merite efortul depus

ms,eu zic ca o sa iasa bine.abia dupa vopsit si montat motorul vor veni detaliile care fac diferenta ;).am stat pe langa el,acuma de la el vin,si dupa ce am vazut pana acuma,a facut treaba f buna,e meticulos omul.pe marti ar fi gata vopsita.culoarea va fi alb artika cea de pe logan,o culoare simpla,usor de intretinut(chiar daca voi mai face alte modificari ulterioare) si de efect,zic eu.cateva poze de azi

julaikos 14-07-11 17:40

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
o sa vedem la final ce iese :)

NXdev 14-07-11 17:52

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by Dr.Dre (Post 4465060)
pare sa isi face treaba calumea.pe sub capota motor si tot compartimentul motor o sa imi dea cu insonorizant,iar la badboy a polizat pana la luciu metalic si a dat kit de fibra



ms,eu zic ca o sa iasa bine.abia dupa vopsit si montat motorul vor veni detaliile care fac diferenta ;).am stat pe langa el,acuma de la el vin,si dupa ce am vazut pana acuma,a facut treaba f buna,e meticulos omul.pe marti ar fi gata vopsita.culoarea va fi alb artika cea de pe logan,o culoare simpla,usor de intretinut(chiar daca voi mai face alte modificari ulterioare) si de efect,zic eu.cateva poze de azi

Incepe sa prinda forma man 8), multa bafta.

lancer 15-07-11 09:08

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
se pare ca vopsitorul tau face treaba buna in materie de finisaj ... singurul lucru care nu imi place mie nu e vina lui ...e vb de badboy ..mi se pare totusi prea brusc ..dar am vazut ca se lucreaza inca la el poate pana la urma reuseste sa mai indulceasca un pic unghiul ala ... vedem la final ce iese ... in rest jos palaria ..o sa iese super

Dr.Dre 15-07-11 16:30

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Quote:

Originally Posted by lancer (Post 4466237)
se pare ca vopsitorul tau face treaba buna in materie de finisaj ... singurul lucru care nu imi place mie nu e vina lui ...e vb de badboy ..mi se pare totusi prea brusc ..dar am vazut ca se lucreaza inca la el poate pana la urma reuseste sa mai indulceasca un pic unghiul ala ... vedem la final ce iese ... in rest jos palaria ..o sa iese super

badboy-ul a iesit mai bine decat ma asteptam,nu mai se vede unghiul ala asa brusc.am fost pe la vopsitor si azi,i-am dus spritchitul,maine va veni tinichigiul sa mai imi dea niste puncte de sudura sus la aripile fata unde se unestc cu grila de la stergatoare...revin cu poze dupa spritchit ;)

minimal.madness 16-07-11 17:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
Naisss :>

frankie_let 20-07-11 17:37

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
l-ai scos de la vopsit?

Dr.Dre 23-07-11 00:32

Re: Oltcit Club 11 - VL 02 ABU
 
16 Attachment(s)
prima mana de spritchit.acum se vede forma ei care imi place la nebunie.da f bine pe griul asta mat al spritchitului,imi vine sa o las asa :D


All times are GMT +2. The time now is 02:09.

- Copyright 2026 4Tuning