Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masina mea BMW Seria 3 (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3.html)
-   -   E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA (https://forum.4tuning.ro/643-masina-mea-bmw-seria-3/88050-e36-318is-coupe-cj-11-rsa.html)

Gyo*TDS 05-03-09 15:19

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
Vopseste-le!!Spor la treaba! :D

NickTRT 05-03-09 15:29

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
Hai la noi k ti le vopsim; in jumate de ora e gata treaba. Si eu le-am vopsit de o saptamana.

Alex_Tiger 08-03-09 16:16

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
4 Attachment(s)
le vopsim le vopsim, numa sa se faca vreme faina, ca pe ploaia asta...

oricum un mic update, din lipsa de lucruri de facut, am avut eu o idee mai demult care m-am gandit sa o pun in practica. este vorba de un buton clona la cel de la trapa, jos in consola. ma enerveaza ca la inchidere a 2-a pozitie de la buton nu actioneaza inchiderea automata, nu stiu de ce, si nu e din cauza butonului, asa e proiectat, si ca sa nu stau ca un popandau cu mana apasand in plafon pana se inchide trapa m-am gandit sa mai pun unul jos langa bricheta si ASC. a fost umpic mai complicat sa trag firele de sus pana jos dar nu a fost o problema mare. apoi a trebuit decupat un loc mai mare pe consola ca altfel nu intra si camasa butonului ci numai butonu si asa arata aiurea. acum am terminat de decupat si umpic mai incolo ma duc sa-l montez pe masina. poate unora li se pare inutil dar eu fiind foarte lenes vreau ca aproape totul sa-mi fie la 10 cm de mana :D pana una alta niste poze:

Skillzu 08-03-09 18:48

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
Quote:

Originally Posted by Alex_Tiger (Post 2129258)
le vopsim le vopsim, numa sa se faca vreme faina, ca pe ploaia asta...

oricum un mic update, din lipsa de lucruri de facut, am avut eu o idee mai demult care m-am gandit sa o pun in practica. este vorba de un buton clona la cel de la trapa, jos in consola. ma enerveaza ca la inchidere a 2-a pozitie de la buton nu actioneaza inchiderea automata, nu stiu de ce, si nu e din cauza butonului, asa e proiectat, si ca sa nu stau ca un popandau cu mana apasand in plafon pana se inchide trapa m-am gandit sa mai pun unul jos langa bricheta si ASC. a fost umpic mai complicat sa trag firele de sus pana jos dar nu a fost o problema mare. apoi a trebuit decupat un loc mai mare pe consola ca altfel nu intra si camasa butonului ci numai butonu si asa arata aiurea. acum am terminat de decupat si umpic mai incolo ma duc sa-l montez pe masina. poate unora li se pare inutil dar eu fiind foarte lenes vreau ca aproape totul sa-mi fie la 10 cm de mana :D pana una alta niste poze:


foarte tare :D eu vroiam sa fac asta dar pe consola,cum e la cabrio butonul pentru toate 4 geamurile.dar a venit iarna si nu mai mi-a pasat :lol:

Alex_Tiger 08-03-09 18:53

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
pe consola, adica langa schimbator nu? (defapt cred ca te referi la un alt buton de care eu nu stiu, ca inca nu am stat intr-un cabrio, dar ma gandesc ca ar fi util un buton pt toate 4) si eu m-am gandit acolo dar m-am decis totusi ca e mai bine sa dau o gaura intro piesa care se poate schimba cu usurinta, in caz k se intampla oare'sh'ce :-P

bmw_motorsport 08-03-09 19:01

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
frumoasa pisica...doar e IS:-)...ca vb aia...ne-am cam saturat de maidaneze pe strazi...ma bucura sa vad si cate o birmaneza pur sange;)...s-o stapanesti sanatos

Alex_Tiger 08-03-09 19:06

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
Quote:

Originally Posted by bmw_motorsport (Post 2129708)
frumoasa pisica...doar e IS:-)...ca vb aia...ne-am cam saturat de maidaneze pe strazi...ma bucura sa vad si cate o birmaneza pur sange;)...s-o stapanesti sanatos

mersi tare mult! daca-i sti inca ce norocos ma simt ca am dat peste masina asta...exact asta vroiam, coupe 1.8is, si gasisem una tot asa, kit M, aceasi culoare, impecabila, 150k km, era bijuterie, dar era vreo 4800, eram atat de dezamagit, si hopa aparuse una identica, doar k avea ceva mai multi km, si aia a fost...deci sincer inca ma mai gandesc ce noroc am avut sa gasesc exact dar exact masina pe care o vroiam.

bmw_motorsport 08-03-09 19:13

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
2 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by Alex_Tiger (Post 2129716)
mersi tare mult! daca-i sti inca ce norocos ma simt ca am dat peste masina asta...exact asta vroiam, coupe 1.8is, si gasisem una tot asa, kit M, aceasi culoare, impecabila, 150k km, era bijuterie, dar era vreo 4800, eram atat de dezamagit, si hopa aparuse una identica, doar k avea ceva mai multi km, si aia a fost...deci sincer inca ma mai gandesc ce noroc am avut sa gasesc exact dar exact masina pe care o vroiam.

eu am cautat-o pe a mea vreo 2 luni jumate....si nu regret nici o clipa...isi merita toti banii....e editia limitata de la motorsport

Alex_Tiger 08-03-09 19:16

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
arata foarte bine! din cate se vede e chiar intretinuta!

de ce e editie limitata? ce e diferit la ea, inafara de kitul complet exterior (nu stiu daca si interior :-P) M?

bmw_motorsport 08-03-09 19:21

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
kit complet M:exterior,interior,articulatii...plm...peste tot scrie bmw motorsport limited edition...pe bandouri.pe bord...in acte...am inteles ca sunt decat vreo 10.000 de bucati.eu sunt al doilea propietar...si am luat-o exact asa cum o vezi;)

Alex_Tiger 08-03-09 19:26

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
e superba, felicitari!

bmw_motorsport 08-03-09 19:31

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
Quote:

Originally Posted by Alex_Tiger (Post 2129768)
e superba, felicitari!

ms boss...la fel si tie...km multi..si fara evenimente ;)

Alex_Tiger 22-03-09 11:46

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
5 Attachment(s)
din pacate inca nu am avut cum sa vopsesc narile avand in vedere ca de 3 sapt vremea aici o tine incontinuu intr-o ploaie sau ninsoare si weekendu asta participand la sibiu, chiar nu am avut cand, oricum, cat de curand! (ma gandeam ca sa fac o treaba buna sa dau 3 straturi de vopsea neagra metalizata iar apoi unul sau doua straturi de lac, ce zice-ti, e ok?)

pe langa asta acum imi fac temele pt un viitor "proiect" si anume cold air intake cu heatshield si am o intrebare in legatura cu cutia de aer stock si anume 1 la mana are o mufa cu 2 conectori ce intra in ea, chiar in fata, ce-l mai probabil raspuns fiind senzor de temperatura, si doi la mana, in stanga cutiei propriu-zise mai este o bucata , tot o cutie mai mica a carei singura conectivitate este cu cutia principala printr-un tub de vreo 5cm diametru, in partea de desupra filtrului. sper ca din poze sa va dati seama mai bine despre ce vorbesc. Vreau sa stiu, daca voi stiti, ce anume e? ca ma tot gandesc dar nu pot sami dau seama, nu mai are nimic altceva, nici gauri nici tuburi, mufe, nimic..doar tubul inter-conector. dealtfel aceasta nu iese cand demontez cutia cu totul, nu stiu daca sunt chiar "sudate"(nu cred), dar nici nu cade si nici nu se misca... Si acum intrebarea finala, ar fi ceva probleme daca acea mufa impreuna cu cutia respectiva vor lipsii total din sitemul de admisie?


pe de alta parte vreau sa-mi laud si sa-mi felicit masina deoarece s-a comportat cum nici macar nu-mi imaginam la sibiu! sunt extrem de mandru ca din totalul de 19 masini din grupa 3, cuprinse intre 1600-200cmc (fara turbo) eu cu RSA-ul am iesit pe locul 9, si probabil se putea si mai bine daca aveam niste gume cu profil pe ele, ca astea imediat ajung la sarma si din pacate numa sapt viitoare pot sa le schimb! atasez un tabel sa vedeti exact si ce masini erau! Pacat ca mi-au gresit motorizarea pe tabel :( in loc de 1.8is au trecut 2.0, si le-am zis dar mi-au zis k nu conteaza asta :|. numele meu este Vaida Alexandru. (precizez ca kadett-u, 205-u, scirocco-u si Gsi-u erau toate doar cu un scaun cupa la interior, in rest, metal, putine road legal :-P)

si inca ceva, pt cei care stiu de aplicatiile Dynolicious sau PocketDyno pt iPhone sau iPod touch care iti calculeaza timpii pe 402m, cu tot cu putere, forte G etc etc, vreau sa va asigur ca cel putin din pct de vedere al timpilor si vitezei puteti sa va bazati pe el! la ambele manse am testat cu ipodul meu si PocketDyno (versiunea free) si diferenta dintre timpii reali si iPod a fost de 30 respectiv 20 sutimi :) deci, tot respectu, chiar merge!

Alex_Tiger 22-03-09 12:20

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
2 Attachment(s)
am scos fisele din iPod... asa se prezinta :) prima poza:m1; a2-a:m2.

timpii reali au fost: m1: 16.560
m2: 16.210

Alex_Tiger 23-03-09 20:37

Re: E36 - 318is Coupe - CJ 11 RSA
 
nu are nimeni idee ce e cutia aia nenorocita??


All times are GMT +2. The time now is 01:09.

- Copyright 2026 4Tuning