Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   CAR STYLING (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling.html)
-   -   BMW 325i - B-70-CTL (https://forum.4tuning.ro/83-car-styling/4343-bmw-325i-70-ctl.html)

CTL-ul 20-03-09 16:02

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by negoitacata (Post 2167023)
Superba pisica am vazut si eu ce poate......masina are biele si pistoane forjate......sau o sa-i puneti??

Anul trecut era motorul stock , doar decomprimat si cu turbo
Anul asta o sa fie cu totul altceva.....

wolverine 20-03-09 17:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
si cam ce putere scotea cu internele stock?

Alexxxx 20-03-09 17:18

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
CTL nu crezi ca ar fii mai bine sa faci un topic la BMW si sa o prezinti acolo? Este una din cele mai frumoase masini ale clubului No Speed Limit si totodata una din cele mai puternice masini din tara! Decizia iti apartine! Te salut si te respect pentru munca pe care ai depuso la aceasta masina incredibila!

CTL-ul 24-03-09 01:57

Quote:

Originally Posted by wolverine (Post 2167800)
si cam ce putere scotea cu internele stock?

450 cai la motor 400 la roata

Quote:

Originally Posted by Alexxxx (Post 2167801)
CTL nu crezi ca ar fii mai bine sa faci un topic la BMW si sa o prezinti acolo? Este una din cele mai frumoase masini ale clubului No Speed Limit si totodata una din cele mai puternice masini din tara! Decizia iti apartine! Te salut si te respect pentru munca pe care ai depuso la aceasta masina incredibila!

o sa fac la vara

Hexer 17-04-09 18:14

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
gt35r ?
compresia cat va fi?
axe nu schimbi?

CTL-ul 17-04-09 18:21

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

Hexer 17-04-09 18:37

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2246730)
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

stand alone?
~700 cai astepti masina?

Petrucio 21-04-09 21:31

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
1 Attachment(s)
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2246730)
hahahha
este GT4094R DBB , 8,5:1 CR
Ba da am si axe

Nu prea inteleg sensul unui gt4094r cind se poate scoate cai multi si cu un gt35r! 8) exemplul de mai jos a fost construit in Kiev Ucraina... Cu ecu standart dar resoftat! si alte aferente necesare! 1/4 mile 10.994 sec
http://www.turbo-garage.com.ua/prjtbmw3.php

Hexer 21-04-09 22:10

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
pentur 750 cai 680ccm este mult prea putin...
In schimb foarte frumos performanta cu o astfel de turbina...are un a/r mare, in schimb performanta pe 402 e destul de mediocru...cel putin la asemenea performanta.

Petrucio 21-04-09 22:45

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by Hexer (Post 2255357)
pentur 750 cai 680ccm este mult prea putin...
In schimb foarte frumos performanta cu o astfel de turbina...are un a/r mare, in schimb performanta pe 402 e destul de mediocru...cel putin la asemenea performanta.

Masina are 700 cp pe 780 nm cuplu! Si 680cc la 4 bari in rampa se prefac in 785cc 8) deci nui asta idea...Principalul e rezultatul final:!:

CTL-ul 23-04-09 21:31

Da stiu ca se putea scoate si cu gt35R puterea asta
Numai ca , cu un 4094 eu scot puterea asta la18-20psi pe cand cu un 35r o scoti la 24-26psi daca ai noroc iar flow-ul de aer e diferit
Iar la un 4094 ai avantajul deT4
Pe cand gt35r e T3
sa nu crezi ca nu imi place cea ce vad cu un 35r din contra ...imi pare bine ca stiu acum cam pe unde ma aflu

Quote:

Originally Posted by Petrucio (Post 2255202)
Nu prea inteleg sensul unui gt4094r cind se poate scoate cai multi si cu un gt35r! 8) exemplul de mai jos a fost construit in Kiev Ucraina... Cu ecu standart dar resoftat! si alte aferente necesare! 1/4 mile 10.994 sec
http://www.turbo-garage.com.ua/prjtbmw3.php

Merci de link

Hexer 23-04-09 21:49

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2261382)
Da stiu ca se putea scoate si cu gt35R puterea asta
Numai ca , cu un 4094 eu scot puterea asta la18-20psi pe cand cu un 35r o scoti la 24-26psi daca ai noroc iar flow-ul de aer e diferit
Iar la un 4094 ai avantajul deT4
Pe cand gt35r e T3
sa nu crezi ca nu imi place cea ce vad cu un 35r din contra ...imi pare bine ca stiu acum cam pe unde ma aflu

Presiune de supraincarcare tine de marime turbinei, mai bine zis partea calda respectiv A/R-ul, iar foarte mica diferenta intre GT35 A/R peste 1 si GT40 cu A/R 0.83...

Sa nu uitam, boostol e masura in admisie, deci daca iese mai multa aer in evacuare intra mai mult la parte de admisie...asta inseamna ca daca au turbo mare iese mai mult = intra mai mult la aceasi presiune. De asta poti face aceasi putere la o presiune mai mica cu o turbine mai mare. Cum spuneam, nu e destul sa fie mare carcara turbinei dar si A/R-ul trebue sa fie pe masura.

gt35 nu prea are multa treaba cu T3, nici GT40-ul cu T4, ambele sunt mai mari iar intrarea e indiferenta.

CTL-ul 24-04-09 22:56

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Nu poti sa spui ca GT35R e la fel ca GT4094
Sunt cu totul diferite , uitate si tu la flow map si ai sa vezi diferentele
GT35R e dat pana la 600hp pe cand GT4094 e pana la 800hp

Hexer 24-04-09 23:03

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
Quote:

Originally Posted by CTL-ul (Post 2264407)
Nu poti sa spui ca GT35R e la fel ca GT4094
Sunt cu totul diferite , uitate si tu la flow map si ai sa vezi diferentele
GT35R e dat pana la 600hp pe cand GT4094 e pana la 800hp

Asta e evident. insa la puterea de ~700 cai seamana mult, diferenta e in eficienta compresorului, care este max 10%...deci treube intercooler cu 10% mai mare.Partea calda la acest flow nu prezinta diferenta atat de mare....mai ales cada este a/rul la gt35 e mare.

CTL-ul 24-04-09 23:13

Re: BMW 325i - B-70-CTL
 
OK
asa e cum spui tu ..dar eu vb de GT4094 Care de fapt este partea calda de la gt4088 cu compresor de GT42 ,
Iar intercoolerool meu e de 1600cfm , zic eu ca o sa fie destul de mare plus N-tercooler, plus intalatie de apa pe intercooler, plus instalatie de metanol
O sa vedem ce o sa iasa
pOATE aqm sa dau o tura pana in ungaria, am in plan la vara sa vin pe acolo, pt ca am niste prieteni


All times are GMT +2. The time now is 18:21.

- Copyright 2026 4Tuning