Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Dyno Tuning (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning.html)
-   -   vag 2.0 tdi 140cp (https://forum.4tuning.ro/175-dyno-tuning/35819-vag-2-0-tdi-140cp.html)

Avionu 06-06-07 20:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Ce turbina recomandati pt un 2.0 tdi 140 cp, ce putere va avea motorul si ce modificari mai implica aceasta (exceptand ecu).Cine a facut aceasta modificare si ce rezultate a obtinut????

ceky 06-06-07 21:27

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Un turbo GT22 sau VNT 20 cu compresor de 22 si poti ajunge pe la 220-230CP !
ceky

Avionu 07-06-07 00:16

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
gt22 e cel dupa 270cdi??? Eu am inteles ca merge f bine un hibrid dintre un vnt20(partea rece) si un vnt18(partea calda). in cazul unui vnt20 standard trebuie schimbata galeria de evacuare(daca nu ma insel) si o sa am un lag f mare.In cazul lui gt22 mai trebuie facute si alte modificari???

shtrumfy2k 07-06-07 09:50

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

Avionu 07-06-07 12:07

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 937151)
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

a mai fost nevoie de vre-o modificare???

bluey 07-06-07 12:37

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 937151)
eu am un hibrid 18/20 lag mic putere sensibil marita, recomand

Ce inseamna "sensibil"??
Vrem cifre :)
Diametrele de intrare si iesire in compresor au fost aceleasi???
Nu vor aparea probleme datorita faptului ca partea mobila a compresorului are greutate diferita de cea originala pentru care a fost calibrat axul si lagarele partii calde...?
Cine ti-a facut hibridul?
Mai intreb?

shtrumfy2k 08-06-07 10:25

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
bluey eu nu sunt inginer asa ca nu am raspuns la ce mai intrebat

turbina si softul le am de la **************(Rabbanne) si nu mi-am pus intrebarile astea

am garantie 1 an la turbina si soft si pana acum(in 3000km) nu am nici cea mai mica problema

configuratia nu e inventata de Rabbanne ..acest hibrid (intro forma un pic diferita 17/20) se monteaza in angllia pe 1.9 si 2.0 tdi de f multa vreme fara nici o problema

este o turbina mica, pe motorul meu se pune inclusiv vnt 22 cu galerie custom fara nici o problema asa ca nu vad probleme nici in viitor

bafta

bluey 10-06-07 23:11

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Quote:

Originally Posted by shtrumfy2k (Post 938726)
bluey eu nu sunt inginer asa ca nu am raspuns la ce mai intrebat

turbina si softul le am de la **************(Rabbanne) si nu mi-am pus intrebarile astea

am garantie 1 an la turbina si soft si pana acum(in 3000km) nu am nici cea mai mica problema

configuratia nu e inventata de Rabbanne ..acest hibrid (intro forma un pic diferita 17/20) se monteaza in angllia pe 1.9 si 2.0 tdi de f multa vreme fara nici o problema

este o turbina mica, pe motorul meu se pune inclusiv vnt 22 cu galerie custom fara nici o problema asa ca nu vad probleme nici in viitor

bafta

Hi hi hi!!!
Ai garantie la soft??
Tare!
Sa nu se incurce 0 cu 1 prin el de nebuni????
Ca soft defect la masini fara un motiv hard este ceva mai greu.

im570rm 11-06-07 03:44

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
avionule vezi ca ti-am dat pm .
18/20 e mica ,boostul la viteze mari gen 150 la ora in a 6-a va fi prea mare si consuma prea multa moto.20/22 e cel mai bine daca iti pui downpipe mare nu o sa ai probleme cu lagul

shtrumfy2k 11-06-07 09:29

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Storm, ai si galerie pt 20/22? trebuie facuta una custom
as fii si eu interesat daca ai asaceva

bluey 12-10-07 17:31

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
2 Attachment(s)
Dezgrop topicul asta ca sa nu mai deschid unul nou.
Avionu te-am vazut in Buzau dar nu ai dat nici un semn.Nu am stiut ca esti tu pana nu ti-am vazut saptamana asta numarul pe 4t.
Soft nou vs soft vechi.
Pareri?

Bicolorul 12-10-07 18:24

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Pai zi-ne tu cum ti se pare. :D Poate reusim si facem ce ne tot laudam ca facem.

siadimet 12-10-07 19:46

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
colegu' ,la buzau ai avut ultima varianta de soft?

Avionu 13-10-07 00:33

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
Mii de scuze...nu te-am remarcat(eram f suparat dupa ce s-au anulat cursele)..arata bine graficul(parca mai trebuie putin optimizat in zona de ture mari, puterea maxima ar trebuii sa fie pe la 4000 ture..poate ne vedem sambata seara sa schimbam cateva pareri.Daca e astept PM.Multa bafta

bluey 13-10-07 00:36

Re: vag 2.0 tdi 140cp
 
@Siadimet da asta era dar stii bine care erau conditiile.
@Avionu ne vedem sambata seara doar daca vii in Bucuresti ca eu nu mai plec din oras macar w-e asta.


All times are GMT +2. The time now is 15:04.

- Copyright 2026 4Tuning