Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Alte discutii Fiat (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat.html)
-   -   CLUB Fiat PUNTO (https://forum.4tuning.ro/319-discutii-fiat/21559-club-fiat-punto.html)

ace117 02-11-06 13:47

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Quote:

Originally Posted by CicioNE (Post 607164)
sita de alu hai sa fim seriosi de ce nu o plasa de tzantari de plastic:))

m-am exprimat eu gresit:oops:
e vb de plasa de aluminiu :D

ace117 02-11-06 13:48

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Quote:

Originally Posted by antonio74 (Post 607003)
nu era vorba de pasiune , ci de look .........juram ca esti pushti .......hahahhaha ........nu mai zic nimik , poate ma alearga domnisoara din masina .........weekend ul viitor poate iti fac o vizita la sf gheorghe :))

te astept, suna-ma cand esti prin zona

arteka 06-11-06 11:15

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Buna

am si eu un fiat punto 1.2 8V 2001 si nu vreau sa ma plang dar asa cum o lauda totzi pot sa zic si eu ca e masina buna. Insa la partea cu intretzinerea la mine se cam simte stundet fiind, si am sa va dau unele exemple. Trebuie sa schimb rotula de pe partea stanga si inspre satisfactia vanzatoarei ca acuma ma goleste de bani mia zis ca rotula vine cu tot cu trapez si ca ajunge la 2.7 3 milioane si asta doar pt o simpla rotula care pot sa zic ca pt drumurile noastra daca nu vrei sa auzi bataile trebuie sa o schimbi in fiecare an.Masina nu am numai de o luna si nu mam asteptat sa investesc o asa mare avere. Asta nui asa o mare problema ca mam consemnat cu gandu "nu vrei bataie ada banu, nu ai banu suporta bataia si jocu de la roata". Acuma mai vine o alta chestiune si anume acu cateva zile aud un fluierat de rulment de la motor.Deschid capota si constat ca fluieratul vine din zona alternatorului si zic mno cureau, periile sau ceva rulment din alternator.Ma duc la o cunsotintza mai studiata in ale masinilor si constata ca e rulmentul de la rola care intinde cureaua de distributzie. Se pune acum o problema foarte serioasa cand e vb de distributzie care hotarasc sa o rezolva la reprezentatza Fiat aici in baia mare. Baietzi constata acelasi lucru ca rulmentul din rola intinzatoare e pe duca si mi se pune verdictul ca trebuie schimbat tot kitul de distributie ca ei nu schinmba piese cand e vb de distributzie si intradevar masina mea ajunge la 120.000. Sunt complet deacord cu ei si sunt contient de lucrurile astea insa pretzul care mi la afisat mia taiat genunchii si miam zis ca i dau foc pt atatzia bani. 15.mil pt o curea de distributzie o rola si doua rotzi dintzate mi se pare mai mult decat exagerat de mult. Nu am mai avut curajul sa intru intrun magazin sa verific insa am facuto si kitul complet de distributie a ajuns la 2.5 mil. M-am mai linistit un pic si acum imi pun intrebarea "ce reperezinta diferenta asta de bani".Pot sa zic ca atat in baia mare cat si in cluj reprezentatza fiat atat si servicul este un ***-t italian care nu isi are locul in romania sau un kkk-t romanesc care se ridica la pretentzii italiene. Sa ma scuze cieva daca e de pe aici mecanic la fiat sau la alfa romeo din cluj sau baia mare dar asta e adevarul. Daca in cluj mau trata cu indiferentza si miau zis ca trebuie sa imi fac programare cu 3 4 zile inainte la service aici in baia mare in 30 de minute o facut constatare in care mio zis cam toate defectele de la masina sperind ca la fel de rapid o sa ia si banu.Daca avetzi si voi aventuri de genul acesta cred ca ar fi bine sa stie toata lumea sa ne educam un pic.

antonio74 06-11-06 12:46

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
ola , acelasi lucru e si la brasov la reprezentanta fiat .........cei de acolo se cred destepti deoarece sunt multi posesori de masini care apeleaza la ei , din teste nu castica mai nimik ......se scot din vanzarea de piese unde umfla pretul la extrem si din manopera , eu acum 2 sapt am stat 6 ore pt un test cu laptop ul care a durat 20 min ......trebuia sa inlocuiesc fisele de bujii si bujiile .......nu le aveau pe stoc .....comanda dura 10 zile si costa undeva la 4 - 5 mil ........mi au dat drumul din service pe semnatura mea .....am ajuns acasa in buc ......si am cumparat totul cu 2.8 mil .....le am schimbat singur ....nu e atat de greu ........hotia asta e valabila la orice reprezentanta din romania si nu numai la fiat .........toti fac acest lucru pentru lumea e credula si prefera sa mearga la ei :)

B.v.L 07-11-06 03:03

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
antonio74 tin sa te contrazic putin .. si in oradea exact la fel la service FIAT preturi mari .. lucru de mantuiala .. cei de la service VW chiar isi fac treaba bine .. si eu am 162000 km si pana acum inafara de placute de frana si lichid nu am schimbat nimik (900.000 lei)

B.v.L 07-11-06 03:04

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
masina din 2004 :) is ceva km

antonio74 07-11-06 07:47

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
k , poate la tine se misca mai natural ........dar la porsche romania sunt preturi criminale , munca de mantuiala si risti sa duci masina pt un lucru si sa ramai fara alte piese .......am prieten cu o bora 2.8 v6 4x4 care a stat 4 luni in service .......si a luat masina cu avocati de acolo !!!!!!

B.v.L 07-11-06 15:05

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
:) scuze acuma mi`am amintit o faza cu service`u VW (imi retrag cuvintele de lauda ;)) la o prietena i`a furat masina de la ei din service .. si a sunat`o un tip sa ii ceara 8 mii ca sa i`o dea inapoi .. un C class era acum vre`o 2 ani

B.v.L 07-11-06 15:06

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
si cei de la VW au dat din umeri .. ca ei nu au habar de nimik

dragos_c 08-11-06 13:31

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
As vrea sa-mi iau un Punto din 2000,1.9D.Dau la schimb o dacia double cab noua si mai primesc 1500Euro.face?Dacia asta valoreaza vreo 6.500Euro.
Ce ar trebui sa verific eu la Fiat?Cum?Mi se pare ca sunt doar ceva probleme la bucsaraie...si scartie ceva prin spate dreapta.Nu pare a fi ceva deosebit.Masina are 67.000km/bord, arata f. bine si a fost cumparata de la reprezentanta din Romania.Sincer, am auzit ca Fiaturile au mari probleme de fiabilitate si imi e destul de greu sa ma hotarasc.Imi puteti da ceva sfaturi?

antonio74 08-11-06 13:44

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
sal .....nu au probleme majore , orice masina are probleme ....sfatul meu e sa mergi la un service sa o pui pe tester km reali .......sa vada jocurile , eventual o compresie .....oricum trebuie revizie ....curele ...filtre .....poti sa te uiti la suportul de la cutie ....sub baterie in fata , fiabilitatea e normala .....nu ai de ce sa iti faci griji ......intreaba l si pe ace117 ...tot diesel e si al lui , eu am pe benzina ..........poate stie sa iti spuna mai mult

dragos_c 08-11-06 14:07

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
Presupun ca ceea ce tine de jocuri e la fel indiferent de varianta de motorizare.Eu personal nu cred in ceea ce ar putea sa-mi spuna testerul.Motorul pare O.K. oricum.Din cate am inteles de la voi sunt probleme cu partea e electrica...si preturile sunt cam mari.Pe de alta parte se spune ca sevice-ul Fiat din Iasi e F. serios.
Ce nu mi-a placut la Punto e spatiul din spate.Mi se pare redus rau.Voi sunteti multumiti?Daca as vrea sa o vand oare mai pot?
Imi dau seama ca tre' sa mai bag ceva bani, asta nu e o problema...nu sunt idiot.Dar parca nici n-as vrea sa arunc bani pe reparatii minore,tampite pe care nu le inteleg.Am vazut ca ati avut probleme in legatura cu computerul de bord(schimbat) de ce?Mi se pare ceva f. grav.
Va multumesc anticipat pentru orice sfat.Nu uitati sa tineti cont ca masina a rulat numai in Romania.

antonio74 08-11-06 14:15

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
daca vrei spatiu atunci nu merge , fiat punto e o masina de tineri , nu de carat , cu toate ca spatiul este destul de mare , portbagajul nu e asa incapator , ca masina e buna ...consuma putin si alearga .....eu am 85.000 km ...cu a mea ...electronica nu am probleme .....doar suport cutie , cablu frana de mana , filtre , bujii , fise bujii .....altceva nimik ...si merg zi de zi ...prin roamnia cu garda la sol destul de joasa ......

B.v.L 08-11-06 15:06

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
cum a zis si antonio74 Fiat`ul este o masina de oras in general de tineri .. eu am 162.000 in bord masina din 2004 nu am avut absolut nici o problema .. inafara de placute si ar trebui sa schimb suspensiile .. nu is forjate doar nu imi place mie ca scartaie putin pe spate .. in rest nici o problema .. piesele nu is scumpe (dupa parerea mea) . masina ca si pret de romania nu este scumpa atata timp cat km is reali .. daca te mai putem ajuta cu ceva anunta`ne si cu cea mai mare placere ..

ace117 08-11-06 17:08

Re: Club Fiat Punto Tuning
 
diesel meu este jtd (adica cu turbina) al tau cred ca e D simplu. Pretul mi se pare ok.Bine, depinde si de starea masinii, de optiuni dar hotararea iti apartine...
La fiabilitate...sunt surprins cat de mult tzine masina asta.Eu am facut aproape 20,000 km din martie 2006 cu ea(cu un drum in Spania - aprox 8.500 km) si nimic! Ulei si motorina!


All times are GMT +2. The time now is 22:46.

- Copyright 2024 4Tuning