Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini Tari & Concept Cars (https://forum.4tuning.ro/659-masini-tari-and-concept-cars.html)
-   -   The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP! (https://forum.4tuning.ro/659-masini-tari-and-concept-cars/189150-the-game-is-over-viitorul-bugatti-1-200-cp.html)

RideTheRiddle 28-07-10 17:30

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
nu cred ca va exista niciodata un supercar cu 100.000 de km, veyron nu este o exceptie. sunt masini de genul care nici din anii 70-80 pana acum nu au atins suta de mii de km, din simplul motiv ca sunt totusi masini de weekend, masini de scos din garaj odata pe luna si condus pana la primul circuit si acolo alergata pe pista. fiabilitate in termen de supercar inseamna ca dupa prima mie de km masina va fi inca utilizabila, nu ii vor cadea geamurile la viteze mari si nu ii vor zbura usile in curbe. sa nu uitam cat costa un set de cauciucuri sau un schimb de frane... nu va fi prea curand atins acest numar magic din motive economice.

nu inteleg de ce e atat de contestata aceasta masina... a dovedit pana acum ca e capabila de foarte multe, si-a depasit propria viteza maxima, a spulberat recordul de viteza pt o masina de serie, s-a dovedit la cele peste 2 tone mai agila in curbe decat o masina care cantareste efectiv cat casca soferului care o conduce, big deal costa extrem de mult, dar vorbiti de parca ar fi logan si ar trebui sa fie accesibil tuturor, sau ca poti scoate aceeasi putere dintr-o masina normala cu un 1/8 din pretul unui bugatti, trezirea, realitatea este cu totul alta. Scopul este sa fie o masina RARA, sa nu si-o permita oricine.

_anaconda_ 28-07-10 17:36

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3548751)
Nu inteleg un lucru,de ce credeti ca tot ce e scos de uzina e fiabil ? Exmplu clar,transmisia de la Nissan GTR (fara sa atac masina,propietarii,alt exmplu,buba electrica de la Logan,cand pun frana zici ca e revelionul la cum fac stopuriile)
Sa vad un Bugatti Veyron cu 100.000 de km si imi retrag cuvintele.

Exista si exceptii asa ca cu o floare nu se face primavara. In orice caz sigur e mai fiabil decat un cotet tunat in spatele blocului care dupa 804 metri are nevoie de 80% din piese noi. Apropo, cu cate Veyron-uri ai mers de stii cati kilometri au si daca mai au mult (sau nu) pana la 100 000 km ?

StreetStyle22 28-07-10 18:08

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3548794)
Exista si exceptii asa ca cu o floare nu se face primavara. In orice caz sigur e mai fiabil decat un cotet tunat in spatele blocului care dupa 804 metri are nevoie de 80% din piese noi. Apropo, cu cate Veyron-uri ai mers de stii cati kilometri au si daca mai au mult (sau nu) pana la 100 000 km ?

Tocmai aia e ideea,ca nici eu,nici tu,nimeni nu stie daca is fiabile sau nu,pentru ca nu o sa fie niciodata conduse in asa fel incat sa ne dam seama de treaba asta. Cate masini scumpe iau foc dintr-un amarat de accident sau dintr-o data ? Sunt destule cazuri.
Tii se pare normal sa dai peste 40.000 pe o masina noua,de prestigiu,trendy si la un accident sa iei foc mai ceva ca intr-un film ? Macar la un cotet tunat in spatele blocului stii o treaba,ca nu tine din start. Am auzit de Ferrari,Lambo care au luat foc aiurea,dar culmea de Porsche care are tot motorul in spate,nu prea am auzit.

TSC-Us 30-07-10 00:41

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3548351)
Daca te-ai documenta putin ai vedea ca diferentele de ordin tehnic sunt MARI, Bugatii nu e tuner de la coltul blocului sa scoata un nou model bazat pe o resoftare. Asa cum ala poate castiga 200 CP din soft asa poate castiga si asta 240 CP din soft, nu ? Nu mai posta doar de dragul de a o face, fara a detine informatii.

lasa-ma pe mine cu filozofiile tale de 2 lei(obositoare), daca nici din motorul asta de 1000 cp, 16w, 4 turbine, 10 radiatoare, 64 valve...etc...nu obtinem cu usurinta +200 cp atunci care este capabil? la cat de tehnologizat este motorul asta, 1000 cp reprezinta un motor "normal" , nici in acceleratie maxima nu este fortat!

chiar te rog sa nu mai te bagi peste posturile mele, pt ca vorbesti INTOTDEAUNA aiurea, iar interventiile tale verbale, transmise prin scris ma irita ingrozitor.
am impresia ca ai ceva blocat in dos de vb MEREU pe tonul asta.

ps:la felul cum vrei sa te impui, semeni f mult cu "goe">ION LUCA CARAGIALE!

vacaroz 31-07-10 23:02

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
cand cei de la vag spuneau ca dezvoltarea veironului a costat cu mult si cat urmau ei sa incaseze din vanzari cred ca au mintit cu nerusinare....
vor scoate profit si vor trage de acest veiron pana nu mai au ce suge de la el

vacaroz 31-07-10 23:07

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by boy_wonder (Post 3510400)

reclama mascata. in poza mai apar 2 masini din grupul vag :)

boy_wonder 31-07-10 23:48

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Veyron SS WR Edition in Spania

<object width="640" height="385"><param name="movie" value="https://www.youtube-nocookie.com/v/VKB0EpwKARc&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&hl=es_ ES&feature=player_embedded&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowScriptAccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube-nocookie.com/v/VKB0EpwKARc&color1=0x2b405b&color2=0x6b8ab6&hl=es_ ES&feature=player_embedded&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowfullscreen="true" allowScriptAccess="always" width="640" height="385"></embed></object>

Veyron SS WR vs. Veyron

http://www2.diariomotor.com/imagenes...iomotor-p2.jpg

_anaconda_ 01-08-10 01:49

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by vacaroz (Post 3555880)
cand cei de la vag spuneau ca dezvoltarea veironului a costat cu mult si cat urmau ei sa incaseze din vanzari cred ca au mintit cu nerusinare....
vor scoate profit si vor trage de acest veiron pana nu mai au ce suge de la el

Daca le-ai avea un pic cu cifrele ai vedea ca nu au mintit deloc cu nerusinare, inca de la inceput au spus ca o sa faca doar 300 de exemplare si fix atatea o sa faca, ultimele o sa fie SS. Unde ti se pare ca "trag de el" sau ca o lungesc aiurea ? Profit nu scoti dintr-o masina care este produsa in 300 de exemplare in 7 ani sau cat o sa fie ciclul complet.

vacaroz 01-08-10 11:40

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3556041)
Daca le-ai avea un pic cu cifrele ai vedea ca nu au mintit deloc cu nerusinare, inca de la inceput au spus ca o sa faca doar 300 de exemplare si fix atatea o sa faca, ultimele o sa fie SS. Unde ti se pare ca "trag de el" sau ca o lungesc aiurea ? Profit nu scoti dintr-o masina care este produsa in 300 de exemplare in 7 ani sau cat o sa fie ciclul complet.

bai papusel. tu faci gargara multa pentru nimic si subiectivismul e la tine ca la el acasa
daca aveai si tu putina logica ai fi inteles ce vroiam sa spun. aceste 300 de exemplare cred ca o treime sunt deja comandate si poate si achitate. peurma vor scoate si o editie speciala... peurma alta si iar si iar si tot fac ei bani
mai iesi si u la un strand ceva si destindete ca nu-ti da vag de mancare de le iei atata apararea

_anaconda_ 01-08-10 12:37

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Nu stiu cum imi spui tu mie sa ies la un strand cand tu stai toata ziua pe forum si bati campii. Indiferent cate editii limitate si para limitate o sa se scoata, numarul nu o sa depaseasca 300, asa cum au zis ei ? Mai sunt cam 30 de facut si astea o sa fie SS. Ce e asa greu de bagat la cabina ? Vrei si un desen ?

PS - de unde stii ce imi da sau nu imi da mie VAG ? De unde stii de unde primesc eu de mancare ? Ciocu mic si joc de glezne, nu mai bate campii cu presupuneri, vino cu ceva concret.

vacaroz 01-08-10 21:18

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
te pomenesti ca-ti fac si o statue :)) sau editie limitata anaconda by fan club nicolae ceausescu :))
lasa offtopicul si incearca sa mai faci altceva in afara sa te iei de useri nevinovati pe forum :dd

StreetStyle22 01-08-10 22:36

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by _anaconda_ (Post 3556041)
Daca le-ai avea un pic cu cifrele ai vedea ca nu au mintit deloc cu nerusinare, inca de la inceput au spus ca o sa faca doar 300 de exemplare si fix atatea o sa faca, ultimele o sa fie SS. Unde ti se pare ca "trag de el" sau ca o lungesc aiurea ? Profit nu scoti dintr-o masina care este produsa in 300 de exemplare in 7 ani sau cat o sa fie ciclul complet.

300 de exmplare.
300 de milioane de euro incasati.A costat 300 de milioane de euro dezvoltarea lui ?

du0n 01-08-10 22:53

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3557639)
300 de exmplare.
300 de milioane de euro incasati.A costat 300 de milioane de euro dezvoltarea lui ?

Nu cred ca ,constructorii de masini isi pun in gand sa scoata banii de pe masini doar ca sa acopere costurile de productie si de dezvoltare.Se gandesc si ei,zic eu,la un profit.Mai ales cei care se ocupa de supercar'uri si hypercar'uri.

_anaconda_ 02-08-10 14:13

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
Quote:

Originally Posted by StreetStyle22 (Post 3557639)
300 de exmplare.
300 de milioane de euro incasati.A costat 300 de milioane de euro dezvoltarea lui ?

Sincer cred ca da, plus ca se mai pune si costul de fabricatie care are toate sansele sa fie mai mare de 1 milion / exemplar.

vacaroz 02-08-10 14:45

Re: The Game is Over: Viitorul Bugatti va avea 1.200 CP!
 
d-aia costa trabantul 100000 marci.... ca era facut din materiale ulta moderne care abia azi au aparut pe piata ...


All times are GMT +2. The time now is 08:53.

- Copyright 2024 4Tuning