![]() |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
1 Attachment(s)
Exact. FIA are reguli pentru recordurile de viteza conform carora masinile sunt impartite in clase de cilindree, pentru prototipuri si masini de serie, pentru dieseluri, MAS-uri, motoare elctrice sau cu aburi sau hibride. La clasa de masini de serie (omologabile), Veyronul e momentan cel mai tare. Pentru detalii va rog cititi attach-ul inainte sa mai descoperiti vreo masina care sa detroneze Veyronul.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
ORICUM MULT MAI MULT IMI PLACE VEYRON-UL!iar inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie! cei de la WW au spus ca,costul este de 5 mil de euro si...deci ies in pierdere si totusi pretul ei este de 1,...,1,2 mil euro! ... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Eu le-as da 10 milioane de euro numai pentru ca au reusit sa creeze masina asta, si au facut-o sa mearga pe sosele LEGAL, cu puterea reala scrisa in talon.
PS: va incerca oare sa o tuneze cineva? |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Koenig specials, Gemballa, Hamman sunt in stare de asa ceva. Daca creste un pic presiunea de supraalimetare, si cred ca are unde sa creasca, sare lejer de 1100 -1200 CP.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Chiar sunt misto Saleenurile...Nu cred ca exista vreouna prin europa inca...Forma e mai mult de aerodinamica da in acelasi timp ii da si un aspect klumea....Ce mai...America RulLezZ:D
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline!dar nu destul...
Skyline-ul a fost detronat la capitolul 4wd de catre EVO8 MR cu sistemele Active center diferential si Super active yaw control 2, dar trebuie recunoscut ca din '89 cu gt-r r32 shi pana in 2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR(inainte de Ianuarie 2004=data de lansare a evoului MR)a fost cea mai rapida si capabila masina japoneza in performantele tehnice standard si in tuning, are cel mai balansat sasiu care rezista la mai mult decat 1000HP!!!! si motorul de 2.6 twin turbo poate fi dus acolo cu mici modificari+ partea proasta e ca nu exista Skyline cu volan pe stanga deci la every day use nu e chiar 1ST place. |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
si inca ceva... nu va mirati daca va fi depasit recordul Veyron-ului de 406km/h pt ca Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!!FITI ATENTI!....
PANA RECENT CEA MAI TARE MASINA A FOST MCLAREN F1. UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!! TOTI TESTERII AU SPUS CA VEYRONUL E CEA MAI TARE MASINA PE CARE O VA VEDEA GENERATIA ASTA COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA. ASTA A FOST DOAR UN TEST SA VADA DACA SE POATE AJUNGE LA ASEMENEA PERFORMANTE. VOLKSWAGEN/AUDI AU PIERDUT NISTE BANI CU OPERATIUNEA VEYRON DAR CUM SPUNEAM A FOST UN SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
@VIPER_GL > exista deja mai multe Saleenuri in Europa decat ai crede tu. Este un thread cu poze din Rusia si masinile miliardarilor, unde apare cel putin un Saleen. Ca ala mai sunt alte zeci. Saleenul arata mai bine pentru ca a imprumutat elemente de design de la europene. Chiar si pe Discovery, Steve spune ca s-au inspirat din McLaren F1, Ferrari etc.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea ! Cel putin eu daca as avea bani mias lua un Veyron nu un Saleen . Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos ... ma iau la intrecere cu orice masina de pe planeta ... Sac
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Discutia despre pick-up-ul asta cu steroizi o sa continue la nesfarsit.Genial marketingul VW la faza asta,n-am ce zice.
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s McLaren F1 0-200 mph:28 s printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s Veyron 0-200 mph:22 s Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?! Quote:
Quote:
Quote:
Nu vi se pare ciudat ca singurul lucru testat si ras-testat la masina aia a fost viteza maxima ? In rest,doar date de la fabricant sau estimari.In plus,in singurul test facut pe circuit,a fost batut de supercar-uri reale (Carrera GT,CCR,Zonda F). Timpul pe sfert de mila declarat e 10,8 s.CCX are 9,9 s...nici nu e de mirare...523 HP/tona fata de 683 HP/tona.Asta la motor,ca pana la roti Veyronul pierde mai multa putere comparativ cu CCX. E de laudat un supercar mai lent pe circuit,mai lent in acceleratii,dar cu viteza maxima mai mare :rolleyes2 Desi pentru asta eu as prefera un TGV... |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
"De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s McLaren F1 0-200 mph:28 s printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s Veyron 0-200 mph:22 s Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!" Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200... Veyron...frumoasa masina...sa va spun ce a fost cu aspectul...Ideea a fost a celor de la Vw,ei au facut designul exterior si le-au spus celor de la Bugatti:vrem 1000CP si 400km/h fara sa schimbati ascpectul. cat despre afirmatiile "bugatti e de rahat in comparatie cu ccx-ul"...hai sa fim seriosi,cei de la Koenigsegg si-au luat-o in barba la o emisiune TopGear cand "The Stig" a iesit cu ccx-ul in decor din cauza unei greseli de proiectare.daca stiu eu bine, in competitia Gumball 3000(editia 2005) koenigseggul a p*sat ulei in primele sute de km parcurse....Bugatii si Veyron au facut o masina pe cinste ce combina lux si prformanta. Sistemul 4WD este adoptat pe Veyron tocmai pentru a imblanzi aceasta forta de 1000CP. (Bugatti a anuntat lansarea lui Veyron Sport de 1101CP :D). Veyron impinge limitele fizicii la extrem. ==apropo...sunt fan OPEL,sa nu creada careva ca iau apararea VW== P.S.:fiabilitatea Veyronului este uimitoare:cutia de viteze find garantata 25de ani daca nu ma insel(acesta e motivul pe care il gasesc cel mai la indemana) pace...OPEL POWER |
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Race Bugatti Veyron face 0-300km/h in doar 14s jumate din timpul pe care`l face McLaren F1.
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
Quote:
|
Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
gabi eu iti dau o sugestie: nu mai pupa atat de mult in cur ccx-ul, e o masina buna dar nu suficient de buna,fara eleron nu poate sa stea pe drum,iar cu eleron nu mai depaseste 390 nici sa o tai(bine poate cu un veyron in fata sa sparga aerul si ccx-ul la aspiratie).si noi aici vb de masini de serie, TOATE,dar absolut TOATE skyline-urile au model pe dreapta tocmai pt ca sunt japan-made,pt folosinta numai in japonia. si daca te crezi mai bun ca jeremy si tot Top Gearul du-te tata la redactia din romania si ia-te cu redactori de gat. TopGear e o emisiune si o revista pt. cei pasionati si cunascatori.
|
| All times are GMT +2. The time now is 04:14. |
- Copyright 2026 4Tuning