Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

einstein1984 28-05-06 14:54

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
1 Attachment(s)
Exact. FIA are reguli pentru recordurile de viteza conform carora masinile sunt impartite in clase de cilindree, pentru prototipuri si masini de serie, pentru dieseluri, MAS-uri, motoare elctrice sau cu aburi sau hibride. La clasa de masini de serie (omologabile), Veyronul e momentan cel mai tare. Pentru detalii va rog cititi attach-ul inainte sa mai descoperiti vreo masina care sa detroneze Veyronul.

TSC-Us 28-05-06 17:11

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by neXus
Nu stiu daca in tunelul aerodinamic de la Nasa s-au luat in calcul TOTI factorii care ar putea incetini masina, cum ar fi de exemplu frecarea pneurilor de asfalt...
Tot Veyron imi place mai mult.

AI DREPTATE FRATE!ASA E!

ORICUM MULT MAI MULT IMI PLACE VEYRON-UL!iar inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie!

cei de la WW au spus ca,costul este de 5 mil de euro si...deci ies in pierdere si totusi pretul ei este de 1,...,1,2 mil euro!

...

neXus 28-05-06 20:58

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Eu le-as da 10 milioane de euro numai pentru ca au reusit sa creeze masina asta, si au facut-o sa mearga pe sosele LEGAL, cu puterea reala scrisa in talon.
PS: va incerca oare sa o tuneze cineva?

einstein1984 28-05-06 21:01

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Koenig specials, Gemballa, Hamman sunt in stare de asa ceva. Daca creste un pic presiunea de supraalimetare, si cred ca are unde sa creasca, sare lejer de 1100 -1200 CP.

VIPER_GL 29-05-06 20:32

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Chiar sunt misto Saleenurile...Nu cred ca exista vreouna prin europa inca...Forma e mai mult de aerodinamica da in acelasi timp ii da si un aspect klumea....Ce mai...America RulLezZ:D

askagain 04-06-06 01:43

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline!dar nu destul...
Skyline-ul a fost detronat la capitolul 4wd de catre EVO8 MR cu sistemele Active center diferential si Super active yaw control 2, dar trebuie recunoscut ca din '89 cu gt-r r32 shi pana in 2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR(inainte de Ianuarie 2004=data de lansare a evoului MR)a fost cea mai rapida si capabila masina japoneza in performantele tehnice standard si in tuning, are cel mai balansat sasiu care rezista la mai mult decat 1000HP!!!! si motorul de 2.6 twin turbo poate fi dus acolo cu mici modificari+ partea proasta e ca nu exista Skyline cu volan pe stanga deci la every day use nu e chiar 1ST place.

askagain 04-06-06 01:51

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
si inca ceva... nu va mirati daca va fi depasit recordul Veyron-ului de 406km/h pt ca Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!!FITI ATENTI!....
PANA RECENT CEA MAI TARE MASINA A FOST MCLAREN F1.
UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!! TOTI TESTERII AU SPUS CA VEYRONUL E CEA MAI TARE MASINA PE CARE O VA VEDEA GENERATIA ASTA COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA. ASTA A FOST DOAR UN TEST SA VADA DACA SE POATE AJUNGE LA ASEMENEA PERFORMANTE.
VOLKSWAGEN/AUDI AU PIERDUT NISTE BANI CU OPERATIUNEA VEYRON DAR CUM SPUNEAM A FOST UN SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE

neXus 04-06-06 11:57

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
@VIPER_GL > exista deja mai multe Saleenuri in Europa decat ai crede tu. Este un thread cu poze din Rusia si masinile miliardarilor, unde apare cel putin un Saleen. Ca ala mai sunt alte zeci. Saleenul arata mai bine pentru ca a imprumutat elemente de design de la europene. Chiar si pe Discovery, Steve spune ca s-au inspirat din McLaren F1, Ferrari etc.

DjVictor 04-06-06 12:17

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea ! Cel putin eu daca as avea bani mias lua un Veyron nu un Saleen . Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos ... ma iau la intrecere cu orice masina de pe planeta ... Sac

Race 05-06-06 12:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Discutia despre pick-up-ul asta cu steroizi o sa continue la nesfarsit.Genial marketingul VW la faza asta,n-am ce zice.

Quote:

inovatiile pe care le-a aduc el...raman in istorie
Sa fim seriosi ! Se produc de zeci de ani masini de 2 tone cu tractiune integrala si aerodinamica de dulap.

Quote:

In primul rand felicitari lui axel. e primul om din Romania care stie cate ceva de skyline
Stai linistit ca sunt o groaza de fani ai orezariei care stiu destule despre ea.Nu vad de ce asta e un lucru de lauda.

Quote:

Veyron-ul este limitat la acea vitza
Da,e limitat...de frecarea cu aerul generata de forma care pare conceputa sa ruleze in vid cu rezervor de oxigen.

Quote:

UN MCLAREN PORNESTE DE PE LOC, AJUNGE LA 120MPH=200KMH ATUNCI BUGATTI PORNESTE DE PE LOC SI AJUNGE MAI REPEDE LA 200MPH=320KMH!!!!
De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s
McLaren F1 0-200 mph:28 s
printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s
Veyron 0-200 mph:22 s
Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!

Quote:

COSTA 700.000 LIRE STERLINE DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA
Era vorba de 5 milioane EURO.Si e pura abureala.

Quote:

Mi se pare o aberatie ca o masina cu doua motore V8 si 1001 Cp sa fie luata d jafurile alea
"Jafurile alea " sunt supercar-uri adevarate,nu pick-up-uri fara bena cu putere imensa.

Quote:

Ce nas da sa conduc un Veyron .... sa mai fie si tunat cu neoane , praguri , Nos
Ce sa mai zic la faza asta ? Fara comentarii...

Nu vi se pare ciudat ca singurul lucru testat si ras-testat la masina aia a fost viteza maxima ? In rest,doar date de la fabricant sau estimari.In plus,in singurul test facut pe circuit,a fost batut de supercar-uri reale (Carrera GT,CCR,Zonda F).
Timpul pe sfert de mila declarat e 10,8 s.CCX are 9,9 s...nici nu e de mirare...523 HP/tona fata de 683 HP/tona.Asta la motor,ca pana la roti Veyronul pierde mai multa putere comparativ cu CCX.

E de laudat un supercar mai lent pe circuit,mai lent in acceleratii,dar cu viteza maxima mai mare :rolleyes2 Desi pentru asta eu as prefera un TGV...

LO_tec 06-06-06 13:19

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
"De unde ai scos tampenia asta ?!
McLaren F1 0-120 mph:10,5 s
McLaren F1 0-200 mph:28 s
printr-un calcul simplu:McLaren F1 120-200 mph:17,5 s
Veyron 0-200 mph:22 s
Ti se pare tie ca 17,5>=22 ?!"

Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200...
Veyron...frumoasa masina...sa va spun ce a fost cu aspectul...Ideea a fost a celor de la Vw,ei au facut designul exterior si le-au spus celor de la Bugatti:vrem 1000CP si 400km/h fara sa schimbati ascpectul. cat despre afirmatiile "bugatti e de rahat in comparatie cu ccx-ul"...hai sa fim seriosi,cei de la Koenigsegg si-au luat-o in barba la o emisiune TopGear cand "The Stig" a iesit cu ccx-ul in decor din cauza unei greseli de proiectare.daca stiu eu bine, in competitia Gumball 3000(editia 2005) koenigseggul a p*sat ulei in primele sute de km parcurse....Bugatii si Veyron au facut o masina pe cinste ce combina lux si prformanta. Sistemul 4WD este adoptat pe Veyron tocmai pentru a imblanzi aceasta forta de 1000CP. (Bugatti a anuntat lansarea lui Veyron Sport de 1101CP :D). Veyron impinge limitele fizicii la extrem. ==apropo...sunt fan OPEL,sa nu creada careva ca iau apararea VW==

P.S.:fiabilitatea Veyronului este uimitoare:cutia de viteze find garantata 25de ani daca nu ma insel(acesta e motivul pe care il gasesc cel mai la indemana)
pace...OPEL POWER

The_Mask 07-06-06 16:29

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Race Bugatti Veyron face 0-300km/h in doar 14s jumate din timpul pe care`l face McLaren F1.

GabiByte 07-06-06 18:06

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by LO_tec
Ma amuz copios...cum poti sa spui ca acceleratia de la 120 la 200 este data de diferenta dintrer acceleratiile de la 0-120;0-200...

Si eu ma amuz, cum poti sa folosesti matematica in domeniul asta??? Aici ne bazam pe ce zice Clarkson! :lol:

Quote:

Originally Posted by askagain
Veyron-ul este limitat la acea vitzadoar are 2 motoare de 4000 v8 cap in cap formand un 8.0 w16 la care nebunii astia de la volkswagen/audi iau pus 4 TURBINE si 10 radiatoare!!!

Am vazut si eu episodul, nu tre sa imi repeti.

Quote:

Originally Posted by askagain
DAR 5000.000 LIRE CA SA FIE FABRICATA.

Ai totala dreptate! Ce au reusit astia cu 5.000.000 lire au reusit si Koenigsegg cu mai putin de 600.000$.

Quote:

Originally Posted by askagain
2003 cu ultima generatie de Skyline GT-R R34 M-SPEC NUR

2002

Quote:

Originally Posted by askagain
nu exista Skyline cu volan pe stanga

Minune! http://www.petersen.org/images/Exhib...20Interior.jpg

Quote:

Originally Posted by askagain
SACRIFICIU FACUT PT ASI DEMONSTRA LOR INSISI CA SE POATE

Nu pur si simplu pentru ca Volkswagen(masina poporului care o duce bine) sa fie adresat ca "cel care a facut Veyronul". Lumea va crede ca tehnologie de Veyron se va afla in VW Passat.

ESPinoza 07-06-06 18:46

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Quote:

Originally Posted by GabiByte
Si eu ma amuz, cum poti sa folosesti matematica in domeniul asta??? Aici ne bazam pe ce zice Clarkson! :lol:


Am vazut si eu episodul, nu tre sa imi repeti.


Ai totala dreptate! Ce au reusit astia cu 5.000.000 lire au reusit si Koenigsegg cu mai putin de 600.000$.

2002

Minune! http://www.petersen.org/images/Exhib...20Interior.jpg

Nu pur si simplu pentru ca Volkswagen(masina poporului care o duce bine) sa fie adresat ca "cel care a facut Veyronul". Lumea va crede ca tehnologie de Veyron se va afla in VW Passat.

nu exista skyline cu volan pe stanga din fabrica ala e modificat

LO_tec 07-06-06 19:23

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
gabi eu iti dau o sugestie: nu mai pupa atat de mult in cur ccx-ul, e o masina buna dar nu suficient de buna,fara eleron nu poate sa stea pe drum,iar cu eleron nu mai depaseste 390 nici sa o tai(bine poate cu un veyron in fata sa sparga aerul si ccx-ul la aspiratie).si noi aici vb de masini de serie, TOATE,dar absolut TOATE skyline-urile au model pe dreapta tocmai pt ca sunt japan-made,pt folosinta numai in japonia. si daca te crezi mai bun ca jeremy si tot Top Gearul du-te tata la redactia din romania si ia-te cu redactori de gat. TopGear e o emisiune si o revista pt. cei pasionati si cunascatori.


All times are GMT +2. The time now is 04:14.

- Copyright 2026 4Tuning