Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Oradea

Reply
 
Thread Tools
Old 17-09-05, 13:38   #1
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default accesoriile tuning......chiar legale???

ok....azi la scoala de soferi am aflat ca daca vrei sa'ti pui orice pe masina incepand de la neoane,folie pe geamuri,tobe sport chiar si muzica trebuie sa mergi la R.A.R. ca sa tzi le omologhezi......nemaivorbind la modificarile la motor. Profu asa stia......voi ce ziceti????
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 14:42   #2
Xender

Stage 4
 
Xender's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 212
Default

Asta cam asa e. De muzica inca nu am auzit k tre omologata. Chiar Polo-ul ala portocaliu, LGY-ul a fost la identificare la RAR cand am fost shi yo si nu i-a facut nici verificarea periodica din cauza k nu avea omologat nimic din ce a modificat pe masina. Am inteles ca s-a legat de la spoilere pana la volan chiar.
Xender is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 14:43   #3
Xender

Stage 4
 
Xender's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 212
Default

Cine-mi zice si mie unde gasesc eu folii omologate in Oradea, eventual si pretul.
Xender is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 15:34   #4
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

pai...folii gasesti vizavi de clubul vulturul sau constructorul nu stiu exact cum se numeste .....oricum acolo este un tuning shop si daca vrei ti le si pune....pretul nu stiu....da' ma gandesc k il calculeaza la metru
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 17-09-05, 21:54   #5
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

Ah.....am uitat sa mentionez ca la controlul politiei daca respectivele accesorii nu sunt omologate se incepe cu o amenda contraventionala,suspendarea talonului si chiar si confiscarea lor......deci e naspa rau!!! deci OMOLOGATI'VA shit'urile.......scuzati expresia
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 18-09-05, 11:47   #6
horguemtuning

Stage 5
 
horguemtuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,454
Default

Deci cat despre modificari acum sa va spun eu ca pe Polo pus jante de 16 trebuiesc omologate, dar se face individual pentru masina respectiva, dar acolo probleme erau de la culoarea masinii deja (original era verde, iar acum e portocaliu). De ex. am revenit cu jantele pe 15 (inainte avusem si 16 si 17 pe el) ca aceea este permis de BMW si in Budapesta cand m-a oprit politia ca nu am trecute jantele in talon i-am arat ca si dimensiune acceptata de BMW 15 cu marimea respectiva de cauciuc si aut tacut din gura ca nu te poate fu... din moment ce fabrica da pentru masina respectiva si respectiva marime de janta si cauciuc, adica imi putea da amenda dar il dau in judecata si castig sigur .
Despre spoilere este la limita in caz ca pui pe bara originala si nu intrii in strictura de rezistenta (adica intarituri si marimea nu depaseste caroseria) nu ar prea fi de ce sa se lege , insa cand produci spoilerul tre sa te duci cu el la omologat la RAR , dar asta trebuie sa ai produse de serie sa faci nu ca la noi ca aceeasi model ii pui pe 10 feluri de masini diferite . Eu am spoilere si tot am verificare tehnica .
Cat despre folii am inteles ca e omologat pe geamurile de spate si luneta doar iar cei care le pun is cei de pe Calea Santadreiului .
Celelalte accesorii in mod normal trebuie sa fie omolgate de RAR dar dupa cate am inteles daca de ex. import un produs din Germania cu certificat de calitate TUV acela este automat recunoscut de RAR deoarece aici nu exista aparatura si oameni care sa poate face o analiza mai buna .
Cat despre motor sau toba nu stiu cu ce incurca , bine daca pui in loc de toba o teava direct aceea e alta treaba
__________________

Oferta foarte larga piese si accesorii tuning auto, stocul nostru se improspateaza saptamanal!

Magazinul nou la adresa :Oradea, Matei Corvin 192
Tel: 0747254557 / web: www.horguemtuning.ro www.fk-tuning.ro
horguemtuning is offline   Reply With Quote
Old 18-09-05, 12:23   #7
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

de motor se leaga doar daca nivelul de noxe depaseste limita legala deci asta doar in cazul unor modificari serioase fara a fi reglat calumea iar la tobe .....daca sunt sport se leaga de zgomotul produs ca zic k depasete limita legala dar am inteles ca si la acestea primeti certificat TUV daca le cumperi de la o firma autorizata
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 18-09-05, 13:55   #8
Xender

Stage 4
 
Xender's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 212
Default

'Horguemtuning' , Lgy-ul e a tau??? Dupa cum ai vb mai sus asa m-i se pare.
Xender is offline   Reply With Quote
Old 19-09-05, 10:00   #9
bpipifs

Stage 1
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 20
Default Hello !

Mah fratzilor io am un eleron p spate .Oare si la mine ii aceeasi poveste???
k mor dak ma fute politia, fiind student in cj nu ma [pot\"eschiuva\"
numa la RAR trebe mers?

see ya on friday night......
bpipifs is offline   Reply With Quote
Old 19-09-05, 15:29   #10
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

pai depinde dak e din asta urias cum e la LGY sau stiu io.....din asta de metal atunci trebe da' dak e din ala mic asa simplu atunci nu trebe
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 19-09-05, 22:50   #11
horguemtuning

Stage 5
 
horguemtuning's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 2,454
Default

LGY este a lui Sandu dar suntem prieteni si stiu cate ceva despre istoria masinii.
Zic cu eleronul nu iti va spune politia nimic.
Pai daca iei tobe originale , adica marci ca Borla, Remus , acelea sunt calculate , problema sunt la tobe improvizate si se duc repede si ajungi sa mergi cu carcasa gala ca nu mai ara vata aceea sa amortizeze . Zic ca daca vreti putem deschide discutie despre faptul cum se regleaza sunetul la toba .
horguemtuning is offline   Reply With Quote
Old 20-09-05, 18:06   #12
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

that would be great!!! mai invatza'ne si pe noi cate ceva despre asa ceva k mnoah.....unii din noi nu prea ne stim la evacuari(mai ales io)
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 29-09-05, 22:35   #13
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

deci horguemtuning.......ne promiteai k o sa ne faci un link cu si despre sunetul tobelor......ce s'a intamplat??????
kupid0n is offline   Reply With Quote
Old 12-03-06, 17:03   #14
marius84

Stage 1
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 21
Default Re: accesoriile tuning......chiar legale???

Va spun io ca de chestiile astea cu tuningul nu se leaga politia,ci numai de folii pe geamurile din fata ,in rest de nimic si io am jante pe 15 in loc de jante pe 14 cum scrie in talon ,sau am eleronul care ii destul de mare, nu mai vb de spoilere sau celelalte chestii nesemnificative de pe masina ,si mo oprit politia si noaptea si ziua si am avut si accident si no zis nimic si si la rar am fost cand am cumparat-o si in afara de foliile de pe geamurile din fata pe care le-am dat jos n-au zis nimic nici macar de foliile de pe stopuri sau de pe geamurile din spate,iar cand mergi cu masina la ITP cu ceva acolo, poti sa rezolvi la oricare statie RAR daca cumva nu-ti ies gazele din cauza modificarilor la esapament
marius84 is offline   Reply With Quote
Old 12-03-06, 19:54   #15
flaviutza

Stage 5
 
flaviutza's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 715
Default Re: accesoriile tuning......chiar legale???

".....nu se leaga politia,ci numai de folii pe geamurile din fata ,in rest de nimic si io am jante pe 15 in loc de jante pe 14 cum scrie in talon ,sau am eleronul care ii destul de mare, nu mai vb de spoilere sau celelalte chestii nesemnificative de pe masina ..."
Pt. ca nu stiu aia de asa ceva, nu isi dau seama poate ca tu ai un inch mai mult la jante si nici nu observa poate ca botu sau spatele ti marit etc.... eu asa zic ca nu stiu ei ce-i aia tuning efectiv.... vad ei acolo paint si folii si atata stiu .. + ca nu sunt legi legate de ex. de existenta eleronului... scrie undeva, ceva? nu cred .... asa ca eu cred ca un factor in lejeritatea oferita de politisti e ca nu prea au cunostinte de "tiunning"
__________________

Fan "Brigada URSULETZE"
flaviutza is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -