Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Oradea

View Poll Results: Va place?
Da 15 88.24%
Nu 2 11.76%
Voters: 17. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 26-08-05, 23:06   #61
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"PTC\"
Bro super tare ce faci tu cu \"monstru\" tau ati urez multa bafta in continoare si astept sa mai vad poze cu el dupa ce il faci
ms mult ... ... vor veni shi pozele ...
Quote:
Originally Posted by \"daylfyer_oradea\"
Alex, daca ai nevoie de sfaturi sau pareri, stii numaru' meu de tel!
ai grija ce faci , stii tu :d
ms again ... normal ca`l jtiu ... i will call you
AleXXL is offline  
Old 30-08-05, 11:44   #62
PTC

Stage 4
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 248
Default

Dupa id tau\"AleXXL\" cred ca nu grasesc cand spun LA MULTI ANI!! pentru Sf.Alexandru Tot ceti doresti in vita si multa bafta cu \"monstrul\" tau
PTC is offline  
Old 30-08-05, 22:36   #63
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"PTC\"
Dupa id tau\"AleXXL\" cred ca nu grasesc cand spun LA MULTI ANI!! pentru Sf.Alexandru Tot ceti doresti in vita si multa bafta cu \"monstrul\" tau
ms mult
AleXXL is offline  
Old 07-09-05, 00:47   #64
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default

Am uitat sa scriu de ceva timp p`aici ...
deci,
am dus carenele sa le chituiasca,unde erau crapaturile,dupa ce am cazut
in decursul saptamanii trebuie sa duc carenele la vopsit ...
iar astazi mi-a ajuns suportul unde voi monta boxele .....maine ma chinui sa tai podeaua aia de aluminiu...ca tot am zis k o pun...maine o pun !
__________________
...
AleXXL is offline  
Old 14-09-05, 15:39   #65
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default

poze mai vechi ... de sapt.trecuta ...
hm..urmeaza un negru ...... mat
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p9130102_248.jpg
Views:	127
Size:	569.8 KB
ID:	41680   Click image for larger version

Name:	p9130101_341.jpg
Views:	133
Size:	573.7 KB
ID:	41681   Click image for larger version

Name:	p9130103_161.jpg
Views:	117
Size:	585.5 KB
ID:	41682  

AleXXL is offline  
Old 16-09-05, 17:07   #66
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

mat??? d c??? e doar un base'coat sau chiar asa o sa ramana???
kupid0n is offline  
Old 18-09-05, 12:56   #67
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"kupid0n\"
mat??? d c??? e doar un base'coat sau chiar asa o sa ramana???
eu ash vrea mat....we will see .... multzi mi`au zis sa`l vopsesk argintiu...hm...ma gandesk..mai am 2 zile la dispozitzie )
apropo .... hm ... sa vedem dak ghicitzi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	p9150119_720.jpg
Views:	113
Size:	563.7 KB
ID:	42074  
AleXXL is offline  
Old 18-09-05, 19:24   #68
d_tosa

Stage 2
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 40
Default

asta ce ii????
d_tosa is offline  
Old 18-09-05, 22:25   #69
Autoperform

Stage 3
 
Autoperform's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 157
Default

hmm....nice projekt.....cu totu ca nu ma pasioneaza nimic pe 2 roti.... in fine...te-ai gandit la un supercharger? poti folosi un compresor de clima....pt scuter ii foarte sufiecient...poate prea mult...sau ....am vazut un compresor pentru insecticide pt tractor care baga 1.6 bari la 3900 rpm si costa 2 mili, da ala ti-ar pusca motoru .
oricum propunerea mea ar fi unu de clima de masina.se poate scadea puterea compresorului daca-i pui o fulie mai mare.trebe decomprimat motorul neaparat ( garnitura mai groasa sau pui 2) o problema la scooter ar fi de unde sa tragi puterea de la motor, dar cred ca se poate solutiona, eventual de la roata...cumva....
__________________
- 1969 Fiat 124 Sport Coupe -

Autoperform is offline  
Old 18-09-05, 22:56   #70
flaviutza

Stage 5
 
flaviutza's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 715
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"AleXXL\"
Quote:
Originally Posted by \"kupid0n\"
mat??? d c??? e doar un base'coat sau chiar asa o sa ramana???
eu ash vrea mat....we will see .... multzi mi`au zis sa`l vopsesk argintiu...hm...ma gandesk..mai am 2 zile la dispozitzie )
apropo .... hm ... sa vedem dak ghicitzi
multzi mi`au zis sa`l vopsesk argintiu.
Poate nu-l faci argintiu !!!
__________________

Fan "Brigada URSULETZE"
flaviutza is offline  
Old 19-09-05, 15:51   #71
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Autoperform\"
hmm....nice projekt.....cu totu ca nu ma pasioneaza nimic pe 2 roti.... in fine...te-ai gandit la un supercharger? poti folosi un compresor de clima....pt scuter ii foarte sufiecient...poate prea mult...sau ....am vazut un compresor pentru insecticide pt tractor care baga 1.6 bari la 3900 rpm si costa 2 mili, da ala ti-ar pusca motoru .
oricum propunerea mea ar fi unu de clima de masina.se poate scadea puterea compresorului daca-i pui o fulie mai mare.trebe decomprimat motorul neaparat ( garnitura mai groasa sau pui 2) o problema la scooter ar fi de unde sa tragi puterea de la motor, dar cred ca se poate solutiona, eventual de la roata...cumva....
hm....suna interesant
in primul rand ... ce e supercharger ?
AleXXL is offline  
Old 19-09-05, 16:19   #72
kupid0n

Stage 4
 
kupid0n's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 206
Default

pai dak nu vrei argintiu.....si nu arata chiar foarte bine.....trust me!! atunci fa'l negru metalizat si jentile si placa de pe cureaua de ambreiaj cromate.....deci ar arata mortal......a apropo dak nu ma insel ala e ambreiaj sprot de ducati
kupid0n is offline  
Old 19-09-05, 23:46   #73
daflyer_oradea

Stage 5
 
daflyer_oradea's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,901
Default

hmmm
supercharger e pe romaneste compresor....o chestie care baga aer mai mult, putin mai slaba ca turbo-ul.
daflyer_oradea is offline  
Old 20-09-05, 00:12   #74
Autoperform

Stage 3
 
Autoperform's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 157
Default

nu neaparat mai slaba ca un turbo, da is pe principii diferite.

turbo-ul este actionat de gazele din evacurare, care invart o turbina, care prin intermediul unui ax invart un compresor care trage aer.

compresorul este actionat prin curea de la motor.

avantajul compresorului este ca nu ai \"gaura\" de turbo, adica perioada de timp in care gazele nu au presiune destula sa invarta turbina, si faptul ca este mai usor de montat(nu necesita circuit de ulei). dezavantajul este ca la turatii ridicate nu este la fel de performant ca un turbo.de asemenea este mai greu de reglat, singura modalitate este prin schimbarea fuliei, pe cand la turbo sunt mai multe posibilitati de reglaj, waste-gate-ul in principal, care este o supapa de \"by-pass\" in turbina. alta diferenta ar fi faptul ca compresorul necesita putere de la motor pentru a fi antrenat, in timp ce turbo-ul foloseste \"reziduri\"...gazele. de exemplu la mclaren slr motorul foloseste 124cp pt a antrena compresorul.

in principal compresorul merge bine la turatii mai joase, turbo-ul la turatii mai mari
Autoperform is offline  
Old 20-09-05, 15:11   #75
AleXXL

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 570
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Autoperform\"
nu neaparat mai slaba ca un turbo, da is pe principii diferite.

turbo-ul este actionat de gazele din evacurare, care invart o turbina, care prin intermediul unui ax invart un compresor care trage aer.

compresorul este actionat prin curea de la motor.

avantajul compresorului este ca nu ai \"gaura\" de turbo, adica perioada de timp in care gazele nu au presiune destula sa invarta turbina, si faptul ca este mai usor de montat(nu necesita circuit de ulei). dezavantajul este ca la turatii ridicate nu este la fel de performant ca un turbo.de asemenea este mai greu de reglat, singura modalitate este prin schimbarea fuliei, pe cand la turbo sunt mai multe posibilitati de reglaj, waste-gate-ul in principal, care este o supapa de \"by-pass\" in turbina. alta diferenta ar fi faptul ca compresorul necesita putere de la motor pentru a fi antrenat, in timp ce turbo-ul foloseste \"reziduri\"...gazele. de exemplu la mclaren slr motorul foloseste 124cp pt a antrena compresorul.

in principal compresorul merge bine la turatii mai joase, turbo-ul la turatii mai mari
ms mult,da` nu cred ca o sa`mi pun supercharger
am o intrebare f.importanta pt.voi ...
unde gasesk un vopsitor bun in Horadea noastra ? ... si pretzul sa nu fie asha piperat ...
AleXXL is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -