19-04-06, 23:39
|
#46
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of: [Moderators] [VW]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
|
|
|
20-04-06, 01:07
|
#47
|
|
Cluj Street Racing Member
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 450
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Quote:
|
Originally Posted by blak
Poate participa la clasa Monster.... k nu scoate presiune cu un difuzor profesional asta e altceva  ...
Pana atunci ii uram multa bafta... si il asteptam cu sufletul la gura in primul concurs db drag 
|
Nici la monster...si sa gandesti...la monster cu un dif de 16cm se va scoate anul asta undeva peste 160.....beat that!
|
|
|
20-04-06, 06:59
|
#48
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of: [Moderators] [TIME SQUAD]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
160 dB ??? cum dracu ??? cu un difuzor de 16,5 cm ??? eu nu cred !!!
|
|
|
20-04-06, 09:25
|
#49
|
|
Banned
 Stage 5
Join Date: May 2005
Posts: 783
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
160db?????? UN difuzor??? Fenomenal...nu se poate....
Numai 16.5cm as pune in masina dak ar fi asa....
|
|
|
20-04-06, 09:40
|
#50
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of: [Registered Users] [Moderators] [REDACTOR 4TUNING] [Competitor CNCA]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Sfigmo....160,2???? cu un JL de 16,5 cm??? La clasa Monster, anul trecut??? INCREDIBIL!!!
Blak....remember? Se poate!
Laju...ai dreptate. Si Blak nu are.  La nici una din clasele DB Drag nu se poate participa cu APARATURA alta decat cea destinata pentru car-audio. Asta include si difuzoarele si asta include si Clasa Monster. Aparatura si alimentarea acesteia trebuie sa fie concepute pebtru uzul la 12V+, adica pentru car-audio. Indiferent unde amplasezi difuzoarele in masina.
Un astfel de sistem poate fi acceptat eventual ca unul demonstrativ, dar in nici un caz ca si un sistem participant la o clasa anume. Cel putin dupa cunostintele mele actuale, cam asa e.
Sandu... Facem o clasa "Butoi" la SQ?
|
|
|
20-04-06, 14:10
|
#51
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,146
Member of: [AirBrush]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
deci eu am vrut sa fac acea masina cu dif de 18 toli 8 buc ptr look -ul ce i se aduce instalati,
dar nici o problema, sa va satisfac si pe voi ,am sa pun 14 buc subwoofere de 12 toli ,THE ROCK,
ASA VA FI BINE?
DUPA CATE AM CITIT MAI SUS EXISTA CUMVA DIF CARE MERGE LA 12 V,?
|
|
|
20-04-06, 17:57
|
#52
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,146
Member of: [AirBrush]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
The Rock 2*650 Rms. Dual Cone,membrana Aluminiu,12 Toli
|
|
|
20-04-06, 19:17
|
#53
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,146
Member of: [AirBrush]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
viitoarea masina de db drag,
TESTUL DE GREUTATE
VEZI FILMUL
|
|
|
20-04-06, 20:09
|
#54
|
 Stage 5
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of: [Registered Users] [Moderators] [REDACTOR 4TUNING] [Competitor CNCA]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Mai sus era vorba de aparatura conceputa pentru uzul la 12V. Este o expresie folosita cand vine vorba de aparatura car-audio. Nu cred ca e nevoie sa insir o lista de 10 pagini cu tot ce inseamna aparatura in car-audio si sa mai si exemplific pe inca 20 de pagini.
Difuzoarele pot merge si la 12V avand in vedere ca putere (U - watt) se traduce in I (Amper) ori V (tensiune - volt). De ex, un difuzor atacat cu 24W va merge la 12V in cazul in care Intensitatea curentului va fi de 2A.
Zozo.... orice ar fi, spor la munca si bafta mare! Sunt sigur ca rezultatul va fi unul demn de atentie.
|
|
|
20-04-06, 20:48
|
#55
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2004
Posts: 908
Member of: [Moderators] [TIME SQUAD]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Quote:
|
Originally Posted by ReLLaXX
|
Neaaaaaaaah...era stricat aparatul...nu cred...nu se poate!!! NU-I CORECT !!! Ai vazut tu?????
|
|
|
20-04-06, 21:06
|
#56
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,526
Member of: [Moderators] [VW]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
I N C R E D I B I L ! ! !
|
|
|
20-04-06, 23:30
|
#57
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of: [Moderators] [Honda]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Quote:
|
Originally Posted by DR.ZOZO
Civic-ex Nu Vi Cu Masina Ta La Mine La Firma Sa Aud Si Io Cum Suna Si Dupa Aia Sa Te Urci Si Tu In Cadi,si Dupa Aia Vorbim
|
dr zozo, din pacate masina mea a fost vanduta in februarie, din motive personale, si dupa Paste ma duc la nemti sa imi aduc una. Da-mi o luna de zile, si promit ca trec pe la tine pe la firma sa auzi cum suna.
Un lucru vreau sa fie clar, pe mine NU ma intereseaza SPL, sistemul din masina mea va fi COMPLET SQ orientat. Iti dau un indiciu, boxe pe 4 cai pe fata, amplificate de cel putin 2 audison, in mod activ. Nici nu vreau sa vad crossovere daca nu sant electronice. Pe spate voi folosi rahaturile alea de MB Quart seria Q, care le-am avut mai demult pe fata.
Eu consider ca sistemul va fi demn de ascultat, acuma vom vedea.
Te salut, si tot respectul pentru cadillacul ala, rupe nu alta. (exterior k interior nu am apucat sa il vad)!!
|
|
|
21-04-06, 01:46
|
#58
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of: [Moderators] [Design Team] [Virtual Tuning] [BMW]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Quote:
|
Originally Posted by DR.ZOZO
viitoarea masina de db drag,
TESTUL DE GREUTATE
VEZI FILMUL
|
Care film? Link ceva
|
|
|
21-04-06, 10:26
|
#59
|
 Stage 5
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,146
Member of: [AirBrush]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
nici eu nu folosesc filtre pasive,doar active,adica dif direct conectat la ampl,si fregventa de lucru o reglez din ampl,de la...pana la Hz sau Khz,
SI CADILACUL ASA FUNCTIONEAZA,
|
|
|
21-04-06, 12:11
|
#60
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,087
Member of: [Moderators] [Honda]
|
Re: MEGA DIFUZOR Ptr SPL By Dr ZOZO
Quote:
|
Originally Posted by DR.ZOZO
nici eu nu folosesc filtre pasive,doar active,adica dif direct conectat la ampl,si fregventa de lucru o reglez din ampl,de la...pana la Hz sau Khz,
SI CADILACUL ASA FUNCTIONEAZA,
|
poi in priviinta asta, nu stiu ce sa zic. multa lume zice ca filtrele passive sant o necesitate (cele care vin cu boxele), mie nu mi se pare, daca stii regla un sistem activ, va suna mult mai bine decat cel cu pasiv. intradevar k e mult mai costisitor, dar eu zic k merita.
|
|
|
|
|