Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Arad

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-10, 20:58   #16
Feelings

Stage 4
 
Feelings's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 222
Default Re: De unde alimentam?

MOL.. in ambele masini... si nu ma plang... doar dupa ce mai fac un drum pe afara.. si alimentez..
Feelings is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 00:35   #17
exit0905

Stage 5
 
exit0905's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 483
Default Re: De unde alimentam?

si eu cred ca de la rompetrol e ok
adica eu numai de la ei bag atat in tm cat si in ar.
in ar de la statia din aradu nou.

o singura data am amestecat rompetrol cu omv si am crezut ca merg cu dacia. trepida masina, nu tragea, dezastru.

am vazut acuma in tm (anu asta cam tot de aici am alimentat) ca au 2 tipuri de diesel, una e 4.1 si una e 4.5 (nu le cunosc numele). si alimentam numai cu ala de 4.1 si era ok, dar trebuie sa pun si cu 4.5 sa vad daca observ ceva diferente.

in ultima vreme am observat, la drum lung ca nu prea trage cum tragea inainte (adica pe la 100 intr-4 merge. dar 100 intr-a 5-a nu prea vrea) si inainte parca nu era chiar asa vizibila diferenta. (evident ca am 90CP, nu 300 )

si o intrebare pe calea asta:

pe la 30-40 km/h, in principiu cand e subturata (adica 2k rpm) simt o usoara vibratie, care CLAR inainte nu era. sa fie oare ceva mizerie prin sistemul de alimentare? filtrul de motorina l-am schimbat, deci nu cred ca e ala.
am citit pe linkul pus de "Alin Puma" ca era murdara clapeta de acceleratie.
poate fi asta problema si in cazul meu?
ca sa va mai dau un indiciu, find diesel la majoritatea masinilor, in special cei care merg mult prin oras, la schimbarea vitezelor scoate un fum negru din cauza calaminei depuse pe esapament. eu NU am aceasta problema pentru ca merg des in afara (ar-tm)
repet, am diesel. ford focus pentru cei care nu stiu sau pentru cei care au si au patit si ei.
Multumesc!
exit0905 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 11:50   #18
canny

Stage 5
 
canny's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,160
Default Re: De unde alimentam?

nu faptul ca aveai o problema cu corpul de aceeleratie, faptul ca injectia multipunct da benzina exact cat trebuie pe pistonul care trebuie si injectorul este situat exact la imbinarea galeriei de admisie cu chiuloasa, adica dupa corpul de acceleratie unde este si vacuum, spre deosebire de injectie monopunct sau carburator unde prin intreaga galerie de admisie circula amestec de aer benzina care ar putea sa afecteze clapeta de acceleratie. La multipunct nu prea vad cum ar putea o banala benzina sa-ti faca ce crezi tu, e pur si simplu vorba de timp, km si jegul enorm din aer de la noi. Cel putin asta cred eu
canny is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 23:07   #19
intel23

Stage 5
 
intel23's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 699
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: De unde alimentam?

Rompetrol statia din Aradul Nou sau Shell !

Feriti-va de OMV ... vb. la modul cel mai serios , am cumparat de acolo pt. generatoarele de curent de la firma si am vazut in canistre cum statea apa separat de benzina... isi bat joc combustibil si de masinile noastre folosindu-se de renume...
__________________
intel23 is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 14:56   #20
viperthevenom

Stage 2
 
viperthevenom's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 74
Default Re: De unde alimentam?

Eu alimentez de la Petrom 95, am mai incercat si alte benzinarii si in TM si in AR dar la mine nu prea se simte diferenta doar cu cea de la MOL parca am mai putine vibratii la relanti.
Voi ce stiti? exista vre-o diferenta intre OMV si Petrom? eu zic ca nu
viperthevenom is offline   Reply With Quote
Old 13-05-10, 18:40   #21
NEo007

Stage 5
 
NEo007's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,562
Default Re: De unde alimentam?

La wankelu' tau poti sa-i bagi si apa ca merge la fel
NEo007 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 03:21   #22
exit0905

Stage 5
 
exit0905's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 483
Default Re: De unde alimentam?

Quote:
Originally Posted by NEo007 View Post
La wankelu' tau poti sa-i bagi si apa ca merge la fel
)

eu merg weekendu asta la unguri. pt diesel ce-mi recomandati ? ca vreau sa fac un plin sa vad daca observ vre-o diferenta.
exit0905 is offline   Reply With Quote
Old 14-05-10, 08:33   #23
Feelings

Stage 4
 
Feelings's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 222
Default Re: De unde alimentam?

SHELL ..
Acuma a fost un test la Fifth Gear.. cu benzinile.. si Shell a iesit cel mai bine...
ma gandesc ca nici la motorina nu's prosti..
Feelings is offline   Reply With Quote
Old 02-07-10, 01:05   #24
rudolf.s

Stage 5
 
rudolf.s's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 793
Member of:
[VW]
[Virtual Tuning]
Default Re: De unde alimentam?

Eu de cand am avut masina am alimentat numai la OMV. Asta de pein 2004. Acum 2-3 ani am inceput sa alimentez la MOL dar in ultimii ani am pus numai de la Rompetrol. La benzina, se simte diferenta destul de bine. La tata in Golf IV 1.4 benzina, de la EFIX trage foarte bine. La diesel nu e asa mare diferenta dar arderea e mai buna si merge bina masina si ma tine mai mult motorina.
Din cate am inteles, e singura benzinarie (retea) la care motorina / benzina vine direct de la rafinarie, fara alte mish-mashuri. De cand OMV a cumparat Petrom si combustibilii vin de la rafinariile Petrom, nu mai e ce a fost.

In drum spre Germania, opresc tot timpul la un OMV intr-un satuc dupa Viena, la ALLAND, la Mayerling. E un OMV al unui roman, Arsenie Viorel parca. Are cele mai mici preturi vazute pe afara, si combustibil... nu mai zic. Va recomand. Cine e interesat pun si o harta. E chiar langa autostrada si e deschis pana la 22:00.
__________________
Volkswagen Golf Variant 2.0 TDI | DSG | 2012


rudolf.s is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 15:47   #25
Feelings

Stage 4
 
Feelings's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 222
Exclamation Re: De unde alimentam?

..fratilor.. propun sa nu mai alimentam..

Am auzit ca fiecare benzinarie trebuie sa-si angajeze psiholog.. si prin detasare.. fiecare statie v-a avea si un militzian..

cand mergi sa alimentezi.. te va verifica psihologul sa vada daca esti normal ca bagi .. la preturile astea..

..si daca verdictul e NORMAL..
atunci..

te da pe mana militzianului sa te verifice.. de unde ai bani..

__________________
Feelings is offline   Reply With Quote
Old 03-01-11, 21:58   #26
Daci

Stage 5
 
Daci's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 549
Default Re: De unde alimentam?

Quote:
Originally Posted by Feelings View Post
..fratilor.. propun sa nu mai alimentam..

Am auzit ca fiecare benzinarie trebuie sa-si angajeze psiholog.. si prin detasare.. fiecare statie v-a avea si un militzian..

cand mergi sa alimentezi.. te va verifica psihologul sa vada daca esti normal ca bagi .. la preturile astea..

..si daca verdictul e NORMAL..
atunci..

te da pe mana militzianului sa te verifice.. de unde ai bani..



Io imi iau o bicicleta si merg la pompa sa bag doar aer in roti ca ala e gratis.
Daci is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 13:30   #27
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: De unde alimentam?

momentan e gratis )
ralphmandl is offline   Reply With Quote
Old 04-01-11, 20:24   #28
Latti

Stage 2
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 43
Default Re: De unde alimentam?

cred ca aerul din roti e gratis pentru ca te taxeaza mai mult la combustibil !! de aceea aerul e gratis si poti sa iti speli parbrizul tot gratis !! ))
Latti is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 07:35   #29
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: De unde alimentam?

nu mai alimentez, nu-mi permit , imi vand masina si-mi iau un pegas
91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 05-01-11, 20:03   #30
ralphmandl

Stage 5
 
ralphmandl's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 842
Member of:
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: De unde alimentam?

alimentam din vezica:>
ralphmandl is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -