Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

Reply
 
Thread Tools
Old 03-08-05, 03:29   #16
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

IV3RSON de ce am eu impresia ca te-ai luat dupa bara mea??? glumeam, a mea inca nu e gata...sa nu cumva sa presupui ca m-am luat eu dupa tine; si acum pe bune, este o gluma sau chiar vrei sa stii totul despre fibra de sticla si prelucrarea ei? daca vrei, iti spun eu cam tot ce stiu eu, daca nu, atunci spune-ne cine ti-a lucrat masina la exterior
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	imag0004_258.jpg
Views:	446
Size:	663.4 KB
ID:	35871  
__________________
small guy, small ride...
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 03-08-05, 21:16   #17
NosBoy

Stage 2
 
NosBoy's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 53
Default

apropo baieti caut si eu un Kitt de dacie , URGENT!
NosBoy is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 08:39   #18
IV3RSON

Stage 2
 
IV3RSON's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 44
Member of:
[Midnight Racers]
Default

DAAAAAA!! Vrea sa stiu totu! ...cum facem sa vorbim? scrii tu un fel de tutorial? sau cum? ai yahoo messenger??
IV3RSON is offline   Reply With Quote
Old 04-08-05, 09:43   #19
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

diseara scriu aici tot ce stiu eu...nu stiu tot, dar cu ce scriu aici o sa reusesti sa-ti faci singur niste piese (eu am reusit fara ajutor, doar cu ce-am citit in instructiunile de la kitul soudal pentru reparatii)
sau daca vrei, iti scriu pe messenger, dar ma gandeam ca poate mai e cineva interesat
pana una-alta, vezi pe sectiunea constanta, trebuie sa gasesti undeva
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 17:02   #20
IV3RSON

Stage 2
 
IV3RSON's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 44
Member of:
[Midnight Racers]
Default

DaciaMustang...Astept sa scrii....
IV3RSON is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 19:05   #21
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

am dat cu copy/paste din arhiva de pe messenger, ca m-a mai intrebat cineva despre fibra...
pentru inceput, cate ceva despre fibra de sticla - este alcatuita din 3 materiale: 1) stratimatul - este o panza din fibre impletite intre ele; 2) nestrapolul - un lichid mai vascos si 3) intaritorul cu care se amesteca nestrapolul pentru a rezulta o substanta rigidasi care impreuna cu stratimatul alcatuiesc piesele astea cu care se chinuie toata lumea (spoilere, bari, eleroane etc)
pe langa astea ai nevoie de o pensula de 1,5 cm, o sticla de nitrodiluant, o cutie de ceara de parchet, niste pahare de plastic de unica folosinta (alea mai mici, de 200 mililitri) si o carpa moale
ai mai multe variante ca sa faci o bara, un spoiler etc: A) o lucrezi pe toata de la cap la coada folosind un modelaj facut din ipsos, lemn, aluminiu, fier, pal etc (NU PLASTIC!), modelaj pe care il faci pe o bara originala de-a masinii tale; dupa modelajul respectiv faci un mulaj din fibra de sticla, iar de-abia dupa aceea faci bara propriu-zisa, pe care poti sa o faci in asa fel incat sa vina prinsa peste bara originala sau sa tina locul barii originale; B) daca vrei sa faci o copie fidela dupa o bara a cuiva, faci un mulaj dupa bara respectiva - din fibra de sticla - si dupa mulajul asta iti faci o bara; C) daca vrei sa faci doar o prelungire barii initiale sau sa faci modificari mici, nu mai faci nici un mulaj, lucrezi direct pe bara cu fibra de sticla
oricare varianta ai alege, trebuie sa procedezi in felul urmator: pe suprafata pe care vrei sa aplici fibra de sticla trebuie sa dai un strat de ceara de parchet (pe care il aplici cu carpa aia moale de care ti-am zis mai sus), il lasi sa se usuce o ora dupa care mai dai un strat (asta-i ce-am aflat de la altii, dar eu te-as sfatui sa dai 3-4 straturi de ceara si sa acoperi toata suprafata perfect, altfel te chinui sa desprinzi matrita de piesa originala); dupa ce s-a uscat ceara, prepari solutia lichida astfel: la un litru de nestrapol pui 2 dopuri de intaritor (dopuri de coca-cola la 2 litri) dar sa nu prepari mai mult de 200 mililitri deodata pentru ca se intareste foarte repede si ramane inutilizabil (solutia o prepari in paharelele alea de 200 ml)
deci la un pahar de 200 ml de nestrapol pui aproape jumatate de dop, dar sa nu depaseasca jumatate; nestrapolul il amesteci bine in pahar si il intinzi cu pensula pe suprafata data cu ceara (atentie, dupa fiecare pahar de solutie utilizata introduci pensula in nitrodiluant si o cureti de solutie, dupa care iei alt pahar pentru a prepara o noua doza de nestrapol); dupa ce ai dat cu solutie pe suprafata data cu ceara (lucrezi pe portiuni mici, de 10-15 cm patrati) aplici panza de stratimat si bati cu pensula pe panza pana cand se imbiba bine cu solutia, iar daca nu se imbiba suficient mai aplici solutie peste panza si faci tot posibilul sa nu ramana bule mari de aer sub panza
la imbinarile peticelor de panza de stratimat, le suprapui 1-2 centimetri pentru o rezistenta mai buna; ai mare grija sa nu intri in contact direct cu solutia preparata, provoaca niste usturimi care dureaza cateva ore pana la 2-3 zile si lasa si niste iritatii pe piele; incearca sa nu stropesti covoare, mochete, haine sau alte chestii ca nu prea mai ai cum sa le cureti; asa.....dupa ce s-a intarit substanta (o sa observi ca dupa aplicare se incinge foarte tare, iar dupa reactie se raceste, astfel iti dai seama ca s-a uscat) indepartezi forma obtinuta de pe mulaj si te apuci de finisaje cu glaspapir si cu chit auto (ultimul numai daca e necesar)
unii mai folosesc o solutie pentru o separatie mai buna intre mulaj si piesa obtinuta, si anume gel-coat-ul: este un amestec de nestrapol cu pudra de talc, se prepara la fel ca solutia de mai sus si are rolul de a face mai usoara desprinderea celor 2 piese si este si mai usor de slefuit decat nestrapolul simplu; se poate si fara el.
ce-ar mai fi de zis....cand lucrezi bara, ai grija sa nu ramana nici solutie in care nu ai aplicat fibra de stratimat (se crapa foarte usor fara fibra aia) si nici fibra fara nestrapol (nu are nici un pic de rigiditate)
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 19:13   #22
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

...rigiditate)
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 20:23   #23
IV3RSON

Stage 2
 
IV3RSON's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 44
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Aha...Mc mult!! E foarte folositor ghidul...adik ai spus unele lucruri pe care nu leam auzit pe la altii...in fine...acu...totu e pregatit...am locul unde sa fac...curent...scule..etc..dar nam materiale...adik fibra si restul...nush de unde sa gasesc!! Poate ma ajuta cineva,,,sunt din Galati..
IV3RSON is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 20:32   #24
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

cauta nestrapol la reprezentantele policolor, mi-a zis cineva ca ar fi 1 milion jumate 15 kile....asa ai mai putea sa gasesti pe la baietii care repara/construiesc barci din fibra de sticla
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 06-08-05, 21:34   #25
IV3RSON

Stage 2
 
IV3RSON's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 44
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Nestrapol...dar restu? adik stratimatul este cel mai important..
IV3RSON is offline   Reply With Quote
Old 07-08-05, 13:03   #26
DaciaMustang

Stage 4
 
DaciaMustang's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 227
Default

deci, daca stii pe undeva un centru unde se repara barci, te duci si intrebi acolo (ma gandesc ca in galati ar trebui sa gasesti asa ceva) si o sa te coste in jur de 100 mii metrul de stratimat si 200 mii litrul de nestrapol
daca vrei sa faci o piesa mica, te duci la magazinele de vopseluri auto si cauti \"kituri soudal pentru reparatii\", sunt niste seturi care contin un petic de 1 metru / 40 cm de stratimat si nestrapolul necesar pentru el....pana la urma poti sa-ti cumperi 3-4 seturi de-astea si sa-ti faci chiar si o bara, costurile nu sunt foaaaarte mari...~250 mii un set cu tot ce trebuie, si pahar si pensula si intaritor...dar sa nu cumva sa incerci fara ceara, ca nu rezolvi nimic...sa-mi zici daca ai gasit, daca nu facem cumva sa-ti trimit eu de aici
DaciaMustang is offline   Reply With Quote
Old 08-08-05, 19:35   #27
X-TaZzY

Stage 3
 
X-TaZzY's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 75
Default ...

frumox primu` oltcit ... bravo ...
dar am o intrebare ... de ce peste tot pe forumu` asta gasesc poze cu oltcitu` ala neterminat ? ... cat iti ia frate sa ii dai o culoare macar ... sau doar descri`o ... nu mai pune poze ca te faci de ras ... cu toate ca nu cred ca o sa iasa ceva prea marfa .... bafta ...
__________________
Gama variata de masini. Pentru contact Y!M ID: icstazzy sau andrei.swat2000@gmail.com
X-TaZzY is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 12:36   #28
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: ...

Quote:
Originally Posted by \"X-TaZzY\"
frumox primu` oltcit ... bravo ...
dar am o intrebare ... de ce peste tot pe forumu` asta gasesc poze cu oltcitu` ala neterminat ? ... cat iti ia frate sa ii dai o culoare macar ... sau doar descri`o ... nu mai pune poze ca te faci de ras ... cu toate ca nu cred ca o sa iasa ceva prea marfa .... bafta ...
asa carcotas esti tot timpul?
lasa omul sa se laude cu munca LUI
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-08-05, 21:51   #29
Low_Ridah

Stage 5
 
Low_Ridah's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,248
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

As avea ceva de spus in legatura cu Oltcitu ala alb .... Este in Sv unul cu spoiler exact ca ala shi e facut din tabala ... shi asta e sigur ....shi e home made
__________________
This here is Opel country ... On a quiet day you can almoast here de VW rusting and falling apart ...
Low_Ridah is offline   Reply With Quote
Old 17-08-05, 10:16   #30
IV3RSON

Stage 2
 
IV3RSON's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 44
Member of:
[Midnight Racers]
Default

DaciaMustang...As vrea sa mai vb la tel. sau pe mess...lasami un id sau un nr de tel...
IV3RSON is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -