Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > CAR STYLING

CAR STYLING Cele mai reusite proiecte de styling prezentate in amanunt si supuse votului tau

View Poll Results: Tuning auto personalizat
Cāt de important este designul unui kit exterior pentru voi? 22 66.67%
Sunteti interesati de o astfel de achizitie? 15 45.45%
Care ar fi pretul pe care sunteti dispusi sa platiti pentru aceste servicii? 11 33.33%
Care ar fi perioada de timp in care ati lua in considerare achizitionarea acestor servicii? 9 27.27%
Sunteti interesat de achizitionarea unui kit exterior complet sau numai de componente? 15 45.45%
Multiple Choice Poll. Voters: 33. You may not vote on this poll

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 08-08-12, 18:17   #16
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Ma bucur ca iti place. in curand si partea din spate. Daca mai doreste cineva va rog postati poze...si o sa incerc sa fac cateva schite pentru fiecare.
gsdesigncenter is offline  
Old 19-08-12, 15:32   #17
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Chiar nu mai doreste nimeni sa posteze poze.... am fost in concediu, zilele astea partea din spate pentru Seat
gsdesigncenter is offline  
Old 25-08-12, 10:24   #18
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Partea din spate a seat-ului. Astept comentarii
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	leon spate.jpg
Views:	109
Size:	337.0 KB
ID:	2533882   Click image for larger version

Name:	leon spate1.jpg
Views:	115
Size:	325.2 KB
ID:	2533883  
gsdesigncenter is offline  
Old 25-08-12, 17:37   #19
cristi87

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 129
Member of:
[DACIA]
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

au iessit foarte frumoase schitele tale! imi plac mult! Felicitari!!
Te rog frumos,poti face cateva schite si pt opelul meu?? sper sa fie bune pozele.schitele vreau apoi sa le transform in autocolant,sa vad km fac.vreau sa fie cat mai aproape de adevar....multumesc!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Imagine015.jpg
Views:	42
Size:	700.5 KB
ID:	2534276   Click image for larger version

Name:	Imagine017.jpg
Views:	36
Size:	636.2 KB
ID:	2534277   Click image for larger version

Name:	Imagine016.jpg
Views:	42
Size:	603.6 KB
ID:	2534278  

Click image for larger version

Name:	11082012410.jpg
Views:	35
Size:	1.29 MB
ID:	2534279  
__________________
ai grija de masina,daca nu vrei sa te lase knd ti-e lumea mai draga...
cristi87 is offline  
Old 31-08-12, 20:47   #20
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Salut. postez partea din fata pentru Astra...s-a terminat concediul si e mai greu cu timpul liber. astept comentariile voastre.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	astra1.jpg
Views:	149
Size:	2.27 MB
ID:	2539874  
gsdesigncenter is offline  
Old 31-08-12, 22:32   #21
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

O alta schita...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	astra2.jpg
Views:	123
Size:	2.28 MB
ID:	2539906  
gsdesigncenter is offline  
Old 14-09-12, 14:48   #22
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Salut, Nu mai este nimeni interesat de eventuale modificari? Sincer ma asteptam la o participare mai interactiva pe acest subiect. Discutii in legatura cu acest concept de tuning, critici sau caracterizari ale conceptelor propuse de mine.

Vreau sa stiu parerea voastra in legatura cu acest topic. Ce parere aveti despre tuningul personalizat in varianta prezentata de mine? Ati fi dispusi sa incercati asa ceva? Nu luam in discutie pretul sau disponibilitatile financiare actuale.

Va invit doar la o discutie pe acest subiect. Astept cu nerabdare parerile voastre.

Multumesc.
gsdesigncenter is offline  
Old 16-09-12, 13:43   #23
silviun95

Stage 5
 
silviun95's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,161
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Chiar daca eu prefer mai mult masinile stock, imi place mult ceea ce ai facut pe Opel, Bravo!
silviun95 is offline  
Old 17-09-12, 13:02   #24
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

O piata pentru acest tip de tuning-personalizat exista, insa la noi in tara dpdv al banilor investiti nu gasesti multi clienti care sa fie dispusi sa plateasca un proiect cap - coada facut la un nivel profesionist, sa plateasca si executia sa, etapa extrem de importanta. Daca echipa care executa proiectul si lucreaza in colaborare cu designerul, nu se ridica la un nivel foarte bun ( si asta costa sa platesti asemenea oameni )chiar si un design foarte bun poate sa fie ruinat dupa executie cand il vezi transpus pe masina la final. Revenind acum la un proiect " participationist" designer - client , llucrurile pot lua o intorsatura negativa atat pentru proiect cat si pentru masina, poti intalni clienti care spun " stiu eu cum vreau sa fie doar ca nu stiu sa desenez " daca are cat de cat o cultura auto poate ca mai este o cale de dialog, dar daca nu are acesta cultura auto rezultatul este in general un dezastru.
gabriel_cars is offline  
Old 17-09-12, 14:45   #25
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Sunt de acord cu tine gabriel_cars, in ceea ce priveste posibilitatea ca un client "sa stie el cum trebuie sa arate masina"-dar acest lucru poate fi combatut prin cel putin 2 metode.
1) Designerul / producatorul, daca nu vrea sa fie partas la asa ceva si are un pic de respect pentru lucrul bine facut si de calitate ...poate refuza lucrarea.
2) La inceputul lucrarii, designerul prezinta cateva schite, si implicit clientul poate alege una...sau propune modificari.

Cat despre pret...nu cred ca poate fi foarte ridicat. Eu am realizat un astfel de Kit pentru un Audi A4....cel de la inceputul forumului, nu e exact aceeasi bara, nu am realizat-o identica din lipsa de timp....si nici pragurile asa pronuntate...si a costat in jur de 1000 de euro in conditiile in care lucrarea a fost realizata in Franta...si fibra de sticla si toate produsele necesare au fost achizitionate de la MR Bricolage... Dupa calculele mele un kit complet in Romania ar fi in jur de 4 000 de lei cu tot cu manopera.
gsdesigncenter is offline  
Old 17-09-12, 14:58   #26
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Corect, varianta 1 este 100% de ales indiferent daca esti sau nu designer profesionist. Referitor acum la kit-ul pentru Audi pretul pare bun, inteleg ca ai facut acolo bara fata / spate si pragurile . In cat timp au realizat piesele ?
gabriel_cars is offline  
Old 18-09-12, 11:19   #27
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

A durat cam o saptamana. Si le-am facut impreuna cu fratele meu si proprietarul masinii. Dar a fost mult de munca deoarece nu am recurs la a face matrita, ci direct pe forma sculptata...asa fibra a trebuit slefuita mai mult...si asta a luat cel mai mult timp.

Daca sunteti interesati, puteti propune diverse modele si eu o sa realizez schitele.
Totodata o sa realizez si eu cateva schite pe cateva modele alese aleatoriu...si astept parerile voastre.
gsdesigncenter is offline  
Old 18-09-12, 11:50   #28
gabriel_cars

Stage 3
 
gabriel_cars's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 158
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Aici vroiam sa aduc discutia, la valoarea remuneratiei pentru ca oricat de artisti am fi si oricat de mult ne place sa lucram, e o activitate care trebuie platita bine ca sa fie facuta bine. Este la fel de adevarat ca nu este o garantie ca daca dai ceva mai mult o sa si primesti un proiect si o realizare buna , daca spui ca dai 5000 de euro o sa gasesti in mod sigur destui sa zica ca sunt mama si tatal designerilor iar la executie nu mai este nimeni ca ei, si dupa acest discurs la final vezi dezastrul,concretizat intr-un design mediocru , executie slaba a proiectului ( muchii strambe , racorduri intre suprafete cu raze extrem de variabile .. etc ) . Ce spui tu este ok in doua variante, la inceput de afacere sa tragi tare in speranta ca iti faci publicitate si ulterior sa lucrezi pe niste preturi rentabile sau cand este vorba de un proiec sa zicem " in familie " pentru ca in cazul in care lucrezi ca designer , dupa asta inca 3 oameni la executie , si asta in cazul in care doi din ei sunt designerul initial ( tu ) si unul face si vopsitoria , toate astea pentru cca 1000 de euro , si intr-o activitate ce presupune cel putin o luna de lucru , devine sa zic cel putin nerentabila dpdv al unei afaceri bazate pe asa ceva. Nu mai trebuie sa mentionez cat de lunga poate sa fie discutia ce are in vedere raportul dintre cat a dat proprietarul pe masina si cat este dispus sa dea pe un proiect si o executie a unui tuning personalizat . Daca a dat sa zicem 6000 de euro pe o masina sh ( BMW , AUDI , etc.. ) este foarte clar ca sunt extrem de putini dispusi sa dea si 2000 pe un asemenea proiect, indiferent de cat de valoros ar fi el ca design si cat de bine ar urma sa fie pus in practica. Sunt putini care iau o masina cu o suma si intru-un interval relativ mic sa fie dispusi sa bage inca 1/2 , 1/3 din valoarea initiala a masinii intr-un asemenea proiect. La masini de la 12.000 euro, 15.000 de euro in sus discutia poate sa fie mai " lejera " pe acesta tema. O discutie mai exacta despre piata autohtona cred ca poti sa o ai cu cei ( nu este obligatoriu sa fie persoane care sa se ocupe de design ) care detin ateliere de profil si sunt in contact des cu persoane care doresc diverse interventii de tuning auto.
gabriel_cars is offline  
Old 18-09-12, 14:07   #29
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Principalul meu obiectiv....este de a vedea interesul asupra acestui concept.
Ai dreptate in tot ceea ce ai zis, dar nu asta e ceea ce vreau eu de la acest forum.
Poate fi realizat un astfel de tuning, personalizat, la un pret accesibil, si foarte apropiat de ceea ce furnizeaza alti producatori care produc kit-urile in serie.(in cazul lor pretul este mic, datorita matritelor, si injectiei de plastic). Pentru a avea un randament bun...si eu vreau sa utilizez matrite....acum poate veti spune ca unde mai este partea personalizata...raspunsul este matrita modulara....mai pe intelesul tuturor....un fel de LEGO...aceleasi piese..alte forme.
Acum veti zice....este posibil?...Eu zic ca da, este posibil, daca se pot realiza astfel de matrite pentru injectie de plastic sau turnare aluminiu...de ce nu pentru fibra de sticla...care are mai putine constrangeri decat plasticul sau aluminiul (nu are temperatura ridicata, nu axista injectie sub presiune, nu necesita frezarea matritei deoarece matrita va fi tot din fibra).
Am o experienta de peste 6 ani in proiectarea pieselor auto din aluminiu, otel, fonta si plastic, cat si in realizarea matritelor pentru aluminiu si plastic.
Vreau sa intelegeti ca este posibil, si pot realiza un astfel de concept, singurul lucru necesar este timpul....Momentan nu dispun de foarte mult...dar conceptul exista pe foaie, experienta in realizarea diverselor componente este, trebuie numai sa le combin.
gsdesigncenter is offline  
Old 18-09-12, 14:13   #30
gsdesigncenter

Stage 2
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 74
Default Re: Tuning personalizat, sau restilizare dupa bunul plac

Daca doriti sa ma ajutati pentru realizarea unei idei cat mai concrete asupra interesului am un kestionar online pregatit.

Problema este, si aici am nevoie de acordul administratorului, nu stiu daca pot posta linkul catre acest kestionar pe forum, ca toata lumea sa il acceseze.

Daca este posibil il voi posta pe forum, daca nu voi cauta o alta varianta pentru a nu incalca regulile forumului.

Multumesc
gsdesigncenter is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -