Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-06, 18:33   #16
83SOF

Stage 4
 
83SOF's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 277
Default Re: masinile modificate din bacau

Misu, nu a spus nimeni ca e usor sau ieftin sa faci modificari, dar de aceea esti pasionat de tuning, pentru ca iti asumi niste riscuri, la fel ca atunci faci o cursa cu cineva si iti soliciti masina la maxim. Cristi a zis ca eu imi permit sa umblu la a mea pentru ca am dat putin pe ea, ceea ce nu e adevarat. O fac pentru ca imi place, si am mai spus, m-as baga si intr-una noua. Ca mi-am cumparat-o pe asta la un pret mic, in primul rand iubesc modelul (am avut trei pana acum) si in al doilea rand a fost o afacere extrem de buna, am luat-o la jumatate de pret.

Nu stiu de ce exista impresia asta gresita ca aici cu 5 dolari ti-ai facut masina de 400 de cai putere. Preturile pentru piesele de performanta sunt comparabile pentru toate marcile, poate putin mai ridicate pentru modelele mai noi care inca nu au o piata atat de larga de desfacere. Ca sa iti dau si eu un exemplu, un esapament complet de calitate buna pentru Thunderbird-ul meu de la Flowmaster ma ajunge in jur de $1200, fara manopera. Eu nu imi permit sa dau banii astia, si caut "deals" de la oameni care isi fac upgrade la upgrade, si vand mai ieftin.

Ca sa iti raspund la afirmatii, Cristi, daca te intereseaza ceva inveti. Eu nu ma bag in cutia pe care o am acum pe masina (AOD) pentru ca e prea complicata si nu pot scoate performanta din ea - de aceea o si schimb. Sunt destui care au umblat in masinile lor pe forumul acesta, altfel s-ar chema 4stock sau 4copii_fara_permis. Ti-ai luat jante, bravo, you're rolling on dubs, si o sa ma mandresc la toti negrii de pe-aici ca si la noi in Romania avem oameni cool. Am spus mai sus de ce umblu la masina, si referitor la garantie, inseamna ca daca o sa ajunga si la noi in Romania garantiile de 10 ani/ 160.000 km, o sa dea magazinele de tuning faliment cu oameni ca tine.
__________________
Triumph Speed Four
Pontiac Grand Prix V6
Ford Thunderbird V8
83SOF is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 19:57   #17
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Post Re: masinile modificate din bacau

Dar am o intrebare, cam cat te ajunge pe tine sa aduci un extra de 100 de cai?

Si mie probabil ca mi-ar place sa umblu la ea, dar daca as stricat-o ... eu ce fac? asta e diferenta intre masina scumpa si masina mai ieftina ... si nu e vorba neaparat ca una e scumpa si alta e ieftina, ci pt una e noua si alta e veche, si pt ca e dif mare de tehnologie ...

Ai zis ca si eu risc daca fac cursa cu cineva ... nu fac asa de des ... si oricum, cred ca e mai mare riscul sa ma bag la modificari ...
Trebuie sa tii cont ca la orice service din tara ... daca nu sunt trimisi mecanicii la specializare afara, poti sa faci ceva pe el service ...
Eu sincer nu ma risc sa ma duc cu masina mea la un meserias ...
asa ca ... daca sunt pasionat trebuie sa las totul balta si sa ma duc la specializare?

Si tu ai zis ca ai cumparat de la cineva care a facut la randul sau upgrade la upgrade ... daca imi spui unde gaseste cristi sau eu piese de performanta la mana a 2 in Romania ...

Trebuie sa intelegi ca este diferenta mare intre Romania si America.

am vazut ca pe transmisie ... ai dat 80 si ceva dolari ... nu am cautat cam cat ar fi una pt mine ... dar garantez ca nu se compara ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 20:06   #18
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Post Re: masinile modificate din bacau

Si te rog, nu mai fa afirmatii gratuite la adresa lui cristi, pt ca nu il cunosti, si nu si-a cumparat jante pt ca sa se dea mare, sa fie blink ... ci pt ca deocamdata nu sunt alte oferte pt 407 ... e un tip care e pasionat de asa ceva, si cred ca si eu si el stim destul de multe despre tuning ... poate nu despre mecanica ... dar iti garantez ca macar la styling ne-am descurca cu brio daca am deschide un magazin de tuning.

Atata putem sa facem in tara ... intelege asta ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 20:15   #19
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: masinile modificate din bacau

Si cu garantia ... uite ... i s-a consuma claxonul ... il schimba pe garantie ... daca era sa-l cumpere il ajungea vreo 5 milioane ... atata m-a ajuns pe mine cand l-am schimbat ... si nici macar nu am schimbat ambele claxoane ci numai unu.
Sau, cand i s-au ovalizat putin discurile de frana ... de la prostii de la spalatorii care iti dau cu jetul direct pe discuri, cand vii cu ele incinse, i-au schimbat discurile ... si alea il mai ajung ... nici nu stiu cat. dar cat crezi ca ajung daca doar un claxon il poate ajunge 5 milioane ...
Eu mi le-am rectificat 1 data ... si acuma iar sunt ovalizate ... trebuie sa ma duc la service ... si sper sa mai poata fi rectifcate, sa fie destul de groase, si sa nu trebuiasca sa le schimb.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 24-03-06, 21:03   #20
marius_lox

Stage 5
 
marius_lox's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 488
Default Re: masinile modificate din bacau

pe mine m-ar durea sufletul sa umblu la a mea in motor, transmisie, etc(masina de 7000 euro), dar la una de peste 20000!!
marius_lox is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 18:00   #21
codrin44

Stage 5
 
codrin44's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 1,189
Member of:
[FORD]
Default Re: masinile modificate din bacau

atunci faceti ca mine...una bucata de oras...si una bucata de modificari....
se gasesc si la noi de ex. forduri cu 400-500 euro+multa munca si ambitie+rabdare+prieteni.....
aia de oras o lasi stock si aia "eftena" o faci bucati si o pui la loc
__________________

~~~~~~~~~ F o r d C a p r i ~~~~~~~~~
don't just get older...they just get faster
codrin44 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 08:21   #22
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: masinile modificate din bacau

adevar grait-ai!AMIN!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 26-03-06, 15:35   #23
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: masinile modificate din bacau

83SOF nu imi mai bat capul..Ai dreptate..nu am nici o treaba cu tuningul..Scuza-ma ca scriu pe forumul asta..Numai bine..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 12:47   #24
EuGenius

Stage 3
 
EuGenius's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 165
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: masinile modificate din bacau

Quote:
Originally Posted by codrin44
atunci faceti ca mine...una bucata de oras...si una bucata de modificari....
se gasesc si la noi de ex. forduri cu 400-500 euro+multa munca si ambitie+rabdare+prieteni.....
aia de oras o lasi stock si aia "eftena" o faci bucati si o pui la loc
vali a inglobat tot ce ati spus pana acum...shi sunt 100% de acord cu el..la fel ii inteleg shi pe SFW shi cristi407...asa cum sunt de acord shi cu 83SOF...sa am 25000 euro mi-as lua:
1.logan de oras
2.civic la second hand in care mai bag vreo 10 mii shi am shi masina de curse
Dar fiecare are alte gusturi,alte prioritati
MAI TREBUIE MENTIONAT ca,atunci cand ma gandesc la tuning,ma gandesc la modificari la partea mecanica.Nu prea ma pasioneaza tuningul exterior.C u siguranta mai intai m-as apuca de mecanica shi dupa aceea de exterior..
Idealul meu e o masina de clasa compacta care sa nu atraga la exterior deloc(sa fie cea mai banala masina) dar care sa rupa masini considerate"tari' ca putere.Fiecare dupa posibilitati.Eu sper ca sa pot duce la capat ideea...
__________________
La Omul sarac nici CAII(putere) nu trag...
EuGenius is offline   Reply With Quote
Old 30-03-06, 18:27   #25
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: masinile modificate din bacau

Quote:
Originally Posted by EuGenius
vali a inglobat tot ce ati spus pana acum...shi sunt 100% de acord cu el..la fel ii inteleg shi pe SFW shi cristi407...asa cum sunt de acord shi cu 83SOF...sa am 25000 euro mi-as lua:
1.logan de oras
2.civic la second hand in care mai bag vreo 10 mii shi am shi masina de curse
Dar fiecare are alte gusturi,alte prioritati
MAI TREBUIE MENTIONAT ca,atunci cand ma gandesc la tuning,ma gandesc la modificari la partea mecanica.Nu prea ma pasioneaza tuningul exterior.C u siguranta mai intai m-as apuca de mecanica shi dupa aceea de exterior..
Idealul meu e o masina de clasa compacta care sa nu atraga la exterior deloc(sa fie cea mai banala masina) dar care sa rupa masini considerate"tari' ca putere.Fiecare dupa posibilitati.Eu sper ca sa pot duce la capat ideea...
orice idee ai avea ,o mina de ajutor gasesti oricind la mine!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 01:33   #26
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: tuning vs styling - disputa de idei

Da sincer ... cand merg la drum lung ... nu vreau sa merg neaparat nici cu loganul si nici cu civicul de curse .... vreau sa ma simt bine la volan ... asta conteaza cel mai mult ... sa ai o masina care iti place, cu care sa te impaci cel mai bine ... care sa ti se potriveasca ...


Si aleks ... nu trebuia sa fie redenumit topicul asa ... se va intelege ca eu as prefera stylingul .... nicidecum, as prefera sa am masina stock la exterior si cu 500 cai sub capota ... dar ... e greu tare de tot ...
Daca banii nu ar conta ... normal ca, cam toti ar pune pe primul loc tuningul (adik la motor )
SFW is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 16:49   #27
EuGenius

Stage 3
 
EuGenius's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 165
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: tuning vs styling - disputa de idei

Quote:
Originally Posted by SFW
Da sincer ... cand merg la drum lung ... nu vreau sa merg neaparat nici cu loganul si nici cu civicul de curse .... vreau sa ma simt bine la volan ... asta conteaza cel mai mult ... sa ai o masina care iti place, cu care sa te impaci cel mai bine ... care sa ti se potriveasca ...


Si aleks ... nu trebuia sa fie redenumit topicul asa ... se va intelege ca eu as prefera stylingul .... nicidecum, as prefera sa am masina stock la exterior si cu 500 cai sub capota ... dar ... e greu tare de tot ...
Daca banii nu ar conta ... normal ca, cam toti ar pune pe primul loc tuningul (adik la motor )
am spus mai spus ca te inteleg inclusiv pe tine mihai..chiar ma gandeam la ce sa ma complic..cu 10000 gasesc s3 acum la second...are cienva idee in cat il poti duce de la 209 cp?thx.
EuGenius is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 16:51   #28
EuGenius

Stage 3
 
EuGenius's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 165
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: masinile modificate din bacau

Quote:
Originally Posted by DASCALUGABRIEL
orice idee ai avea ,o mina de ajutor gasesti oricind la mine!
stiu gabi nu am uitat ce am vorbit numai ca deocamdata trebuie sa ma limitez...am intrat shi yo in impas financiar..shi asta care o am acum nu cred ca mai merita efortul..sa speram la anu,l cine stie..
EuGenius is offline   Reply With Quote
Old 31-03-06, 17:01   #29
marius_lox

Stage 5
 
marius_lox's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 488
Default Re: tuning vs styling - disputa de idei

dar ce are loganul ?? e o masina bunicica!!
Quote:
Originally Posted by SFW
Da sincer ... cand merg la drum lung ... nu vreau sa merg neaparat nici cu loganul si nici cu civicul de curse .... vreau sa ma simt bine la volan ... asta conteaza cel mai mult ... sa ai o masina care iti place, cu care sa te impaci cel mai bine ... care sa ti se potriveasca ...


Si aleks ... nu trebuia sa fie redenumit topicul asa ... se va intelege ca eu as prefera stylingul .... nicidecum, as prefera sa am masina stock la exterior si cu 500 cai sub capota ... dar ... e greu tare de tot ...
Daca banii nu ar conta ... normal ca, cam toti ar pune pe primul loc tuningul (adik la motor )
marius_lox is offline   Reply With Quote
Old 05-04-06, 14:39   #30
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning vs styling - disputa de idei

Quote:
Originally Posted by SFW
Da sincer ... cand merg la drum lung ... nu vreau sa merg neaparat nici cu loganul si nici cu civicul de curse .... vreau sa ma simt bine la volan ... asta conteaza cel mai mult ... sa ai o masina care iti place, cu care sa te impaci cel mai bine ... care sa ti se potriveasca ...


Si aleks ... nu trebuia sa fie redenumit topicul asa ... se va intelege ca eu as prefera stylingul .... nicidecum, as prefera sa am masina stock la exterior si cu 500 cai sub capota ... dar ... e greu tare de tot ...
Daca banii nu ar conta ... normal ca, cam toti ar pune pe primul loc tuningul (adik la motor )
eu gandesc exact ca si tine...
sper oricum sa reusesc sa-mi iau si o motocicleta anul asta, si asa imi voi potoli si setea de adrenalina ( sa vad ce civic de curse va reusi sa aiba acceleratiile mele )...
cat despre topic... eram in pana de idei...
aleks is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -