Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Bacau

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-09, 17:08   #5821
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

da bune argumentari ...ms..ai dreptate de multe ori eram cu prietenii si cand vedeam o masina tunata spuneau ...mama da ce forja isi ia masina...chiar azi faceam poze la zoz si spunea unu ca e varza motoru de la atat talpa...ceea ce nu cred(motoarele de vw fiind printre cele mai fiabile) ..bine ca astea sunt pareri de amatori ca e forjata(nu ca as fi eu vreun expert)

Last edited by aleyx_oltcit; 22-05-09 at 17:11.
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 17:26   #5822
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by aleyx_oltcit View Post
da bune argumentari ...ms..ai dreptate de multe ori eram cu prietenii si cand vedeam o masina tunata spuneau ...mama da ce forja isi ia masina...chiar azi faceam poze la zoz si spunea unu ca e varza motoru de la atat talpa...ceea ce nu cred(motoarele de vw fiind printre cele mai fiabile) ..bine ca astea sunt pareri de amatori ca e forjata(nu ca as fi eu vreun expert)
Ce nu se gandesc astia care spun asa ceva e ca persoanele care baga bani in masinile lor tin la ele si au grija de ele.

Ca exemplulucru care m-a mirat si pe mine): azi mi-am facut Itp-ul la A4 si la testarea suspensiilor mi-a iesit pe fata 83% si pe spate 73% ... asta in conditiile in care masina e din 2002 ... iar la Toyota Aygo (masina de oras) in varsta de 2 ani mi-a iesit 75% la suspensii. Si noxele au iesi perfecte.

Asta asa ca e masina tunata si forjata .

Oricum, nu cred ca e un om (cu capul pe umeri) care sa creada ca o sa creasca valoarea masinii cu tuningul ... poate sa creasca cu ceva fata de una stock, dar nici pe departa pe cat a bagat in masina. Tuningul e o boala... si intradevar ... la un moment dat ajungi la un prag de la care iti dai seama ca nu mai poti urca... sau ca daca ai urca te-ar costa extraordinar de multi bani, cum a fost si la mine de altfel.
SFW is offline   Reply With Quote
Old 22-05-09, 19:35   #5823
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

intr-adevar, nici incet nu mergem, dar in comparatie cu o masina care e condusa de o femeie(subturata, gropi si nush cate altele) ale noastre o duc mult mai bine, sau in comparatie cu o masina condusa de mosnegi(las ca o prind cu sarma sa ma mai duca o luna)la noi se schimba imediat ce o bucsa bate, un amortizor nu mai e in mintile lui etc etc.......
eu ma uit in cazul meu, maikmea intelege mania mea pt masina, si nu-mi zice nimic ca bag bani in ea si ma ajuta de fiecare data cand ii zic ca vrea nush ce jante imi trebe alte arcuri si cate si mai cate pe cand taikmeu nu are o treaba, ''iar bagi bani in masina aia??, eu in 10 ani am bagat jumate cat ai bagat tu in a ta intr-un an....'' dar facand comparatie intre a mea si a lui, e diferenta mareee, numai la cum scartai a lui si cum nu scartaie a mea ramai interzis......dar a lui e masina ingrijita ca nu-i tunata si a mea e rupta de talpa ca are mici modificari........and soo on
__________________
SEAT LEON - 19tdi.110cp
My car: https://forum.4tuning.ro/112-masina-mea-seat/66244-my-seat-leon-bc-87-crs.html
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 10:32   #5824
dragongc

Stage 2
 
dragongc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 57
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Nici eu nu inteleg 100 % tunerii, dar e o pasiune ca oricare alta. Sigur ca nu ofera proprietarului mai multe drepturi decat altor soferi si nici obligatia sa o "calce" la 120 la ora pe strazile unui targ ca Bacaul... dar astea sunt doar simple intamplari, exceptii...nu-i asa ? Iar motoare chinuite de soferi care se cred schumacher sunt si pe masinile ne-tunate...
O masina tunata atrage atentia... O spune unul care nu a avut si nu va avea niciodata niciun gand de a-si tuna masina. E placuta totusi impresia "artistica"... si ma refer la tuningul de bun gust, pe care-l respect, nu la tiganeala. (Apropo: a mai vazut si altcineva, de regula in zona URA, un opel cu numar de italia, verde tzipator, cu tot soiul de zorzoane argintii si portocalii ? Cocalaromobilul, cu alte cuvinte... Daca am aparatul ii fac o poza sa vedeti ce poate mintea unora in materie de tiganeala). Sa revenim la tuning. Prefer o masina cu toate la locul lor, inclusiv elemente estetice, decat sa o cumpar si sa ma apuc sa-i pun spoilere in culoarea caroseriei, nu'sh ce eleron, inca 17 HP la motor and so on. Dar unele tuninguri sunt adevarate opere de arta si aproape ii inteleg pe cei care baga bani ca pentru inca o masina ca sa o faca pe-a lor mai interesanta... Chestie de gust, oricum.
Si cum vrei sa schimbi o masina "stock" de care esti multumit, doar pentru ca-ti doresti ceva mai bun...la fel si cu cele tunate, banuiesc, vor si ei mai mult sau le vin alte idei de tunare...dar aici ne pot lamuri mai bine cei care fac tuning. Eu-s curios, oricum, sa aflu mai multe. Deocamdata doar pt cultura mea generala.
dragongc is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 10:37   #5825
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
O spune unul care nu a avut si nu va avea niciodata niciun gand de a-si tuna masina.
poi daca nu esti pasionat nu prea ai cum sa intelegi microbul asta.adik ti se pare ceva aiurea sa dai cam 300euro de ex. pt o pereche de jante si etc...in fine.)... ... cand faci ceva la o masina se spune tuning nu tunare da nu'i nimic:P

Last edited by aleyx_oltcit; 23-05-09 at 11:56.
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 11:50   #5826
Acc3l3ratoR
Oltcit Driver

Stage 5
 
Acc3l3ratoR's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,528
Member of:
[Oltcit]
[Honda]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

sa stii ca 300e pt jante e cam putin....
Acc3l3ratoR is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 11:56   #5827
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

..stiu am spus un pret asa estimativ...am gasit la bazar jante frumusele la 300 euro..dar SH
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 23-05-09, 16:51   #5828
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
Nici eu nu inteleg 100 % tunerii, dar e o pasiune ca oricare alta. Sigur ca nu ofera proprietarului mai multe drepturi decat altor soferi si nici obligatia sa o "calce" la 120 la ora pe strazile unui targ ca Bacaul... dar astea sunt doar simple intamplari, exceptii...nu-i asa ? Iar motoare chinuite de soferi care se cred schumacher sunt si pe masinile ne-tunate...
O masina tunata atrage atentia... O spune unul care nu a avut si nu va avea niciodata niciun gand de a-si tuna masina. E placuta totusi impresia "artistica"... si ma refer la tuningul de bun gust, pe care-l respect, nu la tiganeala. (Apropo: a mai vazut si altcineva, de regula in zona URA, un opel cu numar de italia, verde tzipator, cu tot soiul de zorzoane argintii si portocalii ? Cocalaromobilul, cu alte cuvinte... Daca am aparatul ii fac o poza sa vedeti ce poate mintea unora in materie de tiganeala). Sa revenim la tuning. Prefer o masina cu toate la locul lor, inclusiv elemente estetice, decat sa o cumpar si sa ma apuc sa-i pun spoilere in culoarea caroseriei, nu'sh ce eleron, inca 17 HP la motor and so on. Dar unele tuninguri sunt adevarate opere de arta si aproape ii inteleg pe cei care baga bani ca pentru inca o masina ca sa o faca pe-a lor mai interesanta... Chestie de gust, oricum.
Si cum vrei sa schimbi o masina "stock" de care esti multumit, doar pentru ca-ti doresti ceva mai bun...la fel si cu cele tunate, banuiesc, vor si ei mai mult sau le vin alte idei de tunare...dar aici ne pot lamuri mai bine cei care fac tuning. Eu-s curios, oricum, sa aflu mai multe. Deocamdata doar pt cultura mea generala.
aleyx_oltcit a pus o cu totu alta intrebare, daca ai vrut sa-i raspunzi in vreun fel la intrebarea lui, si daca tu nu intelegi de ce unii baga bani in masini, ei uite baga pt ca au bani si vor sa aiba o masina mai unica, baga bani pt ca tin la masina lor,sunt multumiti, si o vor putin mai altfel decat cele stock(uite in cazul meu, imi place masina mea, imi place tuningul, nu am bani sa bag la greu ca de as avea as baga si vreau putin sa fie mai altfel decat celelalte leonuri)pana imi voi permite sa-mi iau alta treptat treptat ii mai schimb una alta pt ca altii sunt pasionati sa calatoreasca, altii sa aiba un adevarat arsenal de computere in casa etc etc, noi suntem pasionati de masini, si bagam bani in ele..........

p.s. nu prea inteleg ce ai vrut sa spui in ultima fraza, pai daca nu e stock e tunata intr-un fel sau altul, excludem cele kitch, acolo e ceva de genu unde-i nu-i cap vai de masina.....
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 00:55   #5829
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
Nici eu nu inteleg 100 % tunerii, dar e o pasiune ca oricare alta. Sigur ca nu ofera proprietarului mai multe drepturi decat altor soferi si nici obligatia sa o "calce" la 120 la ora pe strazile unui targ ca Bacaul... dar astea sunt doar simple intamplari, exceptii...nu-i asa ? Iar motoare chinuite de soferi care se cred schumacher sunt si pe masinile ne-tunate...
O masina tunata atrage atentia... O spune unul care nu a avut si nu va avea niciodata niciun gand de a-si tuna masina. E placuta totusi impresia "artistica"... si ma refer la tuningul de bun gust, pe care-l respect, nu la tiganeala. (Apropo: a mai vazut si altcineva, de regula in zona URA, un opel cu numar de italia, verde tzipator, cu tot soiul de zorzoane argintii si portocalii ? Cocalaromobilul, cu alte cuvinte... Daca am aparatul ii fac o poza sa vedeti ce poate mintea unora in materie de tiganeala). Sa revenim la tuning. Prefer o masina cu toate la locul lor, inclusiv elemente estetice, decat sa o cumpar si sa ma apuc sa-i pun spoilere in culoarea caroseriei, nu'sh ce eleron, inca 17 HP la motor and so on. Dar unele tuninguri sunt adevarate opere de arta si aproape ii inteleg pe cei care baga bani ca pentru inca o masina ca sa o faca pe-a lor mai interesanta... Chestie de gust, oricum.
Si cum vrei sa schimbi o masina "stock" de care esti multumit, doar pentru ca-ti doresti ceva mai bun...la fel si cu cele tunate, banuiesc, vor si ei mai mult sau le vin alte idei de tunare...dar aici ne pot lamuri mai bine cei care fac tuning. Eu-s curios, oricum, sa aflu mai multe. Deocamdata doar pt cultura mea generala.
Aşteptam o lămurire de la tine prin p.m., nu mi-ai mai spus şi mă ţii curios
Cu asta cu tuningul e o discţie atāt de complexă īncāt nu mă ţine să deschid subiectul, cel putin la ora asta sigur nu...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 07:21   #5830
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

e clar ca dragongc ne-a pus pe multi in ceata )
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 09:16   #5831
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

nu ne-a pus īn ceaţă, dar cu el fiecare discuţie trebuie purtată de la Adam şi Eva īncepānd, altfel īţi contraargumentează la infinit...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 15:45   #5832
dragongc

Stage 2
 
dragongc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 57
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Mda, e posibil sa fi bagat in ceata pe unii. Am tendinta sa ma lungesc. Nimeni nu-i perfect...
Oricum nu incercam sa raspund cuiva, pentru ca nu sunt pasionat de tuning, mai mult imi precizam un punct de vedere. Si incercam sa inteleg si eu de ce vinde cineva o masina pe care a modificat-o, poate, ani la rand. Si explicatia mea era asta: oricat ti-ar placea o masina la un moment dat (tunata sau obisnuita), dupa un timp ori te plictisesti, ori apare una mai buna, ori (in cazul celor cu tuningul) iti vin idei pe care nu le poti aplica pe cea veche (si tuningul asta are o limita, nu poti tuna o masina la nesfarsit , zic eu...) Cu stockul nu era vorba de evolutie prin tuning, ci evolutie prin cumpararea altui stock, mai frumos si mai destept decat cel vechi.
N-am rabdare sa expic mai clar, ideea mea de baza era ca tuningul are logica lui, evident.


Aleks... m-am lamurit intre timp si cu ziar si cu tot, nu mai e nevoie de pm.
Aaa...si nu contraargumentez la infinit...nu intodeauna...ci doar cand am dreptate... De-asta m-am agitat si am postat mult aici cand cu articolul despre zoz si focusul ala. Pt ca aveam dreptate in 99 % din toata chestia. Chiar daca-mi sunt simpatici tunerii, in general. Acum oricum postez rar...

Last edited by dragongc; 24-05-09 at 15:56. Reason: edit
dragongc is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 16:58   #5833
sageata
Mercedes Driver

Stage 5
 
sageata's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,491
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[MERCEDES]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

cum fuge acum masinuta mea, dragoane? salutari pe aceasta cale.
sageata is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 21:52   #5834
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

Quote:
Originally Posted by dragongc View Post
Mda, e posibil sa fi bagat in ceata pe unii. Am tendinta sa ma lungesc. Nimeni nu-i perfect...
Oricum nu incercam sa raspund cuiva, pentru ca nu sunt pasionat de tuning, mai mult imi precizam un punct de vedere. Si incercam sa inteleg si eu de ce vinde cineva o masina pe care a modificat-o, poate, ani la rand. Si explicatia mea era asta: oricat ti-ar placea o masina la un moment dat (tunata sau obisnuita), dupa un timp ori te plictisesti, ori apare una mai buna, ori (in cazul celor cu tuningul) iti vin idei pe care nu le poti aplica pe cea veche (si tuningul asta are o limita, nu poti tuna o masina la nesfarsit , zic eu...) Cu stockul nu era vorba de evolutie prin tuning, ci evolutie prin cumpararea altui stock, mai frumos si mai destept decat cel vechi.
N-am rabdare sa expic mai clar, ideea mea de baza era ca tuningul are logica lui, evident.


Aleks... m-am lamurit intre timp si cu ziar si cu tot, nu mai e nevoie de pm.
Aaa...si nu contraargumentez la infinit...nu intodeauna...ci doar cand am dreptate... De-asta m-am agitat si am postat mult aici cand cu articolul despre zoz si focusul ala. Pt ca aveam dreptate in 99 % din toata chestia. Chiar daca-mi sunt simpatici tunerii, in general. Acum oricum postez rar...
wow, chiar?si eu intr-un post anterior ca am spus?ai cioc cumva si stai in colivie?
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 24-05-09, 21:58   #5835
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cafeneaua băcăuanilor de pe 4tuning

mey dragongc...dc te invarti in juru cozi daca ai scris cu mana ta ca nu ai treaba cu capitolul tuning
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -