Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Evenimente Legal Racing > Curse legale 402 m Bucuresti - 19 mai 2013

Curse legale 402 m Bucuresti - 19 mai 2013 China Town Racing - 19 mai 2013 - Bucuresti

Reply
 
Thread Tools
Old 21-05-13, 12:16   #16
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
Dle. Mustang, tu te faci ca nu intelegi. Ce am scris eu nu are nici o treaba cu ecologia. Nu ma intereseaza poluarea planetei si alte rahaturi verzi din gama. Nu vreau sa par nesimtit insa cand eu ma dadeam la curse tu de-abia iti luai buletinul. Zic asta ca sa nu crezi cumva ca vorbesti cu un racer NFS cu masca de gaze pe fata
Pur si simplu nu inteleg de ce este permisa cu buna stiinta / sau poate din ignoranta posibila intoxicare a spectatorilor cu particule (in cantitati industriale) dovedite ca fiind foarte periculoase organismului uman. Nu bag in aceeasi oala restul dieselurilor care nu dadeau fum ca vulcanul Etna.

Rover_cabrio nu despre asta imi bat eu gura aici.
eu te-am inteles dar ti-am dat exemplu ca sunt lucruri mult mai grave decat o masina diesel care fumega la o liniuta nu exista masina diesel care nu fumega mai ales modificata ..
daca vedeai golful 2 de Bulgaria de la Tulcea de anul trecut spuneai ca e Locomotiva ......nu e vina propietarului ca masina fumega ....
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 12:24   #17
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Nu domnule CataNOS, eu nu inteleg de ce la un eveniment de acest gen o masina care indeplineste toate conditiile tehnice de siguranta, n-ar avea voie sa participe la cursa pentru ca fumega.

Nu sunteti nesimtit, asa este, dar reactia dvs mi se pare putin deplasata aici.
Cine nu suporta, poate pleca linistit si nu se expune riscului de imbolnavire.

In alte tari, la care aspiram din punctul de vedere organizatoric la evenimentele de acest gen, de ce nu se fac astfel de remarci?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 12:24   #18
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
nu e vina propietarului ca masina fumega ....
Nu e nici vina spectatorilor sa stii

Quote:
Gazele de eşapament ale motoarelor diesel cauzează cancer şi sunt mai nocive ca fumatul pasiv, avertizează Organizaţia Mondială a Sănătăţii.

OMS a anunţat marţi, la Lyon, că a decis să modifice gradul de alertă în ceea ce priveşte gazele de eşapament, numindu-le cancerigene. Decizia a fost luată după ce Dr. Debra T. Silverman, director de epidemiologie a mediului la Institutul Naţional de Cancer din Statele Unite ale Americii a realizat un studiu care stabileşte o relaţie cauză-efect între gazele de eşapament şi cancer.

Studiul a analizat expunerea a 12.000 de mineri la gazele de eşapament produse de motoare diesel într-o perioadă de 50 de ani. Concluzia a fost că minerii nefumători prezintă un risc de şapte ori mai mare de cancer pulmonar decât fumătorii pasivi. De asemenea, studiul arată că riscul de îmbolnăvire de cancer este cu atât mai crescut cu cât expunerea este mai îndelungată.

Statutul gazelor de eşapament se schimbă acum pentru prima oară în 23 de ani, după ce, în 1989, OMS le-a etichetat ca „probabil cancerigene". În prezent, gazele de eşapament fac parte din grupa 1 de risc cancerigen, împreună cu fumatul, azbestul, radiaţiile ultra-violete şi alcoolul.
Mai mult de atat ce sa zic.. Mi-am spus punctul de vedere. Este foarte posibil sa fiu eu nebun . Fiecare intelege ce vrea. Sanatate!
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 12:24   #19
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
nu e vina propietarului ca masina fumega ....
E chiar meritul lui, daca o luam pe alta parte
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	01052013414.jpg
Views:	189
Size:	1.39 MB
ID:	2779201  
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 12:35   #20
liviuv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 44
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by CataNOS View Post
Nu e nici vina spectatorilor sa stii



Mai mult de atat ce sa zic.. Mi-am spus punctul de vedere. Este foarte posibil sa fiu eu nebun . Fiecare intelege ce vrea. Sanatate!
Nu cred ca ai dreptate cu poluarea. Suedia este una din tarile cele mai stricte cu privire la poluare si este pentru ecologie inainte de vremea ca Romania sa stie cu ce se ocupa aceasta stiinta. Amenzile sunt drastice, oamenii fac puscarie daca polueaza mediul.
Dar....la cursele auto un motor diesel este acceptat.
Si un motor diesel de curse scoate fum.
Si foarte mult fum de altfel.

Uite aici un Mercedes Diesel la drift:

http://www.speedhunters.com/2012/11/...e-300td-wagon/
liviuv is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 13:34   #21
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

ce discutii ) alti merg cu metroul si comenteaza aici ca o masina scoate fum... dak se poate sa fie diesel 400 de cai si sa scoata aburi doamne ............
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:16   #22
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
E chiar meritul lui, daca o luam pe alta parte
Stii ca varianta corecta era "doesn't" in loc de "don't", nu?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:23   #23
CataNOS

Stage 5
 
CataNOS's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 1,376
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by robert_zed2112 View Post
ce discutii ) alti merg cu metroul si comenteaza aici ca o masina scoate fum... dak se poate sa fie diesel 400 de cai si sa scoata aburi doamne ............
N-am inteles nimic
CataNOS is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 14:42   #24
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

cand o sa ai o masina pt 400 m o sa intelegi
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 15:03   #25
kyler_iulian

Stage 5
 
kyler_iulian's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 525
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

pasiunea pt curse este foarte mare , dar sincer nici eu nu am inteles niciodata de ce sa modifici o masina DIESEL pt curse drag race drift etc ... sincer eu nu le vad rostul acolo , si acum pe buna dreptate, cand se dadeau dizelanurile nici pista nu se mai vedea ! eu stiu ca la curse trebuie sa auzim motoare turate benzinare , fum din rotii [nu din motor] dieselul se aude ca un tractor si strica si buna dispozitie a publicului ...
kyler_iulian is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 15:30   #26
Gaby_Slo

Stage 4
 
Gaby_Slo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 281
Member of:
[DACIA]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

pe principiul asta toata lumea ar trebui sa alinieze la start numai motoare, ca sa fie numai adrenalina si motoare turate pe benzina.

dieselul este mult subapreciat inca. toata lumea le zice tractoare, dar uite ca pe grupele lor au cam fost in frunte, si au fost ursi pe benzina si cu motor turat ) care si`a luat`o de la golf 4 tdi.
__________________

I`m A Driver Now
Gaby_Slo is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 15:37   #27
liviuv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 44
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by kyler_iulian View Post
pasiunea pt curse este foarte mare , dar sincer nici eu nu am inteles niciodata de ce sa modifici o masina DIESEL pt curse drag race drift etc ... sincer eu nu le vad rostul acolo , si acum pe buna dreptate, cand se dadeau dizelanurile nici pista nu se mai vedea ! eu stiu ca la curse trebuie sa auzim motoare turate benzinare , fum din rotii [nu din motor] dieselul se aude ca un tractor si strica si buna dispozitie a publicului ...


Asa eram si eu inainte, gandeam ca diesel-ul nu e pentru curse.
Si pe urma am vazut Audi R18 Tdi de Le Mans cum a distrus concurenta si a castigat tot ce a putut. Sa ai peste 700 de cai putere si sa fie masina super sigura si fara probleme tehnice vreodata pe parcursul unei competitii...te cam face sa te gandesti.

Este optiunea unora, in viitor putand fi optiunea mai multora.
liviuv is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 15:59   #28
kyler_iulian

Stage 5
 
kyler_iulian's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 525
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

raman la ideea ca niciodata o masina diesel de aceiasi putere si greutate cu una benzinara nu are cum sa castige ... sa nu vb totusi de le mans , acolo este cu totul altceva , masina aia poate costa cat tot ce a fost aici la noi , nu este comparatie , dieselurile ce s-au dat la noi sunt debitate foarte mult, turbinele nu fac fata ,de aici si fumul in exces ... am incercat multe masini diesel , benzina clar este facuta pt curse adrenalina fiabilitate etc ...
kyler_iulian is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 16:06   #29
liviuv

Stage 2
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 44
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

Quote:
Originally Posted by kyler_iulian View Post
raman la ideea ca niciodata o masina diesel de aceiasi putere si greutate cu una benzinara nu are cum sa castige ... sa nu vb totusi de le mans , acolo este cu totul altceva , masina aia poate costa cat tot ce a fost aici la noi , nu este comparatie , dieselurile ce s-au dat la noi sunt debitate foarte mult, turbinele nu fac fata ,de aici si fumul in exces ... am incercat multe masini diesel , benzina clar este facuta pt curse adrenalina fiabilitate etc ...


.....nu si pentru cuplu.
Un DIESEL face usor o benzinara la cuplu. Si sunt multe sporturi unde conteaza.
liviuv is offline   Reply With Quote
Old 21-05-13, 16:50   #30
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Poze si imagini de la Legal Racing China Town

https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...-motorina.html
phaeton is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -