Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Evenimente Legal Racing

Reply
 
Thread Tools
Old 29-08-12, 17:04   #31
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Quote:
Originally Posted by DONU' View Post
Chiar nu va iese din cap faza cu cursele pe strada?
La o legala, cand o derapa o masina de 500 de cp si o rade vreo bordura si cativa spectatori care cu siguranta vor sta pe margine pana la 400 de m pe unde mai scoti camasa?
Imi aduc si acum aminte cursa intre Igor si Gollum, cand Gollum a pierdut Bmwul si a ajuns pana pe banda lui Igor (noroc ca se dusese tare, ca daca erau in paralel.....), la redresat, nimic de zis, dar cred ca tuturor li s-a oprit inima 2 secunde...

In orice competitie trebuie si un gram de noroc..

Riscurile nu pot fi eliminate 100% nici daca te dai pe piste de sare lungi de kilometri..
kimi is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 17:19   #32
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Astea sunt cursele si cei care conduc trebuie sa fie responsabili.
Este posibil pe strada sa nu permitem accesul la masinile artizanale, dar inca e prematur sa vorbim despre asta.
Cert este ca la liniuta e mult mai putin periculos decat la coasta unde va dau exemplu doar Sinaia si garantam ca nu vor fi locatii atat de inguste cum erau pe splai pe vremuri desi acolo am vazut cativa piloti adevarati.

Dar ca sa vorbim concret ce parere ar facea o etapa facuta in fuga pe la Casa Polorului saptamana viitoare?
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 17:26   #33
kimi
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
kimi's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,222
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Dar ca sa vorbim concret ce parere ar facea o etapa facuta in fuga pe la Casa Poporului saptamana viitoare?
Daca se poate, o idee geniala..Pe putin 70 de masini vor fi, dupa parerea mea..
kimi is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 17:53   #34
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Imediat ce se contureaza totul foarte serios voi anunta.
In acest moment sunt discutii foarte avansate, ceea ce nu imi este deloc confortabil este termenul foarte scurt, dar ... oricum va voi tine la curent.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 00:58   #35
DONU'
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
DONU''s Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 5,037
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[4Rally]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Nu trebuie sa fi atat de vehement, te intelegem. Mi-a placut asta ca un partizan al agentilor de circulatie.
Poti sa-mi spui si mie macar doi organizatori de curse pe aeroport in urma cu 10 ani?
Poate ca dupa logica ta ar fi cazul de interzis probele de rally si VTM care in mod frecvent se desfasoara pe sectoare de drum si chiar in orase.
Si pe aeroport este acelasi pericol sau poate vrei sa spui ca aia pot sa crape...
Daca vorbim de interzis curse, imi aduc aminte acum cativa ani cand s-a interzis o cursa la Calarasi organizata de NSL pe un drum in care erau reduse riscurile extrem de mult, drum foarte lat, era perfect...
Ce poate n-ai inteles din ce am zis este faptul ca tu ca organizator trebuie sa reduci la minim riscurile atat pentru piloti cat si pentru spectatori.
La majoritatea curselor e imposibil sa nu iti vina cel putin unul care n-are nicio treaba cu regulamentul si care sa faca pe viteazul pe pista.
Trebuie sa te gandesti la tot. Poate am fost mai dur in exprimare, dar pe bune, chiar trebuie pus raul in fata si sa lasam la o parte veleitatile sportive ale fiecaruia. In cursa se poate intampla orice.
Parerea mea este ca pe strada riscurile raman cele mai mari.
Merg destul de des si la competitiile de VTM si am vazut de-a lungul timpului o gramada de spectatori idioti care nu inteleg ca daca stau intr-o zona in care scrie interzis chiar pot fi omorati.
Sambata am fost la VTM la Campulung Muscel si s-a certat jandarmul cu o gramada de nebuni care vroiau sa stea intr-o curba si aia nu si nu, si pana la urma a trebuit sa cheme un organizator de la start cu masina care sa vina si sa le explice la tampiti ca nu se da drumul la cursa pana nu pleaca lumea din zona aia. Si s-au dat la o parte si dupa ce a inceput cursa bineinteles ca s-au pus inapoi in zona interzisa. Stii ca la scurt timp unul din piloti a scapat masina exact in zona lor? Stii cum sareau aia din fata masinii ca sobolanii? A scapat unul milimetric sa-l loveasca si sa-l arunce in rapa.
Sa-i fi vazut apoi cat de departe stateau, erau in stare sa se urce in pomi numai sa nu stea in zona aia.
Riscuri sunt peste tot si in orice sport si trebuiesc eliminate cat de mult posibil. Nu ma intelege gresit, n-am nimic cu tine ca organizator, e vorba de spectatori in primul rand care pe strada iti este mult mai greu sa-i tii sub control.
__________________

If I win, I take the cash and I take the respect!™
2006 - VAUXHALL CORSA B - 1.2 45CP - Prima masina de DRIFT din Romania cu tractiune fata!
2006 - OPEL VECTRA - C20NE
2007 - 2009 - VW VENTO VR6
2009 - BMW E30 TURBO
2012 - VW GOLF MK5 GTI
PIESE TUNING PE COMANDA:
TURBINE, INJECTOARE, POMPE BENZINA, WASTEGATE, BLOW-OFF, INTERCOOLERE, DISCURI FRANA PERFORATE/STRIATE, KIT-URI AMBREIAJ SPORT SAU ORIGINALE, SUSPENSII, ETC.
CONTACT: donu_vr6@yahoo.com
DONU' is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 21:42   #36
ma_shina

Stage 1
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 21
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

din punctul meu de vedere, ar fi ideal daca s-ar organiza pe etape un campionat de legal racing, pentru fiecare zona a tarii, ca apoi finala sa fie localizata undeva in centrul tarii.

acum cativa ani s-au tinut liniute legale pe fosta pista a aeroportului din Sibiu, eventual trebuie discutat cu organizatorii de atunci sa vedem daca e posibil sa se tina cate o etapa acolo.

cat despre zona Moldovei, asa cum s-a mentionat si mai sus, la Floreni e ok locatia, atat numai ca e cam nasoala partea cu placile, ca sar pietre de la imbinari. dar cu putina munca ma gandesc ca se pot rezolva si ele, si se poate crea o colaborare mai indelungata cu aerodromul (parerea mea).
ma_shina is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 12:08   #37
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

In mod cert spre asta se tinde si lucrurile par sa se aseze usor si sigur de la sine.
Etapele Legal Racing trebuie sa se bucure de aceeasi popularitate mare ca in trecut ele sunt pentru toti cei care au o masina nu doar pentru monstrii.
Eu nu-mi permit sa il contrazic pe Donu, pentru ca aspectele ridicate de el sunt reale insa sa nu facem din tantar armasar.
Pentru a promova aceste curse, aceasta miscare sociala, pentru a o canaliza in directii bune nu trebuie sa o facem dosit ci la vedere.
Lumea trebuie sa vada, sa intelega ca sunt oameni care iubesc asta si au nevoie de asa ceva, iar ei nu sunt cum de multe ori presa se grabeste sa ii categoriseasca.
Trebuie castigat respectul si asta tinand piept cu toate, iar organizatorul trebuie sa fie suficient de abil sa diminueze la maxim riscurile implicate.

Last edited by SEBASTIAN; 06-09-12 at 12:11.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 15:47   #38
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Aici ne putem aduce aminte de unele locatii mai vechi:
https://www.facebook.com/legalracing.ro?ref=ts
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 14:23   #39
qrace

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 16
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

In viitorul apropriat se gaseste o locatie unde putem sa renastem evenimentele de drag si indemanare?
qrace is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 15:54   #40
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Am auzit des treaba asta si nu am vazut inca nimic.
Sunt cca. 50 etape Legal Racing organizate in trecut in Bucuresti si peste 10 in tara.
Nici macar daca le aduni pe toate celelate cu se strang atatea, ca sa nu mai amintim si de Bucuresti.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 17:57   #41
qrace

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 16
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Cu scuzele de rigoare sa inteleg ca nu mai ai incredere?sau cum?... ca nu inteleg
qrace is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 18:35   #42
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

N-am spus asta doar ca un user nou, o idee veche si au incercat atatia ... unii au avut nesimtirea sa spuna ca eu le-am taiat calea ...
Sunt putin sceptic, dar stiu sa simt pulsul si sa vad cand exista potential.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 20:42   #43
qrace

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 16
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Mda...nu stiu ce sa spun dar de obicei nu vb doar ca sa ma bag in seama
qrace is offline   Reply With Quote
Old 21-02-13, 22:42   #44
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Da nu sti de unde sare iepurele, iti urez succes.
Faptul ca est unul dintre cei implicati in frnomen si doar ca participant ma face sa iti acord mai mult credit decat in mod normal.
Sa nu te superi nu am nimic cu tine dar priveste cate vorbe sunt si de cat timp nu s-a mai facut nimic. Sa sti din start ca nu este o afacere profitabila sau pe vremuri nu era, am vazut ca acum se taxeaza bilete mult mai scump se iau taxe diferentiate de participare si bilete de intrare la participanti. Pe vremuri sumele erau modice.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 22-02-13, 11:11   #45
qrace

Stage 1
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 16
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: LEGAL RACING sondaj de opinie cu privire la locatii

Parerea mea ca nu trebuie sa te gandesti la profit, trebuie sa te gandesti sa faci ceva sa fie pe placul publicului si implicit al participantilor. Sau probabil am o gandire "deplasata"?
qrace is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -