Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 2D > ShowRoom > Advanced

Reply
 
Thread Tools
Old 24-10-13, 00:10   #76
Cobra2007

Stage 5
 
Cobra2007's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 621
Default Re: MarisDesign

arata bine

apropo, ti-am dat un mesaj pe deviantart... nu prea frecventezi a ? )
Cobra2007 is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 00:23   #77
TFK

Stage 5
 
TFK's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,291
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: MarisDesign

Quote:
Originally Posted by Maris View Post
Hai si cu un WIP. De 2 ani am un Coupe si ma gandeam ca era cazul sa ii fac si ei un cadou
foarte frumos, arata promitator, imi place foarte mult cum lucrezi
TFK is offline   Reply With Quote
Old 24-10-13, 01:55   #78
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

@Cobra: ti-am raspuns acum, scuze
@TFK: merci, la asta as incerca o pozitionare in bg, ca eu nu lucrez cu fundal, dar sunt curios daca ma descurc
Maris is offline   Reply With Quote
Old 28-10-13, 14:39   #79
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Un MIC tutorial text. O sa scriu mult, pregatiti-va.
In primul rand cel mai important e PenToolul, fara el e cam imposibil sa faci treaba asta. Daca prinzi miscarea e foarte usor de folosit. Mai ales ca eu nu folosesc decat mouseul. In al doilea rand, trebuie sa simti curbele caroseriei si cum se pliaza luminile pe ea, ca sa iasa reflexiile reale. Ca incepator cel mai bine e sa incepi cu un donor pozat in studio, ca sa vezi exact reflexiile si sa nu trebuiasca sa te chinui cu reflexiile mediului inconjurator, copaci, cer, cladiri, etc. Asa iti intri mai usor in mana, iar cand ai prins cat de cat modul de lucru iti e mai usor la alte lucrari sa renunti la ele sau sa le adaugi in functie de ce background ai ales.
Modul de lucru:
-Alegi o poza cu masina pe care vrei sa lucrezi, dint-un unghi interesant, ca sa impresioneze mai tare lucrarea finala. Un unghi simplu, pozat de sus, unde se vede mult din capota si plafon nu reflecta asa bine tuningul aplicat. Mie cel mai mult imi place sa lucrez pe masini pozate de la nivelul farului sau chiar mai jos, unde in prim plan este bara (fata sau spate).
-Eu lucrez pe rezolutie 5000x5000. Faci un contur al masinii stock, cu pentool si brush de 5px. Dupa asta ai doua posibilitati:
a) In urma cu ceva timp lucram asa: faceam desenul kitului freehand, pe hartie sau tableta, iar apoi scanezi si il asezi peste conturul facut in prealabil si dupa asta, ii faci contur si kitului tot cu pentool.
b) Acum lucrez asa: daca stapanesti bine pentool si ai vedere in spatiu buna, poti desena kitul direct pe masina, din mouse. Apropo, eu nu folosesc copy-paste cu alte kituri, tot ce aplic eu pe masini este desenat de mine, din pentool.
-Dupa ce ai facut conturul si la kitul custom, ai forma finala a masinii gata. Acum urmeaza partea grea.
-Intai, daca ai parti pe care nu le faci din brush (faruri, sigle, jante), le aplici pe masina si te joci un pic din Image->Adjustments cu ele. La jante, trebuie sa fi atent ca ele sa nu fie plate (2D). Poti lucra la ele cu Warp, iar daca o janta este foarte adanca, poti face asa: copiezi interiorul ei (fara buza) si il muti spre interior, iar spatiul dintre buza si interiorul jantei il faci brush. (stiu ca e greu fara poze)
-Acum incepe brushul. Poti lucra in 2 moduri: alb-negru sau pe culoarea pe care ti-ai ales-o. Mie imi place sa lucrez pe alb-negru si din cand in cand aplic culoare sa vad daca iese bine. Daca vrei sa iasa bine culoarea finala, fa donorul alb negru si copiaza de acolo griul de mijloc si incepi cu el. Apoi aplici cu dodge si burn umbra si lumina initiala. E important sa lucrezi pe multe layere. Pentru cea mai mica umbra, faci un layer nou. Asa poti sterge ce nu iti place fara sa afectezi munca din urma. O lucrare complexa, cu multe lumini, umbre, reflexii poate avea si peste 400 de layere.
-Daca donorul e bun si masina e pozata in studio, te poti inspira pentru lumini si umbre din el. La lumini cu alb, umbre cu negru. Pentru a face de exemplu o lumina, selectezi cu pentool spatiul unde se aplica lumina, incarci spatiul cu atat alb cat ai nevoie, il blurezi un pic si daca e nevoie stergi marginile care sunt in degrade. Daca nu iti place intensitatea luminii, maresti sau micsorezi opacitatea layerului. Daca lumina are mijlocul mai intens decat marginile (cum ar fi pe o aripa), faci ca mai sus lumina cea mai putin intensa, faci un duplicat pe ea si stergi marginile. Poti face atatea duplicate cat ai nevoie, cu fiecare layer adaugat, se mai adauga intensitate. Asta e ideea de baza la renderurile pe care le fac eu.
-Daca vrei sa faci masina mata, sau sa ii schimbi refexiile, cel mai indicat e sa iti gasesti un donor cu o masina asa cum vrei si sa te inspiri de pe el. E important sa te gandesti inainte de a incepe renderul de unde vine lumina, ca sa stii cum trebuie puse reflexiile pe masina.
-Mic sfat: la imbinari, colturi, unghiuri drepte, pentru mai mult realism, fa un punct alb si da-i putin blur. Daca reflexia e mai mare, tot face cu smudge un fel de steluta. Arata foarte bine la sfarsit.
-Detaliile sunt foarte importante. Cele mai mici umbre, la imbinari, usi, sub faruri, dau o nota de realism mult mai mare lucrarii finale.
-Dupa ce e terminata caroseria, poti face un lucru pe care l-am descoperit de curand si e foarte bun. Copiezi caroseria masinii stock, o faci alb negru, o pui peste renderul tau si ii dai soft light. Ii modifici cat vrei opacitatea dupa. Normal, acolo unde ai kit nou, stergi cu un brush mare si soft.
-Ca sa arate a metal, te duci la primul layer (cel cu griul mediu, care trebuie sa fie sub reflexii) si dai Filter-Noise-AddNoise. Dai cat noise vrei, fara sa fie prea mult.
-Culoarea se adauga usor. Selectezi forma caroseriei, bagi culoarea pe care o vrei si dai soft light sau overlay peste layerul initial cu griul mediu. Daca e prea inchisa mai faci un layer alb peste, la fel cu soft light sau daca e prea deschisa invers, cu negru. Atentie, layerele astea sunt sub cele cu reflexiile.
-Geamurile sunt foarte usor de facut. Intai selectezi interiorul, bagi un gri inchis, faci niste lumini si umbre unde trebuie. apoi selectezi tot geamul, cu un brush mare si soft aplici negru si alb de unde vine lumina iar apoi mai faci un layer si aplici un bleu in degrade cu soft light.

O sa incerc sa fac un tutorial complet si cu poze, sunt foarte multe lucruri de spus si de aratat si stiu ca la cum vorbesc eu, par lucrurile sa para complicate. Sa vad cand am timp de tutorial. Daca mai sunt intrebari si am uitat ceva puteti sa ma intrebatii aici sau pe pagina de facebook: facebook.com/marisdesignofficial
Maris is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 13:33   #80
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Si un WIP Subaru modificat foarte putin, dar care ia foarte mult timp din cauza brushului. Pareri?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	29
Size:	671.7 KB
ID:	2881020   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	26
Size:	818.1 KB
ID:	2881021   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	43
Size:	825.1 KB
ID:	2881022  

Maris is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 16:27   #81
Lycan.

Stage 4
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 182
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: MarisDesign

baga tare ca merita, imi place foarte mult pana acum !
Lycan. is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 18:34   #82
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

ca sa moara fetilii! Frumos abia astept rezultatul final sa il pun wallpaper
Reme is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 23:07   #83
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Baieti, am luat in considerare sfaturile voastre de acum ceva timp si am pus masina pe un fundal. Am lucrat un pic la ea sa se potriveasca, inca nu am pus toate reflexiile fundalului pe ea, dar sunt socat!
Apropo, stiu ca janta fata e blurata, dar o sa fie lucrata si ea. Iar lucrarea e la rezolutie mai mare decat ce vedeti aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	subarufrontWIP8.jpg
Views:	53
Size:	1.47 MB
ID:	2881460  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 23:26   #84
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: MarisDesign

mai ai de umblat la faruri,inca au lumina de exterior pe ele,iar deasupra la farul de ceata nu crd ca trb sa fie reflectia aia tinand cont ca e bg de parcare (interior) intelegi
__________________
http://clienti.b-zone.ro/aff.php?aff=2454
NOUL MIX FACUT DE MN PT IUBITORII DE MASINI
https://www.youtube.com/watch?v=Y8dy2S9VK0Y
NEW NEW MIX BY DJ 4VTUNING (EU)
https://www.youtube.com/watch?v=CTgldfmtOLs

Like la pagina mea de facebook:https://www.facebook.com/LiviuDesign03
New mix pe canalul meu de youtube ,numai bun de ascultat in masina
https://www.youtube.com/watch?v=m9FEaNRvwTY
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 29-10-13, 23:29   #85
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Stiu stiu, mai am multe de facut, la faruri inca nu am umblat.
Maris is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 03:53   #86
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

In sfarsit e gata! Urmeaza spatele!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	39
Size:	849.8 KB
ID:	2881523   Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	30
Size:	936.9 KB
ID:	2881524   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	43
Size:	926.2 KB
ID:	2881525  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	31
Size:	828.8 KB
ID:	2881526  
Maris is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 14:49   #87
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: MarisDesign

ma refeream la un albastru mai calumea pe facebook ,cm e asta de ti lam pus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	subaru_impreza-wrc_73_1920x1200.jpg
Views:	27
Size:	658.6 KB
ID:	2881798  
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 16:06   #88
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: MarisDesign

imi curg balele dupa masina asta
Reme is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 16:10   #89
Skelter

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 349
Default Re: MarisDesign

Beton.
Albastra e preferata mea. Nuanta aia ii da un plus de eleganta.
Mai trebuiau niste reflexii pe laterala.
Dar e un detaliu minor. Pana la urma nu se stie cat de aproape e urmatorul perete )
Felicitari.
__________________
Loud pipes save lives.
Skelter is offline   Reply With Quote
Old 30-10-13, 18:10   #90
Maris

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 233
Default Re: MarisDesign

Multumesc de aprecieri. Astazi ma apuc si de vederea din spate plus fata/spate 2D. E o lucrare la comanda si incerc ca lucrarile mele sa fie din ce in ce mai bune. Omu a vrut doar negru, culorile alea si versiunea cu fundal sunt doar de amorul artei.

PS: @Reme a ajuns pe desktop cum ziceai?
Maris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -