Go Back   Forum 4Tuning > Car Styling > Tuning Design - Virtual Tuning > Virtual Tuning 2D > ShowRoom > Beginner

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-13, 19:44   #1
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Mehe

Salut comunitatea 4tuning eu sunt Mehe , sunt relativ nou in acest domeniu ... sper sa nu va oripilati prea tare la lucrarile mele .
pentru inceput am sa va prezint un WIP de la concursul saptamanal .
Precizez ca nu am mai facut vtuning din anul 2007 dar , precum mersul pe bicicleta , pasiunea nu se uita .
enjoy pe masura ce voi reusi sa termin proiectele ce mi le-am pus in minte am sa le postez si aici .

P.S. Apreciez si chiar va rog sa ma indrumati cu pareri , opinii si critica , critica constructiva ma motiveaza .
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	wip_preview1.jpg
Views:	67
Size:	194.1 KB
ID:	2775492  
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 16-05-13, 20:19   #2
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
Salut comunitatea 4tuning eu sunt Mehe , sunt relativ nou in acest domeniu ... sper sa nu va oripilati prea tare la lucrarile mele .
pentru inceput am sa va prezint un WIP de la concursul saptamanal .
Precizez ca nu am mai facut vtuning din anul 2007 dar , precum mersul pe bicicleta , pasiunea nu se uita .
enjoy pe masura ce voi reusi sa termin proiectele ce mi le-am pus in minte am sa le postez si aici .

P.S. Apreciez si chiar va rog sa ma indrumati cu pareri , opinii si critica , critica constructiva ma motiveaza .
inceputul pare interesant. Asteptam etape ale evolutiei tale!
Reme is offline   Reply With Quote
Old 17-05-13, 05:38   #3
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: Mehe

inca una ... cand m-am plictisit de brush la kia de la saptamanal.
stiu ca interiorul a iesit naspa dar e 6 dimineata. va avea un update am in plan sa o fac avion in update , acum e asa de forma


Edit : inca un WIP de la saptamanal
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	sadsddsdsdsdsd.jpg
Views:	67
Size:	754.1 KB
ID:	2775839   Click image for larger version

Name:	wip sapt2.jpg
Views:	71
Size:	100.8 KB
ID:	2775843  

Last edited by Mehe; 17-05-13 at 05:41.
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 21:51   #4
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: Mehe

inca ceva , Kia de la saptamanal . Stiu care imi sunt greseliile dar nu am mai facut VT de 6 ani sau 7 de cand era .org-ul o caruta de timp... Lucrearea mi-a luat aproximativ 8-9 ore cam o ora , o ora si jumatate in fiecare zi am lucrat . Oricum ideea e ca o sa incerc sa imi imbunatatesc tehnica , masina era in plan sa fie intr-o parcare pe noapte dar mi-a fost efectiv lene sa fac reflexiile de noapte =)
Enjoy ! astept comentarii si pareri
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Kia Rio.jpg
Views:	40
Size:	324.8 KB
ID:	2777852   Click image for larger version

Name:	kia_rio_saptamanal.jpg
Views:	77
Size:	886.2 KB
ID:	2777853  
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 22:02   #5
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
inca ceva , Kia de la saptamanal . Stiu care imi sunt greseliile dar nu am mai facut VT de 6 ani sau 7 de cand era .org-ul o caruta de timp... Lucrearea mi-a luat aproximativ 8-9 ore cam o ora , o ora si jumatate in fiecare zi am lucrat . Oricum ideea e ca o sa incerc sa imi imbunatatesc tehnica , masina era in plan sa fie intr-o parcare pe noapte dar mi-a fost efectiv lene sa fac reflexiile de noapte =)
Enjoy ! astept comentarii si pareri
tuningul e ok realizat, mici defecte cum ar fi bara un pic stramba, reflexii, ceva selectii un pic enatente, insa per ansamblu e ceva frumos
Reme is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 22:07   #6
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Reme View Post
tuningul e ok realizat, mici defecte cum ar fi bara un pic stramba, reflexii, ceva selectii un pic enatente, insa per ansamblu e ceva frumos
am o problema cu orientarea in spatiu ... geometrie in spatiu am facut ultima oara inainte sa imi dau capacitatea ... si dupa mi s-a cam rupt de matematica ca am facut umanul si acum sunt anul 3. Multumesc pentru parere ! alte pareri ? ceva idei pentru un update ?
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 19-05-13, 22:44   #7
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
am o problema cu orientarea in spatiu ... geometrie in spatiu am facut ultima oara inainte sa imi dau capacitatea ... si dupa mi s-a cam rupt de matematica ca am facut umanul si acum sunt anul 3. Multumesc pentru parere ! alte pareri ? ceva idei pentru un update ?
parerea mea e ca ar merge niste faruri modificate.
Reme is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 05:15   #8
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Talking Re: Mehe

un mic preview pentru skyline
*numaru pus la mijto e de efect , nu va ramane asa.

edit : am pus si proiectarea cu scopul sa nu apara rumori ca as copia de pe alte masini si de asemeni sa fie de folos pentru cei initiati in brushing prima data se face schita (poza 2) si dupa cu talentu din dotare pui culoarea cu bucket sau direct cu cercul (brush) si adaugi lumina/umbre pe culoare cu brush si sau exposure si/sau shadow/highlights si/sau brightness/contrast pe layere noi simplu (daca am timp va fac un tutorial).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	wip_r34.jpg
Views:	52
Size:	60.2 KB
ID:	2786105   Click image for larger version

Name:	wip_r34_proiectarea.jpg
Views:	45
Size:	70.2 KB
ID:	2786106  

Last edited by Mehe; 29-05-13 at 05:26. Reason: am adaugat ceva
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 07:42   #9
cannonball
Virtual Tuner

Stage 5
 
cannonball's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 578
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: Mehe

Hmmm....arat promitator dar din cate vad eu in schita aia s-ar putea sa ai o problema de perspectiva la fusta aia de jos
cannonball is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 16:14   #10
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Talking Re: Mehe

a trebuit sa o fac ca sa imi dau seama de anumite unghiuri si incadrarea in spatiu desigur voi corecta tot cand o pun pe background , multumesc de opinie apropo a ta arata fenomenal , nici nu mai stiu de ce ma chinui sa o fac cand stiu ca nu am cum sa o fac sa iasa mai frumos ca a ta , dar incerc xD
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 19:53   #11
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
un mic preview pentru skyline
*numaru pus la mijto e de efect , nu va ramane asa.

edit : am pus si proiectarea cu scopul sa nu apara rumori ca as copia de pe alte masini si de asemeni sa fie de folos pentru cei initiati in brushing prima data se face schita (poza 2) si dupa cu talentu din dotare pui culoarea cu bucket sau direct cu cercul (brush) si adaugi lumina/umbre pe culoare cu brush si sau exposure si/sau shadow/highlights si/sau brightness/contrast pe layere noi simplu (daca am timp va fac un tutorial).
astept tutorialul tau
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 20:09   #12
cannonball
Virtual Tuner

Stage 5
 
cannonball's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 578
Member of:
[Virtual Tuning]
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Mehe View Post
.....apropo a ta arata fenomenal , nici nu mai stiu de ce ma chinui sa o fac cand stiu ca nu am cum sa o fac sa iasa mai frumos ca a ta , dar incerc xD
Fac vt de ceva timp si am ajuns la concluzia ca nu prea conteaza detaliile sau complexitatea ci efectul final al lucrarii(masini carora li s-au schimbat doar jantele au castigat in fata unora lucrate "din bara in bara")...deci daca o faci de efect poti castiga battle'ul.Succes
__________________
cannonball is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 11:05   #13
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: Mehe

inca ceva ... lucrarea a fost facuta in graba din lispa de timp , cel putin la geamuri si reflexii trebuia muuult lucrat dar na .. in sesiune mai rar imi permit luxul sa ma joc cu ps-ul ...

- masina e complet brush/rebrush (cu exceptia sticker-elor)
- rotile am uitat pur si simplu sa le schimb... acum observ o.o
- backgroundul e facut de la 0 in lipsa de timp sa googlesc ceva

multe critici va rog !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	r34_amical.jpg
Views:	74
Size:	712.3 KB
ID:	2788325  
Mehe is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 21:29   #14
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Mehe

salut! Ai o lucrare ok, insa ai avut KIa superb buna fata de asta. Ai cateva greseli pe care le vad aici. Iti voi enumera cateva:

1. Bara spate, vad ca e brush si rebrush, insa ai uitat coltul din stanga sa il faci jos ca in partea dreapta
2. Stickerele roz nu stiu daca au fost cele mai indicate
3. Reflexiile din geamuri nu le prea inteleg

Jantele nu le vad o problema, sunt ok si astea...insa mergea ceava mai lat!
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 01-06-13, 22:32   #15
Mehe

Stage 3
 
Join Date: May 2013
Posts: 114
Default Re: Mehe

Quote:
Originally Posted by Reme View Post
salut! Ai o lucrare ok, insa ai avut KIa superb buna fata de asta. Ai cateva greseli pe care le vad aici. Iti voi enumera cateva:

1. Bara spate, vad ca e brush si rebrush, insa ai uitat coltul din stanga sa il faci jos ca in partea dreapta
2. Stickerele roz nu stiu daca au fost cele mai indicate
3. Reflexiile din geamuri nu le prea inteleg

Jantele nu le vad o problema, sunt ok si astea...insa mergea ceava mai lat!
reflexiile din geamuri au fost puse in graba cand mi-am amintit inainte sa dau save ca masina vine pe funadal de garaj deci trebuiau reflexii pe geamuri .

vopseaua cu roz a fost in plan deoarece in visele mele cele mai frumoase ma gandeam ca o sa pun o tipa care se sprijina de masina in costum de pilot dar din lipsa de timp am renuntat si la asta xD

in colt nu am uitat , am vazut ca nu este dar mi-a fost sila sa mai vad photoshopu , muream dde somn.
Mehe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -