Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-16, 22:24   #91
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Hai cu impresiile, de 2 zile abuzez masina si anvelopele, ma declar multumit, am si un termen de comparatie ca sa zic asa, anvelopele de iarna TIGAR care sunt facute sub licenta Michelin, ce-i drept sunt mai low cost ele dar isi fac treaba. Oricum CrossClimate-urile sunt peste, asta este clar, am observat mai mult pe franare o diferenta decat pe demaraj sau pierderea aderentei.
Dar ca sa va spun drept, una peste alta CrossClimate-urile iti ofera sentimentul ala de siguranta de care ai nevoie, franeaza bine, nu pierde aderenta in curbe sau schimbari bruste ale directiei (acum sa nu credeti ca gata daca am zis ca nu pierde aderenta asta inseamna ca poti sa mergi mega "goneta" cu ele ca nu pierd aderenta).
Voi cei care ati cumparat ce parere aveti?
Eventuale intrebari sau indicatii de teste sunt bine venite , dupa cum am zis, vreau sa abuzez de ele si ma bucura faptul ca pot sa fac un review despre ele.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-16, 10:09   #92
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Sa zicem acum, cat avem zapada, ca cine stie cate zile tine

Dupa ce am mers in traficul din Bucuresti, din fericire inca nu prea aglomerat ca nu a inceput scoala, pot spune ca aceste gume numite CrossClimate se comporta la fel ca unele de iarna de calitate, noi. Chiar daca nu par la prima vedere, avand un profil ca de ploaie, franeaza excelent pe zapada, polei sau pe "fleoscaiala" tipica de capitala.

Serios, sunt niste gume surprinzatoare, eu unul sunt super multumit de ele si le recomand tuturor. Mai ales ca la venirea verii nu mai trebuie sa le schimbi si, conform oficialilor Michelin, atunci cand este vara se comporta de minune, avand punctaj maxim la franare, aderenta.

Mai mult, cu masina incaltata cu MICHELIN CrossClimate merge mai mult doamna care are burta cat volanul, deoarece in vreo 4 luni urmeaza sa nasca. Si ea a zis ca ii place cum se comporta pe zapada, iese din parcare fara probleme, nu se impotmoleste... asta e cel mai bun review. Deoarece siguranta, in aceasta situatie, este mai presus de orice.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 06-01-16, 19:14   #93
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Ai punctat foarte bine aspectul profilului tipic de apa, in V. In urban, sunt mai dese situatiile in care inaintezi cu masina prin zoaie, fleoscaiala si apa decat momentele cand mergi prin zapada si pe polei. Zilele doar cu zapada afanata/batatorita si polei poate sunt 5-10 la numar, intr-un an. Dar zilele cu asfalt ud si zapada topita, baltoci si riscuri de acvaplanare sunt mult mai multe (aici includ si noptile de toamna cu temperaturi sub 7 grade Celsius)
Daca ar fi sa comparam CrossClimateurile cu un wrd4 sau alpin5 sau ultragrip9, pe zapada batatorita si gheata isi iau bataie clar "all-seasoneurile". Dar asta e farmecul, zilele in care mergi realmente pe zapada si gheata sunt asa de putine incat devine irelevanta diferenta intre CrossClimate si o anvelopa dedicata de iarna, premium.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 10-01-16, 14:51   #94
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Cam asa arata o anvelopa CrossClimate in elementul ei, chiar si cu profilul V tine zapada lipita de anvelope de numa, numa...
Mie mi se pare ca se comporta asa cum promite!
Si exact cum a spus DRIPCI, sa trecem la fleoscaiala )
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20160106_081852.jpg
Views:	135
Size:	4.47 MB
ID:	3137782  
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 11-01-16, 10:17   #95
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

BLN - mai traiesti ? Cum sunt anvelopele alea ? Esti multumit de ele ? Parca stiu ca te ai laudat , ca aduci detalii despre ele , etc . Pai e frumos ce faci ?



Last Activity: 14-10-15 01:47 - Atunci a intrat userul BLN ultima oara pe acest forum .

Hondarul - stiu ca s a mai facut un concurs de acest gen , cine a fost castigatorul ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 14-01-16, 15:06   #96
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Bune intrebari Daniel .

Eu sunt in continuare disponibil pentru teste . Doar ca am schimbat marimea spre una mult mai comuna, 205/55r16.

Si ontopic, ce ma streseaza acum cel mai mult este mazga asta. Un strat subtire de noroi, putin inghetat pe alocuri. Te induce in eroare imediat.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 15-01-16, 22:34   #97
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Bune intrebari Daniel .

Eu sunt in continuare disponibil pentru teste . Doar ca am schimbat marimea spre una mult mai comuna, 205/55r16.

Si ontopic, ce ma streseaza acum cel mai mult este mazga asta. Un strat subtire de noroi, putin inghetat pe alocuri. Te induce in eroare imediat.
Ce marime aveai inainte ? Daca erau 196.65.15 te las eu fara ele
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 15-01-16, 23:02   #98
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

195/60r15. Era o marime mai ciudatica, asa e la Focus mk1. Nu le mai am oricum .
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 16-01-16, 11:40   #99
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
195/60r15. Era o marime mai ciudatica, asa e la Focus mk1. Nu le mai am oricum .
Eu am mai tot zis , fac multi km pe saptamana . In jur de 800-1000 pe saptamana . Aveam anvelopele de iarna de la bmw , si nu prea mai sunt in firea lor . Deci am nevoie de un alt set de iarna , si ma gandeam sa achizitionez si eu un modelul laudat de voi Insa nu prea imi permit , ca sunt somer si student
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 17-01-16, 02:10   #100
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Īn afară de pomană mai știți ceva?
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-16, 20:12   #101
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Proaspat intors din teste, n-ai nicio treaba cu ele, se agata cum trebuie, franeaza la fel de bine. Am bagat-o prin nameti de vreo 10/15/cm pe o strada lunga de vreo 100 metri unde nu intrase inca utilajul si a mers totul ok. Bine, in capatul strazii aveam prietenii cu lopeti in caz ca ramaneam intepenit. Deci cum spunea si cineva, pt mers normal si pt mici excapade sunt f bune. Vad ca nu prea s-a inteles conceptul, anvelopele astea au aceeasi idee dar nu si concept ca cele All season doar ca au performante mai bune. Au fost concepute pt oamenii comozi, pt cei care nu au spatiu de depozitare pt cei care inevitabil ajung si pe la munte (nu la noi la munte) vara si vor sa mearga linistiti cu anvelopele de vara. Deci pace fratilor, au fost testate 5mil de km inainte si avem si dovezi video cu testele anvelopei CrossClimate pe site-ul lor.
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 19-01-16, 14:59   #102
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Vor mai fi concursuri, chill, dar stiti prea bine cum e: nu ii poti multumi pe toti...

BLN sper ca e bine si safe cu anvelopele castigate. Dar tare ne-ar bucura daca ar mai scrie cate ceva despre ele, mai ales acum dupa zapada.

Eu am mers in Bucuresti in mijlocul codului portocaliu de zapada. Fara probleme de niciun fel. Adica daca mi-ai fi zis ca am jantele incaltate cu cele mai smechere anvelope de iarna din galaxie, te-as fi crezut.

Nu am ramas impotmolit deloc. La franare, mereu cand era mai liber si pe linie dreapta, faceam teste. Si nu credeam cat de bine opreste masina pe zapada batatorita si chiar pe "fleoscaiala" tipica dupa topirea nametilor. Cu alte cuvinte, sunt peste asteptarile mele.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 19-01-16, 16:06   #103
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Eu sunt multumit de ale mele. Nu am avut zapada pana acum insa 80% din timp e ud pe jos datorita climei de kko, motivul pentru care le-am luat pe astea, plus ca masina mea nu are sisteme de asistare, ABS, ESP si alte panarame

Anvelope bune, cel putin cele mai bune avute de mine pana acum
Rezista frumusel si la uzura si sunt chiar silentioase.
Merita banii
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-16, 16:01   #104
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Si cum se spune ca un client multumit raspandeste vorba si revine sa mai cumpere produsul de care a fost multumit, va anunt ca mi-am mai cumparat un set de anvelope Michelin CrossClimate*de data asta pe 16 deoarece m-am hotarat sa imi schimb jantele, se poate vedea si in poza cu jantele cromate.

Revin si spun ca dupa maxim 15000 km, un an si aproape jumatate de rulare si trecut prin toate anotimpurile si conditiile de trafic si drum sunt super multumit de ele, dovada o face faptul ca am investit inca 1500 lei intr-un alt set de Michelin CrossClimate.

In concluzie cele "vechi" 195/65/15 se vand cu 650 lei, pret de forum, si jantele intoarse pe 15", 5x112 sunt si ele la vanzare cu 400 lei.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20160804_182137.jpg
Views:	56
Size:	147.6 KB
ID:	3164435   Click image for larger version

Name:	IMG_20160804_182052.jpg
Views:	47
Size:	152.6 KB
ID:	3164436   Click image for larger version

Name:	IMG_20160804_164942.jpg
Views:	51
Size:	90.3 KB
ID:	3164437  

Click image for larger version

Name:	IMG_20160804_164935.jpg
Views:	51
Size:	159.9 KB
ID:	3164438  
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-16, 21:51   #105
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Salutare,

Am acum 2 seturi de crossclimate pe doua masini:
- Ford Focus mk2 1.6 benzina 195/65 r15 odata
- Ford Focus mk2 1.6 benzina 205/65 r16 a doua

Silentiozitate la rulare, absorbtia buna a socurilor, excelente pe ud/ploaie. Pe strat de zapada de 5 cm pe autostrada s-au comportat excelent. Acum astept sa le testez pe zapada batatorita cu putina gheata sub.

Last edited by Dripci; 17-12-16 at 21:55.
Dripci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -