Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-15, 17:32   #46
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Mamaaaaaa, credeam ca v-ati potolit.

Rover Cabrio, daca e de rahat 4Tuningul asta ce cauti pe aici? Nu comentez la prostiile mentionate de tine, doar iti spun, asa cum ti-am mai zis, ca la prima aberatie ne parasesti pentru totdeauna de pe acest forum de cacao.

Cine crede ca s-au dat "intre prieteni" anvelopele este amuzant, sa nu zic fraier. Am zis din start ca cei 3 finalisti nu sunt perfecti. Daca BLN si-a facut user nou si a dat mesaje de milogeala, treaba lui. Altii au dat copy-paste din articole scrise pe site despre anvelope.

Noi sa fim sanatosi. Eu o sa mai scriu pe aici despre anvelopele de pe masina mea, probabil ca si coco_stancu. Treaba lui ce face BLN. Anul trecut i-am dat un set de anvelope MICHELIN Pilot Sport Cup incredibil de scumpe unui user vechi si activ, a scris 2 posturi despre ele, dupa care la revedere... Asadar, nu e bine nicicum.

cam asta e adevarul ..a ajuns forumul asta de ....2 LEI ...nu ati mai facut nimic pentru promovarea lui mai suntem cativa useri activi ...si cativa din cei ce isi mai prezinta masinile in rest ...
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 28-06-15, 20:34   #47
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
cam asta e adevarul ..a ajuns forumul asta de ....2 LEI ...nu ati mai facut nimic pentru promovarea lui mai suntem cativa useri activi ...si cativa din cei ce isi mai prezinta masinile in rest ...
De ce esti bre egoist?

Lasa loc si generatiilor viitoare de copii sa-si expuna parerea despre "ce ar fi daca" si "daca as avea, as face"
E amuzant

+ bazarul.
yitzack is offline   Reply With Quote
Old 29-06-15, 10:23   #48
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

M-am īntors, văd c-ați dat-o īn altele īntre timp.
Ideal ar fi fost să nu se comporte nimeni ca un copil invidios și dacă tot nu are parte de jucăriei măcar să-l īnjure pe posesor.

Īn fine, anvelopele au fost aproape să ajungă și pe zăpadă săptămāna trecută(vreo 250km), dar mai departe de Graz, Austria nu puteam să mă duc.
Au prins cam toate tipurile de drum și condițiile meteo, cu excepția zăpezii.
Din start eu am un reper de comparație greșit, respectiv fostele anvelope de iarnă care au stat mai mult de 1 sezon pe mașină, dar n-am uitat complet comportamentul celor de vară.
Mi s-au părut foarte silențioase pe autostradă la 140km/h, dar pe drumuri cu pietriș, nisip, etc īmi dădea senzația că īn loc să calce peste pietriș, el de fapt săpa și-și făcea șanț. Asta făcea drumul deja zgomotos și mai deranjant din punctul ăsta de vedere. Pietricele nu prea a prins că pe unde am trecut era prea mărunt să rămānă īn șanțurile anvelopei.
Am prins și grindină și ploaie puternică, dar nici măcar o dată n-am simțit că pierde controlul. La capitolul ăsta mie mi se pare că excelează. Am abordat serpentine cu viteze net superioare celor pe care le atingeam de obicei īn speranța că poate o văd cum cedează, dar nimic. E important să spun și că mașina era foarte īncărcată, lucru care le-a ajutat īn cazul ăsta.
Frānarea. O singură dată am fost nevoit să frānez pānă la abs și era pe asfalt uscat. N-am făcut accident, deci și-au făcut treaba, nu?
Mi-ar fi plăcut să văd și īn ce măsură au influențat consumul, dar deja discutăm de maxim sute de ml diferență și schimbānd mediile e prea greu să livrez un rezultat corect.
Overall, din punctul meu de vedere pe ploi poți să stai relaxat și să-ți faci mai degrabă griji cu privire la vizibilitate decāt la aderență, pe uscat au grip la fel de bun și sunt silențioase.
Pe māzgă regret că n-am ajuns și binențeles, zăpadă.

Altceva nu știu ce să zic, fiindcă nu-s reviewer profesionist. Mai īntrebați.
BLN is offline   Reply With Quote
Old 29-06-15, 15:01   #49
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by yitzack View Post
De ce esti bre egoist?

Lasa loc si generatiilor viitoare de copii sa-si expuna parerea despre "ce ar fi daca" si "daca as avea, as face"
E amuzant

+ bazarul.
mda dar generatia viitoare e numai pe facebook , grupurile marcii respective ..aici zici ca a fost o mina de aur si lasata in degradare ...asa a ajuns acest forum ..era foarte activ inainte ..stateam pe el ca pe facebook
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 30-06-15, 16:04   #50
yitzack

Stage 5
 
yitzack's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 905
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

hehe.. tu vorbesti de vremuri demult apuse..
yitzack is offline   Reply With Quote
Old 09-07-15, 15:12   #51
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Momentan nu se vede/simte nicio diferenta inter aceste pneuri si unele de vara normale.

Nu am fost mai departe de Bucuresti - Vama Veche si retur momentan. La viteza mare sunt, intr-adevar, silentioase. Nu am apucat ploaie zdravana ca sa franez violent, dar nici nu as vrea. Oricum, la ce santuri serioase au, sunt sigur ca si acvaplanarea trebuie sa survina destul de tarziu...

Momenta, deci sunt bune. Tare sunt curios ce se va intampla cand vine zapada.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 11-07-15, 20:18   #52
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

La drum lung s-a simtit EnergySaver-ul? Eu inca nu am iesit din Bucuresti cu ele insa experimentez in continuare prin minunatul Bucuresti! Saptamana trecuta tot intr-o zi ploioasa am simtit valoarea anvelopelor si a sistemelor de siguranta. Mergeam linistit 40/50 km/h pe o strada unde pe sensul meu de mers erau parcate masini masini in linie si paralel cu bordura/pe bordura/pe petrotuar, etc. Si cum conduceam eu asa linistit dintre masini mi-a sarit un dulau fix in fata masinii, bag frana, trag stanga, intru pe contrasens, din fata venea o masina, trag dreapta, ocolesc dihania si continui drumul cu inima cat un purice si cu nevoia de a-mi schimba lenjeria intima. Nu va doresc sa ajungeti in situatii din astea si apoi sa le povestiti, dar daca tot vb despre aceste anvelope, am considerat ca-i de bun augur sa povestesc faza. Pana una alta am observat pe una din anvelope 2 pitricele ramase intre rizuri, nu faceau zgomot in mers, dar am devenit obsedat de chestia asta de cand ati ridicat voi problema pietricelelor in anvelope. La asta v ati referit, adica la 2 pietricele ar trebui sa-mi fac griji sau....?????
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 13-07-15, 12:35   #53
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Nu sunt motive sa-ti faci griji. Pietricelele alea zboara la viteza mai mare, de preferat, nu in parbrizul altuia

Ca asa se sparg parbrizele...

Este enervant doar la viteza mica, atunci cand mergi cu geamurile deschise, ca auzi zgomotul lor sacadat cum lovesc asfaltul.

@Coco_Stancu sa stii ca anvelopele bune fac diferenta fix in situatii de urgenta ca in cea descrisa de tine. Poti circula cu pneuri ieftine chinezesti fara probleme, normal, dar in astfel de momente sau mai grave, cand e vorba de diferenta dintre viata si moarte, se vede calitatea.

Pana acum, se pare ca BLN este cel care a mers cel mai mult. Asa ca ne poate spune noutati despre uzura.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 15-07-15, 17:54   #54
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Chiar nu stiu ce sa zic despre uzura.
N-am masurat inainte si dupa, dar nu par a se fi uzat vizibil. Cred ca sunt ok la capitolul asta.
BLN is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 16:23   #55
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Posibil in weekend sa plec la munte, o sa merg Bucuresti-Ploiesti pe autostrada, in afara de testul de sunet ce altceva mai propuneti sa fac?
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 16:43   #56
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Daca urci pe vreo sosea virajata, cum se comporta acolo unde e pietris, nisip, zapada, in viraje. Desi de zapada nu cred ca vei da nicaieri
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 24-07-15, 08:42   #57
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Deci userul BLN , s a tinut de cuvant A zis ca nu mai intra pe aici , si asa a facut . In momentul de fata pe masina am anvelope Michelin , sunt foarte uzate , tocmai am venit si din concediu si am mers pe toate drumurile posibile ( de la nisip pana la grindina ) . Nu aveau o aderenta buna , deci prin urmare , sambata imi ajunge un nou set de jante , si trebuie sa imi comand si un nou set de anvelope . De peste 7 ani de cand am permis , pe toate masinile s a nimerit sa am Michelin , iar daca nu aveam cumparat ( am avut de mic o bezea alba , care scria Michelin si cred ca de aici am prins dragul lor ) . Ce anvelope imi recomandati ? Ma intereseaza clasa de consum A sau B , iar zgomotul de Rulare A - C
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 24-07-15, 13:00   #58
BLN

Stage 2
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 39
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Om serios BLN ăsta.
BLN is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 09:16   #59
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
Deci userul BLN , s a tinut de cuvant A zis ca nu mai intra pe aici , si asa a facut . In momentul de fata pe masina am anvelope Michelin , sunt foarte uzate , tocmai am venit si din concediu si am mers pe toate drumurile posibile ( de la nisip pana la grindina ) . Nu aveau o aderenta buna , deci prin urmare , sambata imi ajunge un nou set de jante , si trebuie sa imi comand si un nou set de anvelope . De peste 7 ani de cand am permis , pe toate masinile s a nimerit sa am Michelin , iar daca nu aveam cumparat ( am avut de mic o bezea alba , care scria Michelin si cred ca de aici am prins dragul lor ) . Ce anvelope imi recomandati ? Ma intereseaza clasa de consum A sau B , iar zgomotul de Rulare A - C
Pai depinde de ce masina ai. Daca esti in bani, baga un Primacy 3 - le-am avut si sunt dementiale, bune in orice conditii. Cam scumpe, dar merita si te vor tine multi ani. Daca vrei ceva mai economic, eu as alege CrossClimate. Sunt mai scumpe cu putin decat EnergySaver, merita diferenta, in plus faci si economie pe timp de iarna ca nu iti mai trebuie alt set.

PS: faza cu clasa de consum este destul de... greu de masurat. Clasele alea de consum au fost acordate in cadrul unor teste de laborator, pe strada e imposibil sa fie la fel. Adica nu vei simti vreo diferenta, vreodata, la consum, cand schimbi anvelopele de aceleasi dimensiuni.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 27-07-15, 11:41   #60
morghen

Stage 5
 
morghen's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,142
Member of:
[Moderators]
[Racing Syndicate]
[PORSCHE]
Default Re: Review anvelope Michelin Crossclimate

Mi-au venit si mie Crossclimate dar inca nu le-am pus pe passat. Probabil in weekendul viitor.
La prima impresie, mi se pare ca au lateralele moi si ma asteptam sa aibe profilul ceva mai inalt...sper ca tin vreo 3 ani....
Am mai avut Michelin Pilot Sport 2 si tot asa aveau lateralele moi..ma enervau la culme si le-am schimbat pt Conti Sport 5...dar alea erau pe Porsche unde chiar ma intereseaza sa nu se lase in viraje.
morghen is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -