Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 16-11-12, 00:00   #136
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Plopii, santurile de pe margine, starea drumurilor - calitate, cantitate, furtul/lipsa semnelor de circulatie adecvate, bucurestenii, prahovenii, bacauanii, parintii, teribilismul, soferii de maxi-taxi, politistii spagari, legile neaplicate, sanctiunile mici si neaplicate, carute/biciclisti, ploaia, zapada, noroiul de la tractoare, bemveurile, alcoolul, drogurile, femeile, Serban Huidu, nesansa acestui popor, inventarea elicopterului si Basescu, evitarea mersului pe jos... si tot asa.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 11:05   #137
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

am luat A-ul \/
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 18:20   #138
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Plopii, santurile de pe margine, starea drumurilor - calitate, cantitate, furtul/lipsa semnelor de circulatie adecvate, bucurestenii, prahovenii, bacauanii, parintii, teribilismul, soferii de maxi-taxi, politistii spagari, legile neaplicate, sanctiunile mici si neaplicate, carute/biciclisti, ploaia, zapada, noroiul de la tractoare, bemveurile, alcoolul, drogurile, femeile, Serban Huidu, nesansa acestui popor, inventarea elicopterului si Basescu, evitarea mersului pe jos... si tot asa.
super tare postu asta
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 18:57   #139
B53UMI

Stage 3
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 145
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Legea ar trebui sa faca mai precis distinctia intre culpa si intentie (tentativa).
Cum am mai spus, atunci cand depasesti (de multe ori multiplu !) in curba fara vizibilitate pe un drum cu trafic intens sau treci cu viteza pe culoarea rosie a semaforului, nu poti spune ca ai facut-o INCONSTIENT fiindca daca esti inconstient nu ai dreptul de a conduce autovehicule. Prin urmare, esti CONSTIENT ca exista o minima probabilitate sa nu comiti un eveniment rutier grav. In circulatia rutiera nu ai voie sa RISTI ca la jocul de carti si sa te joci cu viata oamenilor. Conduita rutiera nu este ruleta ruseasca.
Prin urmare, daca manevra nu ti-a reusit (cum era si de asteptat pt. un om zdavan la minte) si ai facut-o "de oaie", legea nu ar trebui sa-ti acorde sansa ca chipurile ai gresit (adica sa fii incadrat la culpa). Fiindca nici tu, prin nesabuinta faptei tale NU AI ACORDAT NICI O SANSA acelor oameni corecti, nevinovati pe care tu CU VOIE i-ai nenorocit.
Daca te napustesti ca un turbat cu cutitul asupra unor persoane neavizate (cum neavizate sunt victimele tale cand te "repezi" cu bolidul la ele si care cred, saracele, ca legea circulatiei este una pentru toti !), numai un noroc chior poate face ca sa nu existe o victima. Asta se cheama fapta savarsita "din culpa" sau "tentativa de ucidere" /"ucidere" (dupa caz) ??
B53UMI is offline   Reply With Quote
Old 16-11-12, 21:09   #140
perfinox

Stage 2
 
perfinox's Avatar
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 68
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

si un alt motiv ar fi ca multi nu realizeaza ce inseamna un autovehicul si ce forta poate avea la impact, la 70km/h o masina de 900 kg loveste cu 30 de tone forta, altul ar fi ca multi nu stiu ce este aia conduita preventiva, prefera sa se lase dusi de masina, gasesc alte ocupatii, sunt cu gandul in alta parte( schimba postul de radio, vorbesc la telefon, se gandesc ce sa manance cand ajung acasa, ce o sa bea si unde o sa mearga sambata etc. etc. ) cand esti la volan trebuie sa fii cu gandul acolo, iar 70% din atentia soferului sa fie catre trafic, sa anticipeze situatii periculoase, sa le evite, sa previna... iar alt motiv ar fi lipsa de politete rutiera, sa fim un exemplu pentru ceilalti, sa lasam si pe altii sa traiasca, sa ne gandim ca poate peste 1 minut , o sa fim si noi in situatia lor, asteptand un gest din partea altui sofer. scuze pentru off topic. dar indirect ceea ce am spus se leaga de subiectul topicului.Sa nu mai fie atata tensiune, nervi si injuraturi in trafic, daca am face unii fata de ceilalti cate un gest de politete rutiera ar ajuta mult.
perfinox is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 16:42   #141
Alex2586

Stage 1
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 12
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

FELICITARI SA-L STAPANESTI SANATOS.
Alex2586 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-12, 20:36   #142
TR 69 CRS

Stage 4
 
TR 69 CRS's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 251
Red face Re: De ce se produc accidente in Romania?

Raspunsul e simplu.Acelasi motiv pentru care se produc accidente in toata lumea!
TR 69 CRS is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 20:41   #143
stefiPJJ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
stefiPJJ's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,979
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[DACIA]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Plopii, santurile de pe margine, starea drumurilor - calitate, cantitate, furtul/lipsa semnelor de circulatie adecvate, bucurestenii, prahovenii, bacauanii, parintii, teribilismul, soferii de maxi-taxi, politistii spagari, legile neaplicate, sanctiunile mici si neaplicate, carute/biciclisti, ploaia, zapada, noroiul de la tractoare, bemveurile, alcoolul, drogurile, femeile, Serban Huidu, nesansa acestui popor, inventarea elicopterului si Basescu, evitarea mersului pe jos... si tot asa.
Unde ai butonul de Like ?
stefiPJJ is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 21:26   #144
golf.tuning

Stage 5
 
golf.tuning's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 481
Member of:
[VW]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

Quote:
Originally Posted by DragosT View Post
Plopii, santurile de pe margine, starea drumurilor - calitate, cantitate, furtul/lipsa semnelor de circulatie adecvate, bucurestenii, prahovenii, bacauanii, parintii, teribilismul, soferii de maxi-taxi, politistii spagari, legile neaplicate, sanctiunile mici si neaplicate, carute/biciclisti, ploaia, zapada, noroiul de la tractoare, bemveurile, alcoolul, drogurile, femeile, Serban Huidu, nesansa acestui popor, inventarea elicopterului si Basescu, evitarea mersului pe jos... si tot asa.
Un Mare LIKE
golf.tuning is offline   Reply With Quote
Old 18-12-12, 21:36   #145
Old_boy
Dacia Driver

Stage 5
 
Old_boy's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,711
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

ca sa nu mai vorbim de legile pentru care nu exista sanctiuni...
pe metoda nu ai voie sa faci aia dar daca o faci nu ti se intampla nimic pentru ca nu exista cadru legal
__________________
EX Dacia 1310 L '98
Dacia 1310 MLS '86
Suzuki DR750sBIG '90

"Dacia mea 1310MLS '86 AKA The Smurf 1710 "
"EX Dacia mea 1310L '98 AKA TEI 1610 "
"My DR 750s BIG"
Old_boy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 14:55   #146
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

eu zic ca smekerii cu beamveu..si taximetristii plus infrastructura sunt cei mai mari factori pt accidente..am vazut cu ochii mei..stateam la semafor...un semafor fara intersectie doar pt pietoni si un taxi a plecat de langa mine pe rosu fara sa conteze si din urma lui un smeker cu bmw..pe principiul daca el nu sta nu stau nici eu....si cate si mai cate le stim cu totii
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 23:26   #147
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

eu eram al2lea la semafor cu secunde pe singura banda pt. inainte si la dreapta a venit MCV-ul de politie fara girofaruri... din spate fara sa stea la rand s-a asezat primul pe banda pt. la stanga si cand mai erau 3 secunde din rosu a plecat pe strada din dreapta lui cand el repet, era pe banda pt. la stanga. nesimtire crunta nu inteleg dc a mai stat la semafor daca tot a plecat pe rosu, daca as fi stiut ce urmeaza sa faca ar fi aparut la tv sigur.
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 23:30   #148
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

cred ca ar fi bine daca ne-am risca cu totii la o cheltuiala pe o camera de bord...si orice neregula sau abatere a oricarui participant la trafic sa il facem vedeta la tv...poate asa o sa se dea amenzi..sau ceva sanctiuni..
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 23:32   #149
mannyx

Stage 2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 34
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

ar fi buna si o daia dar nu prea ma indur de bani.. sper sa nu fiu provocat de vreun nemernic
mannyx is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 23:33   #150
Andrei_GP

Stage 4
 
Andrei_GP's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 188
Default Re: De ce se produc accidente in Romania?

da asa e..dar are si buton..pt ''urgente''
Andrei_GP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -