Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Cand ai cumparat ultima oara anvelope?
In urma cu peste 6 luni 108 38.03%
In ultimele 6 luni 133 46.83%
Intentionez sa cumpar in urmatoarele 6 luni 43 15.14%
Voters: 284. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-12, 10:12   #1
Bibendum

Stage 1
 
Bibendum's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 23
Member of:
[Moderators]
Question Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Curiozitate, nimic mai mult. Am un prieten care si-a cumparat acum 2 zile un set de 4 anvelope de iarna, pentru ca acum le-a gasit la un pret mai bun decat in lunile octombrie-noiembrie, cand va fi nebunie.

Mai stiu pe cineva care merge cu aceleasi gume pe masina de 5 ani. Nu stiu daca e tocmai bine...

Asa ca poate ma lamuriti voi cum sta treaba! Va multumesc!
Bibendum is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 17:45   #2
ariel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 969
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Quote:
Originally Posted by Bibendum View Post
Curiozitate, nimic mai mult. Am un prieten care si-a cumparat acum 2 zile un set de 4 anvelope de iarna, pentru ca acum le-a gasit la un pret mai bun decat in lunile octombrie-noiembrie, cand va fi nebunie.

Mai stiu pe cineva care merge cu aceleasi gume pe masina de 5 ani. Nu stiu daca e tocmai bine...

Asa ca poate ma lamuriti voi cum sta treaba! Va multumesc!
un set de 4 anvelope de iarna implica un cost.
depinde de calitate si cit de mult foloseste masina in iarna.
personal merg cu urmatoarea optiune:
pe spate all season cu M+S,
pe fata 2 randuri tot de buna calitate,pt vara si pt iarna.
RECOMANDABIL este sa aiba si jante,
adica sa schimbe roata cu totul.
__________________
ariel
ariel is offline   Reply With Quote
Old 04-09-12, 17:47   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Gumele de iarna se tocesc destul de greu mai ales daca le inlocuiesti imediat dupa ce se topeste zapada si nu mai apare polei...daca mai merge si pe zapada in majoritatea timpului iti dai seama ca nu prea au unde sa se toceasca...plus ca or fi si de o calitate superioara, asa ca nu ma mira.
Am un prieten care merge cu aceleasi gume de iarna de 4 ani...dar le schimba la sfarsit de sezon nu merge cu ele pana in iunie.
Vorba aia..."omul vara isi face sanie si iarna car"...asa si cu gumele...iarna iei dealea de vara...vara iei de iarna cand sunt la reducere si stau cu ele pe stock

Last edited by JDV; 04-09-12 at 17:50.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 09:31   #4
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Luati fratilor anvelope de iarna vara cu DOT de 2011
Mergeti numai sa va uitati pe unde le pastreaza, ca eu zilele trecute am vazut la Dedeman ca le tineau afara.....in soare. Inainte (in sezon) le tineu in depozit, acum erau afara pe rastel. Da, aveau pret f. bun. Asa ca spor la cumparat!
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 13:20   #5
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Quote:
Originally Posted by lord_wader View Post
Luati fratilor anvelope de iarna vara cu DOT de 2011
Mergeti numai sa va uitati pe unde le pastreaza, ca eu zilele trecute am vazut la Dedeman ca le tineau afara.....in soare. Inainte (in sezon) le tineu in depozit, acum erau afara pe rastel. Da, aveau pret f. bun. Asa ca spor la cumparat!
cauciucurile care sunt tinute-n soare, nu va recomand de nicun fel.... eu urmeaz sa-mi iau 2 sau 4 cauciucuri pentru iarna deja a venit sezonul de toamna.
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 14:32   #6
BOGY26
Seat Driver

Stage 5
 
BOGY26's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 564
Member of:
[SEAT]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Merg de 2 ani pe aceleasi gume de vara si pe altele de iarna, dar nu au fost "niciunele" achizitionate de noi fiindca este pretul exorbitant ptr. gumele de 18"
BOGY26 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 14:54   #7
circuit

Stage 1
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 23
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Eu mi-am facut stocul in ultimele 6 luni ...am gasit pe la un depozit 2 anv continental dot 2010 noi... si am mai luat 2 de pe forum cu jante, astea putin rulate o iarna cred .Acum sunt ca nou incaltat...(185/65/14)...180+100= 280ron...
circuit is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 15:44   #8
RobertGadau
Fiat Driver

Stage 4
 
RobertGadau's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 297
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Luna trecuta am achizitionat 4 anvelope noi Barum Bravuris 2 225/45 ZR18, iar cat de curand o sa iau si un set de iarna pe 17", tot noi. Cele vechi mai aveau 30% profil, dar prefer sa rulez in siguranta, plus ca te bucuri de alt confort cu anvelope noi.
__________________
'06 FIAT Croma Emotion 1.9 JTD 150cp
RobertGadau is offline   Reply With Quote
Old 05-09-12, 17:31   #9
AndreiKMK

Stage 3
 
AndreiKMK's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 131
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Acum 1 luna 4x Vrederstein Ultrac SUV Sessanta 245 40 R20 pentru vara.
Acum 2 ani 4x Bridgestone Blizzak 235 55 R18 pentru iarna

Last edited by AndreiKMK; 05-09-12 at 17:34.
AndreiKMK is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 17:27   #10
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

1. ideal este sa ai un set de roti vara si unul de iarna, nu doar anvelope, le schimbi in 10 minute dupa caz si nu te doare capul. eu sunt acum pe sistemul ideal
2. mirific este ca la fiecare 2 ani sa schimbi aceste seturi cu altele noi.sper sa ajung curand si la nivelul asta mirific.

3. fantastic este ca fiecare din aceste seturi sa fie cu produse de top.asta mai greu ca nu am un supercar.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 21:58   #11
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

In 2006 cumparat KIA RIO noua,cumparat jante DEZENT + anvelope iarna GOOD YEAR ULTRAGRIP 7,anvelopele masinii ( de vara )HANKOOK,schimbat de atunci in sezon vara /iarna,rotile cu totul,iar la 70000 km total,nici nu se cunosc ca ar fi uzate vreun set ( uzura este de bun simt,la fiecare 5000km,le-am schimbat fata /spate,ptr uzare uniforma ).In momentul conservarii rotile in prealabil sunt spalate si "unse" cu solutii de conservare/intretinere cauciuc ( sunt unflate cu azot,atat cele de iarna cat si cele de vara ).Dacie ( voucer 1310 )anvelope iarna noi x 4 buc pe "table" ( doua ierni folosite )si 4x vara noi,de vara anul trecut ca cele vechi le-am schimbat ca se uzase si aveam doua tipuri. Concluzie : doua seturi complete de roti vara / iarna te tin chiar daca faci si km multi,este ca atunci cand ai mai multe perechi de pantofi....te tin mai mult,o pereche.....se rupe mai repede.
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 18-09-12, 14:02   #12
covex_robu

Stock
 
covex_robu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Am cumparat anul trecut in octombrie 4 anvelope BF Goodrich G-Force Winter le am pe janta . Iar in primavara mi-am luat 4 anvelope Dunlop Sp Sport 01 cu jante de tabla second-hand . Toate marimea 185/60/R14 82T alea de iarna , respectiv 82H cele de vara .
Pentru un Opel Astra F din '94 sunt mai mult decat bune . Am purtat 7 luni anvelopele de iarna si am facut peste 8000 de km si arata excelent . Se comporta foarte bine iarna pe gheata si pe zapada indiferent de temperatura , si am avut temperaturi si de -30 de grade . Cele de vara sunt foarte bune am facut doar 4500 de km cu ele , fara probleme , si sunt foarte multumit de ele . Nu cred ca voi avea probleme 2-3 sezoane de acum incolo .
covex_robu is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 10:01   #13
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Quote:
Originally Posted by covex_robu View Post
Am cumparat anul trecut in octombrie 4 anvelope BF Goodrich G-Force Winter le am pe janta . Iar in primavara mi-am luat 4 anvelope Dunlop Sp Sport 01 cu jante de tabla second-hand . Toate marimea 185/60/R14 82T alea de iarna , respectiv 82H cele de vara .
Pentru un Opel Astra F din '94 sunt mai mult decat bune . Am purtat 7 luni anvelopele de iarna si am facut peste 8000 de km si arata excelent . Se comporta foarte bine iarna pe gheata si pe zapada indiferent de temperatura , si am avut temperaturi si de -30 de grade . Cele de vara sunt foarte bune am facut doar 4500 de km cu ele , fara probleme , si sunt foarte multumit de ele . Nu cred ca voi avea probleme 2-3 sezoane de acum incolo .
te cred si eu ca ai facut 8000 de km in 7 luni ) si arata bine ) mai conteaza si km care ii faci ...
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 01:06   #14
adrian325i

Stage 5
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 407
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Eu am cauciucuri vechi... mai vechi de 7-8 ani cu carne multa pe ele aproape noi si le tin la temperatura constanta la boxa in subsolul blocului ferite de soare sau ploaie... Oare sunt bune ori ba ?
adrian325i is offline   Reply With Quote
Old 02-12-12, 18:09   #15
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Cand ai cumparat ultima oara pneuri?

Quote:
Originally Posted by adrian325i View Post
Eu am cauciucuri vechi... mai vechi de 7-8 ani cu carne multa pe ele aproape noi si le tin la temperatura constanta la boxa in subsolul blocului ferite de soare sau ploaie... Oare sunt bune ori ba ?
sunt cam bune de aruncat. 5 ani este durata normala de viata a unei anvelope dupa care nu te mai poti baza prea mult pe ea.
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -