Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

View Poll Results: Ce anvelope cumperi tu?
Noi 163 56.40%
Second-hand 126 43.60%
Voters: 289. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-13, 12:37   #76
autobil.ro
Banned

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Am un audi a4 1.8 turbo si parerea mea este ca nu se merita sa pui sh
autobil.ro is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 12:44   #77
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Am inteles deja asta, dar ce cauciucuri pui pe Audi-ul tau A4 1.8 turbo?
Firma si modelul daca se poate, eventual si un pret ar fi perfect!
eMH is offline   Reply With Quote
Old 29-05-13, 12:49   #78
autobil.ro
Banned

Stock
 
Join Date: May 2013
Posts: 3
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Am inteles deja asta, dar ce cauciucuri pui pe Audi-ul tau A4 1.8 turbo?
Firma si modelul daca se poate, eventual si un pret ar fi perfect!
Continental 225X45 pe 17 si costa in jur de 130 euro bucata aici in Grecia
autobil.ro is offline   Reply With Quote
Old 10-02-14, 00:37   #79
alyon

Stage 4
 
alyon's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 227
Member of:
[SEAT]
Thumbs up Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Salut,eu am un leon 2010 1.4tsi,masina a venit cu anvelope DUNLOP 205.55r16,acum am trecut la anvelope pe 17 si mi-am cumparat anvelope sh tot Dunlop 225,45r17 din 2011,daca cauti si gasesti ceva dun sh si la bani buni eu zic ca si sh este ok,se discuta mai sus de anvelope china...am avut noi si dupa un au erau opinca si uruiau de le gasea draci la frana se duceau sanie ncii urma nu lasa...,eu zic ca mai bine o anvelopa sh dar un an bun bine inteles,decat una noua panarama cum ar fi Nankang,Hankook,Nokian,si astea cu KKKK...anvelopele originale Japoneze sunt doua toyo si yokohama,cel putin astea le stiu eu de ar fii ff bune.Acum este decizia fiecaruia ce-si cumpara,bugetul vorbeste,,a si era sa uit eu am dat 800lei de 4bucati.Multumesc

Last edited by alyon; 10-02-14 at 00:43.
alyon is offline   Reply With Quote
Old 26-06-14, 22:54   #80
bogdanel06

Stock
 
Join Date: Jun 2014
Posts: 2
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

anvelope noi www.torom-anvelope.ro

eu de aici mi-am luat
bogdanel06 is offline   Reply With Quote
Old 01-07-14, 11:16   #81
AutoKappa

Stage 1
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 24
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by Bibendum View Post
Am si eu o nedumerire: ce fel de anvelope ai tu pe masina ta? Sau ce fel de anvelope vrei sa-ti cumperi? Noi-noute, sau second-hand?

Multa lume alege anvelopele noi pentru siguranta, rezistenta si economie in timp. Insa pretul achizitiei initiale este destul de ridicat. Sunt multi si cei care fac o economie cumparand cauciucuri noi, dar in timp isi dau seama ca dau aceiasi bani.

Tu din ce categorie faci parte?
O intrebare foarte buna, dar cel mai recomandat este sa cumparati cauciucuri noi deoarece cele second-hand au o durata de viata mai scurta, datorita materialului din care sunt facute a conditiilor meteo acesta se degradeaza mai repede.La un cauciuc second-hand nu stii data cand acesta a fost fabricat, cati km a fost rulat si multe alte aspecte.Durata de viata a unui cauciuc nou este de 10 ani cu conditia de al verifica o data la 5 ani, dar faptul ca dumneavoasta cumparati un cauciu nou nu inseamna ca acesta are o durata de viata de 10 ani acest lucru depinde de locul unde a fost depozitat de producator, de caldura, si de modul de folosire.
AutoKappa is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 06:03   #82
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Nu vreau sa par rautacios, dar daca nu iti permiti nici macar cauciucuri noi pe orice masina, nu iti permiti masina si esti un pericol public. Exista transport public, taxi etc.

Cauciucurile sunt probabil cel mai important lucru in materie de safety pe un automobil, eu as interzice vanzarea de cauciucuri sh.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 20:06   #83
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Quote:
Originally Posted by AutoKappa View Post
Durata de viata a unui cauciuc nou este de 10 ani cu conditia de al verifica o data la 5 ani, dar faptul ca dumneavoasta cumparati un cauciu nou nu inseamna ca acesta are o durata de viata de 10 ani acest lucru depinde de locul unde a fost depozitat de producator, de caldura, si de modul de folosire.
Poailooo, cata tampenia!!!!
Durata de utilizare a unui cauciuc pe masina, avand aderenta buna este de maxim 3 ani. Cauciucul imbatraneste indiferent unde este tinut.
De aia scartaie cauciucurile prin parcari, pentru ca mai sunt si altii care le tin 10 ani, bineinteles, imposibil sa tii cauciucuri pe masina 10 ani.
@alyon citeste te rog link-urile de mai jos:
http://www.rubbernews.com/article/20...e-class-models

http://int.nexentire.com/pr_nexen/ne...ew.asp?idx=101
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 20:14   #84
B997NDL

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 108
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

are dreptate. multi dau ca durata de exploateare 10 ani, dar sa fie verificate periodic. cauta la michelin. si parca si continentalul zice tot asa. nimeni nu le tine doar 3 ani. minim 5-6, daca sunt premium si daca nu ajung la martor pana atunci.
B997NDL is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 21:28   #85
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Cum verifici un cauciuc?
Dupa 3 ani orice cauciuc isi pierde din aderenta, incep sa scartaie in viraje stranse, in parcari, rup aderenta la plecari rapide de pe loc, actionarea anumitor sisteme de siguranta din cauza ruperii aderentei in momentul franarii.
Daca avem pretentii si ne place viteza, mai ales ca acum mergem cu statii si deseori peste 150km/h ca nu mai avem Oltcit-uri, cred ca trebuie sa ne gandim si cum il evitam pe cel ce ne iese in cale in mijlocul depasirii si cu sh-uri evitarea se va face probabil cu multa transpiratie.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 06-08-14, 23:59   #86
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Iaaaa, ce, oltcitu' nu prinde 150...iaaaa ca mai avem si de astea de merc cu 140-150....un pic de respect batranelor doamne ).
Intr-o societate normala, cu salarii pe masura preturilor, bineinteles ca ne-am lua cauciucuri noi....dar in Romania nu ne permitem gume noi....De exemplu eu mi-am luat la masina 2 gume pe 16, dimensiuni exacte nu mai stiu, de iarna, SH, si am dat fix 200 ron cu tot cu transport si nu ma plang de aderenta, sau ca imi scartaie cauciucurile sau stiu eu.....vreau sa zic ca posibil au fost folosite 2 sezoane acele cauciucuri, inca au canelurile foarte adanci si rizurile alea serpuite care le intalnim pe gumele de iarna inca sunt destul de pronuntate....nu pot sa zic ca un cauciuc sh e rau, sau ca nu stiu data productiei...*****ie pe el....sau un cauciuc SH e facut din alt material....sa muriti voi aia de-ati scris mai sus asa ceva....hai sa nu mai luam nici jante SH ca vezi, sunt din alt aliaj decat daca ar fi luate noi.....In concluzie votez SH, si o sa-mi iau gume SH din import in continuare cu riscul sa omor vreun pieton pe trecerea de pietoni grabit sa-l calc de sa-i dau julitura ) Noroc de anvelopele SH de pe masina ca altfel faceam asta azi....masina trage de mine, hai lasa-ma sa-l calc....si gumele nu vroiau si trageau inapoi...is curios cati din cei care posteaza sunt soferi pe aici, daca calcam un caine, e vina cainelui, daca calcam un om....hopa....gumele....rotile....claxonu', astea erau de vina....nu pietonul....el e sfant tot timpul )=))
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 07:32   #87
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Cauciucuri noi de iarna, nu mare producator, de buget, Barum, 2 ani au iesit din orice zapada, in al treilea an au inceput sa dea semne pierdere de aderenta si patinare scurta in unele zone cu zapada, in anul patru s-au agravat iar la drum lung, zgomot pronuntat.
Diferenta din primul an si patru este foarte mare, arata foarte bine, nu cred ca au mai mult de 20k, dar comportamentul este total opus si nu este din cauza profilului.
Guma imbatraneste, conteaza vechimea.
Faci comparatie cu jante sh, ai vazut acel aliaj din care este facuta janta sau vreun metal sa se deterioreze la cald sau frig? Cumva janta este cea care calca si ofera aderenta pe asfalt? Vorbesti de piese care lucreaza diferit, una este in contact cu masina si cealalta direct cu suportul/asfaltul.
Eu nu incerc sa schimb pe cineva, doar spun patataniile mele cu cauciucurile.
Mi-am luat jante, sh pentru ca nu au fost bani de noi. Aveau si cauciucuri, bune la profil, si chiar Dunlop wp m3 asa ca le-am pastrat. Nu erau rele, faceau zgomot, nu exista comparatie cu Barum noi si erau mai proaste ca alea de vara si pe zapada si pe asfalt, asta la temleratura de decembrie, ianuarie. Dar per total si-au facut treaba vreo 2 ani, dar fara prea multa zapada ca nu a nins.
In primavara vroiam sa schimb rotile, cele se vara, cauciucuri cu profil bun care mergeau cel putin doua sezoane, le aveam pe masina de 5 ani. Dupa ce am dat rotile de iarna jos, am vazut doua cauciucuri de vara plesnite pe interior, ca si cand ar fi fost taiate. Am garaj, le pun in acelasi loc, sunt cauciucuri cu 91y, au fost noi pe masina, aveau undeva la 30k+ dar au cedat, au crapat si au pleabit.

Last edited by ekofresh; 07-08-14 at 07:52.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 08:09   #88
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Continuare, scriu de pe tel si nu am reusit sa editez
.
Mi-am luat cauciucuri noi, si au fost un efort fiind o dimensiune ceva mai mare dar nu vroiam sa risc ca dupa 2-3 ani sa o iau de la capat si mai ales ca pretul sh era cu 150-200lei mai mic.
Corect, cand nu sunt bani tragi de ce ai, asa am facut si eu si ma gandesc ca la 200+ putea sa-mi explodeze putregaiu cu y la viteza, chiar cu un an inainte.
Multora nu le pasa, nu doar bugetul e problema, si mai intervine Germania de unde noi luam totul sh. Unde pun mana acesti supra oameni e bun pentru noi, cred ca si mancarea lor mestecata s-ar vinde bine, made in de.
Fiecare isi cumpara ce crede, eu spun doar ca aderenta este diferita intre cauciucurile noi si cele sh si se pierde cu fiecare an ce trece. Cauciucuri crapate, cauciucuri imbatranite, uzate, nu mai conteaza profilul cand au aparut acele mici crapaturi.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 08-08-14, 15:35   #89
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Eu nu zic ba....pot sa plesneasca cauciucurile cand nici nu te astepti....am luat gume de iarna din spania cand am venit cu masina dat fiind faptul ca vremea era cum era la final de decembrie...noi, faine, toate bune...le-am tinut pe masina din dec 2012 pana in iunie 2014 fara ca macar sa am un minim de uzura, adica macar sa se vada, sa dispara acei serpisori de pe profil...nimic....le-am dat jos de pe masina de ce....a dat tata cu una din roti intr-o bordura de o piscat guma....nimic grav....am calarit-o odata cu 160 si dupa m-am uitat bine la guma, m-am speriat, ar fi putut crapa oricand....guma moale la caldura , crapatura s-a dus repede, tesatura nu prezinta niciun pericol insa nu poti sti niciodata....desi destul de noi, tre' sa trag pe dreapta acele gume...
Orice cauciuc de iarna face un zgomot mai pronuntat daca nu merge pe asfaltul pentru care sunt facute....adica zapada...
Oricum, iarna eu nu calaresc masina mai mult decat imi permite legea asa ca ma las in mana gumelor SH aduse din tarile mai nordice, localitatea cu 50, exterior 70, in conditii de zapada gheata si polei, iarna eu merg la consum oricate martoage as avea sub capota, astfel ca eu nu pricep temerea asta a unora....vai,daca bubuie guma....iaca daca bubuie la 50 pe ora, opresc tancul fara probleme, si nici la 70 nu mi-as face mari probleme, pana la urma nu daram case in afara localitatii.
Nici vara nu pot sa zic ca fugaresc martoagele de sub capota decat in cazul in care tre' sa ajung intr-un loc la ora X si nu dovedesc cu un mers decent si daca mai am si pe altul in masina, nu pupa masina peste 100 in afara localitatii, deci teama ca gumele SH mi-ar face probleme, imi lipseste cu desavarsire.
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-14, 12:25   #90
Lavinius75

Stock
 
Join Date: Jul 2014
Posts: 3
Default Re: O intrebare simpla: cauciuc nou vs. second-hand

Anvelope noi intotdeauna.Si nu din cele low cost,niciodata.Am avut o singura data niste resapate cumparate noi ,cu garantie etc..etc si aveau pori deschisi pe lateral.Normal ca la garantie nu raspundea nimeni.Deci le-am donat unui carutas ca avea deja geometria la roti facuta si am revenit la marca si anvelope de prestigiu.SH-urile sunt ok pt mers la avarie dar nu mai mult de cateva zile,parerea mea.Conduc cam 35.000 km pe an deci le duc la uzura in maxim 2 ani pe set.(VARA/IARNA).O anvelopa nu trebuie mearsa sub 4 mm si nici mai mult de 4 ani vechime indiferent de ce spun multi ca "am niste miseline de cand a venit masina acum 10 ani si inca au carne".Personal folosesc numai Nokian dar alegerea marcii e o optiune personala a fiecaruia in functie de buget si experiente anterioare.O anvelopa buna costa in jur de 250 lei indiferent de marca deci nu este o gaura asa de mare in buget.4 anvelope egal un iphone 4 lol.Deci eu spun ca anvelope noi intotdeauna.
Lavinius75 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -