Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Totul despre anvelope

Totul despre anvelope Aici gasesti toate informatiile despre cauciucuri, dimensiuni, presiunea corecta, marci diverse, performante, norme de siguranta si feed-back de la utilizatori.

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-12, 11:38   #61
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Am avut pana acum doi ani, GoodYear Ultra Grip 7 si am fost f multumit de ele...un tip de anvelopa de iarna care se comporta bine atat pe carosabil ud cat si pe zapada/gheata...
De 1 an am ContiWinterContact...sunt ceva mai dure si mai galagioase,pe astfalt uscat.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-12, 19:31   #62
vnool

 
vnool's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 287
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Quote:
Originally Posted by valentin16 View Post
Am avut pana acum doi ani, GoodYear Ultra Grip 7 si am fost f multumit de ele...un tip de anvelopa de iarna care se comporta bine atat pe carosabil ud cat si pe zapada/gheata...
De 1 an am ContiWinterContact...sunt ceva mai dure si mai galagioase,pe astfalt uscat.
Continental ContiWinterContact TS ..., toate is facute pentru oras, unde aproape mereu e curat ..referitor la zgomot toata gama de la Continental are un dezavantaj sunetul putin mai mare ca la alte firme renumite, .. anunta ce iti vei lua in viitor
__________________
vnool is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 06:29   #63
valentin16

Stage 5
 
valentin16's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 328
Member of:
[FORD]
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Quote:
Originally Posted by vnool View Post
Continental ContiWinterContact TS ..., toate is facute pentru oras, unde aproape mereu e curat ..referitor la zgomot toata gama de la Continental are un dezavantaj sunetul putin mai mare ca la alte firme renumite, .. anunta ce iti vei lua in viitor
Daca gasesc in urmatoarele saptamani vre-o oferta demna de luat in seama,o sa optez tot pentru Goodyear Ultra Grip 7...daca nu, am in vedere un set de MICHELIN Alpin M+S.
Prefer anvelopele care au un talon elastic/maleabil...

Sa auzim de bine...
P.S.
...anvelope de vara,acum pe masina am,Barum Bravuris...sunt cu mult peste multe alte marci....am numai cuvinte de lauda pentru acest model.
valentin16 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 09:17   #64
covex_robu

Stock
 
covex_robu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 3
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Folosesc BF Goodrich G-Force Winter 185/60 R14 . Le-am luat la un pret decent 950 de lei 4 bucati . Se comporta foarte bine pe orice suprafata si la orice temperatura , masina mi-a alunecat doar daca am vrut eu . In sezonul trecut am facut undeva intre 5000 si 7000 de km fara probleme . Anvelopele arata ca noi , cele de pe puntea spate inca au firele acelea mici pe exterior .
covex_robu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 09:26   #65
ctx8k

Stage 2
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 45
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Dunlop Wintersport 3D am acum si sunt multumit de ele. Inainte am avut Dunlop Wintersport M3 care mi s-au parut mai bune (din pacate nu se mai fabrica, fiind un model vechi).
ctx8k is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 09:29   #66
boggy

Stock
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 3
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Dupa mai multe anvelope incercate am ajuns la Yokohama W drive!!!!
Am avut si generatia anterioara de Yokohama W drive, nu mai schimb marca anvelopelor de iarna de acum in colo!

Excelente. Uscat, ud, mazga, zapada si chiar si gheata!!!

Sunt excelente pe mazga, pe ud, cum este in principiu marea parte a iernii.
Franare, accelerare si virare de asemenea in toate conditiile au fost excelente.
Surprinzator de eficiente si pe gheata!

Pentru iarna am trecut de la 205 la 195, pentru o mai buna stabilitate pe ud si pe zapada (anvelopele mai late tind sa acvaplaneze, iar pe zapada stim bine ca la raliuri se folosesc anvelope inguste)

de vara am michelin energy saver 205, (anvelopa care dealtfel este all season desi este vanduta ca anvelopa de vara) si tin sa spun ca Yokohama sunt mai bune pe ud si mazga decat michelin-urile

un link util unde mi s-au parut foarte aproape de adevar review-urile este:
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/

Drumuri bune!
boggy is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 09:32   #67
cristi_de_mic

Stage 1
 
cristi_de_mic's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 11
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Quote:
Originally Posted by Bibendum View Post
Inca putin si incepe iarna. Spune si tu ce anvelope vei avea la iarna pe masina, fie ca e vorba de cauciucuri pe care le-ai mai folosit, sau pe care vrei sa le cumperi acum.
goodyear ultra grip 7 folosesc in ultimi 4 ani si dupa parerea mea sunt printre cele mai bune mai ales ca am tractiune spate pe masina
cristi_de_mic is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 09:42   #68
XDYE

Stock
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Michelin Aplin A4 cumparate acum 2 ierni. Foarte multumit de ele, s-au comportat excelent pana acum
XDYE is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 10:00   #69
sotudor

Stage 1
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 15
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Dunlop Wintersport 3D, excelente!
sotudor is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 10:09   #70
FabioBMW

Stage 1
 
FabioBMW's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 17
Member of:
[Accelarate Club]
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Am pt iarna Michelin Pilot Alpin PA2. le am avut de noi.. au acum, 4 ani.
Nu am fost niciodata multumit de ele pe zapada.NICIODATA. Masina este BMW .Poate pe o masina cu tractiune fata sunt ok dar pe BMW sunt degeaba. Cele mai bune care le am incercat de iarna au fost Nokian Hakapelita si Pirelli Carving Edge. Sunt bune si Dunlop sport M3 dar nu se mai produc.acum parca e 4D.

Am in plan sa iau ceva de la Nokian....am multi amici cu BMW care le lauda.
carving edge este grozav dar pe asfalt ai un zgomot de senilat. Pilot alipn si alte anvelope premium de acest gen sunt concepute mai mult pt iarna in conditiile de afara...autastrazi curate si drumuri curatate. pe zapada mare adios...si cand spun mare ma refer la minim 8 cm sa nu inceapa careva sa spuna de jumatati de metru.
Succes si drumuri bune va doresc
FabioBMW is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 12:51   #71
ampopa

Stage 3
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 87
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Pe una din masini am GoodYear Ultra Grip 8 si pe cea a sotiei Dunlop Wintersport 3D. Foarte multumit de ambele.
ampopa is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 13:34   #72
B997NDL

Stage 3
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 108
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Michelin Alpin 4, supertari. foarte multumit ! o sa raman la ele.
stiu ca se zice ca Conti astea mai noi ar fi mai bune, dar si mai scumpe.
Am dat pe Michelin 286 lei/ buc vara trecuta.
B997NDL is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 13:49   #73
keke_yo

Stock
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1
Smile Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Kumho Solus Vier folosesc eu, asta este ar fi a treia iarna in care le folosesc au indice de viteza V , sunt foarte eficiente pe asfalt ud eu le folosesc pe un Mondeo din 2002
keke_yo is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 13:53   #74
johnandroid

Stage 2
 
johnandroid's Avatar
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 27
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

Salut,eu momentan am Yokohama pe fata,iar pe spate am Nokian
johnandroid is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 14:17   #75
claudio00

Stage 1
 
claudio00's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 20
Default Re: Care sunt anvelopele de iarna folosite?

de patru ani pe spate toyo iar pe fata pirelli foarte multumit de ele ...
claudio00 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -