Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Prezentari machete > Prezentari machete scara 1/24

Reply
 
Thread Tools
Old 12-01-12, 13:34   #1
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

2007 Ford Mustang Convertible, Franklin Mint

Iata ca dupa mult timp apare o noua prezentare a unei machete 1:24, mai exact al unui model relativ recent de Mustang, si anume Convertible 2007. Nu mai lungesc vorba, deci hai sa incepem

Click image for larger version

Name:	1.jpeg
Views:	94
Size:	132.9 KB
ID:	2293739 Click image for larger version

Name:	2.jpeg
Views:	71
Size:	125.7 KB
ID:	2293740

Cutie&stuff:

Macheta vine intr-o cutie deja celebra pentru Franklin Mint. Chiar daca este la scara 1/24, cutia ei este foarte mare si cu multe lucruri in ea. Pe langa macheta (logic) , mai gasim si niste manusi, certificatul de autenticitate + informatii despre cum sa intretii macheta, o spatula, o scrisoare de multumire din partea producatorului si un "sticker" cu numele machetei. Tot in cutie intalnim si soft-top-ul, care se poate pune in cazul in care vremea nu-i foarte potrivita pentru iesit cu decapotabila

Exterior:

Primul lucru care se observa la acest Mustang este, bineinteles, culoarea, este un gri inchis, granulat. Vopseaua este aplicata atent si nu i-am gasit imperfectiuni, nici macar in zonele "de risc" (usi, capota etc) . Granulatia acestui gri inchis arata foarte bine, in special daca bate lumina pe macheta.
Pe langa asta, combinatia aceasta de culori, gri inchis exterior si acel rosu din interior este foarte potrivit pentru o astfel de masina. Personal, consider ca aceasta combinatie este cea mai frumoasa pentru Mustang Cabrio 2007, mai frumoasa decat rosu sau galben.

Click image for larger version

Name:	3.JPG
Views:	84
Size:	134.3 KB
ID:	2293741 Click image for larger version

Name:	DSC07089.JPG
Views:	96
Size:	145.8 KB
ID:	2291140

"Botul" deja celebru al Mustang-ului este redat fidel la aceasta macheta, are tot ce ar trebui sa aiba, insa nu pot trece cu vederea cateva scapari. Semnalizatoarele nu sunt fixate corect, sunt cam inchise la culoare, si au nituri. Si logo-ul mi se pare lucrat cam neingrijit, pentru nivelul acesta trebuia finisat foarte bine, si nu lasat asa, cu plastic "in plus".
Nu trebuie uitate partile bune, doar nu am spus degeaba ca "este redat fidel" . Grila superioara este perforata, cea de jos nu (dar asa este si la masina reala) si blocurile optice, inafara de semnalizatoare, arata foarte bine si nu au nituri.

Click image for larger version

Name:	DSC07091.JPG
Views:	96
Size:	109.9 KB
ID:	2291139

Jantele respecta modelul real, au sigla Ford pe ele, care, desi este foarte mica, este facuta atent. Discurile nu sunt perforate. Are etrieri, au forma relativ corecta, dar problema e ca se vad urme lipici si chiar pete de vopsea de 2 dintre etrieri. Anvelopele sunt imprimate, insa in general rotile nu reprezinta un plus al machetei.

Click image for larger version

Name:	DSC07103.JPG
Views:	80
Size:	123.5 KB
ID:	2291141

Nu as putea spune nici despre sigle ca ar fi mare lucru, chiar daca, dupa cum am spus mai sus, cele de pe jante arata bine. Am criticat mustangul din fata, deoarece nu este finisat cum trebuie, mai este o problema: sigla spate, pe care scrie "GT" (care arata destul de ok) este stramba.

Click image for larger version

Name:	DSC07095.JPG
Views:	88
Size:	123.1 KB
ID:	2291152

Mai exista o problema la imbinari, parerea mea ca macheta prezinta lufturi putin cam mare pentru pretentiile pe care le are. FM nu trebuiau sa incerca sa accentueze asa tare imbinarile, dar este o parere strict personala.

Bineinteles, este o macheta full-open, se deschid usile, capota si portbagajul. Cel din urma se deschide in 2 etape, si este de apreciat ca sta deschis deoarece balamalele tin foarte bie, chiar daca sunt niste dog-legs grosolane care nu ar avea ce cauta pe o macheta premium. Portbagajul este mochetat si inauntru vedem o placuta cu numarul si denumirea machetei. A mea este nr 804 din 5000 de exemplare.


Click image for larger version

Name:	DSC07092.JPG
Views:	96
Size:	169.6 KB
ID:	2291168 Click image for larger version

Name:	DSC07096.JPG
Views:	75
Size:	164.0 KB
ID:	2291169
Click image for larger version

Name:	DSC07094.JPG
Views:	77
Size:	107.5 KB
ID:	2291170

De mentionat ca, asemenea farurilor, si stopurile arata foarte bine, desi prezinta mici nituri, "sticla" lor arata realist.

Macheta are soft-top. Acesta arata foarte bine, realist, desi este facut din plastic. In spate dispune de dezaburire, deci n-am probleme , care la randul ei, este realizata atent.

Click image for larger version

Name:	DSC07104.JPG
Views:	80
Size:	139.2 KB
ID:	2291179

Ar fi de mentionat stergatoarele si antena, care "completeaza" frumos exteriorul machetei.

Interior:

Interiorul este clar un punct tare al acestui Mustang. Vine intr-un rosu superb, care se potriveste extrem de bine cu gri-ul inchis de la exterior.

Click image for larger version

Name:	DSC07099.JPG
Views:	89
Size:	112.3 KB
ID:	2291182

Usile nu au balamale dog-leg, lucru care duce la un aspect si la o miscare a lor mai reala. Feţele portierelor arata bine. Bordul este si el la inaltime, lucru demonstrat prin detaliile de la ceasurile de bord, consola si volan.

Click image for larger version

Name:	DSC07097.JPG
Views:	84
Size:	104.8 KB
ID:	2291184 Click image for larger version

Name:	DSC07100.JPG
Views:	97
Size:	98.0 KB
ID:	2291185

Scaunele, desi par din plastic, sunt facute dintr-un material cauciucat, placut la atingere. Placuta la atingere este si mocheta, bineiteles interiorul este mochetat

Un mare plus il reprezinta centurile de siguranta, care in opinia mea arata extraordinar, probabil este si prima macheta pe care o vad sa dispuna de acest detaliu. Nu stiu din ce material sunt facute, cert e ca nu din plastic, dar arata bine. Acest lucru il pot spune si despre partea "metalica" a centurilor.

Click image for larger version

Name:	DSC07101.JPG
Views:	84
Size:	95.7 KB
ID:	2291188 Click image for larger version

Name:	DSC07102.JPG
Views:	94
Size:	116.3 KB
ID:	2291189

Motor:

Desi este o masina mai noua, Mustang-ul are ce arata la motor. Este realizat superb. Cablajele, bateria, toate "etichetele" de pe acolo plus multe altele fac din motorul acestei machete ceva care s-ar putea compara cu orice alt 1:18 din aceeasi categorie. Repet, il consider superb, chiar punctul forte al machetei.

Si capota in sine arata bine, pacat doar de dog-legs-urile care mai strica peisajul.

Click image for larger version

Name:	DSC07106.JPG
Views:	79
Size:	138.4 KB
ID:	2291191 Click image for larger version

Name:	DSC07109.JPG
Views:	105
Size:	127.1 KB
ID:	2291192

CONCLUZIE:

Personal sunt foarte multumit de ce ofera macheta. Mai are mici scapari pe la exterior, dar compenseaza prin interiorul si (mai ales) motorul bine realizate + combinatia de culori frumoasa. Nu stiu daca are vreun rost sa o compar cu machete de la alt producator, dar cert e ca se poate pune cu un 1:18 fara probleme Pretul variaza de la 60$ pana la 120$ pe ebay, bineinteles ca pretul variaza in functie de vanzator, sau daca o prindeti la reducere. Personal sunt foarte multumit de macheta pentru cei 180 de lei pe care i-am dat pe ea.
__________________
Machetele Mele

Last edited by bmwh548; 14-01-12 at 18:46.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 13:52   #2
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Felicitari pentru prezentare, dar trebuie sa fac niste precizari. Din punctul meu de vedere, rotile reprezinta un plus, mai ales daca sunt facute bine. Modelul real (din cate stiu eu), nu dispune de discuri perforate asa ca nu vad unde e problema.
Multa lume are un fix cu balamalele capotei si portbagajului. Sunt prea putine machete care au balamale cu arc (sau cum vrei sa le zici ) si la capota si la portbagaj si nu vad de ce in categoria asta de pret erau obligatorii. Recunosc, nu ma pasioneaza scara 1:24 si nu cunosc asa de bine producatorii, insa la 1:18, in categoria de pret 200-300 ron sunt putine machete cu astfel de "accesorii".
La 1:24, din cate am vazut eu, majoritatea machetelor au diverse componente realizate la o alta dimensiune (gen volan prea mare, antena prea groasa, scaune mari ... etc), insa aici vad ca treaba sta destul de bine. Spatiul dintre partile mobile este mic, lucru imbucurator.
De asemenea, vad ca ai scris de mai multe ori ca se compara cu 1:18. Este o macheta ce arata foarte bine, insa nu vad rostul de a o compara cu 1:18. Modelul asta e facut de autoart la scara 1:18 si da... nu cred ca e superior decat la finisaje. Ca detalii sunt la fel ... in mare, cu un plus pt fm care are si softop.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 14:01   #3
DrifterGT

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 3,134
Cool Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Destul de ok prezentarea insă mergeau și câteva poze cu modelul real + niște cuvinte despre ea. Așa fără parcă îi lipsește ceva și e incompletă.
DrifterGT is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 14:25   #4
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Imi place macheta, parca Viper-ul FM imi pare ceva mai bun. Pozele sunt luminoase,bune, personal as fi ales alt postament.
radu_rs is offline   Reply With Quote
Old 12-01-12, 17:55   #5
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Te-ai lasat asteptat mestere
Draguta macheta, dar culoarea nu-mi place deloc.Mergea un negru sau ceva mai viu.
In rest, calitate FM, nu am ce zice.
Bine ca te-ai pus in miscare, bravo Aline !
FED express is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 18:29   #6
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Felicitari pentru prezentare, dar trebuie sa fac niste precizari. Din punctul meu de vedere, rotile reprezinta un plus, mai ales daca sunt facute bine. Modelul real (din cate stiu eu), nu dispune de discuri perforate asa ca nu vad unde e problema.
Multa lume are un fix cu balamalele capotei si portbagajului. Sunt prea putine machete care au balamale cu arc (sau cum vrei sa le zici ) si la capota si la portbagaj si nu vad de ce in categoria asta de pret erau obligatorii. Recunosc, nu ma pasioneaza scara 1:24 si nu cunosc asa de bine producatorii, insa la 1:18, in categoria de pret 200-300 ron sunt putine machete cu astfel de "accesorii".
La 1:24, din cate am vazut eu, majoritatea machetelor au diverse componente realizate la o alta dimensiune (gen volan prea mare, antena prea groasa, scaune mari ... etc), insa aici vad ca treaba sta destul de bine. Spatiul dintre partile mobile este mic, lucru imbucurator.
De asemenea, vad ca ai scris de mai multe ori ca se compara cu 1:18. Este o macheta ce arata foarte bine, insa nu vad rostul de a o compara cu 1:18. Modelul asta e facut de autoart la scara 1:18 si da... nu cred ca e superior decat la finisaje. Ca detalii sunt la fel ... in mare, cu un plus pt fm care are si softop.
In primul rand multumesc frumos ca ti-ai facut timp si ai citit prezentarea Mersi si de sfaturi. Rotile sunt ok, numai ca nu mi s-au parut chiar la nivelul machetei (poate eu sunt de vina ca am ramas fixat cu chestia asta) . Balamalele mi s-au parut exagerate, recunosc ca probabil am fost cam pretentios, dar raman la parerea ca puteau fi putin mai mici si nu asa mari: Maisto-style. Comparatia cu 1:18 am vrut s-o fac deoarece o consider o macheta foarte frumoasa (cu toata ca am zis si lucruri mai rele despre ea) si, mi se pare ca lumea considera automat un 1:18 mai frumos ca un 1:24 sau alta scara (nu toti, bineinteles) . Nu vreau sa ma laud sau ceva, insa acest model mi se pare superior Autoart-ului, si asta a motivul comparatiei: sa arata ca o scara mai mica poate "bate" o scara mai mare O sa tin cont de sfaturile tale, au fost binevenite

Quote:
Originally Posted by DrifterGT View Post
Destul de ok prezentarea insă mergeau și câteva poze cu modelul real + niște cuvinte despre ea. Așa fără parcă îi lipsește ceva și e incompletă.
Nici pana acum n-am spus cuvinte despre 1:1, dar si criticile sunt bune asa ca pe viitor o sa tin cont. Mersi.

Quote:
Originally Posted by radu_rs View Post
Imi place macheta, parca Viper-ul FM imi pare ceva mai bun. Pozele sunt luminoase,bune, personal as fi ales alt postament.
Mersi. Spui asta pentru ca esti innebunit dupa Viper glumeam, mie mi se par amandoua bine realizata, dar si eu as alege Viper-ul deoarece, ca masina imi place mai mult ca orice Mustang. E a doua oara cand fac poze pe bolovanul ala (am mai facut si la F40 FM) dar cred ca a 3a oara n-o sa fie "cu noroc" pentru ca lumea zice ca sunt nerealiste pozele, pe viitor nu mai fac acolo pozele.

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Te-ai lasat asteptat mestere
Draguta macheta, dar culoarea nu-mi place deloc.Mergea un negru sau ceva mai viu.
In rest, calitate FM, nu am ce zice.
Bine ca te-ai pus in miscare, bravo Aline !
Fratzica, la tine negru e culoare "vie" ? M-am pus in miscare, sper s-o tin asa, la toate capitolele Mersi, mai hai si tu cu ceva achizitii noi

Last edited by bmwh548; 14-01-12 at 18:47.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 14-01-12, 18:56   #7
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Am observat ca la noi, pe forumuri, e oarecum un razboi al scarilor . Aia cu 1:18 se cred mai tari ca aia cu 1:43, aia cu 1:43 ca aia cu 1:18 sau 1:24 si asa mai departe. Fiecare scara are farmecul ei si nu trebuie sa aruncam cu noroi in ceva diferit de ce se afla in colectia noastra doar ca ne credem mai destepti. Nu fac referire la tine, vorbesc la modul generl.

Revenind la macheta prezentata aici, ca vad ca insisti la comparatia cu autoart imi spun si eu parerea. Cea 1:24 are ceva mai multe detalii la motor (cabluri), plasa perforata la grila fata si softop. Apropo, cand scoti softopul nu ai si acea piesa ce reprezinta acoperisul pliat ca sa o pui in loc ?
Cea 1:18 are finisaje mai bune la interior/exterior, lufturi mai mici si un pret mai mic (in multe magazine).
La 1:18 e mai usor sa reproduci anumite detalii si tocmai de asta zic ca e aiurea comparatia, nu ca as fi fan impatimit. Cel autoart, din punctul meu de vedere, este un model foarte bun, chiar daca se gaseste (sau se gasea) la pret de maisto
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 15:47   #8
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 2007 Ford Mustang Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Macheta are si "acoperisul pliat" , numai nu l-am luat eu cand am dus macheta sa-i fac poze, am dus-o direct cu soft-top-ul. Era frig si am zis ca n-are rost sa ma duc cu ea "decapotata"

Uite aici:

Racer21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -