Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Prezentari machete > Prezentari machete scara 1/24

Reply
 
Thread Tools
Old 09-09-11, 22:32   #1
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

1954 Mercedes Benz 300SL, Franklin Mint

Ca sa mai improspatez sectiunea cu un 1:24, m-am gandit sa-i fac o prezentare ultimei machete venite, anume 300SL produs la scara 1:24 de catre Franklin Mint. De mentionat ca macheta nu mai este "la prima tinerete" asa ca veti putea vedea in poza unele defecte cum ar fi zgarieturi sau bavuri, crom invechit, cauciucuri taiate etc. Sa incepem

Click image for larger version

Name:	DSC06977.JPG
Views:	92
Size:	43.1 KB
ID:	2147178

Cutie&stuff:

Macheta mi-a venit doar intr-un ambalaj de polistiren, pentru ca vanzatorul de pe eBay nu mai avea cutia originala. De mentionat doar ca la FM-urile de generatie veche conta cel mai mult macheta, venea intr-o cutie mica (fara mii de poze, de culori si de texte) intr-un ambalaj de polistiren (doar cu certificat si o foaie cu datele tehnice ale masinii, sper deosebire de FM-urile din generatia noua care au si o spatula, manusi, "collector portfolio" si altele) ... se pare ca, dupa cum am spus, mai demult se punea accentul pe macheta si nu pe "casuta" machetei

Exterior:

Exteriorul este reprezentat bine, nu i-am gasit defecte, inafara bineinteles de cele cauzate de varsta inaintata a machetei. Formele si liniile care au facut Gullwing-ul celebru sunt redate fidel.

Click image for larger version

Name:	DSC06955.JPG
Views:	75
Size:	62.7 KB
ID:	2147180Click image for larger version

Name:	DSC06958.JPG
Views:	70
Size:	432.0 KB
ID:	2147181

Blocurile optice sunt deasemea frumoase, nu au nituri, textura lor este copiata dupa cea a modelului 1:1, iar cromul ce le inconjoara este aplicat atent, nici in exces, nici prea putin, din pacate este singura parte a machetei unde cromul arata excelent, in alte locuri nu e chiar atat de "roz" treaba.

Click image for larger version

Name:	DSC06959.JPG
Views:	91
Size:	69.4 KB
ID:	2147183Click image for larger version

Name:	DSC06957.JPG
Views:	67
Size:	56.6 KB
ID:	2147184

Jantele arata acceptabil, insa nu uimesc pe nimeni, totusi sigla Mercedes in relief pe fiecare din ele e placuta ochiului. Raman la parerea ca puteau sa puna un crom mai "finut" pe jante.

Majoritatea elementelor cromate, dupa cum am spus si putin mai sus, lasa putin de dorit, insa tot sunt cu ani lumina mai bune ca si cele de la alte machete 1:24 din comert. Nu stiu daca aceasta mica problema cu cromul se datoareaza neaparat varstei machetei, dar deja e un trend ca producatorii americani de machete (gen HW61) printre care face parte si FM sa nu se priceapa atat de tare cand vine vorba de crom.

Click image for larger version

Name:	DSC06968.JPG
Views:	72
Size:	69.9 KB
ID:	2147204Click image for larger version

Name:	DSC06972.JPG
Views:	61
Size:	54.9 KB
ID:	2147205

Macheta este full-open, asa ca pe langa usi si capota motor i se deschide si portbagajul - deasupra caruia troneaza frumos sigla MB in relief si scris "300SL" - unde intalnim roata de rezerva. Nu am nimic de laudat aici, roata de rezerva arata ok, lucrul bun fiind ca ea exista, sper deosibire de varianta Bburago deoarece ex-italienii au uitat s-o mai puna.

Click image for larger version

Name:	DSC06969.JPG
Views:	71
Size:	56.8 KB
ID:	2147202Click image for larger version

Name:	DSC06970.JPG
Views:	69
Size:	70.5 KB
ID:	2147203

Grila este perforata.

Interior:

Pot spune ca mi-a placut stilul de deschidere al usilor, nu ma refer la faptul ca se deschid in stil Lambo, ci la faptul ca pe langa dog-legs-urile arhi-cunoscute, mai are o tija care face parte din macanismul de deschidere-inchidere al usilor. Nu stiu cum sa va explic exact, cert e ca am mai vazut o altfel de tija si la machete mai scumpe decat aceasta, si asta-i un lucru imbucurator.
Recunosc ca sunt mult prea subiectiv aici, dar pe mine chiar m-a impresionat acest lucru cand am deschis prima data usa la macheta.

Click image for larger version

Name:	DSC06962.JPG
Views:	84
Size:	69.9 KB
ID:	2147206Click image for larger version

Name:	DSC06964.JPG
Views:	84
Size:	61.0 KB
ID:	2147207

Interiorul este bun. La bord, FM nu se oboseste sa puna multe detalii, dar, DAR, compenseaza prin faptul ca au lucrat atent volanul, au pus mocheta, au pus si 2 geamantane foarte misto in spate si partea mea preferata si a catorva persoane de pe forum: scaunele, arata extrem de bine, sunt placute la atingere si repet, materialul din care sunt facute arata superb, eu cred ca merita laude pentru scaune.

Click image for larger version

Name:	DSC06965.JPG
Views:	86
Size:	75.0 KB
ID:	2147208Click image for larger version

Name:	DSC06966.JPG
Views:	73
Size:	68.8 KB
ID:	2147209

Motor:

Acceptabil, nu sunt multe de zis. E realizat din mai multe piese, e bine ca l-au mai colorat ici-colo, un gri, un negru, un auriu, un albastru nu se ridica la nivelul Minichamps-ului 1:18 dar este mult mai bun decat Bburago 1:24.

Click image for larger version

Name:	DSC06974.JPG
Views:	81
Size:	80.8 KB
ID:	2147211Click image for larger version

Name:	DSC06975.JPG
Views:	55
Size:	73.3 KB
ID:	2147212

Sasiu:

Nu i-am facut poza si n-o sa dau multe detalii despre el pentru ca e foarte slab facut, probabil cel mai slab sasiu dintre toate FM-urile pe care le detin, inafara de numele machetei si anul nu mai are multe de aratat. Totusi e important de spus ca este facut din metal, lucru care face bineinteles macheta mai grea.

CONCLUZIE:

Sper ca v-a placut review-ul si v-am oferit cat de cat informatiile necesare . In principiu, e o macheta buna care poate sta bine in vitrina unui pasionat de clasice, MB sau unui colectionar caruia pur si simplu ii place modelul. Este net superioara variantei Bburago, aici vazandu-se clar diferenta de clasa dintre cei doi producatori, dar recunosc ca Minichamps-ul este mai bun, asta daca vreti 1:18 Pretul ei poate fi incepand de la 16$ (cum am luat-o eu) pana in jur de 130$, uneori o puteti gasi pe la 60$-70$

///

copyright Racer21
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 08:55   #2
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

frumoasa macheta asa in starea in care o ai, iar prezentarea foarte buna!!!
2010 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 10:23   #3
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

mersi frumos. Dar din pacate esti printre singurii care citesc si comenteaza prezentarile. M-as fi asteptat la ceva mai multe pareri legate de prezentare, nu neaparat de macheta, sugestii sau critici Stii cum e, dupa ce ai scris aproape o juma' de ora, niste commuri te fac sa crezi ca n-ai pierdut timpul degeaba.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 11:44   #4
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

Se vede ca producatorii s-au chinuit sa realizeze cat mai multe detalii, insa finisajele lasa mult de dorit. Observ ca sunt si cateva elemente ce par mai mari decat ar trebui, insa asta e cam una din problemele machetelor 1:24. Poate vorbesc prostii, insa din punctul meu de vedere cam multe machete au elemente supradimensionate la scara asta. Totusi nu am in colectie decat 8 astfel de modele si toate sunte low cost, deci e posibil sa ma insel.
Macheta asta cred ca este cea mai buna realizare la scara asta asa ca nu poti fi decat fericit ca o ai in colectie. Eventul poti sa o schimbi candva cu una "mint in box"si ai rezolvat toate problemele.

Referitor la comentarii te superi degeaba. Pe aici inca sunt foarte multe persoane pentru care o masinuta de 25 de lei din supermarket e doar ceva mai slaba decat una de la firmele consacrate.
__________________
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 14:19   #5
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

Mie clasicele nu imi spun nimic, dar apreciez realizarea care e excelenta pentru scara asta si pentru pretul platit.

Referitor la comentarii...nu prea conteaza numarul lor, uita-te la numarul de vizualizari pe care il are topicul.
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-11, 17:21   #6
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

Completa prezentare aasta maestre! Este o macheta buna, insa Steaua23 are dreptate. Sunt de parere ca este cea mai buna realizare a modelului la scara aceasta si sper sa nu ma insel.

Bravo, mai baga o prezentare ceva.
radu_rs is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 16:54   #7
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

Frumoasa prezentare Aline ! te-ai straduit.
arata bine macheta si dupa cum zic ceilalti colegi, esti norocos ca ai in colectie cea mai buna realizare a acestui model.
Felicitarile mele.
FED express is offline   Reply With Quote
Old 11-09-11, 20:56   #8
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: 1954 Mercedes-Benz 300SL - Franklin Mint - [1:24]

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
Se vede ca producatorii s-au chinuit sa realizeze cat mai multe detalii, insa finisajele lasa mult de dorit. Observ ca sunt si cateva elemente ce par mai mari decat ar trebui, insa asta e cam una din problemele machetelor 1:24. Poate vorbesc prostii, insa din punctul meu de vedere cam multe machete au elemente supradimensionate la scara asta. Totusi nu am in colectie decat 8 astfel de modele si toate sunte low cost, deci e posibil sa ma insel.
Macheta asta cred ca este cea mai buna realizare la scara asta asa ca nu poti fi decat fericit ca o ai in colectie. Eventul poti sa o schimbi candva cu una "mint in box"si ai rezolvat toate problemele.

Referitor la comentarii te superi degeaba. Pe aici inca sunt foarte multe persoane pentru care o masinuta de 25 de lei din supermarket e doar ceva mai slaba decat una de la firmele consacrate.
Mersi pentru comment. Cat despre finisaje, ai dreptate, volanul arata bine dar intr-adevar e cam mare. Nu e singurul FM care are elemente supradimensionate, si Ford-ul 49' are volanul si manetele mult prea mari. Mint in box se gaseste, dar te sperii cand vezi pretul total (macheta + transport).

Nu e neaparat suparare referitor la comentarii, doar ca, un comment sau 2 te fac sa crezi ca lumea totusi apreciaza macar efortul ca ai scris 10-20-30 de randuri. Ai dreptate ca mai sunt unii pentru care un Maisto e doar putin mai slab decat un CMC, dar sunt de parere ca sectiunea s-a mai dezvoltat in ultimul timp si ar fi pacat ca lumea sa se descurajeze (din cauza cometariilor putine) si sa nu mai faca nicio prezentare.

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Mie clasicele nu imi spun nimic, dar apreciez realizarea care e excelenta pentru scara asta si pentru pretul platit.

Referitor la comentarii...nu prea conteaza numarul lor, uita-te la numarul de vizualizari pe care il are topicul.
Conteaza si views-urile, dar stii cum e, nu inseamna ca daca ai multe vizualizari inseamna neaparat ca lumea ti-a citit prezentarea, poate au dat cu ochiul la primele 2 randuri si la 2 poza si apoi gata. Mersi pentru aprecierile adresate machetei.

Quote:
Originally Posted by radu_rs View Post
Completa prezentare aasta maestre! Este o macheta buna, insa Steaua23 are dreptate. Sunt de parere ca este cea mai buna realizare a modelului la scara aceasta si sper sa nu ma insel.

Bravo, mai baga o prezentare ceva.
Mersi, cat despre prezentari ... doar sa am o perioada de plictiseala, ca apoi sigur apar

Quote:
Originally Posted by FED express View Post
Frumoasa prezentare Aline ! te-ai straduit.
arata bine macheta si dupa cum zic ceilalti colegi, esti norocos ca ai in colectie cea mai buna realizare a acestui model.
Felicitarile mele.
Mersi man, o mica rectificare: e cea mai buna realizare la scara 1:24, ca la 1:18 dupa cum am spus si in prezentare, Minichamps-ul este la intaltime.
Racer21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -