Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Prezentari machete > Prezentari machete scara 1/24

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-11, 20:21   #1
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

1949 Ford Convertible, Franklin Mint

Aceasta este prezentarea modelului '49 Convertible al celor de la Ford. Macheta esta produsa la scara 1/24 de unii dintre "maestrii" acestei scari, si anume Franklin Mint. Dupa numele producatorului, multi ar avea pretentii de la o astfel de macheta, daca merita sau nu, daca are parti bune si parti rele, veti vedea in cele ce urmeaza.

Click image for larger version

Name:	fatza1.JPG
Views:	110
Size:	76.2 KB
ID:	1898261Click image for larger version

Name:	fatza2.JPG
Views:	97
Size:	72.8 KB
ID:	1898262




Cutie & stuff:


Macheta vine intr-o cutie deja celebra pentru Franklin Mint. Chiar daca este o macheta la scara 1/24, cutia ei este foarte mare si cu multe lucruri in ea. Pe langa macheta (logic) , mai gasim si niste manusi, certificatul de autenticitate + informatii despre cum sa intretii macheta, o spatula, o scrisoare de multumire din partea producatorului si un "sticker" cu numele machetei.

Exterior:

Vopseaua de culoare verde inchis este bine destul de bine aplicata, avand putine imperfectiuni (dar nici acelea nu se vad doar daca te uiti atent) . In schimb daca la vopsea nu prea am nimic de reprosat, as avea la elementele cromate, deoarece in locurile de langa usi, la praguri si in unele mici zone din bara fata nu sunt bine finisate. In rest arata cromul arata bine in comparatie cu ce gasim la alti producatori 1/24.

Click image for larger version

Name:	fatza3.JPG
Views:	91
Size:	77.5 KB
ID:	1898264Click image for larger version

Name:	fatza4.JPG
Views:	88
Size:	84.4 KB
ID:	1898268

Rotile sunt frumos redate, jantele fiind exact ca la modelul real cu inscriptia Ford cu tot, si inafara de foarte mici scapari de vopsea verde, sunt realizate ireprosabil. Din pacate anvelopele nu sunt imprimate, si rizurile (nu stiu exact cum li se spune) nu se vad foarte tare.

Click image for larger version

Name:	roata1.JPG
Views:	79
Size:	77.3 KB
ID:	1898269Click image for larger version

Name:	roata2.JPG
Views:	81
Size:	74.0 KB
ID:	1898270


Blocurile optice fata (inclusiv farul de la sofer) au nituri, dar "sticla" lor arata destul de real. Cele spate (stopurile) nu sunt o piesa separata, sunt vopsite cu rosu si au putin crom pe margini, personal nu ma deranjeaza foarte tare, dar pentru gama asta de pret cred ca puteau fi realizate mai bine.

Click image for larger version

Name:	far1.JPG
Views:	81
Size:	83.5 KB
ID:	1898271Click image for larger version

Name:	stop1.JPG
Views:	83
Size:	92.1 KB
ID:	1898272

Pe langa usi (despre care vom vorbi mai incolo, in sectiunea interior) si capota motor, machetei i se deschide si portbagajul. Balamalele nu sunt de tip dog-leg si dau un plus de realism machetei. Sunt multumit de sectiunea portbagaj, se deschide realist, are roata de rezerva si o tablita cu numele machetei si nr din editia limitata.

Click image for larger version

Name:	spate4.JPG
Views:	68
Size:	95.5 KB
ID:	1898286Click image for larger version

Name:	portbagaj1.JPG
Views:	96
Size:	95.8 KB
ID:	1898298

Pe langa toate acestea, macheta are si soft-top care bineinteles se poate da jos, antena si inca cateva detalii care se pot vedea in pozele de mai jos:

Click image for larger version

Name:	parbriz1.JPG
Views:	67
Size:	78.8 KB
ID:	1898295Click image for larger version

Name:	parbriz2.JPG
Views:	78
Size:	80.0 KB
ID:	1898299Click image for larger version

Name:	sigla1.JPG
Views:	75
Size:	59.0 KB
ID:	1898300Click image for larger version

Name:	spate3.JPG
Views:	81
Size:	80.3 KB
ID:	1898327

Macheta are suspensie, dar n-am stiut cum sa surprind detaliul asta intr-o poza.

Interior:

La prima vedere, interiorul pare destul de saracacios, in special bordul, dar nici n-ai ce sa ceri de la el, deoarece nici masina 1/1 nu are prea multe detalii la bord.

Click image for larger version

Name:	interior1.JPG
Views:	88
Size:	104.3 KB
ID:	1898309Click image for larger version

Name:	interior2.JPG
Views:	80
Size:	96.0 KB
ID:	1898310

Scaunele arata bine, chiar daca sunt facute din plastic. Un plus ar fi ca ele sunt rabatabile.

Pedalele nu sunt foarte reusite.

Usile au balamale dog-legs.

Interiorul nu este mochetat, dar sincer nu stiu daca cel 1/1 are mocheta sau nu.

Click image for larger version

Name:	interior3.JPG
Views:	76
Size:	92.6 KB
ID:	1898313

Manerele si manetele pentru deschis geamurile sunt cromate, lucrul bun e ca exista, lucrul rau e ca nu se prea potrivesc cu maro-portocaliul din interior, asa cred eu.

Click image for larger version

Name:	usa1.JPG
Views:	70
Size:	76.0 KB
ID:	1898325Click image for larger version

Name:	usa2.JPG
Views:	68
Size:	68.1 KB
ID:	1898326

Motor:

In opinia mea, motorul e punctul forte al machetei. Nu prezinta multe cablaje, asa ca nu e foarte cool, dar asta nu il face nici pe departe slab. Este facut din mai multe piese separate, dar unghiul de deschidere al capotei fiind foarte mic, n-am reusit sa-i surprind toate detaliile.

Din pacate, si capota motor are dog-legs.

Click image for larger version

Name:	motor2.JPG
Views:	92
Size:	107.5 KB
ID:	1898332Click image for larger version

Name:	motor3.JPG
Views:	80
Size:	94.3 KB
ID:	1898333

Sasiu:

N-ar fi prea multe de spus despre sasiu, dar e greu sa spui ca FM poate da gres cand vine vorba de partea aceasta a machetei. Am vazut si aici pe forum spunandu-se ca sasiurile machetelor FM sunt foarte bune, acesta nefiind o exceptie. In rest ce sa zic, are "X"-ul specific versiunii cabrio, care-i oferea o rigiditate mai mare masinii.

Click image for larger version

Name:	DSC06001.JPG
Views:	99
Size:	1.32 MB
ID:	1898350

CONCLUZIE: In ciuda catorva minusuri cum ar fi celebrele balamale "picioare de caine" , lipsa mochetei, unele imperfectiuni la vopsea si elementele cromate, nu se poate spune despre macheta asta ca fiind una slaba. O recomand tuturor carora le place modelul, colectioneaza 1/24, sau doar sunt curiosi sa vada cum arata un FM live

Pretul este in jur de 100 $-€ , dar daca aveti noroc s-o prindeti la reducere, va puteti face cu ea platind doar 36€, cum am avut eu norocul


///

Acesta e si primul meu review facut unei machete, sper ca n-am dat gres, ma rog, cel putin sa nu ma fac de cacao Sper totusi sa va placa.

copyright Racer21
__________________
Machetele Mele

Last edited by Racer21; 01-03-11 at 20:25.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 20:33   #2
2010

Stage 5
 
2010's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20,550
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Ma bucur ca ai avut timp sa ne dai atatea detalii si poze cu aceasta frumusete!
Felicitari Racer!!!
2010 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 20:46   #3
model collector
Banned


Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 3,002
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[Honda]
[Hyundai]
[Toyota]
[PEUGEOT]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Bravo Racer, mie mi-a placut S-au strecurat in primele fraze niste jocuri de cuvinte,dar probabil ai scris repede.
model collector is offline   Reply With Quote
Old 01-03-11, 21:36   #4
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Felicitari pentru review, ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi useri care posteaza aici.

Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
Macheta are suspensie, dar n-am stiut cum sa surprind detaliul asta intr-o poza.
Daca "amortizorul" are o cursa mare puteai sa incerci sa faci o poza din lateral cu macheta in pozitia normala si apoi inca o poza apasand putin pe fata/spatele machetei.


PS: sa inteleg ca pana la urma s-a rezolvat cu pozele?
__________________
bmwh548 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-11, 13:54   #5
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Quote:
Originally Posted by 2010 View Post
Ma bucur ca ai avut timp sa ne dai atatea detalii si poze cu aceasta frumusete!
Felicitari Racer!!!
Mersi, am promis ca o sa fac odata review macar cu una din ele, si nu puteam sa nu ma tin de promisiune. Nu mi-a luat asa mult timp sa-l fac. Prima partea a scris-o pe la 4 (mi-a luat cam jumate de ora), iar a doua la 9 (tot 30 de minute), atunci cand am si pus review-ul.

Quote:
Originally Posted by model collector View Post
Bravo Racer, mie mi-a placut S-au strecurat in primele fraze niste jocuri de cuvinte,dar probabil ai scris repede.
Ma bucur sa vad ca a iesit cat de cat ok "jocuri de cuvinte" au fost mai multe am vazut si eu. Faza nu e ca m-am grabit foarte tare, cam o ora mi-a luat tot review-ul, dar na .. sper sa nu se repete pe viitor !

Quote:
Originally Posted by bmwh548 View Post
Felicitari pentru review, ma bucur ca sunt din ce in ce mai multi useri care posteaza aici.



Daca "amortizorul" are o cursa mare puteai sa incerci sa faci o poza din lateral cu macheta in pozitia normala si apoi inca o poza apasand putin pe fata/spatele machetei.


PS: sa inteleg ca pana la urma s-a rezolvat cu pozele?
mersi de ideea despre cum sa fotografiez detaliul cu suspensia, la urmatoarele review-uri o sa fac as. Intr-adevar e bine ca se mai strange lume pe aici, mai ales ca pana acum au fost prezentari doar la modele premium/high

da, e ok cu pozele acum, mi-am dat seama cum se le incarc
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 15:05   #6
ciprian_f

Stage 5
 
ciprian_f's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,107
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

Abia acum am vazut si eu prezentarea. Felicitari, a iesit excelent, iti faceai probleme degeaba.

Macheta nu e departe de cele obisnuite de la Franklin Mint. Majoritatea au dog-legs. Din punctul meu de vedere, cele mai nereusita piese de la interior sunt volanul si manetele aferente, prea mari si pline de bavuri. E drept insa ca si americanele la 1:18 au, in principiu, volanele prea groase.

In rest, o macheta reusita. Imi place modelul asta de Ford. Felicitari si pentru poze.
ciprian_f is offline   Reply With Quote
Old 06-03-11, 15:10   #7
steaua23
Opel Driver

Stage 5
 
steaua23's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 6,269
Member of:
[Opel]
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

softop-ul arata foarte bine. din ce e facut ?

Felicitari pentru prezentare. Asteptam si viper-ul ...
steaua23 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-11, 12:57   #8
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Prezentare: Ford 1949 Convertible - Franklin Mint - [1:24]

oho, e lume pe aici

Quote:
Originally Posted by ciprian_f View Post
Abia acum am vazut si eu prezentarea. Felicitari, a iesit excelent, iti faceai probleme degeaba.

Macheta nu e departe de cele obisnuite de la Franklin Mint. Majoritatea au dog-legs. Din punctul meu de vedere, cele mai nereusita piese de la interior sunt volanul si manetele aferente, prea mari si pline de bavuri. E drept insa ca si americanele la 1:18 au, in principiu, volanele prea groase.

In rest, o macheta reusita. Imi place modelul asta de Ford. Felicitari si pentru poze.
Multumesc si ma bucur sa aud ca iesit excelent la volan n-am avut ce comenta, mie mi s-a parut la dimensiuni corect; cat despre manete, intr-adevar au si bavuri, dar in comparatie cu ce sa mai gaseste pe piata la 1/24, pot zice ca arata bine.

Cat despre modelul 1/1, nu sunt fan de-al lui, dar mi-a placut la prima vedere, + pretul foarte bun de pe mcw, asa ca am zis sa-l cumpar impreuna cu Viper-ul SRT 10 si Pontiac-ulFirebird de politie.

Quote:
Originally Posted by steaua23 View Post
softop-ul arata foarte bine. din ce e facut ?

Felicitari pentru prezentare. Asteptam si viper-ul ...
Soft-top-ul e din plastic (din pacate) insa arata bine dupa cum ai spus. Mersi

Sper ca o sa reusesc mai incolo se le fac review si la Pontiac & Viper.
Racer21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -