Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning > PowerTech Performance

Reply
 
Thread Tools
Old 16-10-13, 16:15   #1
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

La baza, masina este un Golf5 GTI ed30 231hp careia i s-au adus urmatoarele modificari:

POWERTECH PERFORMANCE ECU SOFTWARE
GTX3582R TURBO
STOCK intake manifold
STOCK cams
CLUTCHMASTERS FX400
CUSTOM PCV Fix
JE Pistons 83mm CR 9.5:1
INTEGRATED ENGINEERING Rods
MBC Turbosmart
AUTOTECH HPFP UPGRADE KIT
BOSCH 044 FUEL PUMP
UPGRATED Front Mount Intercooler
AUDI RS4 Injectors
TIAL 44mm Wastegate
AEM meth kit 200psi pump with 4 nozzle
NGK BKR8 sparkplugs
FERREA Oversized Valves
FERREA VALVE SPRING/RETAINER KIT FSI 2.0T
ARP 2000 Head & Main Bolt Kit
N2MB WOT BOX
CUSTOM 3" Intake
CUSTOM exhaust manifold
CUSTOM 3" Downpipe

In urma acestor modificari s-a obtinut o putere de 683HP si 702NM ceea ce o situeaza printre cele mai puternice 2.0TFSI din lume.
La ultima participare la o competitie de dragracing a obtinut un timp pe 402m de 11.1 secunde cu viteza de 226km/h. Din cate stim la ora actuala doar un singur 2.0TFSI FWD are un timp mai bun, de 11,06, ceea ce ne motiveaza ca anul urmator sa-l depasim.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	GTI 2.0TFSI DYNO.jpg
Views:	505
Size:	145.0 KB
ID:	2873508   Click image for larger version

Name:	PYG.jpg
Views:	375
Size:	184.5 KB
ID:	2873509  
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 17:27   #2
Dodger_

Stage 5
 
Dodger_'s Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 329
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Felicitari!
Ar fi interesant de vazut diferentele cu o galerie de admisie si niste axe aftermarket.
Dodger_ is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 19:31   #3
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
La baza, masina este un Golf5 GTI ed30 231hp careia i s-au adus urmatoarele modificari:

POWERTECH PERFORMANCE ECU SOFTWARE
GTX3582R TURBO
STOCK intake manifold
STOCK cams
CLUTCHMASTERS FX400
CUSTOM PCV Fix
JE Pistons 83mm CR 9.5:1
INTEGRATED ENGINEERING Rods
MBC Turbosmart
AUTOTECH HPFP UPGRADE KIT
BOSCH 044 FUEL PUMP
UPGRATED Front Mount Intercooler
AUDI RS4 Injectors
TIAL 44mm Wastegate
AEM meth kit 200psi pump with 4 nozzle
NGK BKR8 sparkplugs
FERREA Oversized Valves
FERREA VALVE SPRING/RETAINER KIT FSI 2.0T
ARP 2000 Head & Main Bolt Kit
N2MB WOT BOX
CUSTOM 3" Intake
CUSTOM exhaust manifold
CUSTOM 3" Downpipe

In urma acestor modificari s-a obtinut o putere de 683HP si 702NM ceea ce o situeaza printre cele mai puternice 2.0TFSI din lume.
La ultima participare la o competitie de dragracing a obtinut un timp pe 402m de 11.1 secunde cu viteza de 226km/h. Din cate stim la ora actuala doar un singur 2.0TFSI FWD are un timp mai bun, de 11,06, ceea ce ne motiveaza ca anul urmator sa-l depasim.
Pana la urma cat a costat proiectul baieti? Va felicit ptr calitate si performanta!
elman is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 19:58   #4
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Multumim pentru aprecieri! Sincer, costurile nu le cunosc cu exactitate, aici ar putea mai bine sa raspunda proprietarul. Dar, in functie de componentele folosite se poate face un calcul estimativ.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 20:36   #5
ct77pia

Stage 5
 
ct77pia's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,881
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

[QUOTE=bitnet;5593784]Multumim pentru aprecieri! Sincer, costurile nu le cunosc cu exactitate, aici ar putea mai bine sa raspunda proprietarul. Dar, in functie de componentele folosite se poate face un calcul estimativ.[/QUOT

La un calcul simplu cam 10000 iepuroi
__________________
vand seat leon 1.8t 4x4 300 cai https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...x4-300-cp.html




ct77pia is offline   Reply With Quote
Old 16-10-13, 23:03   #6
andreim92

Stage 1
 
andreim92's Avatar
 
Join Date: Jun 2012
Posts: 10
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Sa inteleg ca nu o sa vedem nici un video? Pentru ca asa se intampla de fiecare data cu astfel de masini ....de ce? ...nush
andreim92 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 08:32   #7
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Aici este unul dintre ele, vor urma si altele: https://www.youtube.com/watch?v=5vEjiCuUIvA
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 17-10-13, 14:16   #8
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Quote:
Originally Posted by Dodger_ View Post
Felicitari!
Ar fi interesant de vazut diferentele cu o galerie de admisie si niste axe aftermarket.
Multumim! Probabil vor fi incluse si ele in urmatoarea lista de cumparaturi
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 18-10-13, 13:59   #9
VooN

Stage 5
 
VooN's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 604
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SKODA]
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Felicitari.
Inca un exemplu ca se poate face performata la cele mai mari nivele si la noi in tara.
VooN is offline   Reply With Quote
Old 19-10-13, 16:00   #10
elman

Stage 2
 
elman's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 73
Member of:
[CHEVROLET]
[Toyota]
Exclamation Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Multumim pentru aprecieri! Sincer, costurile nu le cunosc cu exactitate, aici ar putea mai bine sa raspunda proprietarul. Dar, in functie de componentele folosite se poate face un calcul estimativ.
Pai sa inteleg si eu: voi doar le montati daca nu stiti pretul! Altfel nu-mi explic raspunsul! Trebuie sa intelegeti ca piata pe care operati voi, respectiv de tuning performance este f restrictiva! Sunteti convinsi ca 95 % din cei care adauga comenturi nu-si permit asemenea costuri, dar nu e mai simply sa postati valori reale tocmai ptr a evita intrebarile suplimentare?
Voi trebuie sa fiti sinceri , iar clientela se va selecta singura. Cine are bani va cauta ptr ca vor vedea preturile si vor compara. Cine n-are isi face planuri d viitor reale.
Fireste, preturile variaza de la masina la masina dar valoarea unei piese ramane aceeasi.
Uitati-va pe site-urile de afara... Majoritatea mentioneaza valoarea investitiei! Cred ca asa ar merge si la noi. Personsl sunt cam satul de expresia de bazar: las' ca ne intelegem noi la pret! Asta inseamna mereu ca va costa mai mult decat realitatea.
In fine, decizia este a voastra. Mie asa mi se parea profi.
Oricum succes cu proiectele pe viitor. Oricum o sa va vizitez si eu in Dec, ptr o discutie ref la proiectul meu cu Supra.
Bafta multa.
__________________
Toyota & Cadillac
elman is offline   Reply With Quote
Old 19-10-13, 17:00   #11
tache_mache

Stage 5
 
tache_mache's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,201
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

In mod sigur la un astfel de proiect bani ajung sa numai conteaza atat de mult , cum a mai fost un proiect cu "buget nelimitat" probabil si acesta a fost la fel ..... cine stie, ce mai conteaza, important este ca a iesit
tache_mache is offline   Reply With Quote
Old 21-10-13, 19:00   #12
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Quote:
Originally Posted by elman View Post
Pai sa inteleg si eu: voi doar le montati daca nu stiti pretul! Altfel nu-mi explic raspunsul! Trebuie sa intelegeti ca piata pe care operati voi, respectiv de tuning performance este f restrictiva! Sunteti convinsi ca 95 % din cei care adauga comenturi nu-si permit asemenea costuri, dar nu e mai simply sa postati valori reale tocmai ptr a evita intrebarile suplimentare?
Voi trebuie sa fiti sinceri , iar clientela se va selecta singura. Cine are bani va cauta ptr ca vor vedea preturile si vor compara. Cine n-are isi face planuri d viitor reale.
Fireste, preturile variaza de la masina la masina dar valoarea unei piese ramane aceeasi.
Uitati-va pe site-urile de afara... Majoritatea mentioneaza valoarea investitiei! Cred ca asa ar merge si la noi. Personsl sunt cam satul de expresia de bazar: las' ca ne intelegem noi la pret! Asta inseamna mereu ca va costa mai mult decat realitatea.
In fine, decizia este a voastra. Mie asa mi se parea profi.
Oricum succes cu proiectele pe viitor. Oricum o sa va vizitez si eu in Dec, ptr o discutie ref la proiectul meu cu Supra.
Bafta multa.

Am enumerat mai sus lista componentelor folosite pentru masina asta. Cine este cu adevarat interesat isi poate face un calcul estimativ, pentru proiectul prezentat componentele le-am achizitionat noi si tot noi le-am si montat, dar asta nu inseamna ca suntem mai avizati decat proprietarul sa dezvaluim costurile pe care mai bine decat el nimeni nu le cunoaste. Si nici nu cred ca se poate vorbi despre o suma exacta cand este vorba de un proiect desfasurat pe parcursul a catorva luni, care include multe teste pe strada, multa benzina consumata, bujii, bobine,..., toate astea adaugandu-se costului final. Daca as spune: "Ok, pentru a obtine 650cp este nevoie de ..... iar costul total este de xxxx, xx euro" cu siguranta s-ar gasi cativa care sa-mi reproseze ca ei ar putea aduce piesele mai ieftin, ca au cine stie ce posibilitati de a nu plati vama, ca gasesc ma ieftin pe ebay, ca "dincolo era mai ieftin" sau cate si mai cate... Am vazut multe proiecte prezentate pe net dar fara a se spune pretul platit, si, culmea, nimeni nu a acuzat ca s-ar fi facut treaba lipsita de profesionalism din considerentul asta.
Referitor la proiectul Supra, din pacate nu te putem ajuta, nu face parte din sfera noastra de interes si pricepere.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 16:13   #13
johnny bravo

Stage 2
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 46
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Intreb si eu ca un nestiutor. Nu este cam... aiurea graficul ala?
Ma gandesc ca varful ala asa de abrupt pe un interval relativ mic de turatii nu face bine.
Nu se poate face cumva ca acea crestere sa fie mai lina? Sa inceapa mai devreme?

Banuiesc ca masina va fi folosita la curse, o ajuta curba aia?
johnny bravo is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 19:01   #14
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Da, ai dreptate, este cam aiurea graficul ala, arata ciudat cu "cocoasa" aia imensa. Inca lucram la soft si speram sa reusim sa facem turbina GTX35 sa faca 2,5 bar la 1000 rpm
Masina a participat la Arad la curse si a obtinut putin peste 11s pe 402m.
bitnet is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 20:41   #15
johnny bravo

Stage 2
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 46
Default Re: GOLF5 2.0TFSI ED30 Big turbo project by POWERTECH PERFORMANCE Buzau

Repet, nu ma prea pricep. Sper sa nu va suparati.
Inteleg ca 11 secunde este un timp foarte bun.
Nu stiu ce inseamna boost-ul ala la 1000 rpm. Adica daca e mult sau putin sau exact ce trebuie.
Mie doar mi-a atras atentia cocoasa aia. Am facut si eu recent un test pe dyno si arta alt fel curbele.
Dar eu am diesel mai putin puternic.
johnny bravo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -