Forum 4Tuning
Old 25-10-11, 09:37   #211
Mitch

Stock
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 6
Default un mic clip filmat sambata 22 octombrie

https://www.youtube.com/watch?v=q_kmqXPWPnI
Mitch is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 13:23   #212
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Tu inca nu stii ca in battle-uri.... clipping pointurile nu au absolut nici o relevanta, cu toate astea, iti permiti sa spui ca arbitrii erau varza.
Supara-te, nu-mi pasa, varza cu carne esti, ca daca erai si tu vreunu BINE, stiai ca in battle-uri, clipping point-urile n-au absolut nici o relevanta.

clipping pointurile conteaza la calificari si atat.

in luptele directe conteaza sa stai cat mai aproape de adversar eventual sa-l depasesti, sa nu indrepti masina si alte chestii ...

clipping pointurile n-au treaba...
nu mai vorbiti de drift daca nu stiti...

invatati si vorbiti dupa, cand stiti despre ce vorbiti...

DAR, organizarea a fost tipic noua. nu vreau sa arat cu degetul spre nimeni.

- juriul mi s a parut VARZA, parerea mea de amator.
foarte indecisi, deloc profesionisti. pur si simplu nu erau capabili sa ia o decizie. altfel nu vad de ce ar fi pus pilotii sa repete battler`urile de atat de multe ori. la etapele de la noi nu era cate un arbitru un fiecare clipping point ? nu asa ar fi trebuit sa fie ?

in rest, doar felicitari pentru piloti

nu mai fi asa recalcitrant, esti tanar te consumi prea mult.
era o simpla parere si o intrebare

Last edited by phaeton; 25-10-11 at 13:27.
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 14:17   #213
Patryck

Stage 2
 
Patryck's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 54
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Acum nu mai are rost sa vorbim de organizare , haide-ti sa ne gandim la spectacolul extraordinar pe care l-am avut acest weekend. Am avut Show in fiecare cursa , l-am avut pe Terry Grant , am avut Tuning Expo , am avut Tuning Audio , si multe altele. Pentru 3 zile , va jur , nu am crezut ca sunt in Romania. Totul a fost minunat! Sper doar ca data viitoare organizarea sa fie un pic mai serioasa , in rest numai stima!
Patryck is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 14:57   #214
EveMitzy

Stage 3
 
EveMitzy's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 147
Member of:
[Opel]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Ar trebui sa ne gandim cu totii si sa zicem "merci" ca s-a reusit realizarea unui eveniment la o scara atat de mare si chiar s-a REUSIT. Intotdeauna se vor gasi nemultumiri si nemultumiti. Da, si eu am stat la peluza, da, si eu am fost data jos de pe gard, si ce? M-am bucurat din plin de un spectacol adevarat (lucru foarte rar in Romania) si sunt sigura ca asa a fost si pentru majoritatea. Din partea mea sunt si vor fi numai cuvinte de lauda pentru organizarea acestui eveniment. Felicitari!
EveMitzy is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 17:46   #215
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
[B]

Inainte sa se anunte oficial, la scena, la microfon, castigatorii, cei 3 membrii din juriu m-au rugat sa-i scot repede de pe pista, si sa-i duc la hotel. I-am intrebat cine a castigat si au zis ca Stone. Si da, au zis ca le e frica, mai in gluma, mai in serios, sa nu se ia lumea de ei. M-am suparat pe decizia lor, cred eu gresita, si prin evoutia polonezului dar si prin comportamentul lor de a da bir cu fugitii, si i-am lasat la poarta.

Nota 6 pentru arbitraj din partea mea.

Juriul s-a panicat de la cursa lui KNS, au fost huiduiti si saracii nu au mai vazut asa ceva in viata lor, poate ca in restul curselor unde jurizeaza sunt 1000 de persoane cu tot cu piloti, prieteni si firma de securitate.
Una peste alta cel mai tare eveniment de drift la care am fost in viata mea, nu am ratat nici macar un run de sambata dimineata pana duminica in finala.
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 20:56   #216
GaNg*StAr*

Stage 1
 
GaNg*StAr*'s Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 11
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Foarte urata chestia cu arbitrajul daca stiam saream gardul si bagam un sprint macar un picior in gura sa ii dau lu unu cu toate ca nu sunt smardoi dar ... cu toate ca puteam sa fac si puscarie dar meritau ... cea mai urata chestie a fost asta cu toate ca nu au fost cosuri de gunoi si un monster era 10 lei si ala de la monster de duminica mi`a vandut seara stickere si bratari nu prea a fost corect dar mi`a convenit (era roman) logic ....
DAR A FOST CEL MAI TARE SHOW LA CARE AM FOST VREODATA SI A FOST ADRENALINA MEREU SI MA MIR SI ACUM , CUM DE NU S`A FACUT ACCIDENT ACOLO IN PRIMA CURBA [DAR CEVA CATASTROFIC] FINDCA ERAU VITEZE DE 100+ SE VEDE CA AU FOST EXTRAORDINBARI PILOTII SI PAWEL TRELA TREUBIA SA CASTIGE ERA LOGIC ...
GaNg*StAr* is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:19   #217
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by GaNg*StAr* View Post
Foarte urata chestia cu arbitrajul daca stiam saream gardul si bagam un sprint macar un picior in gura sa ii dau lu unu cu toate ca nu sunt smardoi dar ... cu toate ca puteam sa fac si puscarie dar meritau ... cea mai urata chestie a fost asta cu toate ca nu au fost cosuri de gunoi si un monster era 10 lei si ala de la monster de duminica mi`a vandut seara stickere si bratari nu prea a fost corect dar mi`a convenit (era roman) logic ....
DAR A FOST CEL MAI TARE SHOW LA CARE AM FOST VREODATA SI A FOST ADRENALINA MEREU SI MA MIR SI ACUM , CUM DE NU S`A FACUT ACCIDENT ACOLO IN PRIMA CURBA [DAR CEVA CATASTROFIC] FINDCA ERAU VITEZE DE 100+ SE VEDE CA AU FOST EXTRAORDINBARI PILOTII SI PAWEL TRELA TREUBIA SA CASTIGE ERA LOGIC ...
ai voie sa bei monster?
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 25-10-11, 21:55   #218
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

In weekendul trecut am avut un alt program decat cel auto dar mi-ar fi fost greu sa aleg intre eveimentele care se desfasurau la noi.
Trebuie clar incurajat fenomenul iar aceasta demonstratie de drift a fost la un nivel neatins pana acum la noi.
Orice organizare poate avea minusuri dar partea plina a paharului e mult mai importanta acum. Asa da!
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 17:26   #219
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Nu pot sa ma exprim vis-a-vis de juriu pentru ca din pacate nu am avut cum sa fiu acolo, insa in unele campionate se tine cont de clipping points si la battle. Este posibil ca phaeton sa fie mai familiar cu regulamentul din Formula D de exemplu.

Daca clipping point-urile sunt puse cum trebuie pe trasa corecta (iarasi, nu stiu daca a fost sau nu cazul la DGP, in KOE si CND sunt puse cam aiurea de obicei ca sa oblige pilotii sa ia alta trasa in calificari) mie unul mi se pare perfect normal sa se tina cont de ele pentru ca asta arata capabilitatea pilotului de a urma trasa ideala chiar si in conditii de presiune. Iarasi pot da exemplul Formula D unde se tine cont de clipping points si in battle si chiar joaca un rol foarte important in notare.

Daca in filmuletul de pe vimeo cu battle-urile s-ar anunta si scorurile as putea sa imi formez o opinie vis-a-vis juriu, sa vedem cand iese montajul 4Tuning

Multa bafta,
Octav

Last edited by XSW; 26-10-11 at 17:29.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 26-10-11, 21:56   #220
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by XSW View Post
Nu pot sa ma exprim vis-a-vis de juriu pentru ca din pacate nu am avut cum sa fiu acolo, insa in unele campionate se tine cont de clipping points si la battle. Este posibil ca phaeton sa fie mai familiar cu regulamentul din Formula D de exemplu.

Daca clipping point-urile sunt puse cum trebuie pe trasa corecta (iarasi, nu stiu daca a fost sau nu cazul la DGP, in KOE si CND sunt puse cam aiurea de obicei ca sa oblige pilotii sa ia alta trasa in calificari) mie unul mi se pare perfect normal sa se tina cont de ele pentru ca asta arata capabilitatea pilotului de a urma trasa ideala chiar si in conditii de presiune. Iarasi pot da exemplul Formula D unde se tine cont de clipping points si in battle si chiar joaca un rol foarte important in notare.

Daca in filmuletul de pe vimeo cu battle-urile s-ar anunta si scorurile as putea sa imi formez o opinie vis-a-vis juriu, sa vedem cand iese montajul 4Tuning

Multa bafta,
Octav

Trasa pilotului in battle-uri trebuie sa fie 80% din trasa de calificari, jurizarea se face putin diferit de ce eram noi obisnuiti. De exemplu daca pilotul merge sa zicem in calificari fara sa lase gazul din curba 1 de la initiere pana in acul de par la intrarea pe piatra cubica (asa cum a facut Bojan), pilotul are spre maximul de puncte. Partea diferita e ca pilotul trebuie sa mearga la 80% din trasa de calificari in battle-uri, depunctandu-l daca acesta nu a tinut gazul in aceleasi zone ca in calificari (de exemplu pilotul a gresit trasa si a trebui sa lungeasca driftul cu frana de mana ) fapt pentru care Bojan a fost depunctat. Juriul considera astea moduri de a-ti pacali adversarul si a-l forta sa greseasca indreptandu-se.
Ciudata m-i s-a parut lupta intre Nigel si Stone, unde Nigel a fost lovit din spate si tot el pierdut battle-ul. Explicatia a fost ca Nigel a redus viteza prea brusc si a urmat alta trasa fata de cea din calificări.
Da au fost cateva greseli in jurizare dar nimic dramatic. OMT-ul dintre polonezi nu m-i s-a parut una dintre ele, oamenii din punctul meu de vedere au fost copy\paste de fiecare data, primul dintre ei mergea pe clipping point 100% al doilea mai putin. In acul de par erau tot timpul unul langa altul cu unghi mare amandoi.

Hai ca posturile mele incep sa semene cu cele a lui Octav, interminabile
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 00:42   #221
XSW

Stage 5
 
XSW's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 760
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Sorry bro, I'm contagious Chestia cu Nigel/Stone am scris-o si eu in alt topic si mi se pare cumva normala. Din ce ai scris si tu baietii incearca sa mentina smecheriile la un minim ceea ce nu e rau deloc.

Cu OMT-urile sunt si eu de acord, daca nu este un invingator clar, mi-ar place sa cred ca ambii concurenti prefera sa se dea din nou pana se departajeaza in loc sa se ia decizii discutabile.
XSW is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 10:36   #222
Razvan_DOI

Stage 5
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 431
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by EvLSant0S View Post
Tu inca nu stii ca in battle-uri.... clipping pointurile nu au absolut nici o relevanta, cu toate astea, iti permiti sa spui ca arbitrii erau varza.
Supara-te, nu-mi pasa, varza cu carne esti, ca daca erai si tu vreunu BINE, stiai ca in battle-uri, clipping point-urile n-au absolut nici o relevanta.

clipping pointurile conteaza la calificari si atat.

in luptele directe conteaza sa stai cat mai aproape de adversar eventual sa-l depasesti, sa nu indrepti masina si alte chestii ...

clipping pointurile n-au treaba...
nu mai vorbiti de drift daca nu stiti...

invatati si vorbiti dupa, cand stiti despre ce vorbiti...
Salut Santos,
Citeste ce-a scris Ciuli mai sus pt ca el stie mai bine.
Nu se arbitreaza la nici o etapa JDM cum se arbitreaza la noi in parcare la Real.
Ar fi trebuit explicat insa.
Razvan_DOI is offline   Reply With Quote
Old 27-10-11, 10:38   #223
Keisuke
Kamikaze Racing Team Member

Stage 5
 
Keisuke's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,411
Member of:
[Moderators]
[Kamikaze Racing Team]
[Nissan]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by XSW View Post
Sorry bro, I'm contagious Chestia cu Nigel/Stone am scris-o si eu in alt topic si mi se pare cumva normala. Din ce ai scris si tu baietii incearca sa mentina smecheriile la un minim ceea ce nu e rau deloc.

Cu OMT-urile sunt si eu de acord, daca nu este un invingator clar, mi-ar place sa cred ca ambii concurenti prefera sa se dea din nou pana se departajeaza in loc sa se ia decizii discutabile.
Adevarul e ca Juha si Trela au ridicat nivelul competitiei in mai putin de o zi, seara la battle-uri apoape toti se dadeau fara retinezi.
Keisuke is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:05   #224
mitza mtb
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 1,849
Member of:
[4Rally]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
ai voie sa bei monster?
Sa stii ca pe cutia aia chiar scrie : Nerecomandat copiilor sub 16 ani

Gangstar , cred ca la 14 ani ai putea sa treci de vreo 5 Shelter si sa te duci sa dai un picior in gura unui arbitru , ba chiar sa-l si omori + de asta sa te bage direct la facultatea de maxima siguranta rahova
mitza mtb is offline   Reply With Quote
Old 28-10-11, 00:36   #225
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: DRIFT GRAND PRIX se lanseaza in Romania!

Quote:
Originally Posted by mitza mtb View Post
Sa stii ca pe cutia aia chiar scrie : Nerecomandat copiilor sub 16 ani

Gangstar , cred ca la 14 ani ai putea sa treci de vreo 5 Shelter si sa te duci sa dai un picior in gura unui arbitru , ba chiar sa-l si omori + de asta sa te bage direct la facultatea de maxima siguranta rahova
Tot la el ma uitam si eu mai devreme. Nu are buletin, dar e mai rau decat un caine nedresat )
eMH is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT +2. The time now is 22:11.


- Copyright 2024 4Tuning