Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Bazar AUTO - Oferte Extinse Firme > Firme Piese Tuning

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 29-01-10, 23:19   #1
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Una dintre piedicile in calea obtinerii a cat mai multi cai putere din noile generatii de motoare diesel este prezenta filtrului de particule. NOI venim in intampinarea doritorilor de performanta cu o solutie sigura si eficienta de anulare a DPF-ului, atat prin modificari software cat si hardware. Lista de motorizari la care se poate face anulare dpf este destul de mare, pana in prezent noi realizand cu succes eliminarea acestuia pe mai multe masini din grupul VAG cat si BMW.
__________________
www.powertechperformance.ro
CHIPTUNING, ANULARE DPF TEL: 0722 340 445
0766 658 781
bitnet is offline  
Old 29-01-10, 23:38   #2
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

cam cat de "multa " putere va fi obtinuta dupa anulare? ( sa zicem un 2.0 TDI BKD )
Dupa anulare , masina nu va fi fumigena?
dolb is offline  
Old 30-01-10, 03:15   #3
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Aici se face referire la cresterea de putere rezultata prin eliminarea DPF de la motorizarile care au asa ceva. Motorul BKD nu are DPF. Dar daca "doresti" la bkd mai multa putere se rezolva, am facut o skoda octavia care pe dyno a scos 265cp. Si un Audi A3 BKD cu 256 Cp.
bitnet is offline  
Old 30-01-10, 08:28   #4
Avionu

Stage 4
 
Avionu's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 233
Member of:
[SKODA]
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Aici se face referire la cresterea de putere rezultata prin eliminarea DPF de la motorizarile care au asa ceva. Motorul BKD nu are DPF. Dar daca "doresti" la bkd mai multa putere se rezolva, am facut o skoda octavia care pe dyno a scos 265cp. Si un Audi A3 BKD cu 256 Cp.
Trebuie sa masor iar masina pe dyno ca trage mai tare acum dar se pare ca domnul Bitnet nu risca sa vorbeasca fara o dovada palpabila
La BKD poti elimina catalizatorul si obti un plus de aproape 10 cp si 0.1 bari presiune in turbo. Cel putin asa a fost la mine si asta cand aveam doar un soft.
__________________
www.eXclusiveclub.ro

Last edited by Avionu; 30-01-10 at 08:30.
Avionu is offline  
Old 30-01-10, 11:20   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Quote:
Originally Posted by bitnet View Post
Aici se face referire la cresterea de putere rezultata prin eliminarea DPF de la motorizarile care au asa ceva. Motorul BKD nu are DPF. Dar daca "doresti" la bkd mai multa putere se rezolva, am facut o skoda octavia care pe dyno a scos 265cp. Si un Audi A3 BKD cu 256 Cp.
nu stiu de ce tind sa cred ca si BKD are DPF. in fine.
BMN sa zicem !
care e cresterea de putere?
dolb is offline  
Old 30-01-10, 12:08   #6
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

BMN este cu ECU Siemens la care se pare ca solutia anularii DPF-ului din soft nu s-a gasit inca. Referitor la cresterea de putere rezultata in urma anularii filtrului de particule pot spune doar ca depinde de fiecare modificare ulterioara acestei operatiuni (chiptuning, modificari hardware, ...). Cum am mentionat si in primul post, prezenta DPF-ului este o piedica in calea obtinerii performantelor maxime la motorul diesel.
bitnet is offline  
Old 04-02-10, 21:54   #7
Bitza

Stage 4
 
Bitza's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 272
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

eu am bmw 320d 136cp (165 dupa chiptuning)
care e filtru de particule si cat pot castiga daca-l scot?
pls
Bitza is offline  
Old 04-02-10, 22:16   #8
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

BMW-ul tau nu are filtru de particule.
bitnet is offline  
Old 08-02-10, 19:24   #9
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

as dori sa stiu daca puteti anula filtru de particule la un peugeot 307 2.0 hdi cod motor rhs, si cat ar costa operatiunea
andrey_20052002 is offline  
Old 08-02-10, 20:21   #10
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Am raspuns prin PM.
bitnet is offline  
Old 11-02-10, 00:06   #11
B66sio

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 54
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Pt. Skoda octavia 2 rs motor 20 tdi 170 cp cu electronica siemens si cu DPF ce solutie imi dai ca nu reusesc sa scot DPF din soft? HELP
B66sio is offline  
Old 11-02-10, 15:41   #12
bitnet

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 627
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Pentru electronica siemens de la VAG voi avea cat de curand solutia pentru anularea DPF-ului. O sa te anunt cand se va confirma ca este o solutie viabila.
bitnet is offline  
Old 20-02-10, 04:01   #13
SonyAD

Stage 2
 
SonyAD's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 32
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Degeaba anulezi DPF-ul din soft dacă nu scoţi fagurele. Īn soft umbli numai ca să nu se pandalizeze ECU-ul că e căderea de presiune peste FAP ZERO, că tu i-ai scos fagurele... Şi nu cred că se poate face doar din soft. Trebuie să efectiv să păcăleşti ECU-ul că mai există filtru de particule, că se execută regenerări, că filtrul acumulează cenuşă īntre regenerări, etc.

Dacă umblă toţi "priceputenii" prin softul ECU-ului fără să dea şi filtrul fizic jos de pe maşină poate te trezeşti că nu īţi mai face regenerări şi ţi se īnfundă filtrul de particule.

Last edited by SonyAD; 20-02-10 at 04:04.
SonyAD is offline  
Old 20-02-10, 11:15   #14
razvanxx

Stage 4
 
razvanxx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 247
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Quote:
Originally Posted by SonyAD View Post
Degeaba anulezi DPF-ul din soft dacă nu scoţi fagurele. Īn soft umbli numai ca să nu se pandalizeze ECU-ul că e căderea de presiune peste FAP ZERO, că tu i-ai scos fagurele... Şi nu cred că se poate face doar din soft. Trebuie să efectiv să păcăleşti ECU-ul că mai există filtru de particule, că se execută regenerări, că filtrul acumulează cenuşă īntre regenerări, etc.

Dacă umblă toţi "priceputenii" prin softul ECU-ului fără să dea şi filtrul fizic jos de pe maşină poate te trezeşti că nu īţi mai face regenerări şi ţi se īnfundă filtrul de particule.
sincer eu cred ca tu nici nu ai inteles exact ce inseamna sa anulezi filtrul de particule . si daca crezi ca nu se poate , te asteptam la Buzau sa te convingi ! bineinteles daca ai o masina cu dpf si ceva bani prin buzunar ! anularea filtrului are 2 etape : 1-eliminarea fizica a lui si 2-eliminarea din softul masinii . sper ca acum ai inteles exact care este treaba !!!
__________________
www.Powertechperformance.ro
razvanxx is offline  
Old 20-02-10, 14:47   #15
SonyAD

Stage 2
 
SonyAD's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 32
Default Re: Mai multa putere prin anularea filtrului de particule

Eu am īnţeles de mai de mult. Unii au impresia că se poate meşteri ceva pe OBD2 şi e ca şi cum nu mai ai FAP pe maşină, fără să dai efectiv ceva jos.

Nu am FAP pe maşină.
SonyAD is offline  
Closed Thread


- Copyright 2024 4Tuning -